Mide Kasları Dinlenme Süresi

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve oral.tufan tarafından 15 Temmuz 2009 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 10 üye.
  1. oral.tufan

oral.tufan Yeni Üye

Beğenileri:
    14
    Ödül Puanları:
    18
    karın kasları ağrısada hergün çalıştırılmalımı kaslar dinlenme anındathums: gelişir ya ondan sordum yoksa gün gün aramı verilmeli

Hamartin bunu beğendi.
  2. Setenay

Setenay Üye

Beğenileri:
    303
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Ankara
    Bu benim de merak ettiğim bir konu; cahilliğimi mazur görün :D

3. sevketsengul

sevketsengul Üye

Beğenileri:
    36
    Ödül Puanları:
    28
    Bende çok merak ediyorum,acaba doğru bilgi alabileceğimiz uzman bir arkadaşımız çıkıp bu konuya açıklık getirebilir mi.

4. bonatschi

bonatschi Özel Üye

Beğenileri:
    4.944
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Londra
    Karın Kası Mitleri:

Mit:Her gün karı kası çalışabilirsiniz çünkü karın kasları daha çabuk recovery olur.

Gerçek:Haha,Şu anda buna gülerek mükemmel karın kası yapıyorum.Kas dokusu kas dokusudur.Kas dokusu büyümek ve güçlenmek için ağırlık idmanını bağlıdır.O yüzden her gün karı kası çalışılmaz.

Kaslar ayrıca bazı besinlere(protein ,karb,yağlar ,vitaminler...) ve dinlenme sürelerine ihtiyaç duyarlar.Göğsünüzü her gün çalıştırırmıydınız?Tabi ki hayır ,hiç gelişemezdiniz ki.O zaman neden karın kaslarınızı her gün çalıştırısınız ki?Geçerli hiçbir sebep yoktur.

Karın kaslarıda çok kolay sürantre(overtraining)olabilirler.

O zaman nasıl idman yaptırmalısınız karın kaslarınıza?Ağır evet beni doğru duydunuz Ağır.''E ama benim karın kaslarım büyürse beni şişman göstericek''.Bakınız herşeyden önce karın kasları çok ince bir yapıdır ve büyütmeside çok zordur.Eğer siz onların büyümesini sağlarsanız bunda ne gibi bir sorun olabilir ki?

Kaynak:http://www.bodybuilding.com/fun/layne4.htm
    Çeviri/aartun
    https://www.bodyforumtr.com/vbforum/kar-n-kaslar-k-s-t8779.html?t=8779&highlight=karin+kaslari

Mide kasları da yenilenme ve gelişim için dinlenmeye ihtiyaç duyarlar.
    Mide bölgenize en az 48 saat dinlenme süresi vermelisiniz.
    Bunun için 2-3 günde bir, yani haftada 3-4 defa nizami mide çalışması yapmak gelişim için son derece yeterlidir.
    Ayrıca yeni başlayanların belli bir seviyeye gelmeden ve belli bir yağ oranına düşmeden mide çalışmalarını abartmaları önerilmez, gelişmesi gereken diğer temel kas gruplarına ağırlık vermeleri daha önemlidir.
    Mide kaslar bazı küçük kas grupları gibi (baldır, önkol...) etkiye çok çabuk tepki verirler, buna karşılık ise çok çabuk deforme olabilir, ve gerekli gerilime uzun süre maruz kalmadıklarında eski hacimlerini kaybedebilirler.

Haftada yaptığınız mide idmanı sayısını artırmak istiyorsanız, her idmanda farklı bir mide grubunu vurmanız recovery süresini uzatmak adına önemlidir.
    Mesela bazı günler üst mideye odaklanırken, diğer günlerdealt mideye odaklanmak gibi.

Ancak unutulmaması gereken en önemli nokta, her kas grubu gibi midenin de dinlenmeye ve yenilenmeye ihtiyacı olduğudur.

OsmanlıOrdusu, Sc@tH, glorious1907 ve diğer 12 kişi bunu beğendi.
  5. sevketsengul

sevketsengul Üye

Beğenileri:
    36
    Ödül Puanları:
    28
    Benim gittiğim salonda hocam haftanın 6 günüde mide çalışmamı istiyor(boy175cm.-kilo72kg.-Yaş30)

Demekki hocam beni yanlış yönlendiriyor,şimdi hocaya sorsam desemki ya hocam hergüm mekik çekilmezmiş,sağdan soldanm duyduğun laflara inanma diyecek.Ne yapmalı??????

6. mrgreen

mrgreen Üye

Beğenileri:
    25
    Ödül Puanları:
    0
    Valla bende hergün karın çalıştırıyordum ve yaklaşık 300 mekik çekiyordum ve karın kaslarım alıştı sanırım. Ama haftanın 6 günü genede çok fazla. 4 gün yeterde artar bile. Google'dan değişik kaynaklara bakarak araştır bence.

7. salvadore_xp

salvadore_xp Üye

Beğenileri:
    531
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul and Giresun
    Ben haftada bir defa karın antremanı yapıyorum. Yalnız o antremanda da karın kasları tükenene kadar yükleniyorum. 3-4 gün karın ve bel kaslarımda ağrı oluyor. Ama yağ oranımın yüksek olmasına rağmen karın kaslarım irice belli oluyor.

8. kadir3407

kadir3407 Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    18
    Spora yeni başlayınca genelde hocalar hergün herbölgeyi çalıştıttırıyorlar.
    İlk 1 ay böyle oluyor, vücudun hamlığını kaybetmesi için.
    Ne kadar doğru bir yöntem olduğunu bilemiyorum tabi.

9. sohbetseli

sohbetseli Özel Üye

Beğenileri:
    885
    Ödül Puanları:
    103
    Hayır her gün çalışılmaz. Hep söylüyorum anlamadım gitti karın (kası) :):):) için neden öyle 1 düşünce çıkıyor ki. Bu da 1 kas grubu olduğuna göre tıpkı diğerleri gibi dinlenmesi gerekir. Yağ olunca bel-karın çevresinde daha çok toplandığı için karın kası çıkartmanın yolu çok çalıştırmak gibi geliyor belki de. Yağ olduğu sürece özellikle istediğin gibi 1 karın göremezsin bu durumda her zamanki gibi sabır gerekir sadece :) Normalde zaman bakımından çok kolaydır. Diğer kaslarda ağırlıklarla falan cebelleşirsin. Karın için 5dk. bile çalışabilirsin doğru programlarla tabi.

Setenay bunu beğendi.
  10. viperking

viperking Üye

Beğenileri:
    124
    Ödül Puanları:
    53
    Pekii, yağ oranını düşürmeden karın ve mide çalışmak boşa kürek çekmek midir?

Yoksa vücut yağlı olsa da (karın ve bel çevresi) kardiyo ve ağırlığın yanında karın ve mide çalışmak bu yağın erimesine ekstra yardımcı olur mu?

11. sohbetseli

sohbetseli Özel Üye

Beğenileri:
    885
    Ödül Puanları:
    103
    Boşa değildir yardımcı olur. ZAMANLA bizi istediğimiz hale getiren zaten spor. Sonuçta yaptığımız her şeyle kalori harcıyoruz. Aynı zamanda o işe de yarıyor yaptıklarımız. Sadece kasların üzeri fazla yağ tabakasıyla düz 1 şekilde kaplı olduğundan görünmüyo ya da istediğimiz gibi görünmüyo ;) Kas oluşmuyo değil yani altta kalıyor.

Son düzenleme: 26 Temmuz 2009
  12. 1sthere

1sthere Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Setenay bunu beğendi.
  13. mt34

mt34 Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    peki arkadaslar mide calısmak zayıflatır mı? ben zaten zayıfım kilo vermek istemiyorum ama karın kası da yaparsam iyi olur ne yapmalıyım calısıyım mı ? yani hiç kilo vermeden yag yakmadan karın kası yapabilir mym ?

14. sohbetseli

sohbetseli Özel Üye

Beğenileri:
    885
    Ödül Puanları:
    103
    Yap tabi :) Zaten zayıfsan-yağsızsan karın kaslarını kısa zamanda görürsün. Yeterli beslenmezsen hiçbir şey yapmasan da zayıflarsın.

Setenay bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş