muay thai antremanları

Konusu 'Savunma ve Dövüş Sporları' forumundadır ve lucesgo tarafından 29 Aralık 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 4 üye.
  1. lucesgo

lucesgo Üye

Beğenileri:
    32
    Ödül Puanları:
    38
    muay thai ye gitmeyi düşünüyorum ama gitmeden önce ön hazırlık yapmak istiyorum sizce nasıl çalışmalıyım 3 günde bir 3 saat futbol oynarım onun için bacaklarım hiç esnek değil baçaklarımı açmaya çalışsam yerle arasında 4 karış yaklaşık 40 cm fark var.
    ve sizce fiziksel özelliklerim bu sporu yapmaya uygunmu.
    boy:177cm
    kilo:56kg
    bu sporu profesyonel olarak yapmak istiyorum 3 sene boyunca bunla bereber 16 yaşımda da jiu jitsu veya güreş yapıcam.
    unüversitede allahın izni ile mma dövüşçüsü olmak istiyorum.
    sizce nasıl bir antreman programı uygulamam gerek.

2. khephnes

khephnes Üye

Beğenileri:
    2.644
    Ödül Puanları:
    123
    Yasin uygunken direkt olarak judo ya da guresle baslamayi dusunmez misin? Ileriki yillarda da yanina bjj ve muay thai eklersen harika bir bicimde donanmis bir mma dovuscusu olabilirsin. MMA icin ikiden fazla dovus stiline hakim olmak buyuk bir avantaj.

3. lucesgo

lucesgo Üye

Beğenileri:
    32
    Ödül Puanları:
    38
    malesef buluduğum yerde(kocaeli/gebzede)dediğiniz sporları iyi öğreten biyer bulamadım.
    ama muay thaiyi tüm imkanların olduğu yerde öğrenebilirim.
    ama anlamadığım birşey var ben sizin düşündüğünüzün tam tersini düşündüm önce muay thai sonra güreş,judo,jui juisu dan birini yapmanın daha doğru olduğunu biliyordum...bunları benim muay thai den daha önce yapmamın bana ne yararı var?

4. khephnes

khephnes Üye

Beğenileri:
    2.644
    Ödül Puanları:
    123
    Yanlis bilmiyorsam 18 yasindan sonra gures ve judo egitimi verilmiyor, bu yuzden yasin uygunken gures ya da judo ile baslaman daha uygun olur.

Kafanda kronolojik bicimde olmasa da bir siralama ya da MMA icin uygun oldugunu dusundugun bir kombinasyon var mi?

Muay thai, bjj, boks, kick boks, gures, judo, sambo; bunlar MMA icin guzel secimler.

Kocaeli'nde ders verebilecek birini bilmiyorum hic, dolayisiyla eger yeterli olcude arastirdiysan, sporun adini onemsemeden -saydiklarim icerisinde elbette- bulundugun sehir dahilinde en yetkin egitmen hangisindeyse o dali tercih edebilirsin.

5. lucesgo

lucesgo Üye

Beğenileri:
    32
    Ödül Puanları:
    38
    khephnes öncelikle sana yardımlarından dolayı çok teşekkür ederim önce judoya veya güreşe gitmeye karar verdim. ama ben muay thaiye gidersem 2 -3 ay sonra judo veya güreşe başlasam daha iyi olmazmı arkadaşım gitmisti (reklama girebilir ama art niyetim yok)adem bozkurt spor salonunda kendimi gösterirsem ücretsiz oluyor ve ücretsiz olduktan sonra greş yada judo yapsam daha iyi olmazmı.
    bide ünüversitede mma ya gideceğim için judo ile güreşin mmaya yararları karşılaştırılırsa hangisi daha yararlıdır ?

6. khephnes

khephnes Üye

Beğenileri:
    2.644
    Ödül Puanları:
    123
    Unide MMA'ya gidecegim ne demek?

MMA akademilerini mi kastediyorsun? Eger oyleyse bence bunu aklindan cikar. MMA akademiden ziyade hangi dallari kombine etmen gerektigi uzerine dusun, zaten yasin genc, muay thai, bjj, gures, judo hepsini ogrenecek zamana sahip olacaksin, dolayisiyla MMA akademide vakit harcamak anlamsiz. MMA akademi stili biraz ondan biraz bundan anlayisi fazlasiyla gereksiz.

Muay thai deneyim anlaminda sana cok sey verir, onunu acar, musabakalari var, kisa zamanda girer deneyim kazanirsin. Bjj, muay thai'ye gore cok daha karmasik mesela. O yaslarda bjj'ye baslamak nasil olur bilemiyorum, bunaltici olabilir sanki, forumda derkrieger ve ercan hoca daha iyi yonlendirmelerde bulunabilir tabii ancak benim fikrim bu yonde, cunku bjj fazla teknik ve karmasik bir olay. Bence simdilik onu aklindan cikarabilirsin. Once bir ya da iki dala hakim olduktan sonra eklenebilir. Groundfighting temeli MMA icin cok onemli, bjj'yi onemsemedigim anlasilmasin. Demek istedigim baslangic icin biraz bunaltici olabilir, bunu demek istiyorum.

Gures/judo/muay thai. Bence bu dallar MMA'ya baslangic icin en uygun olanlari. Hangisine yonelik istegin buyukse -egitmenlerin durumlarini da goz onunde bulundurarak- o dalla baslamani oneririm ben.

7. lucesgo

lucesgo Üye

Beğenileri:
    32
    Ödül Puanları:
    38
    ünüversiteyi istambulda okumayı dusunuyorum ve istambulda mma öğreten güzel biyerler var ben delimiyim mma akademisine gidem :D
    ilk muay thai ye gidicem sonra judaya baslıcam judoda kaç yılda 1.dan a geçerim bilgisi olan var mı bide dediğin abilerin nicklerini yazarmısın.

8. lucesgo

lucesgo Üye

Beğenileri:
    32
    Ödül Puanları:
    38
    bide bana evde muay thai antremanı önerebilecek var mı?(önerilerinizi bekliyorum)

9. alper92

alper92 Üye

Beğenileri:
    8
    Ödül Puanları:
    18
    Lucesgo uzun süredir kickboks yapan biri olarak yazıcam sana.Muay thai antrenmanı önerebilcek varmı demişsin.Öncelikle muay thainin bizim spordan farkı dirsek ve dizi yaygın kullanmalarıdır.Gerçi kickboksda da diz çekmeler falan gösteriliyor neyse antrenmana gelicek olursak ilk önce salonda koşuyla başlanır,koşarken ise dizler karna çekilir,kollar yine koşarken çevirirsin öne arkaya,ayaklarını koşarken arkaya yanlara gibi birsürü hareket.Ardından esneme hareketleri hepsini yazamıcam özellikle bacakları açmak için bol bol hareket yapılır.Daha sonra hocanız size o gün hangi harekeleri yapabilceğinizi gösterir ve sizde arkadaşınızla eşleşirsiniz uygularsınız.O arada hoca sizi gözler yada tecrübeli arkadaşlarınız yanlışlarınızı düzeltmenizi sağlarlar.En son ise güç antrenmanı yaparız yorulana kadar şınav,belli mekik pozisyonları ve squat yaparız.Daha sonra selam verir antrenmanı bititiriz.Bu işi evde öğrenebilmen bana göre zor yada şöyle diyim daha uzun vadede olur.Bu sporları yaparken yanında hoca aynı zamanda salonda senden daha tecrübeli arkadaşların olacak buda işini çok kolaylaştıracak.Ama ben evde yapıcam falan dersen youtubede araştır kickboks ders hareketleri falan ilk baştan uygula ama yanında ne sorabilecek biri olacak nede ellik vs. tutacak biri
    Sağlıcakla kal..

10. lucesgo

lucesgo Üye

Beğenileri:
    32
    Ödül Puanları:
    38
    teşekkürler alper size bir kaç sorum daha olacak ben direk muay thaiyemi geçiyim kick boksa gidip 2-3 ay sonra muay thaiye geçiyim ve benim tekmelerim güçsüz ayaklarım açılmıyor bunların antremanlarını ayrıntılı anlatabilecek arkadaş varmı.
    bide boyum 177 kilom 56 zayıfım sorun olurmu.

11. lucesgo

lucesgo Üye

Beğenileri:
    32
    Ödül Puanları:
    38
    biraz araştırdıktan sonra muay thaide ayakların büyük bir önemi olduğunu anladım fakat ben tekme atamıyorum adamın beline tekme kaldırabilirim ama hızlı atamam zaten kafaya tekme bile kaldıramam bana tekmelerimi güçlendirecek antreman metotu anlatabileek hocalarımızdan yardım istiyorum bide hızlı tekme atarken dizimin arkasında birşey kopuyor gibi hissediyorum bu normalmidir ?

12. alper92

alper92 Üye

Beğenileri:
    8
    Ödül Puanları:
    18
    Ben sana ilk başladığım zamanları örnek veriyim.Bacağımı senin dediğin gibi bir insanın beline kadar hele sol bacağımı dahada alta kaldırabilirken.Şimdi 180 derece bacaklarımı açabiliyorum.Bu zamanla oturacak olan birşey(1.5 yıldır yapıyorum bu sporu).Bu sporun bana esneklik,hız,güç,konsantrasyon ve sosyal ilişkilerimde bayağı katkısı oldu.Muay thai yada kickboks ikisininde antrenmanları çok yorucudur.Muay thai daha kapsamlıdır.İstediğini seçebilirsin.Zayıf ve uzun olmak bu spolar için avantajdır.177 cm ideal heleki sen öğrenmek iste yeter.Benim ilk 4 ay aralıksız(cidden aralıksız)bacaklarımda ağrı vardı.Kendi kendime diyorumki süper kondisyonum var fakat bu bacaklar ne olacak.Neyse her seferinde daha çok sınırları zorlayak çalıştım.Heleki daha 2.ay hoca yere oturup ayak tabanlarımızı birleştirip dirseklerimizi kullanarak dizlerimizi itmemizi,esnetmemizi söylemişti.Zaten ben kendimi çok zorluyorken arkadan hoca üstüme çıktı 2 ayaklarını dizlerime koyup beni bağırttığını çok iyi hatırlıyorum,ertesi gün yürüyemiyordum bile.Yani sınırlarını zorlucaksın partner şart.Güçlü tekmeyi sen henüz geç.Önce teknik önemli teknikleri doğru yaptığın an kendini daha güçlü tekme atmaya zorlarsın zaten...

khephnes bunu beğendi.
  13. ercan gürgöze

ercan gürgöze Üye

Beğenileri:
    1.332
    Ödül Puanları:
    123
    bazı hususlar:

1) muay tai ye başlamak için herhangi bir hazırlığa gerek yoktur...istediğiniz kadar çalışın önceden farklı kulvarda , adaptasyon için "kas ,ligament, sinir "sistemleri 3 antrenman boyunca bu sistemlerde oluşan " mikro tarvmatik efekteleri" atamaz !... 3 antrenman sonra full adapte olursunuz...yani, kısaca boşunadır "kondsüyon tiplemeleri farklı formatta olanlar" ...

2) konu "mma "ise bu alanda fazla hayale kapılmanız pek tavsiye edilmez...mma iyidir ,ancak "abd " ile sınırlı bi formattır ve oraların dışına pek çıkanaz...kültürel yadsımalar bu alanda ön plandadır...insanlar dinamik ,hareketli, estetik kulvarları izlemeyi daha çok severler...amerikan futbolunun abd dışına pek çıkamaması gibi...

3) eğer , konu hala illa da "mma "ise bu çerçevede 1 alanda çzellikle ihtisas yapmanız önerilir...üzerine başka bi barnşı hfif enjekte edbilirsiniz...

14. lucesgo

lucesgo Üye

Beğenileri:
    32
    Ödül Puanları:
    38
    size yardımlarınızdan dolayı çok teşekkür ederim ve son bir soru sormak istiyorum.
    asla pes etme 2 de gördüm ve merak ettim adam kağıdı ilk 2 tarak kemiği ile vurarak yırtıyordu bu olabilirmi ?
    bide kum torbasını tekme ile deliyordu bunu olmasına imkan vermiyorum ama yinede sizi sorayım dedim ?

15. ercan gürgöze

ercan gürgöze Üye

Beğenileri:
    1.332
    Ödül Puanları:
    123
    kum torbası "migros poşetindense " olabilir ...:) :) ama , gerçek torba için asla ..?!...:)

gerçi 14-15 yaşlar için normal sorular bunlar...kolay gelsin...:)

khephnes bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş