Mimarlık Okumak

Konusu 'Dertleşme' forumundadır ve mortimer tarafından 29 Ekim 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 12 üye.
  1. mortimer

mortimer Üye

Beğenileri:
    21
    Ödül Puanları:
    13
    Bu sene sınava giricem ve mimarlık okumak istiyorum ama internetten bir kaç sitede araştırma yaptım. Okuyan herkes keşke seçmeseydim, çok zor, yazmayın vb. gibi yorumlar yapmış. Sizce seçmeli miyim? Beni ne gibi sorunlar bekliyor? Bilgili kişiler artı ve eksileriyle mimarlık hakkında bilgi verebilir mi?

2. HecToR Tuning©

HecToR Tuning© Üye

Beğenileri:
    28
    Ödül Puanları:
    38
    Bir mesleği okuyup okumayacağını internetten araştırıyorsan o mesleği okuma.Gerçekten sevdiğin mesleği oku.

3. shaq

shaq MOD Yönetici Moderator

Beğenileri:
    1.688
    Ödül Puanları:
    123
    İsterse dünyanın en zor okulunun en zor bölümünde oku yaptığın işi severek yapacaksan hiç bir yer zor gelmez

AngryHun, StreloK ve mortimer bunu beğendi.
  4. boksbody

boksbody Özel Üye

Beğenileri:
    2.870
    Ödül Puanları:
    123
    Gözün kapalı mimar olabilirsin
    Hem özelde hem devlette iş imkanı var
    Her yerde el üstünde tutulursun

mortimer bunu beğendi.
  5. alper92

alper92 Üye

Beğenileri:
    8
    Ödül Puanları:
    18
    Şahsen inşaat mühendisliği okuyorum zor bir bölüm fakat medyadanda takip edersiniz etrafınızdanda duyarsınız önü çok açık bir meslek aklınıza hemen bina yapımı gelmesin baraj yol altyapı sistemleri ya aklıma gelmiyor o kadar çok şey varki inşaatçıların uğraştığı . en basiti size bir örnek veriyim bir firma bizim burdaki sosyal tesisin dış taraflarını mantolamak için 400 milyar aldı ya ötesi varmı tabi ihaleyi devletten alıyorlar.Birazda işin içinde olacanız.Devleti bıraktım ben devlette çalışmam sakalımı bırakırım sabahın köründe işe gidemem derseniz kendinizi geliştirceniz o nasıl olacak formulu veriyim (ingilizce+1yabacı dil daha)şahsen arapçaya yazılcam malum arabistan ırak yani ortadoğuda çaılşmak için.Zaten babadan zenginseniz okumayın mütahitlik diplomayla değilki aklıma gelenler bunlar yanlışım varsa affola benim düşüncelerim bunlar...

Son düzenleyen: Moderatör: 17 Kasım 2012
    mortimer bunu beğendi.
  6. boksbody

boksbody Özel Üye

Beğenileri:
    2.870
    Ödül Puanları:
    123
    bide şunu ekleyeyim
    ben makina mühendisiyim
    özeldede çalıştım devletede çalışıyorum
    inş.müh leride tanıdım mimarlarda
    işin içindeyim
    mimarlık çok elit ve saygı duyulan kısmen daha kolay el üstünde tutulan bir meslektir
    doktor olmayacaksan mimar mühendis vs olacaksan bence devleti düşünüyorsan tercih sıran
    1-mimar
    2-inş.müh
    3-mak.müh
    özeli düşünüyorsan
    1-mimar
    2-mak.müh.
    3-inş.müh ol derim

ben olsam şehir plancılığıda es geçmem oda az duyulmuş ama çok kolay iş bulabilen bi meslektir.
    yazdıklarım 10yıllık özel+devlet sektörüne dayalı tecrübelerime dayanılarak yazılmıştır.

khephnes, mortimer ve alper92 bunu beğendi.
  7. mortimer

mortimer Üye

Beğenileri:
    21
    Ödül Puanları:
    13
    Zaten beni mimarlığa iten sosyal statüsü ve geliri. Onca emek sarf edip binayı yapmak ve emeğine bakmak güzel bir duygu olsa gerek. Ama beni korkutan tarafıda maket vb gibi şeylerle uğraşmak oldum olası öyle işleri sevmem. Ama yorumlarınız iyi geldi sınavdan sonra ilk tercihim olucak :) Birde mimarlık okuyanlar yorum yaparsa yani yılda kaç proje ne gibi dersler bunlar hakkında bilgide alırsam kafamda hiç soru kalmacak :eek:

alper92 bunu beğendi.
  8. snpdgg

snpdgg Üye

Beğenileri:
    15
    Ödül Puanları:
    13
    Projeler dönemlik oluyor. yani 4 yıl x 2 dönem; 8 Proje olacaktır muhtemelen. Ama arkadaşlar bahsetmemiş. İstanbul'da isen üniversiteler eğitimini giderek İngilizce'ye kaydırıyor. Buna dikkat etmeni tavsiye ederim zira Yıldız Teknik İnşaat Müh.'de okuyorum, ortaokulu kolejde ve liseyi iyi bir Anadolu Lisesinde okumama rağmen zorlandım, zorlanıyorum. Bir kere dersleri anlayamıyorsun ve bir sonraki dönemim dersleri birbiriyle bağlantılı( önköşullu) haliyle bu tüm derslerini etkiliyor. Şimdi dieceksin ki İngilizceyi öğrenmiş olurum, aradan çıkar falan.. Lisede öğretilen Kapalıçarşı İngilizcesiyle üniversitede ders verilen akademik ingilizceyi karıştırmamakta fayda var ^^

mortimer bunu beğendi.
  9. mortimer

mortimer Üye

Beğenileri:
    21
    Ödül Puanları:
    13
    İngilizcem iyi sayılır ama dediğin gibi üniversite için yetersiz olucaktır ama benim için çok büyük bir problem olmaz. Proje olayı mimarlıkda da aynımı yani dönem başına 1 toplamda 8 tane mi yoksa farklı mı?

10. StreloK

StreloK Üye

Beğenileri:
    110
    Ödül Puanları:
    43
    Yer:
    ankara
    önemli olan senin isteyip istemediğin. isteksiz adamı dünyanın en rahat bölümüne koy yine okuyamaz. el işlerinden de korkma bence. ilk girdiğinde daha makas tutmayı bilmeyen ama şimdi fantastik maketler inşa edenler var :) ama gerçekten stresli bir bölüm. projesi jürisi sunumu falan.

11. s3lcukv1p

s3lcukv1p Üye

Beğenileri:
    19
    Ödül Puanları:
    28
    Yer:
    Bursa
    Hayat hikayen biter sakın seçme :)

12. ayberk123

ayberk123 Üye

Beğenileri:
    87
    Ödül Puanları:
    0
    ana meslekleklerın tamamı cok zordur yanı mımar olursan proje fılan anasınıfı ogrencısı gıbı ugrasırsın ınsaat veya mak muh (ogrencısıyım ) okursan beynının artık kusacagı formuller aklının ucuna gelmıcek hesaplamalar yapmak zorunda kalırsın kolay bı muhendıslık okım fılan dıyosan endustrı muhendıslıgını ıs alanı acık bı muhendıslık dıyosan elektronık veya bılgısayarı onerebılırım

13. pozitronn

pozitronn Üye

Beğenileri:
    1.739
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    inşaat mühendisi
    Yer:
    Adana
    Bir inşaat mühendisliği son sınıf öğrencisi olarak benim de genç kardeşime söyleyeceğim bir kaç önerim var.

Öncelikle çok geniş bir hayal gücü lazım ki bunu sana üniversite öğretmez.

Türkiye şartlarında insanların %90 ı başını sokacak bir ev bulmanın derdiyle ev sahibi oluyor.Mimariye pek fazla önem verilmiyor.Çünkü her mimari ayrıntı , daha fazla maliyet demek.

Mimarlar , arkadaşlardan gördüğüm kadarıyla biraz daha fazla sözel okuyorlar.Mesela mimarlık tarihi sanat tarihi gibi dersler azımsanmayacak kadar çok.En çok imrendiğim dersleri ise maket yaptıkları tasarım dersleri.Mimar arkadaşlarla oturup saatlerce maket yaptığımı bilirim. Statik derslerden mukavemet adı altında gördükleri dersin bizim gördüğümüz mukavemetle pek alakası yok.Hesap konusunda mimarlığa fitness dersen mühendisliği tasvir etmek için hardcore body building i kullanmak yanlış olmaz.

mortimer bunu beğendi.
  14. Cellucorc4

Cellucorc4 Üye

Beğenileri:
    229
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    istanbul
    bende mimarlık 4. sınıf öğrencisiyim ..
    kesinlikle abartıldığı kadar zor bir bölüm deil gerçekten 57 saat lik 5 dk bile uyumadan çizim yaptıgım rekorlarım oldu .. uyanıkken halis görmeye başlıyorsun ama hepsinin ayrı bi zevki var son sınıftayım haftanın sadece 3 gün okula gidiyorum bu yıl agır değil 1,2,3 daha agırdı ancak öle bi imkan olsa üni.1 sınıfa dönmeyi çok isterdim ve tekrar mimarlık okurdum :)

özelden istediğin soruları yanıtlayabilirim ...

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 23:47 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 23:45 ----------

bizde statik mukavemet ve betonarme gördük fakat tabiki yüzeysel sekilde mühendisler gibi değil taktir edersinizki zaten beton demir hesabı inşaat mühendisinin işi :)

mortimer bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş