meyve ve yağ yakımı

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve okankut tarafından 11 Temmuz 2007 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 8 üye.
  1. okankut

okankut Üye

Beğenileri:
    312
    Ödül Puanları:
    73
    forumda araştırdığım kadarıyla yağ yakımını gerçekleştirmek için meyveden biraz uzak kalmamız gerekiyor.Meyve tüketimi özellikle ant.dan 45 dk 1 saat öncesi tavsiye ediliyor.Acaba günlük miktarı nasıl ayarlamamız gerek.(özellikle meyveyi çok seven biri olarak soruyorum) Günde 1 porsiyon yağ yakımı için ideal midir ve hangi meyveler bu açıdan daha faydalı olur.

2. bonatschi

bonatschi Özel Üye

Beğenileri:
    4.944
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Londra
    ben meyve tüketimini özellikle antrenman sonrasında tercih ediyorum..
    idmanda boşalan glikojen depolarını doldurmak ve gelişimi minimum sürede başlatmak adına üzümün, elmanın kendisi veya suyunu basit şeker içermelerinden ötürü hemen idman çıkışı tüketiyorum..

bunun dışında meyvenin yağlanmaya yol açacağı görüşüne katılmayanlardanım..
    eğerki kilo sorununuz varsa meyve tüketimini kısmadan önce tüketimini azaltmanız gereken onlarca besin varken meyveleri böyle öne çıkarmak gereksiz.

3. OVERCOME

OVERCOME Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Engineer
    Yer:
    Adana
    Bende meyva olarak en cok ve en sık karpuz yiyorum .. Diger meyvalardan uzagım işin acıkcası .. Mesela bildiğim kadarı ile üzümden uzak durmalıyız ( yağ yakmak isteyenler , kilo problemi olanlar ) Çünkü kalorisi ve içerdigi seker miktarı diğer meyvalara nazaran yüksekmiş ..

Ama benimde aklımda kalmıs bir bilgi ( kaynagını unuttum ) meyva yıda cok tüketmemeli yağ yakmak isteyenler ..

4. mudkicker

mudkicker Üye

Beğenileri:
    57
    Ödül Puanları:
    38
    Amaç yağ yakmıysa tüm meyvelerden uzak durmalı... Çok istiyorsanız ağırlık antremanı sonrası 1 tane filan yenebilir... Ama cardio sonrası kesinlikle yemeyin!

5. saydam

saydam Özel Üye

Beğenileri:
    1.922
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    serbest
    Yer:
    Academic Sport Center
    neden cardio sonrasi meyva yememiz gerekir mudkicker?

6. coder

coder Üye

Beğenileri:
    138
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Yazılımcı
    Yer:
    istanbul
    kötü oldu bu ben çok severim meyveyi tam da yaz ayındayız çeşit çeşit meyve.. bugünlerde en çok yediğim şey meyve

7. [Zafer]

[Zafer] Üye

Beğenileri:
    244
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Üniversite öğrencisi
    Yer:
    İstanbul
    Ya meyve de yenmeyecekse ne anladım ben bu spordan?Oldukça serbest beslenen birisi olarak meyveyi de bol bol tüketirim. Bonatzchi haklı,meyve gelene kadar kesilecek çok şey var.Muz gibi bi kaç istisna meyve onlar da çok çok abartılırsa sorun olabilir,onun dışında sınırsız ve candır meyve benim için :) Ha yarışma diyetiyle gezicem diyenler varsa onları ayrı tutuyorum ;)

8. cherokee

cherokee Üye

Beğenileri:
    127
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Yük.Müh.
    Yer:
    Niğde
    Meyvelerin mevsimine göre gerektiği kadar tüketilmesi gerekir. Spor yapan, rahatsızlığı veya kilo problemi olmayan biri tüm meyvelerden tüketebilir. Meyvelerin şeker ya da kronik böbrek yetmezliği rahatsızlığı olan kişilerde miktarı ve çeşidi mutlaka değiştirilmesi gerekir.
    Şeker hastalığı olan birinin glisemik indeksi yani kan şekerini yükseltme hızı yüksek olan muz, üzüm, kavun gibi meyveleri daha az sıklıkta tüketmesi gerekmektedir. Yine kronik böbrek yetmezliği olan kişilerin meyve miktarı potasyum kısıtlaması olması nedeniyle mutlaka azaltılmalıdır. Meyveler genellikle ara öğünlerde ve mutlaka mevsimine uygun olarak tüketmelidir. Özellikle şu meyve tüketilirse çok daha uygun olur demek çok doğru değil. Çünkü mutlaka kişiye meyve tüketimi kişiye özel değişiklik gösterecektir. Ama mutlaka kişiye uygun hale getirilerek mevsime uygun meyve her gün tüketilmelidir.
    Ayrıca;
    Aşırı meyve ve meyve suyu tüketiminin, meyvelerin yetiştirilme safhasında kullanılan tarım ilaçları nedeniyle Parkinson hastalığı riskini artırdığı bildirilmiştir.
    (bu konuyla ilgilenenlere kendi çalıştığım ve yayınlamış olduğum makaleyi gönderebilirim.)
    Hastalıkların önlenmesi ve tedavisindeki etkinlikleri açısından çok sayıda besin incelenmiş ve fonksiyonel besinler arasında yer alıp almadıkları saptanmıştır.
    Örneğin bu araştırmalarda meyve ve sebze tüketimi, kansere karşı korunmada oldukça etkin bulunmuştur. Sebze ve meyve tüketimi düşük olanlarda kanser riski, tüketimi yüksek olanlara oranla iki kat fazladır. Meyve tüketimi, özellikle akciğer, ağız boşluğu, pankreas, mide, kolon, rektum ve mesane kanserlerine karşı koruyucudur.

Meyve ve sebze tükeitmini bilinçli olarak beslenme zincirimize koymamız gerekir.

Kaynaklar: 1. Yaşlı Beslenmesi -2- / Hazırlayan: Filiz İçke - Yeni Asır Gazetesi,

2. TAYLAN KÜMELİ / bir kibrit kutusu lezzet - Milliyet Gazetesi

9. okankut

okankut Üye

Beğenileri:
    312
    Ödül Puanları:
    73
    mudkicker yağ yakmak için meyvaları tamamen kesmemiz gerektiğini söylüyorsun.Bunun gerçekten bilimsel bir temeli var mı yoksa kendi tecrübelerine göre mi söylüyorsun.Vitamin ihtiyacını nasıl karşılayacağız o halde.

bonatschi meyva tüketimini ant. öncesine alsak ne dersin.Enerji sağlayıp daha etkili bir ant. yapma açısından

10. HGH

HGH Üye

Beğenileri:
    13
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Reklam Yazarı
    Yer:
    İstanbul
    Greyfurt için konuşmak gerekirse, profesyonel sporcuların definisyon dönemlerinde özellikle diyet listelerine ekledikleri, metabolizlayı hızlandırıcı etkisinin olduğu söylenilen bir meyvedir.

Her meyveyi aynı kefeye koymak, hata olur kanısındayım.

Sayfayı Paylaş