Military press bench press oranı

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve vincenzo tarafından 15 Eylül 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 4 üye.
  1. vincenzo

vincenzo Üye

Beğenileri:
    8
    Ödül Puanları:
    0
    arkadaşlar benim merak ettiğim şey, military press (omuz press) ile bench press arasında belli bir oranın, yani normal kabul edilen bir orantının olup olmadığı..

Ben military press'te 6x75 kg çalışıyorum ama bench press'te ancak 110kgx6 tekrar girebiliyorum, 60 kiloyla omuz çalışıp 120 kiloya girenler var ve benden daha rahat basıyorlar.

ben bunu omuzlarımın güçlü göğüslerimin güçsüz oluşuna bağlıyorum ama belki de military press'in 2 katı bench press giren adamın göğsü normalde olması gerekenden fazla güçlüdür bunu bir türlü çözemedim, bu hareketi yapanlar var mı, bench press'te kaç kilo basıyorsunuz göreceli olarak ?

weightlifter / bench_O = ????

2. Berkay Türkkan

Berkay Türkkan Üye

Beğenileri:
    2.305
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Fitness Model
    Böyle bir karşılaştırma yapılamaz bence.Hareketin nasıl yapıldığı önemli çünkü,yavaş ve kontrollü mü yapıyor,yoksa hızlı yapıp momentumdan mı faydalanıyor,tepede bekliyor mu yoksa duraksamadan mı devam ediyor ? Bu şekilde sıralanabilecek çok faktör olduğu için istediğin karşılaştırma yapılamaz.

3. boksbody

boksbody Özel Üye

Beğenileri:
    2.870
    Ödül Puanları:
    123
    75kg az değil sakatlanma dikkat et
    insanımız çok güclü yada ben çok güçsüzüm

pedro ve StormBlast bunu beğendi.
  4. brhmcr

brhmcr Guest

Bence karsilastirma yapilmamali, bazi hareketlerde agirlik daha iyi olabilirken bazilarinda dusuk olabiliyor.Bu noktada nizami yapmak ve konsantrasyon devreye giriyor.

Boksbody cidden insanimiz kuvvetli, bazen bende diyorum, ben neden bu kadar az kilo kaldirabiliyorum.Omuz press vs hayatimda 60 gorememisimdir :)

5. vincenzo

vincenzo Üye

Beğenileri:
    8
    Ödül Puanları:
    0
    Boksbody ve mhrcmr, arkadaşlar beni forumlarda şu kadar basıyorum bu kadar kaldırıyorum adamlarından sandınız sanırım ama ben gerçekten bu ağırlıklarla ve nizami bir şekilde çalışıyorum, yakında zaten video koymayı da düşünüyorum..

fakat halen başka bir yorum almadım bu bench omuz press oranıyla ilgili benim takıldığım nokta oran kaç bastığım falan değil ayrıca 100 kiloyla 10 tekrar nizami omuz press yapan arkadaşımda vardı.. 75 kg öyle aman aman bir kilo değil yani

6. PaleHorse

PaleHorse Üye

Beğenileri:
    18
    Ödül Puanları:
    0
    Military Press'te 1RM'im 68, Bench Press'te 101. Buradan hesapladım. http://www.exrx.net/Calculators/OneRepMax.html
    Benim press/bench oranı da 0,67 yaklaşık. Senin press/bench oranın da 0,68 yaklaşık. Genelde bu civarda oluyor bu oran. Yani bir problem yok sende. Oran 0,70'ten çoksa bench zayıftır, 0,60'tan düşükse göğüs zayıftır (üç aşağı beş yukarı değerler verdim).
    http://www.exrx.net/Testing/WeightLifting/BenchStandardsKg.html
    Burada bench press'e dair değerler verilmiş.
    http://www.exrx.net/Testing/WeightLifting/PressStandardsKg.html
    Burada da military press'e dair.

7. nitrococuk

nitrococuk Üye

Beğenileri:
    447
    Ödül Puanları:
    0

mesela epley formulüne göre senin military press'in 1RM'si 90 kg, bench press'in ise 132 kilo.

Mark Rippetoe' nun teorisine göre 4 büyük harekette en fazla ağırlık kullanımı büyükten küçüğe şöyledir : Deadlift > Squat > Bench Press > Shoulder Press .

1RM'ne baktığımızda garip bir durum görünmüyor. Oranlar kişiden kişiye değişiklik gösterebilir, diğer birçok faktörün farklılık gösterdiği gibi. Normal diye birşey yok.

Yalnız 75 kilo çok ciddi bir ağırlık onu söyleyeyim. Military Press, oldukça sıkı bir pozisyonda yapılır, gövde ve bacaklar hemen hemen (barı kaldırırken çeneye çarpmaması için çok azcık geri yaslanma hariç) düz olur, vücut ileri geri sallanmaz. Yani push press ile karıştırıyo olmayasın dikkat et.

8. boksbody

boksbody Özel Üye

Beğenileri:
    2.870
    Ödül Puanları:
    123
    evet kesinlikle öylesindir videolarını da koyarsan sana kalmış
    kimse koy koyma diyemez

9. brhmcr

brhmcr Guest

Ben inan dalga gecme anlaminda soylemedim, aksine gercekten insanimiz guclu anlaminda soyledim. Ben kendi adima ciddi anlamda dusuk agirliklarla caliasabiliyorum ama bendan zayif mucizeler yaratanlar goruyorum, gordum. Veido konusu sizin bileceginiz is, ben zaten inanirim.

10. vincenzo

vincenzo Üye

Beğenileri:
    8
    Ödül Puanları:
    0
  11. boksbody

boksbody Özel Üye

Beğenileri:
    2.870
    Ödül Puanları:
    123