Multivitamin günde kaç kez ve ne zaman alınmalıdır?

Konusu 'Supplementler' forumundadır ve Alpagut tarafından 2 Mart 2010 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 12 üye.
  1. Alpagut

Alpagut Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    İyi araştırmalar arkadaşlar, günde 1 kez, kahtaltıdan hemen sonra 1 tablet multivitamin kullanıyorum, ama bu kullanım şekli doğru mudur? Multivitamin ne zaman alınmalıdır (yemeklerden önce mi sonra mı)? Daha başka ekleyeceğiniz bilgiler de olursa sevinirim.

2. builtman

builtman Üye

Beğenileri:
    242
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    pazarlama iletişimi uzmanı
    Yer:
    Istanbul 216
    Yemekten sonra alınması ve özellikle gece yatmadan alınmaması önemlidir. Gece alınan multivitamin kompleksi uykusuzluğa yol açabiliyor.

Alpagut bunu beğendi.
  3. letsev

letsev Üye

Beğenileri:
    1.080
    Ödül Puanları:
    123
    sadece yetersiz beslendiğini düşündüğün zamanlrda alınması daha doğru olur bence . hergün hergün alman doğru değil

Alpagut bunu beğendi.
  4. MuratÖztürk

MuratÖztürk Üye

Beğenileri:
    86
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    Günde 1 kere almalısın, yemekten sonra en uygunu. Sürekli kullanıyorsan prospektüsü iyice bi gözden geçir. ;)

Alpagut bunu beğendi.
  5. okankut

okankut Üye

Beğenileri:
    312
    Ödül Puanları:
    73
    ideal olan kahvaltıdan sonra alınması..
    ama dikkat edin kahve ile almayın, emilimi yavaşlatabilir..

Alpagut bunu beğendi.
  6. Alpagut

Alpagut Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Teşekkürler arkadaşlar, yani günde 1 kez ve kahvaltıdan sonra, kahve ile almamalıyım. Peki yoğun antrenman günleri ile çalışmadığım günler aynı miktarı, yani 1 tablet mi almalıyım? Farkı olmaz mı bu iki durumun?

7. letsev

letsev Üye

Beğenileri:
    1.080
    Ödül Puanları:
    123
    vitaminlerin yararının yanında günlük dozları aşıldığı zaman zararları vardır. bunu interneten araştrıp öğrenebilrsin sen sadece yetersiz beslendiğini düşü
    ndüğün zamnlarda al. artı diğer multivitaminleri bilmiyorum ama supradinde aspartam var çok zararlı bir tatlandırıcıdır ben sırf o yüzden kulanmıyorum öylece duruyo evde multivitamin

Alpagut bunu beğendi.
  8. gencebayorhan

gencebayorhan Üye

Beğenileri:
    144
    Ödül Puanları:
    53
    Viaminlerle ilgili bir çok yanlış bilgi mevcuttur.
    Bilindiği gibi ADEK vitaminleri vücutta depolanor, B grubu ve C vitaminleri ise o an ihtiyaç duyulmuyorsa vücuttan atılır.
    Bunun dışında ADEK vitaminleri yağda B grubu ve C vitaminleri suda çözünür.
    Burdan yola çıkarak, vitamin ihtiyacımızı tek bir kapsülle karşılamak pek mantıklı değilidir.İlla ki tek birvitamin kapsülü alınacaksa bence antreman sonrası öğün bilhassa B12 vitaminine de duyulacak aşırı ihtiyaçtan ötürü daha faydalıdır.
    Ama Optimum Optimen tarzı multivitaminler son derece yararlı ve vitamin ihtiyacımızı 3 öğüne bölebilme imkanı sağlayan ürünlerdir.
    Böyle bir durumda,kahvaltı antreman öncesi ve antreman sonrasında kullanım ideal olandır.
    Vitaminler, aminoasit, pump ürünleri ya da yağ yakıcı haplar gibi boş mideye alınarak değil, bilakis yemekle birlikte ya da yemekten hemen sonra alınarak en iyi emilimi sağlarlar.(bkz. yağda çözünen vitaminler)
    Ayrıca multivitamin değil de ayrı ayrı vitamin takviyesi almak isteyenler içinse Benexol B complex tarzı B grubu vitamin ürünlerini antreman sonrası öğünde, C vitaminini(genelde su da eriyen tabletler her yerde satılıyor) antreman öncesi öğünde(enerji verip, yağ yakımına katkıda bulunuyor)kullanılıyorsa E vitaminini yine antremandan hemen sonra mümkünse protein tozuyla birlikte(Mens Health şubat sayısında çıkan bir makalede bahsi geçiyor, forumda mevcut.)diğer vitaminler de alınıyorsa her hangi bir vakitte yemekle beraber ya da yemekten biraz sonra alınabilir.
    Gece alınan yüksek miktarda C vitamini uykusuzluğa yol açabilmekle birlikte(500-1000mg) c vitaminin büyüme hormonuna olumlu etkisi de bulunmaktadır.Gh max tarzı GH booster ürünlerin içeriğine bakarak da fikir sahibi olunabilir..

batt_34, draft ve Alpagut bunu beğendi.
  9. umur35

umur35 Yeni Üye

Beğenileri:
    1.031
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İzmir
    Sımdı yenı konu acmaktansa burada degınmek ıstedım..

Bu vıtamınler konusunda multıvıtamın seklınde degılde ayrı ayrı alıp stak yapmak daha ıyı olur gıbı bır fıkır olustu kafamda..

Mesela en basıtınden ve malıyet acısından en ıyısınden soyle bır grup nasıl etkı verır?..

C vıtamını ıcın bemıks c (100 mgc vıt + b complekste var az mıktarlarda),
    B vıtamını ıcın apıkobal (b1 250 mg, b6 250 mg, b12 1 mg),
    Cınko ıcın zınco cınko 220 (50 gr elemental cınko)..

En basıtınden boyle bır kullanım nasıl ne derecede etkı verır?..

10. umur35

umur35 Yeni Üye

Beğenileri:
    1.031
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İzmir
    Kımse bır sey yazmamıs yahu?.. :p

Bır daha sorayım en basıtınden boyle bır vıtamın takvıyesının etkılerı nasıl olur..

Hatta soyle dıyeyım bemıks c cok fazla sırıtıyor orada, onun yerıne daha saglam bır c vıtamını dusunun..

11. The Answer

The Answer Üye

Beğenileri:
    11
    Ödül Puanları:
    0
    ben netrition dan
    ISS Super Vitamin Packs siparişi verdim. ayrı ayrı tabletler mi var bilmiyorum ama eğer ayrı tabletler var ise içinde b vitamini olanını spordan önce mi almalı

12. çokopirens

çokopirens Yeni Üye

Beğenileri:
    53
    Ödül Puanları:
    0
    animal pack alın devam edin. içinde gerekli şeylerin sülalesi var.. antremendan 1 saat önce çakın paketi.. diğer eczane işi multivitaminler biraz süt çocuğu işi kalıyor. bu işe gitmez.. menepoz teyzeler alır onları :)

13. The Answer

The Answer Üye

Beğenileri:
    11
    Ödül Puanları:
    0
    spordan önce mi sabah mı ya off :)

14. çokopirens

çokopirens Yeni Üye

Beğenileri:
    53
    Ödül Puanları:
    0

yazdım ya... antremandan 1 saat önce üç dört tane bisküvi ile al.. maksat miden bomboş olmasın

15. snnozlm

snnozlm Üye

Beğenileri:
    93
    Ödül Puanları:
    38
    Sabah kahvaltısı veya öğle yemeğinden sonra alınması en iyisidir. Animal Pak da bu şekilde kullanılıyor. Antremandan 1 saat önce falan değil. Her üzerindeki yazan gibi kullansaydık ne olurdu kim bilir.

blackajan bunu beğendi.
  16. çokopirens

çokopirens Yeni Üye

Beğenileri:
    53
    Ödül Puanları:
    0
    O adamlar bişey biliyorlarki yazıyorlar... sen sabah aldığın vitaminlerin akşam antreman zamanına kadar vücutta kalacağınımı sanıyorsun? Vitamin depolanmaz gelir ve gider.. o anda ihtiyacın kadarı alınır gerisi çöp. demek ki bazı şeyleri üzerinde yazanlar gibi kullanmamız lazım mış

17. estetik fenomen

estetik fenomen Üye

Beğenileri:
    614
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    istanbul
    Suda eriyen vitaminler için dedikleriniz doğru da yağda eriyen vitaminler olan A, D, E, K vitaminleri vücutta depolanırlar.

Ben de multivitaminlerin kullanım şekli olarak kahvaltıdan sonrası alınmasını öneririm. Animal Pak kullanan birisi olarak ise spora yeni başlayanlara önermem.

B kompleks vitaminleri, c vitamini, magnezyum gibi takviyelerle başlayabilirler. Bayanlar ayrıca demir takviyesi de alabilirler.

Umur'un da dediği gibi Bemiks'in ürünleri de ekonomik tercihler olarak tercih edilesi ürünlerdir.

18. umur35

umur35 Yeni Üye

Beğenileri:
    1.031
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İzmir
    Valla estetık fenomen bende yazdım ama kımse yorumlamadı..

Yenı baslayan bırısı apıkobal, bemıks-c, zınco cınko gıbı bır kombıne yapsa sanıyorum guzel olur?.. C vıtamını yetersız gelebılır, onun yerıne daha saglam bır c vıtamını olabılır..

19. LooK

LooK Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    optimum optimen almayı düşünüyorum diyet yapıyorum kilo aldırır mı ?

20. çokopirens

çokopirens Yeni Üye

Beğenileri:
    53
    Ödül Puanları:
    0
    hayır aldırmaz

Sayfayı Paylaş