Mr.Olympia ya sor; Tekrar Hızı

Konusu 'Türkceye Çevirilen Yazilar' forumundadır ve F50 tarafından 8 Mayıs 2010 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 6 üye.
  1. F50

F50 Üye

Beğenileri:
    94
    Ödül Puanları:
    38
    Mr.Olympia ya sor; Tekrar Hızı

Yazan: RONNİE COLEMAN, YEDİ KEZ MR. OLYMPİA

Soru: 4 yıldır vücut geliştirmeciyim ve hala emin değilim ne kadar hızlı veya yavaş tekrarlar yapacağım. Bunu çoğu kez okudum, tekrarlar yavaş, kontrollü ve istikrarlı olmalı. Tekrarlar hızlı ve patlayıcı olmalı diyen başka bir profesyonel bulmak için sadece sayfayı değiştirmek yeterli. Peki ya kim doğru? Kim yanlış? Ve neden?

Cevap: Her ikisi de haklı. Hız, akıcılık, tutarlılık ve tekrar kontrolü egzersize göre değişebilir.

EGZERSİZ

Tekrar hızı, egzersizin kablolarla, serbest ağırlıklarla ya da bir makine ile yapılmasına bağlı olarak değişir. Kablolar ile direnç hareketin tüm aralığında tutarlı olduğundan, kabloların en etkin kullanımı, daha yavaş tekrarlar yoluyla, daralma ve genişleme evreleri boyunca istikrarlı olmaktır.

Serbest ağırlıklar ile kuvvet anı veya direnç hareketin yayı boyunca değişir. Bazı noktalarda ağırlık diğerlerine göre daha ağır geliyor, kablolar ile ilgili hissin tam tersi. Diğerlerine göre daha yüksek direnç noktalarında daha fazla güç uygulamak zorundasın bunun için tekrarlarını hızlandır veya yavaşlat. Kontrollü tekrarlar ile serbest ağırlıklar daha etkili ancak biraz daha patlayıcı olmalı.

Makineler, kablolar ve serbest ağırlıklar arasında iyi bir yerdedir. Makineler kablo hareketleri kadar kesin bir izolasyon sağlamaz ancak hareketin tüm aralığında tutarlı bir direnç sağlar. Tekrarlar başa dönüşlerde yavaş ve kontrollü, uzatma anında ise patlayıcı olamalıdır böylece makineler en etkili biçimde kullanılır.

EGZERSİZİN AMACI

Tekrar hızı, yaptığın egzersizin kası izole edip şekillendirmek ya da tüm kaslara genel kütle inşa etmekle alakalıdır. Eğer ilkiyse tekrarların biraz yavaş, yumuşak, daha kontrollü ve tutarlı olmalı. Eğer ikinciyse tekrarlar daha patlayıcı ve muhtemelen hızlı olmalıdır.

VÜCÜT BÖLÜMLERİ

Küçük bölgeler, büyük bölgelerden daha fazla izolasyon kontrolü isteler. Bu yüzden uygun egzersizler için tekrarlar, genellikle daha yavaş ve tutarlıdır. Ancak , kasta yoğun bir yanma elde etmek istediğin zamanlar vardır ve bunun için nispeten hızlı tekrarlar ile pompalamalısın.
    Büyük bölgeler için, göğüs, sırt ve quadriceps gibi, daha çok ağırlık kullanıyor olacaksın ve bundan dolayı tekrarlar doğal olarak daha yavaş olacak.

SET SIRASI

Tekrarlarının hızı ısınma seti yapıp yapmadığına bağlı. Tekrarlarını kontrol altına al, ısınma ve açılışta yavaş tut , ama sonrasında kasın sertliği için çalışma hızını bir adım arttır ve ona kan pompala. İlk setin kontrollü ve tutarlı olmalı ancak daha yavaş bir hızda ve son setin en ağırı ve hepsinden daha yavaş olmalıdır.
    [FONT=&quot]

Çeviri: F50
    Kaynak: http://www.flexonline.com/training/39
    [/FONT]

Rambo16, alifurkan1, SlipKnoT16 ve diğer 11 kişi bunu beğendi.
  2. erolneo0101

erolneo0101 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    hiçbirşey anlamadım yani hangisini yapalım kütle için

3. oklahoma

oklahoma Yeni Üye

Beğenileri:
    322
    Ödül Puanları:
    0
    ben genelde patlamalı olanları tercih ediyorum agırlığın altında fazla ezilmekte iyi değil. ben tekrarı yaparken kiloyu yavas ve kontrollu bir şekilde indiriyorum. ama kaldırış kısmında en hızlı ve patlayıcı bir şekilde kaldırıyorum. gayette işe yarıyor. sizde deneyebilirsiniz.

4. Danny Boy

Danny Boy Yeni Üye

Beğenileri:
    8.716
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Medical Laboratory Technician-Public Relations Spe
    Yer:
    İstanbul-Скопје-Београ&#1076
    evet negatıf tekrarlarda yavaslmk gercektende oldukca ıyıdır . bı egzersızı yaparken en buyuk zorlma ve kasa en buyuk hasar aslında agırlıgı yavas ındrdıgımızde gerceklesır bu bıze daha cok kas ve guc olarak gerı doner

Sayfayı Paylaş