Meslek lisesinden Polis olmak

Konusu 'Konu Dışı' forumundadır ve Emre94 tarafından 8 Eylül 2011 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 5 üye.
  1. Emre94

Emre94 Üye

Beğenileri:
    115
    Ödül Puanları:
    0
    Ben Meslek lisesi öğrencisiyim bu senede son senem Ve polis olmak istiyorum Merak ettiğim soru ise meslek lisesinden akademiyi kazanıp polis olmakla Polis lisesinden mezun olup polis olmak arasında ne fark var?

2. Ceyhunn

Ceyhunn Üye

Beğenileri:
    16
    Ödül Puanları:
    0
    bildiğim kadarıyla rütbe farkı oluyo.yani akademi bitirenler belirli bir rütbeden sonra yükselemiyor.askeriyede böyle oluyo.polislikdede aynı sistem sanırım.

3. gkygky

gkygky Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    polis akademileri güvenlik bilimleri fakültesi diye geçiyor 4 yıl üniversite egitimi gibi
    mezun olduktan sonra da komiser yardımcısı rütbesiyle göreve başlıyorlar yanılmıyorsam

4. byzkin

byzkin Üye

Beğenileri:
    12
    Ödül Puanları:
    0
    Polis Kolojinden Çıkanlar Akademiye Gidiyo ve en üst rütbeye kadar cıkabiliyo. Meslek Düz lise vs buralardan cıkanlarda sınavla PMYO veya Akademiye gidebiliyor.
    PMYO: Burdan 2 yıl okuyarak mezun olan Polis Rütbesinde oluyo ve daha üst rübeye cıkmak isterse 4 yıllık bi üni bitirip toplamda 6 yıl görev yaptıktan sonra sınavla komiser yardımcılıgına geçebiliyor.
    Direk Akademiyi kazanırsanda 4 yıl okuyup direk komiser yardımcısı olarak göreve baslıyosun ve her 6 yılda bir otomatikmen rütbe atıyosun.

O zaman direk akademiye giderim diceksin Akademi LYS den 375 puan istiyo ve Kendi sınavındada fen2 Mat2 vs soruyo ve yılda sadece 90 kişi alıyo basvuru sayısı ise çok ucuk söylemeye gerek yok. PMYO ygs ile basvuruluyo 280-300 gibi puan olucak muhtemelen buda kendi sınavıyla 10 bine yakın öğrenci alıyo yılda

5. Emre94

Emre94 Üye

Beğenileri:
    115
    Ödül Puanları:
    0

Ben en son dediğini diyorum işte ygsde 300 puanla alınıyo 300 puan yaptıktan sonra mülakatlar filan geçilince akademiye gidiliyo.Bu akademi 4 yıllııkmı yoksa 2 yıllıkmı? ve rütbe farkı ne oluyor?

6. byzkin

byzkin Üye

Beğenileri:
    12
    Ödül Puanları:
    0
    Bu 300 puan alıyosun mülakatı geciyosun kendi sınavını kazanıyosun akademide değil polis meslek yüksek okulunda okuyosun. Burada eğitim 2 yıldır. Polis Meslek Yüksek Okulu ve Akademi Farklı Akademinin kendine ayrı mülakatları sınavları var. Akademiden mezun olan komiser yardımcısı olarak göreve baslar ve 6 yılda bi rütbe alır komiser baş komiser diye gider. Diğerinden Mezun olan düz polistir. Rütbe Farkı Budur

Emre94 bunu beğendi.
  7. Emre94

Emre94 Üye

Beğenileri:
    115
    Ödül Puanları:
    0

Tamam anladım saolasın. Yani pymo'dan mezun olanlar rütbe atlamıyor.

8. byzkin

byzkin Üye

Beğenileri:
    12
    Ödül Puanları:
    0
    Aynen öyle rütbe alamıyor. Emekliliğini polis olarak bitiriyor. Ama eğer pmyodan mezun olup üzerine 2 yıllık acıktan okuyup normal 4 yıllık mezunu haline gelirsen üzerine 6 yıl görev yapıp sınava girip rütbe almak hakkı kazanıyosun biraz karısık

9. zHeMpa

zHeMpa Üye

Beğenileri:
    108
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Ankara
    byzkin bilgilerin için teşekkürler, bir soruda benden, hani bu yunuslar veya terörle mücadele birlikleri, gibi ayrı kontenjanlarda var bunlara seçim 2 yıllık pmyo nun 2.sınıfına geçerken alım yapıyorlarmış diye duymuştum bi arkadaştan bu doğru mudur?

10. byzkin

byzkin Üye

Beğenileri:
    12
    Ödül Puanları:
    0
    doğru ikinci sınıfa gecince polis özel harekat için okula secmelere geliyolar. yunusu bilmiyorum pek ama secmeler ikinci sınıfta oluyo

zHeMpa bunu beğendi.
  11. Ceyhunn

Ceyhunn Üye

Beğenileri:
    16
    Ödül Puanları:
    0
    byzkin yanlış biliyosun pmyo mezunları belirli tarihlerde sınavlara girerek baş komiserliğe kadar yükselebiliyorlar.

12. byzkin

byzkin Üye

Beğenileri:
    12
    Ödül Puanları:
    0
    arkadasım bence sen yanlıs biliyosun sadece pmyo mezunu olupta komiserlik sınavına girmeyle rütbe alınmıyo en azından acık öğretimden üzerine 2 yıl daha okuyup 4 e tamamlamakj gerekiyo. Net konusuyorum kendimde hazırlanıyorum. Dayım Emniyet Müdürü Pmyo da ders veriyo.

13. ozan119

ozan119 Yeni Üye

Beğenileri:
    177
    Ödül Puanları:
    0
    bende aynen senin gibi polis olmak istiyorum liseden sonra hem bana bodyci insanın yapıcağı en güzel işlerden biri gibi geliyo

14. byzkin

byzkin Üye

Beğenileri:
    12
    Ödül Puanları:
    0
    Ben astsubay yada polis diye şart kostum üni gitmiyorum dediğin gibi güzel bi meslek bize göre bu yıl astsubaylık mülakatlarına gittim ama torpil olmadıgından sözlüde elendik sporda ikinci olmamıza rağmen :D

15. Emre94

Emre94 Üye

Beğenileri:
    115
    Ödül Puanları:
    0
    byzkin sende pmyo 'mı hazırlanıyosun? Bide bu Özel harekatçıları ders notlarına göremi seçiyorlar?
    Son sorum biraz fazla oldu ama:) Bu 2 yıl dışardan okumak normal üniversitemi.Yani Biz şimdi Gidip 4 yıllık üni kazansak okusak sonra polis olabilrmiyiz.

16. byzkin

byzkin Üye

Beğenileri:
    12
    Ödül Puanları:
    0
    Aynen bu yıl hazırlandım 280 puandı ben 279,182 de kaldım bu sene tekrar hazırlanıcam bakalım. Ders notuda önemlidir kesin bi bilgim yok ama bence sportif yetenekler ve atıs vs bunların değerlendirilmesi gerekir.Zaten Sectikleri özel harekatçıları tekrar eğitimden geçiriyolar. 2 yıl dısardan okumak dediğim şu mesela pmyo mezunusun direk üçüncü sınıftan baslayabilecegin 2 bölüm var pazarlama ve işletme aöf basvuryosun işletmeye kayıt olup 3cü sınıftan baslıyosun acık öğretimden aynı zamanda görevine devamö ediyosun sadece sınavarına gidip 4 yıllık mezun oluyosun ikinci yılın sonunda. Direk 4 yıllık üni okursanda kpss giriyosun 60 puan alıp pomem basvuruyosun eger kazanırsan 3 yada 6 ay tam hatırlamıyorum eğitim görüp direk göreve baslıyosun. Aslında burda polislik isteyen kişiler vardır bi konu açıp bastan sona yazmak lazım herseyi.

17. ozan119

ozan119 Yeni Üye

Beğenileri:
    177
    Ödül Puanları:
    0
    tabi zor kazanmak ama ya iyi çalışmak lazım sonuçya yeme içme beleş kira çok çok az ve 4 milyar kadar maaş fıstık gibi iş bence benim amcaoğulları polis hiçbişeye para vermiyolar ve 4 milyar maaş alıyo ikiside

18. Emre94

Emre94 Üye

Beğenileri:
    115
    Ödül Puanları:
    0

Evet Bencede kafamda bir çok soru var sen bilen birisi olarak Konu açıp hepsini düzenlersen Herkezin duasını alırsın valla:D

19. byzkin

byzkin Üye

Beğenileri:
    12
    Ödül Puanları:
    0
    Akşam bişiler ayarlıcam hem astsubaylık hem polislik hep soru soruyoz bildiğimiz bişeyde yardımcı olalım :D

Emre94 bunu beğendi.
  20. Emre94

Emre94 Üye

Beğenileri:
    115
    Ödül Puanları:
    0
    İyi olur gerçekten sabırsızlıkla bekliyoruz:) istiyosan bu başlık altındada yazabilirsin.

Sayfayı Paylaş