Mma Kickboks çalışması

Konusu 'Savunma ve Dövüş Sporları' forumundadır ve mirko-Cro-Cop tarafından 12 Mart 2014 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 2 üye.
  1. mirko-Cro-Cop

mirko-Cro-Cop Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    13
    Yer:
    İstanbul
    Bir kaç sorum olacak yine tecrübeli arkadaşlardan aydınlatmalarını bekliyorum , uzatmak istemiyorum kısaca hayatım boyunca bir çok sporla iç içe oldum bu senede Mma ile ilgileniyorum 2 dal üzerine çalışıyoruz bunlar Kickboks ve Sambo şuan acemilik dönemindeyim haliyle eksiklerim var bilmediklerim var , yumruk isabet oranını arttırmak için sparring dışında ne çalışmalı bu birinci soru 2. soru lapayla teknik çalışırken herşey iyi , görsen acemi demezzin belki ama sparringe gelince aklıma gelmiyo o teknikler bunun için ne yapmalı ,3. soru gard alıp kapanırken darbe almaya başlayınca otomatik gözleri kapatıyorum bu baya büyük sorun oluyor aynı şekilde ben atak yaparkende isabetli vurduğum anda bile köpekbalığı gibi gözler otomatik kapanıyo :) belki biraz fazla sordum ama 4. soruyuda sorayım bitsin ben bütün dövüş sporlarını izlerim ve en çokta kontra darbe atanlar ilgimi çekerdi şimdi o kontraları antrenmanlarda ben yiyorum izlerkenki gibi zevkli olmuyor, atak yapmaktan soğuyosun ,şimdi ince ince detay ve taktikler bekliyorum tecrübeli arkadaşlardan :)

2. noyanaktas

noyanaktas Üye

Beğenileri:
    43
    Ödül Puanları:
    38
    Yumruk isabet oranının tek çözümü rakibi izlemek ve uygun anda doğru tekniği veyahut kombineyi vurmaktır. Sürekli savurmak yerine gördükçe bekleye bekleye vurmak daha cazipdir. Misal sol direk ile rakibin kontrolünü sağla ardından bir sol sağ direk vur ardından geri çekil rakibi izle sol sağ direk vur sol middle kick vur. Ayrıca isabetlerin lapa çalıştıkça artar sparring yaptıkça artar.

Lapada teknik çalışmak kolay gibi görünür ancak lapa çalışmasıda sparring kadar önemlidir hatta sparring den biraz daha önemlidir benim gözümde. Sparring de hareketlerin tekniklerin aklına gelmemesi daha aklında tam olarak oturmamasından kaynaklanıyor. Yeterince lapa çalışılmadığından yeterince teknik çalışılmadığından. Bu açığı sparringle de kapatabilirsin lapa döverek de kapatabilirsin ama her halukarda kapanır sıkıntı etmeni gerektirecek bir durum söz konusu değil sadece azimle idmanları aksatmadan sporuna devam et yeterli.

Göz kapama olayı bu işe yeni başlayan birçok kişinin sorunudur bir tek sende değil yani bu sorun için rahat olsun. At yada vur o gözler kapanır. Göz reflekslerini güçlendirmeni tavsiye ederim. En basitinden havuza gidip beline kadar olan kısmında ellerini sürekli suya vurmanı tavsiye ederim sıçrayan sulara karşı gözlerini kapamamak için suya karşı bir mücadelen oluyor ve o mücadeleyi kazanırsan gözlerini kapatma ihtimalin minimuma iniyor ancak bu dediğim tek seferlik birşey değil uzun süre bunları yapman gerekiyor.

Kontra darbe olayına gelecek olursak; işin en civ civli kısmıdır. counter punch dediğimiz yumruklar günümüzde amatörlerin layıkıyla vuramadığı şans eseri horoz dövüşü gibi dövüşlerde vurdukları maçı kazandıran balık yumruklardır ancak işi profesyonel yönden ele alırsak counter punch lar profesyonel sporcunun elinde ki en büyük silahlar arasındadır ve kemer bile kazandırır. Bunun için sadece göz değil bütün sinir sistemini ve kas sistemini kontrol etmeyi öğrenmiş olman gerekir. Kafanı hızlı çalıştırman gerekir. Rakibi izleyip attığı her yumruk için aynı anda atılıp hedefini bulan her yumruğa counter punch deriz. Rakip sol direk attıysa sol direğin üzerinden çenesine atılan sağ kroşe sporcuya maçı kazandırabilir veyahut rakip sol direk attıysa sağa yatılarak rakibin tam yüzüne veyahut çenesine atılan bir sol direk bitirici yumruk haline gelebilir. Bu tamamen sporcunun refleks keskinliği ile hızı ile alakalıdır. Kısaca işi felsefeye vurarak yazımı sonlandırayım; " herkes counter punch atabilir, ancak herkes counter punch atamaz..."

Umarım cevaplarım işine yarar dostum spor hayatında başarılar.

zafer_zaferoglu bunu beğendi.
  3. mirko-Cro-Cop

mirko-Cro-Cop Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    13
    Yer:
    İstanbul
    Cevaplardan adeta tecrübe akmış :) bu cevaplar tabiki işe yarar teşekkürler bilgiler için ve anlattığın tekniklerin mantığını kesinlikle anladım ama bakalım bunları geliştirmek ,uygulamak için nekadar süre gerekicek zamanla öğrenicez bunuda

4. noyanaktas

noyanaktas Üye

Beğenileri:
    43
    Ödül Puanları:
    38
    Bu süre olayı kesinlikle kişiden kişiye göre değişir kimisi 1 yılda kimisi 5 yılda kimisi ise 5 ayda bu süreci tamamlar ve istediklerini elde eder. Demem o ki yılmadan bıkmadan usanmadan ve aksatmadan sürekli çalış hocan 1 gösteriyorsa 5 üstüne koy ve son birşey; asla o teknikler senin üstünde uygulanmadan sen altta kalmadan sen darbe yemeden, sen alta alamazsın sen darbe atamazsın yani çekinme akışına bırak ve çaba sarfetmeye devam et. Ne kadar çok çalışırsan başarıya o kadar çok yaklaşırsın.

Sayfayı Paylaş