Mit: Tek seferde ancak 30 gram protein alınabilir mi?

Konusu 'Türkceye Çevirilen Yazilar' forumundadır ve demir00 tarafından 4 Mart 2010 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 25 üye.
  1. demir00

demir00 Özel Üye

Beğenileri:
    1.316
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Avukat
    Yer:
    Istanbul
    Bugun okudugum bir makaleyi sizle paylasmak istedim:

Mit: Tek seferde ancak 30 gram protein alınabilir.

Gercek: Vücut 30 gramdan cok daha fazla proteini sindirip, alabilir.

Ne zaman yuksek miktarda protein alımlarından konusulsa, her seferinde ortaya bir söylenti atılır; her protein beslenmesinde yaklasık olarak 30 gram protein kullanılır ve bunun üstündeki miktar atıl kalır. Aslında bunun gercekle pek de alakası yoktur. Ornegin et ( Dana, tavuk, domuz ve balık) %97 etki ile sindirilir. 25 gram dana eti yendigi zaman etteki proteinin %97’si emilir. Daha sonra icınde yaklasık 60 gram protein barındıran 280 gramlık bir biftek yenildiginde, bunun %97’si yine sindirilir ve emilir. Peki arastırmacılar neden 40 gram daha protein kullanıyorlar, sadece 30 gram protein sindililebiliyorsa? (1)

Gercek olan, bazı arastırmacılar speküle etmesine ragmen, Protein yükseltgemesinin "anabolic drive" tetikledigidir. (2). Bu anabolik itis gücü Hyperaminoacid yoluyla tanımlanır. Hayvanlarda IGF-1 ve GH gibi anabolik hormonların arttıgı olmustur. Bunun iliksinin insanlarda ispatlanması zor olsa da, fazla protein alımlarında kuru vücut kütlesinde artis olmustur. (3,4).

Kas buyumesinin maksimize edilmesi isteniyor ve kas kaybının da minimal seviyeye cekilmek isteniyorsa, protein sentezlenmesi maksimuma cıkarılmalıdır. Bu acıkca gösterir ki, buna agır idman ve gerekli kalori ve yuksek miktarda protein ile ulasılır. Bunun anlamı, ögunlerde 30 gramdan fazla protein alımı norm olarak kabul edilebilir. Hic korkunuz olmasın, tüm protein vucut tarafından efektif olarak kullanılır.

1. Tipton K., Ferrando A., Phillips S., Doyle, JR D., Wolfe R. Post exercise net protein synthesis in human muscle from orally administered amino acids. Am. J. Physiol. 276: E628-E634, 1999

2. Millward, D.J. Metabolic demands for amino acids and the human dietary requirement: Millward and Rivers (1988) revisited. J. Nutr. 128: 2563S-2576S, 1998

3. Fern EB, Bielinski RN, Schutz Y. Effects of exaggerated amino acid and protein supply in man. Experientia 1991 Feb 15;47(2):168-72

4. Dragan, GI., Vasiliu A., Georgescu E. Effect of increased supply of protein on elite weight-lifters. In:Milk Protein T.E. Galesloot and B.J. Tinbergen (Eds.). Wageningen The Netherlands: Pudoc, 1985, pp. 99-103

http://www.bbszene.de/mythen-ueber-protein.html

antinkuntin, NİKE, ikaya_219 ve diğer 41 kişi bunu beğendi.
  2. demir00

demir00 Özel Üye

Beğenileri:
    1.316
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Avukat
    Yer:
    Istanbul
    Kas insaası icin, protein hızlı sekilde alınmalıdır??

Mit: Kas insaası icin, protein hızlı sekilde alınmalıdır.

Gercek: hem hızlı hem de yavas sindirien proteinler, sporcular icin buyuk anantaj saglarlar.

Hızlı ve yavas proteinler hakkında bir arastırma yapıldı.(1) Ornegin Whey hızlı bir proteindir ve hızlı bir aminoasit konsantresi artısı yapar. Casein ise tersine yavas bir proteindir
    Hem hızlı hem de yavas proteinlerin kas yapmak isteyen herkes icin avantajları vardır. Kana cabuk karısan proteinler protein sentezlemesini arttırırlar. Kana yavas karısan proteinler ise, protein parcalanmasında bahsi gecen efekte sahiptirler ve kücük miktarlar icersinde etkiyi yavaslatırlar.

Hızlı ve yavas özellikteki protein kombinasyonunun kullanım yolu ile agır idman sırasında sadece kasların hızlı protein alımı saglanmaz, ayrıca protein parcalanmasının daha sonra saatler icersinde minimum seklinde tutulmasını da garanti eder. Maksimal bir anabolik etki icin, hızlı protein antremandan önce, yavas protein de sonra alınmalıdır.

Sonuc olarak, hızlı proteinin, yavas proteine göre daha iyi oldugu iddiası hatalı olur. Her iki protein tipi stratejik olarak kullanılmalıdır.

1.Boirie Y, Dangin M, Gachon P, Vasson M-P, Maubois J-L, and Beaufrère B. Slow and fast dietary proteins differently modulate postprandial protein accretion (amino acid turnover / postprandial protein anabolism / milk protein / stable isotopes) Proc. Natl. Acad. Sci. USA Vol. 94, pp. 14930-14935, December 1997

http://www.bbszene.de/mythen-ueber-protein.html

S3R0XaT, ferdityson, Zerk ve diğer 21 kişi bunu beğendi.
  3. SForever

SForever Üye

Beğenileri:
    99
    Ödül Puanları:
    38
    Yer:
    İstanbul
    2. makale için konuşuyorum, antrenmandan önce ve hemen sonra whey , antrenmandan 1-2 saat sonra veya yatarken casein (antrenmanın akşam yapıldığını düşünerekten) yararlı olur diye düşünüyorum. Casein tarzı yavaş emilenler de spordan sonra etkili olabilir ama whey kadar yararlı olacağına katılmıyorum ben. Son olarak maddi durumlar yeterliyse evde, hem whey hem casein olmasında büyük yararlar var diye düşünüyorum

Azi ve demir00 bunu beğendi.
  4. okankut

okankut Üye

Beğenileri:
    312
    Ödül Puanları:
    73
    1. makale için de şu söylenebilir sanırım..
    30 gr kime göre.. burada 70 kg ağırlığındaki bir sporcu ile 100kg luk bir vucut geliştirmeci aynı şekilde değerlendirilemez..
    ikincisinin bir seferde sentezleyebileceği protein miktarı daha fazla olacaktır..

Zerk, gakkos, zrb20 ve diğer 6 kişi bunu beğendi.
  5. diez

diez ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
  6. mjacksonwithus

mjacksonwithus Yeni Üye

Beğenileri:
    125
    Ödül Puanları:
    0
    hmmm bunu bılmıyordum ama soyle bir durum var yani ben boyle yapıyorum ve daha mantıklı gelıyor. mesala antremandan sonra protein icin 1 oturusa 6-7 tane 3050 amino , 3-4 tane yumurta beyazı , 1 bardak sut - 1 olcek whey gibi kombinasyonlar kurarak beslenırım. bu sekılde hem o ankı ıhtıyacım olan proteini hızlı bır sekılde amino haplarından karsılayabılıyorum hemde 2 3 saat sonra gereklı olan protein kaynagımıda sındırıme baslamıs oluyorum. 2 3 saat sonra tekrar degısık bır kombınasyon yapıyorum. bence bu daha mantıklı. antremandan sonra sadece casein alarak o ankı protein ihtiyacını karsılamazsan gelısım sekteye ugrıycak ve yıkım kacınılmaz olucaktır.

7. demir00

demir00 Özel Üye

Beğenileri:
    1.316
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Avukat
    Yer:
    Istanbul
  8. diez

diez ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    değerli üyemiz konu çeviri olduğu için çeviriler bölümüne taşınmıştır..

9. with

with Üye

Beğenileri:
    14
    Ödül Puanları:
    0
    coleman spor sorasi yanlis hatirlamiyosam 7 scoop syntha6 iciyodu o da 155gr civari yapar.

10. murad1

murad1 Üye

Beğenileri:
    16
    Ödül Puanları:
    0
    Benim arkadaşımın gittiği spor salonunda ki hoca da vücudun tek seferde 30 gr protein sentezleyebileceğini söylemiş. Peki 30 gram protein kaç saatte emiliyor?

11. altaylar

altaylar Üye

Beğenileri:
    93
    Ödül Puanları:
    0
    hehe 30gram protein sentezlenme bir anda 100gram kas üretmek mi oluyor ben mi yanlış anladım:)
    bu arada kefir gibi yiyecekler bu sindireiblecğeiniz miktarı artırır(pro-prebiyotikler)

12. metalman133

metalman133 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    önceden okuduğum bir dergide ne kadar ağır antreman yapılırsa yapılsın max 25 gr sentezleyebilir vücut yazıyordu.
    Bu ay okuduğum farklı bir dergide de Ronnie Coleman antreman gününde antreman sonrası 100 gr protein yedikten sonra arkadaşıyla biftek vs yemeye çıktığı yazıyordu :D
    Mantıklı olan da bu zaten kişinin vücüdu bu gramı belirler. Coleman ile yeni başlayan bir adam da 25 gram alırsa zaten bir ilginçlik olur orda :) Coleman 25 gr alsa antreman sonrası 1 ayda erir de erir tanıyamayız :)

Bu araştırmalar bireye özgüdür bence herhangi bir genel geçerliliği yoktur.

13. 1mmortaL

1mmortaL Üye

Beğenileri:
    29
    Ödül Puanları:
    38
    Yer:
    Antalya - İzmir
    Yiyecekler en az 2 saatte emilir

14. BLACKFLASH

BLACKFLASH Üye

Beğenileri:
    35
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    asker
    Yer:
    Türkiye
    1. makale için: Ben daha önce 50-60 gram protein alıyordum bazen karbnhidratla beraber. O dönemlerde yağ bağladım. Sonra 30grama düşürdüm ve benim için ideal oldu. Yalnız şunuda öğrendim. proteini zamanlamalı alınırsa yüksek alabiliyorsun ve buda kişiden kişiye değişiyor. 130 kiloluk ilaç kullanan birisinin alacağı protein ile iki yıllık doğal 80 kiloluk sporcunun alacağı protein ve sindirimi aynı olmaz. proteinin her zaman tek başına alırsan ve aç karnına olursa yani yemekten sonra olmayacak- işte o zaman süper sindirilir. Bunu biyolojidede görmüştük ama eksik bilgiliydik. Hocam'ın sayesinde ben böyle yapıyorum ve geçekten faydasını çok daha fazla gördüm. Hiç abartmıyorum- ben günlük kilo başına 3-4 gram protein alırdım. Şimdi 2 gram alıyorum hatta 1,7gramda alıyorum ve aynı etkiyi-bana göre daha iyi etki- görüyorum.

2. makale için: Makale güzel. Yalniz ben şuna takıldım. İdman öncesi hızlı ve sonrası yavaş alın demiş. Benim bildiğim ve onlarca bilimsel açıklamalarınv erdiği rapora göre normalde idmandan hemen sonra hızlı protein almak gerekiyormuş ve 2 saat sonrada yavaş protein. Yani makalenin dediğini kabul etmem için ciddi bi araştırma sonucu hatta sonuçları olması gerekli değil mi sizce?

15. estetik fenomen

estetik fenomen Üye

Beğenileri:
    614
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    istanbul
    @demir00, bu 30 gr protein miti kaç kilo grubunu kapsıyor? 65 kg mu 70 kg mu? Diyelim ki standart kabul böylesi bir ağırlıkta bir sporcu olsun. 2,5 saatte bir 30 gr protein alsa günde altı kere olmak koşuluyla 180 gr protein eder. Bu da ele aldığımız sözde kişilerin kilosunun 2,5 katına denk gelir. Bilimsel makalelere de bakarsak şunu görürüz ki özel yüklenme dönemleri hariç en fazla yıpratıcı sporlardan güç sporları için ancak bu 2,5 gr protein hesabını görürüz. Bu açıdan bakıldığında ben bu mitin pek de yanlış olmadığını düşünüyorum. Ancak kür dönemini istisna kabul edebiliriz, o da adı üstünde kür, çok detayına girmeye gerek yok onun da.Ancak güzel bir şeyi yakalamışsın ki sindirim süreleri hepsinin farklı olması. Kür döneminde whey'i bol tüketmenin mantıklı sebebi olarak da bunu söyleyip miti son tahlilde tartışılır hale getirebiliriz. Yine de doping uygulamayan ve bilimsel makalelerin öngördüğü hesaplamaları bu 30 gr mitinin 65 ~ 70 kiloluk bir adam için geçerli olabileceğini de söylersek yanlış olmaz.

Azi bunu beğendi.
  16. wolfmen

wolfmen Üye

Beğenileri:
    71
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    ögrenci
    Yer:
    MERSİN
    mesele tek seferde 30 gr protein alınır meselesi degil aslında... tek seferde 500 gr tavugu götüren hic olmadımı aranızda? şimdi bunun 30 gr proteini emildi gerisi atıldımı? hayır barsaklarımız bunun hesabını yapmaz buradaki asıl mesele tek seferde yükle 100 gr proteini ee bunun hepsi kas yapısına mı dahil olacak? tabiki hayır burda ihtiyacdan fazla alınan protein belki glıkojen depolarına belki yaga dönüsecektir.. protein ihtiyacı da hepimiz biliyoruz ki kişinin kilosuna, calısmasının şiddetine, metabolizmasına, beslenme zamanına göre degişir...taktik beslenmeliyiz yani birden abanıp almakla bir yere varamayız...

YesiLZeytin, Azi, Vorenus ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  17. Petrucci

Petrucci Üye

Beğenileri:
    29
    Ödül Puanları:
    38
    Bildiğim kadarıyla protein glikojen depolarında yağa dönüşmüyor, vücut gerektiğinden fazla proteini sindirmeyip direk olarak atıyor.

18. Coyote

Coyote Üye

Beğenileri:
    1.569
    Ödül Puanları:
    123
    bu kadar ince detayları proların bile düşündüğünü söyleyemem. Bildiğim şu varki yavaş sindirilen proteinlerin örnek casein vücut kaslarının yapımı için çok büyük faydası olduğudur. Oturup her gun şu kadar gram protein aldım diye hesap yapmakta abesle iştigal olur.

Bunlar vücut geliştirmede mit konular aslında hayatımızdaki beslenmede daha çok mit konular var.

Aynı şekilde kırmızı etten alınan proteinde gün boyu kullanılır Etin sindirimi 10 saat gibi bir süre sürüyor. Kırmızı et yiyemiyoruz fazla o ayrı :)

tabi bu ürünlerin sindirim surelerini uzatırsak daha çok faydası olacaktir.

yarım yağlı yada tam yağlı süt yağlı yada az yağlı kırmızı kırmızı et gibi.

yağların besinlerin sindirim süresini uzattıgını unutmamalıyız.

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 13:35 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 12:39 ----------

bildiğiniz kadar mı bunun için belirli bir kaynak olması gerekiyor üstelik onaylanmış bir teori olmalı.

Karbohidratları arttirdiğimiz sürece her ne olursa olsun yağlanmaya da davetiye cıkarırız vücut kullanmadığı her maddeyi depo etmeye çalışacaktir. Bir numaralı suçlumu. İnsulini gereksiz yere yükseltmek.

Azi ve oklahoma bunu beğendi.
  19. djpisagor

djpisagor Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    13
    Yer:
    izmir
    Forumda bir çok kişi antrenman'dan hemen sonra hızlı protein alın diye söylüyordu. Şimdi burada da tam tersi şekilde söylenmiş. Hangisine inanacaz, hangisini uygulamamız gerek?

20. demir00

demir00 Özel Üye

Beğenileri:
    1.316
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Avukat
    Yer:
    Istanbul
    Orada antrenmandan sonra kana yavas protein alınmalı derken, antrenmanın hemen sonrası kastedilmiyor. Antrenmandan hemen sonra kana hızlı karısan lazım ancak daha sonra kana yavas yavas karısan protein tavsiye ediliyor ki, antrenman esnasında hasar goren kaslara uzun sureli bakım yapılabilsin. O nedenle de yatmadan evvel casein önerilir.

Azi ve djpisagor bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş