Muşteşem gelişmem için uzman tavsiyelerine ihtiyacım var

Konusu 'Kadınlara Özel - Fitness ve Antrenman' forumundadır ve angime tarafından 3 Ağustos 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 4 üye.
  1. angime

angime Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Merhaba;

Ben yaklaşık 15 gündür siteyi takip ediyorum. Çok faydalı bilgiler edindim bunun için öncelikle çok teşekkür ediyorum konusunda uzman kişilere ve paylaşımlarına.

Konu açma sebebime gelince;

157 boyum 56 kilo ağırlığım var. 26 yaşımdayım. Bu boya bu kilo sağlıklı görülebilir ama pantolonlarım bacaklarımdan geçmemeye başladığında psikolojime hiç iyi yansımadı bu durum. Sürekli akrep nalan giyip giyinmekle olmayacak dedim ve yediklerime dikkat etmeye başladım. Hazindir ki hiç bir işe yaramadı. 2 yıl öncesine kadar abur cuburu kesip kilo verebilirdim ama bu sefer mümkün olmadı.

Spor ile olabilir ancak dedim ve temmuz 18'de hafif tempolu fitness antrenmanlarına başladım. Yediklerime daha çok dikkat ettim. Hayvan gibi yediğim çikolatalar, cipsler, gofretler, dondurmalar, şerbetli tatlılar, hamur işleri, tuz, içeceklerime attığım şeker, bisküviler, hatta kahvaltıdaki reçeli bile bıraktım.

Örnek sabah kahvaltım;

1 ad domates, 20 gr kadar yağsız peynir, 1 haşlanmış yumurta sarısıyla, 1 bardak süt ve 1 adet meyve ( genellikle ya armut ya da şeftali oluyor.)

Ara öğünde ise çalıştığım için açıkcası çok seçme şansım yok. Yarım simit yiyorum.

Öğlen mutlaka kırmızı veya beyaz kızartma olmadığı sürece et, sebze yemeği, yarım porsiyon makarna, yağsız salata ve meyve yiyorum ama çok az.

Akşam eve gittiğimde 7 gibi antrenmanımı yapıyorum yaklaşık bir saat sürüyor. Ne yapıyosun derseniz forumda ilk başlayanlar için önerilen programları yaptım ilk hafta ektradan 5 dk ip atlama ekliyorum en başta, esneme hareketleri ve dambıl çalışmaları geliyo ardından.

Antrenman sonrası 1 ad muz yiyorum yoksa 1 bardak magnezyum içiyorum.

Akşam yemeğinde ise çok az da olsa karbonhidrat almak adına 2-3 yemek kaşığı pilav veya makarna, yanında yoğurt, salata gibi yiyecekler.

Yalnız ilk hafta yaptığım egzersizler 2. hafta hafif gelmeye başladı. Ben de günlük programımı geliştirdim. Bu arada kullandığım dambıl ilk başta 1er kiloluktu. Fakat az gelmeye başlayında 2 şer kiloluklarla çalışmaya başladım. O yeterlidir heralde.

Neyse;
    3 haftalık fitness antrenmanlarım sonucunda kilo olarak 44,5 kiloya düştüm.
    Ama ölçülerimde inanılmaz bir gelişme meydana geldi. Şöyle ki;

13/07/2012

Bel :70 cm

Simit dediğimiz o bölge: 80 cm

Basen: 97 cm

Üst bacak: 56 cm
    iken

03/08/2012

Bel: 65 cm

Simit: 76 cm

Basen: 94 cm

Üst bacak: 53 cm oldu.

Şimdi benim merak ettiğim. Kiloyu çok az vermiş olmam ama böyle bir gelişme görmem normal mi? Yaptığım bu program sağlıklı mıdır? doğru yolda mı ilerliyorum?

Zaten silüetim değişti, halimden çok memnunum ama yanlış gitmek de istemiyorum bu yolda. Çünkü bunu bi yaşam tarzı haline getirdim. Hafta da 4 gün yapıyorum. Sağlıklı besleniyorum. Ama farkında olmadan kas kaybedersin gibi şeyler söyleniyo.

En büyük motivasyonum da bu arada fitness modeller :)
    İnternette öyle diyet miyet diye dolaşırken bi fotoğraf gördüm. Tıkladım. Fitness modeller içeren bir vücut geliştirme sitesi çıktı karşıma. Ve şok oldum. Yani vücut geliştirme ağırlık çalışma denilince akla hep i iğrenç kafası kaslarının arasında kalmış, patır patır şişmiş kadınlar geliyodu. Bu nedir dedim böyle.
    Felaket özendim. Yürüyüşe çıkmaya üşenen miskin ben, her akşam eve gittiğimde 1 saat ter atıyorum.

Bunun haricinde programın ne diye soracak olursanız onu da ayrıntılı bir şekilde yazarım.

2. Morte

Morte Üye

Beğenileri:
    74
    Ödül Puanları:
    38
    Yer:
    İstanbul
    Merhaba,

3 hafta içerisinde 56 kilodan 44.5 kiloya düşmüşsünüz ki ölçüleri hiç hesaba katmazsak bile bir aydan kısa sürede 11.5 kilo pek olası görünmüyor. Terazide bir sorun yada mesajınızda yazım hatası olabilir mi?

3. lakeoftears

lakeoftears Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    bence de 54,5 yerine 44,5 yazılmış çünkü mesajın devamında verdiğim kilo az olmasına rağmen gibi bir ifade var.

4. angime

angime Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Yazım hatası olmuş kusuruma bakmayın. 54,5 tabi ki. Çünkü bahsettiğim gibi kilo kaybı yaşamadım çok. Gidenşn de1 kg ı tutulan sudur diye düşünüyorum. Çünkü çok tuz kullanırken bıraktım, herşeyi tuzsuz tüketiyorum.

5. angime

angime Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Yönlendirecek kimse yok sanırım :/

6. wrestler

wrestler Super Moderator Yönetici Super Moderator

Beğenileri:
    3.368
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    TOKAT
    Yazdıklarından benim gördüğüklerim;

Öğle yemeğinle (yani antrenmandan önceki öğünle) antrenman arasında tahiminim bir 5-7 saat (öğle yemeğini 12-14 arası yediğini farzediyorum) var. Bu süre antrenmanda yeterli besinlerin sağlanması için çok uzun. Çünkü besinler çoktan sindirildi ve kullanıldı. Antrenman için bir şey kalmadı.

Belki saat 16-17 gibi kepekli ekmekle hazırlanan arasında protein içeren (ton balığı, kırmızı ya da beyaz et vs) bir sandvic ara öğün olarak tüketilebilir.

Antrenmandan sonraki öğün protein ağırlıklı olmalı. Akşamki öğün saat 20-21 gibi oluyor galiba. Yemek için geç bir saat. Ama protein alınması şart.

Başka bir başlıkta Schwazxxl, gün içindeki öğünlerde ve antrenman öncesi öğünde (antrenmandan 2 saat önce) yeterli miktarda günlük protein alındığı taktirde antrenman sonrası için protein alımına gerek olmadığını yazmıştı. Bunu da belirteyim. Günlük protein miktarı kilo başına 1.5-2 gr. Ama bayanlar için bu rakam doğru mudur bilmiyorum.

Bayanlarda testesteron çok az üretildiği için kas yapmak çok zor. Böyle bir dezavantaja sahipken protein tüketimini az yapmak illla ki kas kaybına neden olacaktır.

Aeon_Flux bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş