Metabolizma hesaplayıcılar hakkında

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve elite35 tarafından 18 Kasım 2014 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 3 üye.
  1. elite35

elite35 Üye

Beğenileri:
    516
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    İzmir
    Ben hacim amaçlı kalori miktarımı biraz daha yukarıya çektim (ortalama 300 kalori)
    Hacim konusunda evet bir şeyler oluyor. Fakat beraberinde yağlanma getirisi oldu bana bunun. Bel çevresinde. Normalde karın kaslarım net. (Profildeki foto bana ait zaten)
    Ama 2 hafta öncesinin fotoğrafı bu. Yani pantolondan taşan bir yağ kütlem var artık. Çok fazla değil ama rahatsız ediyor beni.
    Bazal metabolizmamı farklı farklı sitelerde araştırdım. 1800 küsür çıkıyor. Bir de bu çıkan değerin (1.2) (1.3) ile çarpılması gerekiyor. Yani yapılan aktiviteye göre.. Zaten görmüşsünüzdür. (Şu kadar hareketliyseniz şu sayıyla çarpın diye)
    Benim orta hareketli haftada 4 antrenman yani 1.6 ile çarpmam gerekiyormuş. Çarptıktan sonra 2900 küsür bir değer çıktı.
    Asıl problem şu, artık ben bu değere inanmıyorum. Yani asıl bazal metabolizma hızım muhtemelen o ilk çıkan sayıdan ibaret.
    Bu konuda ne düşünüyorsunuz ?

Beslenmem; hayvansal protein, zeytinyağı, kompleks karbonhidrat ve sebzelerden oluşuyor.
    Kilo 76 boy 176. Ortalama günde 150-200 gr karbonhidrat, 50-60 gr zeytinyağı, 170-200 gr arası protein.

2. evolution57

evolution57 Üye

Beğenileri:
    147
    Ödül Puanları:
    53
    Selam. Zannediyorum yanlış bir hesaplama yapmışsınız. IIFYM calculator yazın google'a. Tavsiye ederim. 176 cm 76kg 20 yaş baz aldım yaşınızı bilmiyorum. Haftada 4 gün egzersiz ile kilonuzu korumaniz icin almaniz gereken kalori 2500 civarı çıktı. Bunun üzerinde tuketim kg almaniza neden olur. 200 kalorilik 2 haftada bir artışlar uygun olur eger clean bir bulkdan söz edersek. Siz ilk aşamada bir miktar fazla kalori almissiniz. Haftada 2 3 seanslik cardio ekleminizi tavsiye ederim.
    Kendimden örnek vereyim. 90kg 1.88 boyunda 24 yaşımdayım. 3000kcal civarı tuketiyorum hergün ve haftada 0.3 0.5kg arasi kilo alabiliyorum bu kcal miktarı ile.

3. elite35

elite35 Üye

Beğenileri:
    516
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    İzmir
    Yaşımı doğru almışsınız 20 yaşındayım :)
    Evet girdim siteye bazal metabolizma 1765, antrenmanlı hali adı ne oluyor bilmiyorum o 2427 çıktı.
    Bulk'ı seçtim. 2548 kalori önerdi.
    Yani günde 2548 kalori tüketeceğim öyleyse.
    Siz yağ, protein, ve karbonhidrat ölçüsünü nasıl ayarlıyorsunuz ?
    Site %20 yağ, %40 protein ve %40 karbonhidrat önermiş.
    Siz nasıl yapıyorsunuz ? Bel çevreniz ne durumda vücut yağ oranınızdan memnun musunuz ?

4. evolution57

evolution57 Üye

Beğenileri:
    147
    Ödül Puanları:
    53
    Makro yuzdelerini kendi besin secimlerime göre olusturdum. Yaklaşık olarak su anda % 35 pro % 45karb ve % 20 yag alıyorum. 3000kcal. 40 40 20de gayet uygun olur. Yuzdelerin cok onemi olmayacaktir gerekli protein ve yag karsilandiktan sonra. Gayet memnunum yag oranimdan başlangıça göre. Haftalik 0.5 kg yani aylik 2kgyi gecmemeye ozen gösteriyorum. Ona gore kaloriyi bir sure sonra artiriyorum malum 2 3 hafta ayni kaloride vucut alisiyor. Baktim fazla almışım fazladan bir seans kardio ekliyorum o hafta veya kaloriyi 100 200 azaltiyorum vs.

elite35 bunu beğendi.
  5. ozaner

ozaner Üye

Beğenileri:
    58
    Ödül Puanları:
    38
    Yaşım 17 kilo 81 haftada 5 antreman yapiyorum fat secret programını kullaniyorum kilo alımı için 3600 kalori diyor ben ortala hergun +3500 kalori aliyorum fazla mi bu ?

6. evolution57

evolution57 Üye

Beğenileri:
    147
    Ödül Puanları:
    53
    Bir cok hesaplama sekli var. Eger aldiginiz kaloride ayna karsisinda herhangi bir olumsuzluk gormuyorsaniz devam edin.

Yalniz 3600 yuksek bir rakam sizin kilonuza gore. Genelde spor aktivitesi ile birlikte alinmasi gereken kalorinin 250 fazlasi temiz buyumek icin ideal oldugu soylenir.

7. ozaner

ozaner Üye

Beğenileri:
    58
    Ödül Puanları:
    38
    3 ay kadar bir zamandir yapiyorum net 10 kilo aldim gobeklenme oldu tabii ama bunu göze alarak basladim hedefim 4 ay içersinde 9 kilo daha alip 90 a tamamlamak program bana 3600 verdi ben hergun onu dolduruyorum memnunsuzluk yok fakat dogru hesaplamiyosa doğrusunu bilmek isterim

8. evolution57

evolution57 Üye

Beğenileri:
    147
    Ödül Puanları:
    53
    IIFYM de hesapladim. Boyunuzu bilmiyorum. 180cm olarak baz aldim. 2700 civari kalori degeri kilonuzu korumaya yetiyor. Bunun 200-250 üstü yeterlidir ilk asamada. Daha sonrasinda kilo alimi durdukca veya azaldikca 2-3 haftada bir tekrardan 100 200kcal lik artislar yapilabilir.

9. ozaner

ozaner Üye

Beğenileri:
    58
    Ödül Puanları:
    38
    Boy 183 2800 ile basladim 71 kg iken şuan bile anca kilo aldigimi düşünüyorum teşekkürler

10. evolution57

evolution57 Üye

Beğenileri:
    147
    Ödül Puanları:
    53
    Dediginiz gibi 3 ay olmus zaten. Su an o kaloriye cikmis olmaniz normal 3 aylik surede. Ama daha yavas gidilip yaglanma minimuma indirilebilir.

11. Bekci

Bekci Üye

Beğenileri:
    6.189
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    EU
    Yaptiginiz hesaplamalar tutmayabilir bu gayet normaldir,ayni Boy ve kilodaki iki kisinin ayni kaloriye ihtiyaci olmayabilir,bu ebepten en son noktayi yine kendiniz koyucaksiniz,yuvarlak bir hesap yaparsiniz,Kilo alip veya vermenize göre bunun üzerine +300 yada-300 yapar gidisata bakarsiniz bikac hafta sonunda yag kaybi(artisi) istediginiz yöndeyse kalori ihtiyacinizi buldunuz demektir,yani internetteki orda burdaki hesaplamalar size baslangic icin bir yol gösterici niteligindedir fakat son neticeyi deneme yanilma suretiyle kendiniz bulucaksiniz buda uzun Zaman alabilir.Yani ahmet ile Mehmet ayni Yas Boy ve kiloda diye ayni kaloriye ihtiyaclari var demek degildir.
    Aasagidaki adreste güzel bir hesaplama tablosu bulabilirsiniz.
    http://******/hesapla.html

elite35 bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş