Meniskuste dejenerasyon

Konusu 'Sağlık & Sakatlanma' forumundadır ve JauneRouge tarafından 3 Ağustos 2014 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 2 üye.
  1. JauneRouge

JauneRouge Üye

Beğenileri:
    59
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    Öğrenci
    Arkadaşlar dizlerimi kıvırarak oturduğumda ayağa kalktığımda bir süre yürümemi zorlaştıracak derecede dizlerim kitleniyordu ve dizlerimi kıvırdığım günlük hareketlerimde aşırı denecek şekilde ses çıkıyordu.
    Bu şikayetler neticesinde devlet hastanesi ortopedi polikliniğine gittim. Doktor mr vb tetkikler yaptırmadan eliyle kontrol etti,iki eliyle dizimi alttan ve üstten sıkıştırıp dizimi alta ittirmemi istedi hareketi yaptığımda feci acı hissettim ve "kondromalezia patella" tanısı koydu. (Ve kas gevsetici ilac+krem yazdi. Bir de hareket onerisinde bulundu.)Ki doktorun tetkik hareketinden sonra dayanılmayacak şiddette acı çektim uyutmuyordu o derece.
    Ağrılara dayanamayıp özel hastaneye gittim. Her iki dizimin filmi ve sol dizimin mr'ı çekildi. Bu seferde -medial menisküs posterior hormda grade II intrameniscal dejenerasyon- tanısı kondu. Bu doktor,Magnezyum ve kalsiyum suda eriyen ilaclardan+ agri kesici ve bir de krem yazdi. Bir de hareketlerden olusan bir kagit verdi.
    Bunlari kullaniyor ve uyguluyorum. Bir yararını goremedim.Bir an evel spora başlamak istiyorum bu yüzden dizlik aldım patella destekli. Sizlerin bu konu da önerisi var mı acaba? Ek takviye olsun,hareket olsun,dizlik vb olsun her tavsiyeye açığım. Teşekkür ederim şimdiden.
    Aldigim dizlik(yanlarinda celik destek yok): uploadfromtaptalk1407016476180.jpg
    Doktorun onerdigi hareketler: uploadfromtaptalk1407016490531.jpg
    Mr sonucum: uploadfromtaptalk1407016714222.jpg

2. JauneRouge

JauneRouge Üye

Beğenileri:
    59
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    Öğrenci
    Yardimci olacak fikir verecek biri yokmu,daha once bu durumu yasayan olmadi mi aranizda arkadaslar?

3. ScndFreedomm

ScndFreedomm Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    13
    Diz kapagının etrafında şişlik varmı tam açabiliyomusun dizini bendede ona benzer bi sorun var diz kapagı etrafı şiş tam açılmıyor ve derin nefes verdigimde şiddetli bi şekilde sızlıyor

4. JauneRouge

JauneRouge Üye

Beğenileri:
    59
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    Öğrenci
    Şişlik yok da özellikle gece yattığımda ayağımda ağrı oluyor. Eğilirken yüksek sesli çıtlama var. Yerde oturduğumda misal bağdaş kurma vb şekilde dizimi açarken feci ağrı oluyor.

5. ScndFreedomm

ScndFreedomm Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    13
    O aynı agrı bendede var tam açılmıyo şikayetimiz ayın galiba 12 sinde mr(emar) sonucuyla birlikte doktora gidicem doktorun ne dedigini yazarım

6. JauneRouge

JauneRouge Üye

Beğenileri:
    59
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    Öğrenci
    Ben gittim doktora da ,biri mr çektirmeden eliyle kontrol etti kondromalezi patella dedi kontrol ederken dizimi çok acıttı ondan sonra daha fazla ağrı çekince özel hastaneye gittim. Diğer doktorda mr+film çektirdi menisküste zedelenme tanısı kondu.dejenerasyonum grade 2 seviyesinde gerilemesi için öneriler almak sebebiyle yazdım buraya.

7. ScndFreedomm

ScndFreedomm Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    13
    Ben 5 kere doktora gittim yumuşak doku ezilmesi var sanırım bende hepsi başka bişey söyledi fizik tedavi doktoru en son yumuşak doku ezilmesi dedi

8. JauneRouge

JauneRouge Üye

Beğenileri:
    59
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    Öğrenci
    En garanti mr çektirmek.

9. ikaya2134

ikaya2134 Üye

Beğenileri:
    27
    Ödül Puanları:
    18
    Uzun süre dizlik taktım çok çektirdi meret.Dizlerimi inanılmaz inceltti.Egzersiz yapmak zaten o kadar sıkıcı ki bacağı kaldır indir falan yaparken resmen stres oluyordum,sıkıntı basıyordu.Ama dizlerin incelmemesi için kesinlikle egzersizler şart.
    Sol dizimden menisküs ameliyatı oldum,aylar geçti üstünden egzersiz yaparken ağrı vs.oluyor.
    Sağ dizimde de yırtıklar oluşmuş ,galiba ağırlığımı oraya vermemden dolayı.
    Ayakta iki dakika dursam diz kapaklarıma dizimin arkalarıma ağrılar giriyor.
    Özellikle ameliyatlı bacağım dizliksiz ayakta durduğum zaman kötü oluyor.
    Diğer bacaktan ameliyat olmadım açıkçası ameliyat olmayı da düşünmüyorum umarım gerek de kalmaz.

Size önerim ağırlığınızı diğer bacağınıza yüklemeyin,o verdikleri sıkıcı egzersizleri yapmayı ihmal etmeyin Allah şifa versin.

10. JauneRouge

JauneRouge Üye

Beğenileri:
    59
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    Öğrenci
    Amin Allah size de acil sifa versin.Tesekkur ederim yorumunuz icin fakat benim iki dizimde de ayni sorun mevcut ne zaman basardim bunu bilmiyorum buyuk ihtimal yurdun sahasinda basketbol oynarken oldu yurtta . En kotu durum devlet hastanesine gitmemle gerceklesti. Orada doktorun yaptigi muayeneden once bu derecede agrim yoktu. Muayeneden sonra siddetli agrilarim oldu ki mr bile cektirmeden tani koydu. Daha gidermiyim o doktora bilmem. Dizlikleri surekli takmamda spor yaparken takmayi dusunuyorum dizlerimde dejenerasyon.gerileyene kadar kosu bandinda kosmam yasak,sert zeminlerde kosmam yasak, yer sofrasi yasak vb sekillerde dizlerime yuklenmem yasak.
    :(
    GT-S5830i cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

11. ikaya2134

ikaya2134 Üye

Beğenileri:
    27
    Ödül Puanları:
    18
    Ben basketbol oynarken sakatlandım.Çapraz bağımda kısmi yırtık olduğu söylendi ve dizlik takmam istendi.
    Aylarca taktım ;otobüslerde,metrobüslerde perişan oldum o dizlikler yüzünden ,yaptığı ağrı bir yana inanılmaz ötesi terletiyordu.
    Bir süredir dizlik takmayı bıraktım zaten pek dışarı da çıkmıyorum.Egzersiz vs.ile de pek ilgilenemiyorum arada esince yapıyorum bir şeyler.
    Bu arada gece ağrılarını çok iyi bilirim,o ağrıyı çekmeyen bilmez.Uyutmuyordu beni,ağrılar için buz çok iyi bir yatıştırıcı gerçi bunu ameliyattan sonra uygulamaya başladım:)keşke ilk zamanlarda buz uygulamış olsaydım.

12. JauneRouge

JauneRouge Üye

Beğenileri:
    59
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    Öğrenci
    Ağrılar, hareketlerinin kısıtlanması işkence gibi gerçekten. Evde kardeşime masaj yapmasını rica ediyorum çünkü kremle bir masaj yaptığında uyuyabiliyorum ancak. Oda anlamıyor abartıyorum naz yapıyorum sanıyor çekmeyen anlayamıyor malesef dediğiniz gibi. Glukozamine eklemler için iyi bir takviye diye okudum ama acaba bizim durumumuzda faydası olur mu? Doktorun verdiği calsiyum ve magnezyum tabletlerini içmekten bıktım. İlaç içmekten nefret ediyorum.

13. ikaya2134

ikaya2134 Üye

Beğenileri:
    27
    Ödül Puanları:
    18
    Glukozamin önermişti bana fizik tedavi doktoru,alıp biraz kullandım ancak menisküslere doğrudan faydası yok.
    Ayrıca bana iğne vermişti dizimin ödem topladığını söyleyip 3 tanesini vurdurdum,sonrasında vücudumun hep leke olduğunu fark ettim,cildiyeye gittim antibiyotik krem vs.hiçbir işe yaramadı ,tam olarak o mu sebep oldu emin olamıyorum kullandığım başka ilaçlar vardı belki ağır geldi vücuda.Omuz sırt vs. hala leke içinde.
    Ayrıca bir genel cerrah bir de ortopedi doktoru bir işine yaramaz demişti bana.Cerrah gülmüştü hatta bunu kullanıyorum dediğimde.

14. JauneRouge

JauneRouge Üye

Beğenileri:
    59
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    Öğrenci
    Bir arkadasima da fizik tedavi uzmani jelibon onermis icindeki jelatinden dolayi sanirim ama onun icinde o kadar yapay maddeyi vucuda sokmak sacma geliyor. Hazir yogurtlarda da varmis sanirim sigir jelatini

15. ikaya2134

ikaya2134 Üye

Beğenileri:
    27
    Ödül Puanları:
    18
    Metro markette jelatin satılıyordu,ama ben bizim durumumuza bir faydası olacağını düşünmüyorum.Tabii deneyebilirsiniz.

16. JauneRouge

JauneRouge Üye

Beğenileri:
    59
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    Öğrenci
    Bende dusunmuyorum en iyisi egzersizleri yapip saglikli beslenmek

17. JauneRouge

JauneRouge Üye

Beğenileri:
    59
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    Öğrenci
    Güncelleme;
    Ağrılarım neredeyse ortadan kayboldu diyebilirim. Bulunduğum kyk yurdunda haftada 3 gün aerobic kursu var. Düzenli olarak ona devam ettim şikayetlerim azaldı. Sanırım kasları güçlendirmenin oldukça faydası oluyor. Koşarken,squat vb hareketlerde sıkıntılarım azaldı.

undencem bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş