Mrb Ben Geldim...

Konusu 'Dertleşme' forumundadır ve dark_age tarafından 25 Şubat 2007 başlatılmıştır.

1. dark_age

dark_age Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Öncelikle herkese merhaba, ismim Hakan 19 yaşımdayım şu an 56 kiloyum.
    16 yaşımdayken belimde çok şiddetli ağrılar vardı bu 6 ay kadar sürdü ama açıkcası fazla umrumda olmadı, bu ağrı döneminin sonunda sağ köprücük kemiğim çok bariz şekilde diğerine göre dışarı çıktı yani ne giyersem giyeyim kemik 2cm kadar dışarıdaydı doktora gittiğimde "skolyoz"adı verilen ve omurganın sırt kaslarının gücsüzlügüne baglı olarak dik pozisyonunu koruyamayarak, yani üzerindeki baskıyı kaldıramayarak S şeklinde eğilmesi olarak tabir edilen bir hastalık oldugunu öğrendim. omurganın eğimi tam 30derece yani tam tehlike sınırında bunu korumam için bir takım egsersizler verdi bunların karın ve sırt kaslarını çalıştırdıgını öğrendim, 4-5 ay kadar bu egsersizleri yaptım tekrar doktora gittigimde açı hala aynıydı yani 21 yaşına kadar (kemik gelişiminin durdugu yaş) bunu korumam gerekiyor. Spora başlayarak daha hızlı ilerleme kaydedebileceğimi düşünerek spora başladım, spora başladıgım yerin sahibi orada çalışmamı yani antranör yardımcısı posizyonunda çalışmamı teklif etti durumum uygun oldugundan başladım, ama herşey yolunda gitmedi hastalık hakkında bilgisi oldugunu vsvs söyledigi halde hiç ilgilenmedi banada herkese yazdıgının benzeri bir program yazdı ve bunu yap iyi gelir gibisinden başından attı, tüccar zihniyetli bir insandı, 7 ay kadar orada çalıştım o sıralar 55 kilo civarlarındaydım tabi hocamın ilgisizliğininde büyük etkisiyle kilo alamıyordum, kür yapalım dedi bende çok araştırdım ve listesini verdigi kürün zararlı bir etkisi olmayacagını öğrendim, tabi bundan sonra 1,5 ay sonra 62kg olmuştum çeşitli sebeplerle işi bırakmam gerekti ve 4 ay elime agırlık almamak suratiyle bugün 56 kg'a düştüğümü gördüm... :shock:
    spor salonuna gidecek zamanım olmadıgı için şimdilik 2 adet dambılımla bir süre evde çalışıp zaman müsait oldugunda tekrar bir salona başlamayı düşünüyorum, hatta bugün başladım göğüs biceps çalıştım, 2 öğünden 4ana + 2 ara öğüne döndüm fikirlerinizi ve yardımlarınızı bekliyorum, özellikle hastalıgım hakkında bilgisi olanlar varsa bildiklerini paylaşırlarsa sevinirim. msn adresim [email protected] (yayınlamak yasak ise düzeltirim)

2. cNyT

cNyT Üye

Beğenileri:
    8
    Ödül Puanları:
    28
    hoşgeldin hakan

3. metugok

metugok Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci (sürüngen)
    Yer:
    Ankara
    geçmiş olsun Allahtan gani gani şifa dilerim senin için den bence doktora çünkü bu konu öle internetten forumdan konuşulcak destek alıncak bir konu değil bence spor konusunda ve kurde cok yardımcı olcak arkdaşlar vardır ama eminim ... :roll:

4. okaysarac

okaysarac Üye

Beğenileri:
    28
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Grafik Tasarimci
    Yer:
    Istanbul
    metugok doğru söylüyor, hoşgelmişsin foruma arkadaşım. Geçmiş olsun ama bunun çözümü malesef burası değil..Sağlık çok önemlidir bu işi de sağlıklı kalabilmek için yapıyoruz bir anlamda..İstersen profesyonel bir doktorla görüş.Tekrar geçmiş olsun.

5. hernan77

hernan77 Üye

Beğenileri:
    181
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    sağlık teknisyeni
    Yer:
    izmir
    öncelşkle geçmiş olsun. skolyoz ile ilgili bulabildiklerim aşşağıdaki şekilde. belki bunları sen de biliyorsundur. ama yine de okumanı tavsiye ederim.

Birçok skolyozun (30 dereceden az olanlar) tedavisine gerek yoktur, fakat 6 aylık aralarla izlenmesi gerekir. Tedavi alternatifleri arasında: egzersiz, sırt kuşağı kullanımı, ameliyat veya bu tedavilerin bir kombinasyonu düşünülebilir. Tedavi, erken başlandığı ölçüde başarılı olur.

Hafif, yani 30 dereceden az eğriliklerde, gövde kaslarını kuvvetlendirici egzersizler, eğriliğin artmasını önlemede yeterli olabilir.

Milwaukee kuşağı adı verilen bir kuşağın kullanılması da skolyozun ilerlemesinin önlenmesinde etkilidir, ancak çok uzun söre kullanımı gerekir. Bu kuşak ile omurga asimetrik basınçlara karşı desteklenir ve kuşak, hasta büyüdükçe, vücuda uyum sağlıyacak şekilde modifiye edilebilir. Kuşağın, geç ergenlik döneminde, kemik büyümesi durana kadar kullanılması gerekir. 30 ila 50 derece arsındaki omurga eğrilikleri, kuşak kullanımı ve egzersizler ile kontrol altında tutulabilir.

40 derece veya üzerindeki skolyozlarda, eğrilik kemik büyümesi durduktan sonra da artmaya devam edebileceği için, genelde ameliyat ile düzeltme gerekir. Cerrahi yöntemlerden biri, eğriliğin artmasını önleyen, ancak omurganın hareketliliğini de kısıtlayan bir metal çubuk yerleştirilmesidir (Harrington çubuğu). Cerrahiden sonra, omurgayı stabilize etmek için kuşak kullanımı gerekebilir.

Tedavilerin getirdiği sınırlamaları duygusal olarak kabul etmek, genelde ergenlik çağındaki gençler olan hastalar için zordur. Tedavinin bu zorluklarına alışmada, duygusal destek önemli rol oynar. Fizik tedavi uzmanları ve ortopedistlerin, hastalara tedavi yöntemlerini açıklamaları ve kuşağın vücuda rahat oturmasını sağlamaları, hastaların tedavi planına uyumunu arttırır.

6. srht55

srht55 Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Samsun
    benim de skolyozum var.18 yaşında askeri okullar sınavına girerken ögrendim be elendim.4 yıldır hiç bi doktora görünmedim zaten 20 yasımdada bodye başladım .ama benim hiç agrı yada simetri bozuklıgı gibi bir sorunum yoktu.halende yok.şidi senin yazını okuyunca telaşlandım acıkcasuı bu hafta gitcem bende doktora.bakalım ne diycek.18 yasında cekindigim filmlerde omurgadaki egrilik bariz sekildebelliydi

Sayfayı Paylaş