Mikrodalga fırında pişirilen yemekler sağlıklı mıdır?

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve grkszhrf tarafından 30 Mart 2009 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 5 üye.
  1. grkszhrf

grkszhrf Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    13
    Yer:
    Ankara
    Mikrodalga fırında pişirilen yemekler sağlıklı mıdır? Bu konuda internette olumlu ve olumsuz yazılar okudum, ben sağlık açısından ve yiyeceklerin besin değerleri açısından bir sorun olmuyorsa bonfile tavuk göğüslerini daha pratik olması için mikrodalga fırında pişirmek istiyorum. Bu konuda bilgi sahibi arkadaşlar bizi işin hem sağlık yönünden hem de mikrodalga fırının eti ne sürede pişirdiği, lezzeti ve pratikliği hakkında aydınlatırlarsa sevinirim.

2. operation

operation Üye

Beğenileri:
    135
    Ödül Puanları:
    0
    Günlük çevrenden almış aldığın radyasyon oranını yeni bir radyasyon yayıcı ile arttırmış olursun. Tv, pc, fotokopi makinesi, Dedektör vs...

3. enantioselectivity

enantioselectivity Üye

Beğenileri:
    34
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    Akademisyen, teknokrat
    Yer:
    Istanbul
    Kim demiş?

Mikrodalga fırınlardaki radyasyon iyonize olmayan bir radyasyon olduğu için x-ışınları, ultraviyole lerde olduğu gibi bir kanser riski taşımaz. Fırın molekülleri doğrusal hızlandırarak ısıtır, mikrodalga döndürerek. böylece daha hızlı ısınırlar.

Sağlığa bilinen bir zararı yok. cep telefonu da kullanmayalım o zaman.
    Ancak ısıtarak zarar verebileceği için mikrodalga fırınlar, kapağı kapatılmadığı zaman da çalışmazlar. dolayısı ile daha da güvenlidirler.

Bkz wikipedia.

4. operation

operation Üye

Beğenileri:
    135
    Ödül Puanları:
    0
    Son düzenleme: 31 Mart 2009
    magicbaris bunu beğendi.
  5. cglrbkts

cglrbkts Üye

Beğenileri:
    24
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    istanbul
    mikrodalga fırında ısıtılan yemekler besin değerleri açısından olumsuz etkiler yemekleri...
    ama şu yöntemle hiç bir zararı olmadan ısıtabilirsiniz. sadece ışıgı geçiren cam bir tabak la ısıtacagınız yemek dolu tabagın üstüne kapayın ışığın yemege direk temas etmediği sürece hiç bir şekilde zararı olmaz..

6. grkszhrf

grkszhrf Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    13
    Yer:
    Ankara
    Arkadaşlar ben mikro dalgafırında derisiz kemiksiz bonfile tavuk göğüsünü pişirmek için almayı düşünüyorum ama kimisi mikrodalga fırında pişirme olmaz sadece ısıtmak için diyor bu konuda deneyimi olan birisi bilgi verebilir mi? Eğer pişirme yapabiliyorsak bu ürünü almayı düşünüyorum.

7. cusco*

cusco* Üye

Beğenileri:
    282
    Ödül Puanları:
    73
    Yer:
    İstanbul
    Kesin bir kaynak verebilir misin bunları söylerken ? Besin değeri kaybettiği konusunda ?

8. grkan

grkan Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    pişirme yapılabilir ancak içten pişmeye başladığı için dışı normal kızarttığın şekilde olmaz...ve dikkat etmek gerekir çünkü tahmininden daha cabuk sürede pişeçeginden yapısında bozulma olabilir..ve bildiğim kadarıyla mikrodalga fırınlarda yiyecekler daha çok su kaybediyor..

Sayfayı Paylaş