Milli sporcu Şahin İRENCİN vefat

Konusu 'Yerli Müsabakalar ve Sporcular' forumundadır ve NESTOR tarafından 15 Ekim 2013 başlatılmıştır.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 53 üye.
  1. yakmac

yakmac Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    13
    şahin e Allahtan rahmet sevenlerine başsağlığı diliyorum..

umarım konu steorodile vs vs bilgisizlik ve cahillikle kirletilmez.

ölüm haberleri her zaman can sıkıcı olmuştur ama sanmayınki ölüm size ve banada teğet geçicek. amacımız canlar ölmesin sporumuz bilinçli olsun başka şahinleri genç yaşta kaybetmeyelim...

2. muratcan.biceps

muratcan.biceps Üye

Beğenileri:
    540
    Ödül Puanları:
    93
    abisi bana göre çok bilinçsiz şeyler yazıyor. kimsenin ağzına zorla dnp yi dayamıyorlar. ölümüne gerçekten çok üzüldüm.yazılmaması gerek ama yazıyorum.kendi hatası yüzünden böyle oldu maalesef.zaten yeteri kadar defineydi. keşke almasaydı.

3. _Ersin_

_Ersin_ Üye

Beğenileri:
    31
    Ödül Puanları:
    38
    Yer:
    İstanbul
    Supplementlerden ölme ihtimali, düzensiz beslenmeden ölme ihtimalinden daha düşük. Hatta bana göre ek besinlerden ölme gibi bir ihtimal yok. Eğer kişinin genetik rahatsızlığı yoksa tabi.

O yüzden düşünerek yazalım ve saçmalamayalım. Dünyada milyonlarca supplement kullanan insan var.

Millet sabahtan akşama kadar fast food götürür zararlı olmaz, supplement kötülüklerin anası olur. ****

Son düzenleyen: Moderatör: 20 Ekim 2013
    snatcher ve tigerrr bunu beğendi.
  4. cmrsmr

cmrsmr Üye

Beğenileri:
    303
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    2.kademe Vücut Geliştirme antrenörü
    Yer:
    Trabzon

Dnp değil de clenbuterol kullandığı söyleniyor. Öyle okudum bir çok yerde. Abisinin öyle söylendiği yazılıyor. Tabi işin gerçeği nedir bilmiyorum.

5. muratcan.biceps

muratcan.biceps Üye

Beğenileri:
    540
    Ödül Puanları:
    93
    çoğu prof sporcu ve satıcıdan öyle ögrendim belkide yanlıştır. ; ama clen de olabilir tabii. kalp sonucta. ilk duydugumda aklıma o gelmişti zaten.

6. sthammer

sthammer Guest

acılı bir abi var sonuçta, bu gibi durumlarda normal bence..
    adamın derdi daha çok çevresel faktörler, zaten kardeşinin bilinçsizce kullandığını kabul ediyor, fiziğine bakınca kendisi de bu sporla haşır neşir belli..
    üzücü bir durum..

7. MK #7

MK #7 Özel Üye

Beğenileri:
    1.522
    Ödül Puanları:
    123
    Bana ''DNP kullanayım mı?'' diye sorup da, ''Sakın kullanma gece yatarsın sabaha belki sağ çıkamazsın'' şeklinde cevap verdiğimde ''Oha abi/kardeşim ya abartma '' diye cevap verenler olayın ciddiyetini artık daha iyi anlamıştır...

uur1925, kerem191, rockybalboa7 ve diğer 9 kişi bunu beğendi.
  8. SVSTRGMR

SVSTRGMR Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    AVUKAT
    Yer:
    Konya
    Allah rahmet eylesin fakat protein tozları ve amino asitleri steroid vs ile aynı kefeye koymak mantıklı mı?

9. muratcan.biceps

muratcan.biceps Üye

Beğenileri:
    540
    Ödül Puanları:
    93
    muhattab olup gereksiz ve saçma off topic yapmaya gerek yok boşver.çoğu kişi mantıksız oldugunu biliyor sende dahil. aldırış etme :)

SVSTRGMR bunu beğendi.
  10. Reddie

Reddie Üye

Beğenileri:
    388
    Ödül Puanları:
    93
    oncelikle allah rahmet eylesin,

bence yag yakici bardagi tasiran son damla olmus. ilaclarin psikolojik etkisinden kimse bahsetmiyor. merhumu o noktaya getiren testesteron kafası en buyuk faktor bence, cunku fazlasi kullananin gozunu karartiyor. bu yuzden de kür yapmak bağımlılık yaratıyor diye düşünüyorum

Suçicek bunu beğendi.
  11. kemaldonado

kemaldonado Üye

Beğenileri:
    29
    Ödül Puanları:
    38
    Zaten yıllardan beri süre gelen kalp rahatsızlığı varmış.Sonunda patlak vermiş işte.
    Bahsedilen ilaç da clen değil DNP ymiş.Ha clen de vardır artı olarak orasını bilmem.

12. jarhead

jarhead Üye

Beğenileri:
    1.135
    Ödül Puanları:
    123
    Tanımıyordum yalnız çok üzüldüm bayram sabahı Allah ailesine sabır versin. İlk haberini gördüğümde DNP geldi aklıma nedense . Bu ilacı bu forumdada kullanan ve riskini bildiği halde kullanan arkadaşlar var yazık. Konu kirlenmesin diyenler ilaç kullanan insanlar gayette konuşulması ve bu tarz ilaçların acemi arkadaşlara özendirilmemesi gerek.

13. NESTOR

NESTOR Üye

Beğenileri:
    179
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    dünya
    konuyla ilgili bugunkü hürriyet gazetesinin yazısı

'Dinamit'le lme - Hrriyet Dier Sporlar

Dinamit'le ölüme
    CELAL DEMİRBİLEK19 Ekim 2013
    e-posta

'Dinamit'le ölüme
    Sporcular arasında “Dinamit” olarak bilinen doping ilacını aldıktan sonra fenalaşan ve iç organları iflas eden Şahin İrencin hayatının baharında sevenlerine veda etti.

1983 Erzincan doğumlu, yağız bir delikanlıydı Şahin İrencin… Gençlik yılları hep güzel bir vücuda sahip olmak özlemi ile geçti. Vücut geliştirme sporu yapan büyüklerini gördükçe imrendi. Her daim, bir gün böyle bir vücuda sahip olabileceğinin hayali ile yaşadı.
    Ama bilmiyordu ki, böylesine kaslı vücutlar sadece diyetle, vitaminle olmuyordu. O tertemiz kaslara, midelere haram girercesine gençler önce ilaçların bağımlısı yapılıyor, sonra kürsüler, madalyalar derken, 18-20 yaşlarındaki bir gencin hayal edemeyeceği para ödüllerinin ardından ölüm gibi acı sonlar da başa gelebiliyordu.

İLAÇ BATAĞINA GİRİŞ

ŞAHİN İrencin, vücut geliştirmeye küçük ağırlıklarla başladı. 20-40-50 kilolar katıksız temiz gücü ile kalkıyordu. Antrenörleri ne zaman normal gücün kaldıramayacağı kiloları yüklemeye başladı, işte o zaman zehir ilaçlarla tanışıklık geldi.
    Önce ucuz ilaçlarla bu ölüm yolculuğuna çıkıldı. Antrenörleri Şahin’de geleceğin şampiyonunu görünce bu kez profesyonel zehirler devreye girdi. Bir yandan iyice şişen kollar, baldırlar, göğüsler, sırt kasları ölçülürken bir yandan da diyetle birlikte ilaçlara yüklenilmeye başlandı.

NE KADAR İLAÇ O KADAR BAŞARI

ŞAHİN’in vücudu kaslandıkça hayranları da arttı. Kıyafetlerin içinde sergileyemediği vücudunu, plajlarda gösterdi. Kilosunda Türkiye’nin en güzel vücutlu erkeği idi. Şöhreti sınır ötesine da taştı. Avrupa’da kürsülerin birinden indi, diğerine çıktı.
    Başarı ve şöhretin bir bedeli vardı. O güzel şişkin adaleli vücudu yapmak kadar korumak da oldukça önemli ve zordu.
    Yeni hedefi Avrupa Şampiyonu olmaktı.. Çünkü Türkiye’deki madalyalar yeterince para getirmiyordu. Avrupa Şampiyonu olursa ödül yönetmeliğine göre 75 ile 100 altın alacaktı.
    Yeni hedefi için yeni ilaçlar verilmeye başlandı Şahin’e… “Daha büyük başarılar için daha çok ve pahalı ilaçlar” sarmalına doladılar onu da...

ADIM ADIM ACI SONA

AMA dopingin bu zehir ilaçlarını takip etmek de zordu. Bazı kutuların üzerinde ilaç ismi bile yazmıyordu, kullanım tarifi yoktu. Ama işin simsarları ise her şeyi biliyordu.
    Ve Şahin bir çok sporcu gibi adım adım acı sona doğru ilerledi. Ve o gün geldi.
    Son kullandığı ilaçlardan biri en tehlikelisiydi. Sporcuların kendi aralarında “dinamit” diye isimlendirdikleri ilacı almıştı.
    Ya ilacın dozunu kaçırdı ya da yılların birikimi artık bardağı taşırmıştı. Kendini iyi hissetmiyordu. Zehiri vereni arayıp yan etkilerini sordu. Yanıt korkutucuydu. Bağcılar Araştırma Hastanesi’ne koştu.

ÇARESİZ DOKTORLAR

DOKTORLAR midesini yıkamaya çalıştı önce... Ama her zaman övündüğü kasları izin vermiyordu. Mide yıkama için kullanılan hortumu boğazından aşağı indiremediler.
    Durumu kötüleşiyordu. Kalbi durdu. Kalp masajı yapmak gerekiyordu. Ama yıllarını verdiği kasları esnetip masaj yapmaya imkan yoktu. Göz göre göre gitti Şahin.
    Savcılık bu acı kayıp üzerine harekete geçti. Evdeki ilaçlardan örnek alındı, ardından da adli soruşturma başlatıldı.
    Evet, bu dünyadan bir Şahin geçti. Geride gözü yaşlı bir eş, ana, baba, iki kardeş ve bir çok soru işareti bırakarak...
    Doping illetine bulaşanlara ibret olacak bir yaşam ve sondu onunkisi...

Şahin’im ateşler içinde eridi gitti

Eşinin ölüme gidişine dakika dakika tanıklık eden Münevver İrencin, “Soruyorum, bu ilaçlar nasıl oluyor da serbestçe satılabiliyor” diyor.

MÜNEVVER İrencin, eşini genç yaşta yitirmenin büyük acısını yaşıyor. Özellikle son gün olanların bire bir tanığı olması onu yiyip bitirmiş. Gözü yaşlı anlatıyor:
    “Bu ilaçlar el altından veriliyor. Aksaray’da Ö. D.’nin kulübünden ilaçlar temin ediliyordu.. Bazı ilaçların üzerinde hiçbir yazı yoktu. Poşet içinde geliyordu. O kişi bu ilaçların nasıl kullanacağını söylüyordu.
    Eşime spor yaptığı sürece bir çok ilaç verildi. En son aldığı ilaç beyaz kutu içinde sarı bir kapsüldü. Bu ilaç vücut ısısını artırarak yağlarını yakıyordu. Günde en az 3 tane alıyordu.

TELEFONA KOŞTU

SON kullandığında 8 tane almıştı. Eve geldiğinde aşırı terledi, vücutta kasılmalar vardı. Ö. D. ile telefonda görüştü. ‘Bu ilaç fazla alınırsa ne olur’ dedi. O da bir şeyler söyledi.
    Sonra Şahin bana ‘Bir dakika odadan çık bir şey konuşacağım’ dedi. Ben çıktıktan sonra telefonla konuşmaya devam etti. Kapattıktan sonra ‘Beni hastaneye götürün’ dedi. Ateşten yanıyordu. Yan etkisini söylemedikleri için panzehirini bilmiyordu. Önce bir polikliniğe, sonra Bağcılar Araştırma Hastanesi’ne gittik. Doktora ‘İlaçtan zehirlendim’ dedi.

HAVALE GEÇİRİYORDU

ATEŞTEN havale geçiriyor, sayıklıyordu. Midesini yıkamaya çalıştılar, hortum kasılmadan mideye inmedi. 10 şişe serum verildi. Sonda takıldı.
    Yoğun bakıma alındı. Kalp atışları azaldı. Masaj yapılacaktı. Gögsü o kadar sertleşmişti ki masaj için vücudu esnek değildi.
    Sonunda doktorlar ‘Elimizden bir şey gelmiyor. Bu ilacın yan etkisine karşı ne verileceğini araştırdık, bulamadık’ dediler.
    Şahin’i kaybettim. Şimdi soruyorum. Bu ilaçlara neden engel olunmuyor?

İlaca BİR SERVET harcıyordu

Zülfikar İrencin (Ağabeyi):
    “Vücut geliştirme sporu yıllardır doping olayları ile çalkalanıyor. Ne yazık ki bir önlem alınamıyor. Federasyon içinde kendi aralarında birbirlerini koruyanlar var. Olay savcılığa intikal etti. Savcı ve polis evimize geldi. Kullandığı ilaçların fotoğraflarını çekti ve ilaç kutularından numuneler aldı. Bu ilaçlar çok pahalı. Herhangi bir şampiyona için 3-6 aylık kürlerde 20 bin lira para harcıyordu. Bu harcama bazen 100 bin lirayı buluyordu. Türkiye şampiyonu oluyordu bir madalya ile bir kutu protein veriliyordu o kadar.”

Başbakan bu işe el koysun

Kemal İrencin (Amcası):
    “Bizim isteğimiz bu soruna Başbakan’ın el atmasıdır. Gençlerin spor yaparken ölmemesini istiyoruz. Olay örtbas edilmesin. Ülkemizde her şeyin yasalara uygun yapılması suçluların cezalandırılmasını istiyorum. Yasalarda dopingin suç olduğu bellidir. Bu ilaçlar gümrük kapılarından girerken denetlenmiyor mu? Güvenlik birimlerinin haberi yok mu? Spor salonları denetlensin. Bu salonlarda doping ilaçları peynir ekmek gibi satılıyor.”

Bu ilaçlar bu ülkeye nasıl girer!

ŞAHİN İrencin’in babası Cafer İrencin, doping ilaçlarına neden önlem alınmadığını sorarken, başka gençlerin kurtarılmasını istiyor:

Şampiyon olmak için...
    “Bu ilaç işlerinden devlet sorumludur. Bu zehir ilaçlar sporcuya veriliyor da kimsenin haberi nasıl olmuyor? Sadece benim oğlum değil, bu ülkenin kaç tane evladı ölmüştür kim bilir. Gerekenin yapılmasını bekliyoruz. Oğlum bu doping ilaçları ile öldü. Bu ilaçlar Türkiye’ye nasıl giriyor? Oğlum Türkiye’de şampiyon oldu, ödül verilmedi. Bütün eziyeti Avrupa Şampiyonu olmak için çekti o da olmadı...

CENAZESİNDE GÖZYAŞLARI SEL OLDU

GEÇTİĞİMİZ Salı (Kurban Bayramı’nın ilk günü) yaşamını yitiren vücut geliştirme sporcusu Şahin İrencin’in cenazesi Esenyurt Cemevi’nden kaldırılırken ailesi, yakınları ve arkadaşları gözyaşına boğuldu.

VÜCUT GELİŞTİRME ZOR ZANAAT

Testesteron düşüyor
    - Müsabaka öncesi testesteron ve steroid türü ilaçlar alan sporcuların, ilacı bıraktıktan sonra testesteron miktarı 0 ila 1’e düştüğü için sperm sayısı azalıyor.
    Su içmiyorlar
    - Müsabakaya son iki, üç gün kala derinin altındaki suyun gidip, adalenin net gözükmesi için kesinlikle su içmiyorlar. Vücut susuzluktan yorgun ve bitkin düşüyor.
    Damar gözüksün diye
    - Suyu kesince tartıdan sonra vücuda adalenin şişip, volümlü ve damarların gözükmesi için karbonhidrat yükleniyor.

Korkunç bir ödem başlıyor
    - Yarışmalardan hemen sonra yemek yenmez. Birden bire, şekerli ve tuzlu yiyecek yenirse vücut korkunç şekilde ödem yapar.
    Oturarak uyuyorlar
    - Müsabakadan sonra bir-iki gün idrar sökmez. Ayak bileği, yüz, göz şişer. Kalp sıkışır, nefes alma zorluğu çekilir. Bir gece de 8-12 kilo alınır. Oturarak uyunur.
    Herşeyi yiyemezler
    - Müsabakadan önce haşlanmış olarak yağsız pirinç, tavuk göğsü, yulaf, yumurta beyazı yenir.

Prof. Dr. Burhan USLU:

İç organlar hasar görür
    BU tür ilaçları en çok vücut geliştirme sporu yapanlar kullanıyor. “Dinamit” diye tabir edilen o ilaç, vücut ısısını artırır, aşırı terleme yapıp, kilo verdirir. Kan hücrelerinde de aşırı harabiyet yapar. Bilhassa yaz aylarında ani ölümler daha fazla oluyor.
    Testesteron türü ilaçlar da yağ yakımı ve kas oluşumu sağlarken iç organlarda ağır hasar yapar. Saldırganlık etkisi de olabilir. Astım tedavisinde kullanılan bazı ilaçları da vücut sporcuları yağ yakımı için alıyorlar.
    Ancak bu ilaçlar, kalp atışlarını hızlandırdığı gibi, ritm bozukluğuna ve hatta ani ölümlere yol açabiliyor.

Son düzenleme: 19 Ekim 2013
    muratcan.biceps bunu beğendi.
  14. _Ersin_

_Ersin_ Üye

Beğenileri:
    31
    Ödül Puanları:
    38
    Yer:
    İstanbul
    Basin, rahmetli uzerinden vucut gelistirme dusmanligina baslamis yine..

15. muratcan.biceps

muratcan.biceps Üye

Beğenileri:
    540
    Ödül Puanları:
    93
    böyle olaylar da artıyor,milli takımda herkes patlıyor.doping yasası ile ne olacak bilmiyorum. korkuyorum.malzeme olmadan prof. vg ci olama(m)yız.hem sahte ilaçlar hemde fiyatlar artacak bu gidişle. çok lanet bir ülke...

letsgoheat96 bunu beğendi.
  16. Enigma

Enigma Üye

Beğenileri:
    69
    Ödül Puanları:
    38
  17. Bodysoft

Bodysoft Üye

Beğenileri:
    469
    Ödül Puanları:
    73
    1983 Erzincan doğumlu bu arkadaşımıza Allah'tan rahmet yakınlarına başsağlığı dilerim. Bu forumda bir çok yazımda defalarca belirttim hiç bir şey SAĞLIKTAN DAHA ÖNEMLİ DEĞİLDİR!

Hiç bir madalya, hiç bir imaj, SAĞLIĞIN YERİNİ TUTAMAZ. En basit bitki çayları bile karaciğerimiz ve böbreklerimizin canına okurken, bir asprin dahi bazı hassas bünyelerde mide kanaması geçirtirken, bu tip doping olduğu resmen bilinen ilaçları almak anlaşılır, kabul edilebilir değildir.

Sadece kendimize değil geride sevenlerimize de büyük acılar yaşatmaktayız.

Protein tozları ve aminoasit'lerle vücuda yüklenmek ayrı şeydir DOPİNG kullanmak ayrı şeydir.

Tekrar sevenlerine başsağlığı dilerim.

.
    .
    .
    .
    .

18. qadir

qadir Üye

Beğenileri:
    34
    Ödül Puanları:
    38
    Kimin ne yazacağını dikta edebilecek tek kişi site sahibidir. o da koyduğu kurallar itibariyle.
    konu kirlenmesin demek gereksiz bir hassasiyet olur. tam tersine jarhead nickli kullanıcının belirttiği gibi bilinçli şekilde tartışmak zorundayız.
    yoksa hürriyet gibi gazetelerde konuya" eleman dopingten gitti aga " şeklinde sığ yaklaşılır. kullananlar şuursuzca kullanmaya devam eder. hiç steroid kullanmayanlar / bilmeyenler abartılı şekilde çekinmeye devam eder.
    bir süre önce steroid kullanımından ölen biriyle alakalı tv'de tartışma programı vardı. konuklardan ersin kuruel elindeki kalemi göstererek "ben bu kalemle birinin hayatını da kullanabilirim ama gelip birine sapladığım da suç aleti olur. kullananla alakalı" gibi bir cümle kullanmıştı.
    bilinçlenmek zorundayız.

muratcan.biceps bunu beğendi.
  19. cmrsmr

cmrsmr Üye

Beğenileri:
    303
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    2.kademe Vücut Geliştirme antrenörü
    Yer:
    Trabzon
    Yağ yakıcıların panzehirleri olmuyor. Çoğu yerde öyle okumuştum. Anabolik steroid gibi değil bu tip ilaçlar. Bu yüzden çok daha riskli ilaçlar. Tabi Şahin İrencin avrupa şampiyonası için canını ortaya koydu. Hedef büyüktü. Hedefe göre çok daha büyük risk aldı.
    Yağ yakıcılar ile anabolik steroidler arasında çok farklılıklar var. Bunu bilmek lazım.
    muratcan.biceps sen dnp demiştin ben clenbuterol demiştin ama bu gazete haberinden sonra sanki dnp gibi bana geldi ama tabi net olarak bilemeyiz...

20. muratcan.biceps

muratcan.biceps Üye

Beğenileri:
    540
    Ödül Puanları:
    93
    dnp,dnp bir kaç prof. tanıdıgım var onlardan da öyle ogrendim.ha clen de alıyordur,almışdır onlarda tuz biber yani. ama bu gibi prof. bir sporcudan da beklemezdim. bu forumda bile zehir oldugu her yerde yazıldı

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.

Sayfayı Paylaş