Merhaba bodyforum ailesi ve bir kaç soru =)

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve merkalıtak tarafından 17 Nisan 2007 başlatılmıştır.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 2 üye.
  1. merkalıtak

merkalıtak Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Evvela herkeze selamlar sitenizi 1 aydır falan takip ediyorum ama yeni üye oldum.Hem tanışma amaçlı hemde çok kirlilik yapmasın diye bir kaç sorumla alakalı konu açma gereği duydum.Okuma ve cevap verme zahmetine giren herkeze şimdiden çok teşekkür ederim.

Sorularımı şık şık yazıcağım ki rahat rahat tane tane cevaplayabileyin paragraf içinden ayıklamadan.Tekrar selamlar...İşte sorularım/sorunlarım ;

1)Evvela bir konu okudum ya bu sitede yada başka bir türk forumda.Bodybuilding yarışmalarında kişilerin cilt bozuklukları,sivilceleri veya göğüs sarkma sorunu varsa bu tarz sebeblerden dolayı bazen yarışmanın tartı kısmında elendiğini veya katılsada derece alamayacağının beyanının edildiğini söledi ve bu kuralların tüm dünyada genel olduğunu söledi.Evvela şunu diyim ben bu spora yeni başladım ama uzun zaman amatör olarak boksla ilgilendim ve bodybuilding i profosyenelce müsabık olmak için yapmayacağım benimkisi meraktır ama eminimki bir çok yarışmaya katılacak kişi için yararlı bir sorudur bu.

Şimdi biz orda adelelerimizi/anatomimizi göstermek için çıkıyoruz.Sivilcemiz,cilt bozukluklarımız vs neden konumumuzu etkilesin ordaki ? Göğüs durumunda etkilenme olabilir ona bir lafım yok.Oluşan sarkma göğüsü iyi görmeyi (kendini belli edemeğinden) puanlamayı zorlaştırabilir o mantıklı ama ne bilim cild sorunları mesela ? yani bir çok insanda özellikle bu sporu yapan aldığı besinlerden,supplementlardan veya streoid/hormonlardan dolayı sivilcelere sahip ? hadi bunları geçtim bunlar bir leke veya iz veya çukur kısaca ciltte bir defarmasyon yaptığında,yarışmaya katılmaya hatta yarışmadan çıkarılmasına nasıl neden olabilir ? Bazı insanların cilt yapası sivilceye çok müsait olabilir,sivilceler iz ve leke bırakabilir.Solarium iz ve lekeleri tabiki yok eder ama oluşan çukur tarzındaki izler (scarlar) tedavisi mümkün olmayan şeylerdir.

Birde çatlak olayı var tabi.Cild defarmasyonu denince bodybuilding yapanların yüzde 80 inde az veya çok deri çatlakları vardır.Özellikle yoğun bulk dönemleri geçiriyorsanız.Bunun malasef engellemek bir nebze elimizde olsada.Var olan izlere tamamen geçirmek mümkün değildir.Ancak co2 lazer ile hafifletilebilir...

Şimdi bunlar göz önünde bulunduğunda ; Cilt kusurları olan (sivilce,iz,leke,çukur,çatlaklar) vs insanlar bodybuilding yarışmalarına katılamıycakmı ? Müsabık olmak isteyen insanlar için güzel bir soru diye düşünüyorum o konuyu okuduktan sonra...İz ve lekeler ve sivilceler solarium,cilt bakımı ve antibiyotiklerle yarışmadan önce kontrol altına alınıp geçsede sivilcelerin bıraktığı çukur tarzındaki izlerin geçmesi mümkün değildir ve bu durum kişinin elinde olan bir durum değildir.

Kalan 2 soru kendimle alakalı ;

2)Benim fiziğim orta şeker sporla uğraşan birine göre gayet fit kendimce.Boyum 170 kilom 60.
    Bir ara 73 e kadar çıkmıştım orta siklete girmek boksta herneyse.Bu dönemde bile kürek kemiklerim hafif çıkıktı.Duruşum ve anatomimde bir şey yok,omuzlarım düşük değil.Doktora elimdeki bir sakatlanma olduğu zaman gittiğimde extradan sormuştum.O da "Bu tür olaylar bir insanın uzun bir diğerinin kısa boylu olması gibi kişiden kişiye farklılık gösteren gayet normal şeylerdir" demişti.Kesinlikle bu olay rahatsızlık edicek bir durumda değil sormam sizi aldatmısın keza insanlar vücudumu beğenir ama merak ediyorum.

Çünkü dikkat ettimki bir çok bb veya fitness yapan kişinin kürek kemiği hafif çıkık benimki gibi.Bu acaba sırt veya kanat kaslarınlamı alakalı birşey ? Bodybuilding sayesinde bu kürek kemiği çıkıklığı dahamı az gözükür,sırt kasları geliştikçe kemiğin üstündeki adele büyüdüğü için ? Ve neden fitness/body yapan insanların genelinde kürek kemiği hafif çıkık gibi durur ? Bu olay nedendir ? (Doktor dışında sizede sormak istedim)

3)Son olarak Benim vücudumdaki yağlı bölgeler (göbek,baldır,biceps etrafı..bu 3 bölge özellikle) yağ dokusu yumuşak.Ve spot ışığın altında gerdiğim zaman elimle biraz karnımı aşşa doğru bastırarak.Böle pütür pütür bir görünüm olmakta.Salon hocam bunların yağ dokusu olduğunu ve bu tarz yumuşak yağların yakımının diğer sert ve yoğun yağlara göre daha kolay olduğunu söyledi.Benim aklıma takılan olay yağ ı kolay/zor yakmak değil.Bu gerince kendini belli eden pütür pütür görünüm.Mesela bu durum arkadaşımın kolunda var ama göbeği çok sert şeklinde yağ orda pütürlü görünüm yok.Yumuşak yağlarda oluyor bu sanırım gerince...Normal dururken hiç bir gariplik yok gayet düzgün bir cilt sarkma yok bişey yok vs...Sorum bu olay nedir bunlar bildiğimiz yağ dokusu madem farkı nedir ? neden benimki gerince böle gözükmekte ? Sporla erirmi gidermi yoksa zayıfladıkça ve karın adelelerim belli olmaya başladıkça kendini dahamı fazla belli edecek :)...

Sorularım adet olarak az ama içerik olarak biraz uzun oldu.Umarım sıkılmadan okuyup yanıtlayabilirsiniz.Tekrar teşekkür ederim.Hayırlı günler,sevgilerle....

2. FLEX-POINT

FLEX-POINT Özel Üye

Beğenileri:
    682
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    FITNESS ANTRENÖRÜ
    Yer:
    kırklareli\lüleburgaz
    vücut geliştirme ve fitness yarışmaları tamamiyle bir vücut güzelliği yarışması formunda olduğu için fit bir görünümün yanında diğer önemli olan şey de kaliteli bir cilde sahip olmaktır. adı üzerinde bu bir vücut güzelliği yarışması ve bu faktörler puanlamada göz önünde bulundurulacak şeylerdir.

suplement kullanımında dozaj iyi ayarlandığı takdirde sivilcelerin önüne bir nebze geçilmiş olur. eğer fazla geliyorsa zaten vücut bunu bi şekilde dışarı vurmak zorunda kalacaktır. bu da genellikle sivilcelenme ile görülür.

cilt çatlaklarının da önlemini baştan almak gerekir. hergün duştan sonra mutlaka nemlendirici cilt besleyici kremler kullanmak hatta en güzeli saf zeytinyağı sürmek çatlak oluşumunu önlemektedir. (kanıtlanmış)

body building te sadece kas yapmak önemli değil önemli olan bu güzelliği tüm yönleriyle tam yerine getirmektir.

3. Karasan

Karasan Özel Üye

Beğenileri:
    2.095
    Ödül Puanları:
    0
    Öncelikle hoşgeldin, ilk sorunun cevabına uluslararası arenada bakacak olursak, önce cilt çatlaklarına gelelim.
    Dünyan en önemli vücutçularından Mike Mentzer'ın resimlerine bakıldığında,göğüs ile omuzlarının birleştiği yerlerde çok belirgin çatlaklar olduğunu görünüyordu, çatlakların müsabık olmaya etkisi olmaz.
    Zaten dediğin gibi, müsabakaya çıkarken kişi bronzlaşır, koyulaştırıcı yapay bronz renk veren kremler sürebilir, hemen hemen görünmez olur müsabaka sırasında çatlaklar.
    Ciltteki lekeler, Dave Palumbo, o da çok ünlü bir vücutçu, cildi tam anlamıyla çopur bir adamdı, onunda müsabık olmasını etkilemedi.
    Sivilceler, pek çok profesyonel vücutçunun cildinde var zaten, ama insanı korkutacak kadar, tüm sırtı kaplamış, insanı iğrendirecek kadar değil tabii.
    Göğüs sarkması, çok çirkin görünmüyorsa engel olmaz yarışmacı olmaya.
    Türkiye'de jinekomastisi olan vücutçuları elediklerini duydum ama çok mantıklı değil, jinekomasti ille ilaç kullanımıyla olmaz, kendiliğinden olabilir, ilaç kullanmayan insanlarda bile.
    Ronnie Coleman, bu spordaki en büyük ünvanı göğsünde jinekomasti varken aldı, daha ne söyleyeyim.
    Bizim federasyonda keyfe keder uygulamalar olmuş olabilir, ama zaten Türkiye'de vücut gelişirme federasyonunun durumu hiç parlak değil, o yüzden müsabık olmayı düşünen arkadaşların tek derdi, ciltlerindeki sivilceler olsun, ona gelene kadar bir sürü belirsizlik var, ancak dünya ölçeğinde, dediklerinin hiçbiri, tiksinçlik boyutunda olmadıkça müsabıklığa engel olmaz.
    Ancak her an patlayacak gibi olan, irinler akan sivilcelerle dolu bir sırtı olan bir adamı eleyebilirler, çünkü kimse mide bulandırıcı bir görüntüyü yok sayarak kaslara odaklanamaz.
    Karnındaki yağları ben anlamadım, çok ince düşünüyorsun gibi görünüyor, karın kaslarını geliştir bakalım, zaten yağ oranın düşük, 2 ay sonra cevabı kendin görürsün.
    Sırt için, kürek kemiklerinin ilacı, orta sırt kaslarını geliştirmek, bendede 14-15 yaşına kadar çıkık kürek kemikleri vardı, şu anda tamamen düzeldi, kürek kemiklerinin üzerine, yanlarında, kas dokusu oluştuğu için kemikler kasların altında kalıyor.

4. Tolgaa

Tolgaa Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    Kürek kemiği sorunu bende de var...

Orta sırt kaslarını hangi hareketler geliştirir ?

Selamlar...

5. [Zafer]

[Zafer] Üye

Beğenileri:
    244
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Üniversite öğrencisi
    Yer:
    İstanbul
    Dar tutuş barfiks (ordu barfiksi) ve t-bar gerçekten orta sırtı iyi çalıştırıyo..

6. recovered

recovered Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    bnm tek sorunum da kurek kemiklerim barfix cekıorm bayagdır ama hala duzelmedıler bşka onerıcegınız bişey varmı blyer ?

7. safran26

safran26 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    merhaba arkadaşlar benimde tercübeli arkadaşlara bir kaç sorum olacak sorum şu; ben omuz çalışırken omuz pressle başlayıp daha sonra barla omuz genişliğinde tutup up rowing yapıyorum sonra yan açış ve ön açış yapıyorum sizce bu proğram doğrumu bilgilerdirirseniz sevinirim

8. diez

diez ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    safran26 ve recovered onlarca sırt ve omuz başlığı var..lütfen bu başlığı değil bahsettiğim başlıkları kullanın..

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.

Sayfayı Paylaş