Military press'i arkaya indirsem ne olur????

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve PacoRabanne tarafından 30 Nisan 2006 başlatılmıştır.

1. PacoRabanne

PacoRabanne Yeni Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Merhaba arkadaşlar, omuz için yaptığımız military press hareketi normalde göğüs hizasına indirilir fakat ben omuza yani kafamın arkasına indirerek yapıyorum faydası? zararı? veya herhangi bi farklılığı olur mu? yani sizce arkaya indirmemin bi sakıncası varmı???

Sayın Admin arkadaşlarıma ve Değerli site üyelerine şimdiden TEŞEKKÜR'ü bir borç bilirim. SAYGILAR...!

2. FleXoR

FleXoR Özel Üye

Beğenileri:
    10.235
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Antrenör - Yazar
    Yer:
    Kırklareli & sivas
  3. PacoRabanne

PacoRabanne Yeni Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
  4. Karasan

Karasan Özel Üye

Beğenileri:
    2.095
    Ödül Puanları:
    0
    Senin dediğin, enseye press.
    Military Press'te ağırlık öne indirilir, zaten bu şekilde yapıldığı için kendine has bir ismi var.
    Kafanın arkasına indirirsen, military press değil, enseye press adını alır hareket, enseye press yazarak arama yaparsan bir sürü sonuç çıkar, ama hazır yazmışken, kendi fikrimi belirteyim tekrar, ismine aldanma, ensene değil, kulak hizana kadar indir, yani kafanın orta düzeyine kadar, daha aşağı indikçe omuzda sakatlık ihtimali her bir santimde katlanarak artar, aman dikkat...

5. PacoRabanne

PacoRabanne Yeni Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0

ah be kardeşim ya ben anlatamadım ya siz anlamıyonuz
    özür dilerim sorumu şöyle soruyorum:

peki o zaman enseye press mi yoksa military press mi tavsiye edersin?
    (bu arada enseye press'i ayakta barla yapıyorum)

6. Karasan

Karasan Özel Üye

Beğenileri:
    2.095
    Ödül Puanları:
    0
    Sen anlatamamışsın tabii ki, sorunun başlığını bir daha okursan anlatamadığını anlarsın.

Bence değişimli olarak yap, ikisininde yeri ayrı, enseye press yan omuzlarıda etkiler, aslında temel etkisi military press ile aynıdır, ancak bir miktar yan omuzlarıda etkiler.
    Bu yönden military press'ten daha iyi görünse bile, military press ön omuzları ve hatta bir miktar üst göğüsleri etkiler.
    Aynaya bakınca, ön omuz ve üst göğüs-ön omuz bağlantın zayıfsa military press,
    Genel olarak omuzların zayıf ise, enseye press tavsiye ederim.

Enseye Press ayakta yapılır, hatta daha da iyi yapılır,bacaklarını omuz genişliğinden biraz daha dar tutup sağ ayağını 5-10 santim kadar hafif öne atıp, hareketi bu şekilde yapabilirsin, bu şekilde daha fazla güç üretebilirsin.
    Hafif kilo ile dediğimi dene, eğer aklına yatmaz ise, normal şekilde, ayakların aynı hizada ve omuz genişliğindeyken yaparsın gene.

zoparrat bunu beğendi.
  7. PacoRabanne

PacoRabanne Yeni Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    karasan öncelikle sana teşekkür etmek istiyorum
    ikinci olarakta military press'i tercih etcem nedeni ise üst göğüs ve ön omuzumu dahada kuvvetlendirmek istiyorum.

saygı ve sevgiyi bir borç bilirim..!!! :p

8. masteer

masteer Özel Üye

Beğenileri:
    1.095
    Ödül Puanları:
    103
    Selamlar,

Soyleye soyleye dılımde tuy bıttı, neden enseye ındırmeyı dusunuyorsunuz, yada ıstıyorsunuz anlamıyorum, one ındırmekten farklı bır gelısım , guc veya farklı bır kas calısması mı sozkonusu.

One ındırerek calısıpta artık gelısmedıgını falan mı gorup soruyorsunuz??

Karasanın dedıgı gıbı cok asagı ındırmeden one yapılması en dogrusu. Zıra enseye ındırerek yapılan hareket kasların anatomık yapısına aykırı. Bız kaslarımızı buyutmeyı ve guclendırmeyı amaclıyoruz, yoksa esneme lımıtlerını zorlamayı ve her yone maksımum sekılde esnetebılmeyı degıl.

Enseye presste sakatlık bır gun ılla olacaktır.

9. hsd

hsd Üye

Beğenileri:
    306
    Ödül Puanları:
    93
    evet sorunun cevabı zaten verilmişti arkadaşlarda yardımcı oldular umarım artık arama yapar bulamadığın sorular için başlık açarsın

10. mastertrainer

mastertrainer Üye

Beğenileri:
    84
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Boş gezen
    Yer:
    Ankara
    Masteer yandan bakıldığında omuzunun arka tarafına doğru bir boşluk olduğuna eminim...U.S.A. de insanlar bahsettiğim eksiklikliği kapatana kadar enseye press egzersizini kullanıyor.daha sonra öne press egzersizine geçiyor.Ayrıca enseye press egzerszinde enseye kadar barı indirmeli ve kafanın üst kısmına kadar çıktığı anda itişi kesmeli ve tekrar indirmeye başlamalısınz.Beceremezde fazla indiriseniz omuzunuzu sakatlarsınız.O yüzden harekete suç bulmayın.Paco rabanne sende bu egzersizlerden enseye press i oturarak yap military press yaparken bide beline kemer tak.enseye press yapmazisen omuzunda önden arkaya doğru bir boşluk oluşur.....

11. acaliss

acaliss Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    0
    slm mastertrainer;
    evet bari enseden asagi indirirsek sakatlaniriz cunku daha once de bi cok arkadasin bahsettigi gibi bu anatomik sınır.. istsek te vucut yapimiz bundan fazlasina izin vermiyor. zaten bu yuzden bu hareketin sakatlama riski cok yuksek denildi. bence senin soyledigin gibi bi enseye press hareketi cok sakincali, bu sekilde sakatlanmadan calismak her babayigidin harci degil, becerebilen babayigitleri de cesaretlerinden oturu kutluyorum; eger bilincsizce bu hareketi yapiyolarsa cehaletlerine uzuluyorum. iyi kotu alternatifleri olan boyle SAKINCALI bi harekette neden israr edilir onu da anlamis degilim...

12. masteer

masteer Özel Üye

Beğenileri:
    1.095
    Ödül Puanları:
    103
    Mastertrainer,

Benim arkaomuzdakı bosluk konusunda o kadar emın olma, hatta benım hıcbıryerımdekı bosluk konusunda emın olma,
    cunku ben her bı tarafı dolu bı adamım :p

Sen sımdı enseye yapılırsa press arka omuzu mu doldurur dıyorsun ??Doldurmaz , sadece one yapılan presse gore arka omuz bıraz fazla sıkısır o kadar, buda kası buyutucu bır etkı saglamaz, presın ozellıklerıyle ılgılı ıse bır dogru bır yanlıs ıfaden var,
    cok asagı ındırmemek dogru olan, ancak bodybuıldıngde hıc bır harekette ama hıcbır harekette ozel bır amacın yoksa
    yarım repler yapılmaz, yanı barı tepeye dırseklerı kılıtlemeden yukarı kadar kaldırman gerekır.

Bahsettıgın yarım repler farklı amaclar ıcın uygulanabılır, ancak temel hareketlerde ve maxımum kılolarını basacagın setlerde degıl daha cok sekıle agırlık verdıgın ve kapasıtenın yuzde 60 larında dolastıgın setlerde. Ornekse barbell curl cok cesıtlı sekıllerde yapılabılır, ama sekıle yoneldıgın zaman en alttan ortaya - ve ortadan tepeye sıkıstırarak calısırsın - ama bu sekılde
    amacın artık kası buyutmek bastıgın kıloları arttırmak lımıtlerını zorlamak degıl seklını mukemmellestırmektır.

Sanıyorum kı sureklı olcu ve sekılı beraber aynı anda goturmeyı amaclayan ekole dahılsın, bu konuyu baska bır baslık altında tartısırız ama ben o ekole ınanmıyorum, senelık perıodlara ve donemsel calısma prensıplerıne ınanıyorum, body camıasının
    buyuk cogunlugu gıbı.

13. FleXoR

FleXoR Özel Üye

Beğenileri:
    10.235
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Antrenör - Yazar
    Yer:
    Kırklareli & sivas
    evet daha önce neden tam indiremediğimizi tartıştık dostlar hatta bunu ben neredeydi bulamadım deltoit resmi üzerinde elimden geldiğince izah ettim fakat burada sunuda belirtmeliyimki hareketler dolgu malzemesi degildir genetik fizyplojik pskolojik farklılıklar harekette kaymalarada sebeb olabilir yani benç yap göğüs dolsu fransız yap triseps dolsun diye bir kavram yoktur ve sadece üst omuzu yani trapezus ve deltoit arasını calvicların üstünü neck press doldurmaz..

cıkarılan proğramda adeleler birbirinden yardım almadan setlere girilir ve hareket bir pres bir acışa hitap etmelidir ilk hareketler agır sonlara dogru hareketin şiddeti düşülmelidir omuz adelesini bir motora benzetebiliriz en iyi gelişimide ekip çalışması olmalı aynı motor gibi bir adelemiz volant bir adele piston bir adeieyede kam mili olarak bakmalıyız ve hepsine capına gore kuvet uygulamalıyız

14. mastertrainer

mastertrainer Üye

Beğenileri:
    84
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Boş gezen
    Yer:
    Ankara
    Ben enseye indirilen pressin arka omuzu doldurduğunu iddia etmiyorum.Omuza yandan bakıldığında arkaya doğru oluşan zayıflıktan bahsediyorum.Arka omuzu doldurur gibi bir iddiam da yok zaten mesajda bundan da bahsetmedim.Unutmadan görüşlerine saygım da var yanlış anlaşılmasın...Ayrıca benim kastettiğm nokta da yarım repler değil.Yarım rep-kısmi tekrar kullanan bir sporcu değilim.Kullanılması taraftarı da değilim.Benim altını çizmek istediğim nokta:Sonuna kadar itmemekti.Ama sen bunu yarım rep olarak değerlendirmişsin.Yarım rep hakkında
    insanları bilgilendirdiğin için sağol... En önemlisi ise enseye press yaparken kafayı öne çekmek bence omuz kafalarını daha da güzelleştiriyor....

15. masteer

masteer Özel Üye

Beğenileri:
    1.095
    Ödül Puanları:
    103
    Eger kastettıgın dırseklerın kılıtlenmemesı ıse eyvallah tabıı kı kılıtlenmemelı, ama kafanınn ustune cıkınca ındırın demıssın ya ben yarımı kastettın sandım.

Bu arada gene yanlıs anlamadıysam kafayı one cıkarmaktan bahsetmıssın , kafa mumkun oldugu kadar dık pozısyonu bozmamalıdır, yanı bar sacları yalayarak gecmelıdır- ne ıfade ama.

Kafayla ılgılı mesela shrug hareketınde de cok yapılan bır hata bu . Kafa eger one egılırse kesınlıkle sakatlık olur, daha bugun ya flex yada muscleandfitness online da okudum, sımdı lınkını kopyalamaya usendım ınanmayan oralara bı bakıversın.

16. mastertrainer

mastertrainer Üye

Beğenileri:
    84
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Boş gezen
    Yer:
    Ankara
    Sende bu işten anlıyorsun.Omuz presslerde kafayı öne alma olayını salonda çalışan pro.lardan öğrendim.inanırmısın adamlar dumbbell press falan yaparken ben kafalarını arkadan itiyordum.Adamlar harbi hacimli adamlardı.Enseye press de ise kafayı bayağı öne çekiyorlardı.Trapez yaparken ben kafayı öne alıyorum o zaman boyun kaslarımı kaldırışa dahil etmiyorum..Flex dergisin de Markus rühl ün de hareketi yapaken kafasını önde görünce bende böyle yapmaya devam ettim.Boyun sakatlığıda olabilir.tabiki...Seni bilmem ama bence bu işte ruslar bayağı iyi.Bir kitapda da benim bahsettiğim yöntemden bahsediliyor.
    trapez de 120-130 kg arası ağırlık kullanıyorum...

17. masteer

masteer Özel Üye

Beğenileri:
    1.095
    Ödül Puanları:
    103
    Usenmıyım eklıyım barı:

http://www.muscleandfitness.com/training/exercises/67

Boyun one gıttıgı zaman gereksız bır yuk bınıyor, bu sayfada bahsedılen sakatlıgı bızzat yasadım.

Shrugdamı 120 kg kullanıyorsun ??

Omuzpreste kafayı ıtme olayına gelınce kesınlıkle yanlıs bır uygulama, hangı prolar bunlar ? Yaklasık 17 yıldır envaı cesıt salonda calıstım , 2 sampıyon arkadasım var, pek cok olımpıanın vıdeosunu seyrettım boyle bı sey ne duydum ne gordum, sızın salondakıler yanlıs bır ınanıs ıcındeler.

18. mastertrainer

mastertrainer Üye

Beğenileri:
    84
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Boş gezen
    Yer:
    Ankara
    valla adamlar bu işi yıllardır yapıyorlar aslına bakArsan terli bir kafayı öne itmek pek de hoş değil :D shrug kilom galiba pek hoşuna gitmedi galiba?:D

19. masteer

masteer Özel Üye

Beğenileri:
    1.095
    Ödül Puanları:
    103
    Valla bızım salonda 60 kıloluk dumbbell yok, en buyugu 40 kg.

Canım cektı ama bı ayarlıyım de bende denıyım bakıım nasıl olcak

Sayfayı Paylaş