:( MenisKüs AmeLiYatıM ?

Konusu 'Sağlık & Sakatlanma' forumundadır ve burakula01 tarafından 28 Haziran 2007 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 2 üye.
  1. burakula01

burakula01 Üye

Beğenileri:
    190
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İsT
    Yaklaşık 1 hafta önce menisküs ameliyatımı oldum.Forumuda gayet iyi araştırdım ama aklımdaki soruma tam yanıt bulamadım.
    Yardımcı olması açısından Sol Diz MR raporumu aynen aktarıyorum .
    Teknik:Sagittal T1,Sagittal FS PD ,Aksiyel FS PD ,Koronal FS PD Ağırlıklı Kesitler alınmıştır
    İnceleme:Tibiofemoral ve patellofemoral eklem aralık genişlikleri ve ilişkileri tabiidir.
    Patella köşelerinde sivrileşmeler mevcuttur.
    Minimal Artiküler effüzyon izlenmektedir.
    Patella kıkırdak kalınlığı tabii olmakla birlikte ,yer yer kıkırdak içinde hiperintens sinyal değişikliği mevcuttur.
    Femur medial kondilli ondüledir.
    Femur kondil eklem yüzleri düzenlidir.
    Medial menisküste artiküler yüzlere ulaşmayan noktasal sinyal artışları izlenmektedir.
    Lateral meniskal anterior hornunda alt artüler yüze ulastıgı izlenimi veren lineer sinyal mevcuttur .
    Krusiat ve kollateral ligamanların ,trase,kontur ve sinyal intasiteleri tabiidir.
    Fibula başı seviyesinde loküle minimal kolleksiyon mevcuttur .
    Sonuç:
    Minimal artiküler kolleksiyon
    Patella kıkırdak kalınlıgı tabbi olmakla birlikte ,yer yer kıkırdak içinde hiperintens sinyal değişikliği .
    Medial menisküste artiküler yüzlere ulasmayan noktasal sinyal artısları .
    lateral meniskal anterior hornunda alt artiküler yüze ulastıgı izlenimi veren lineer sinyal .
    Ameliyatımı olmadan önce günlük hayatta dizim beni fazla zorlamıyordu ama 10-15 dak hafif tempo kosularda ve bacak calısmalarında bir terslik oldugu hissetim ve mr cektirdim teşhis kondu ve 1 Hafta öncede atroskobi ameliyatımı oldum
    Ameliyatı mecburen olmam gerekiyordu olmazsam ilerleyen aylarda beni daha da zorlayacaktı.Yani ameliyat olmam kacınılmazdı.Ameliyatımı özel bir hastanede ve mesleğinde binlerce ameliyata girmiş olan prof doktor tarafından ameliyat oldum.
    Ameliyat gayet başarılı bir şekilde oldu .Muhtemelen BB yaptıgım için diğer birçok hastadan daha hızlı bir iyileşme süreci geçiriyorum.
    Sorularımı gelince
    1.Forumda araştırdıgım kadarı ile Flexor bu soruna benzer şeyleri öğrencilerinde görmüşsün ve onlara ne gibi bir bacak programı verdin.(en azında bana bir örnek prgram teşkil edebilirmisin)
    2.Sağ bacagım ile sol bacagım arasında çok ciddi olmasada ölçü farklılığı durumu söz konusu ve haliyle sağ bacagım sola nazaran biraz daha güçlü oldugunu sölemek yanlıs olmaz.Bu asimetrik durumu nasıl aşabilirim? (Sağ bacagım 4-5 cm kadar daha büyük.)
    3.Bacak antremanlarına muhtemelen 2 ay kadar yapamayacagım doktorun tavsiyesi bu yönde.Dizimi korumak için elastik bandaj tavsiye edermisiniz faydası ve zararı nedir bandaj kullanmanın ?Sizler bacak antremanlarında kullanıyormusunuz ?

Doktorumada bu yönde birçok sorum oldu ama birde sizlerin görüşlerini almak istiyorum Ve Daha önce Menisküs ameliyatı olmus veya olacak veya dizinde problemler oldugunu hisseden arkadaslarada bir örnek teşkil edebilir.

Kısaca kendim hakkında bilgi vereyim.
    Boy:181
    Kilo : 91
    Kol : 43,5 cm
    Omuz : 140 cm
    bacak: sağ: 65 cm sol : 61,5
    kalf:41 cm
    Sağlam bir diyetle definisyona girmeyi planlıyordum bu aylarda ama kader işte. :(
    ölçülerim Kürsüzdür ama Supplement kürü tabiki yaptım .
    12-13 yaşından beri sporun içindeyim. Boks ,yüzme ve basketbol sporlarını sırası ile denedim yaptım yaklasık 2,5 senedir BB sporunu yapıyorum dogru yolu bulduk sonunda :badgrin:
    Normalde pek ölçü almam ama merak edip 3 hafta kadar önce aldıgım ölçülerim.
    Sizlere yardımcı olması açısında kendimi az çok tanıttım .Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.
    Not:Umarım Konu gereksiz diye kilitlenmez. :)

2. FleXoR

FleXoR Özel Üye

Beğenileri:
    10.235
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Antrenör - Yazar
    Yer:
    Kırklareli & sivas
    Geçmiş olsun
    Raporunu okudum ağrı sebeblerini bunlara bağlıyorum

'' Medial menisküste artiküler yüzlere ulaşmayan noktasal sinyal artışları izlenmektedir

Patella köşelerinde sivrileşmeler mevcuttur ''

Atroskopiyi herkes ameliyat olarak bilsede aslında bu yöntem tam bir ameliyat terimi değildir kısaca artroskopi cerrahların kullandığı sıvı ile şişirilmiş bölümde hasarlı dokuları ekranda görerek teşhis ve dedavi amaçlı ucunda kameralı bir çubukla yapılır bu çubuk ile kıkırdak lezyonlar ve hasarlı dokular alınarak kişinin dizdeki azalmış hareket kabiliyetini ve ağrı yapan faktörlerden kurtulur

artroskpi genelde menüsküs yırtıkları, ön ve arka çapraz bağlarda, kireçlenme tedavisinde,kıkırdak lezyonlarında ,ve en çokta eklem içi iltihabı almakta kullanılır.

artroskopide hasarlı yada yırtık bağ alınır kalan bağlar eksik olan bağı hissettirmemesi için güçlenmesi gerekir bu iş için en uygun iki hareket hafif kiloyla açık sqat ve leg ex tir fakat aradan mutlaka 3 ay geçmesi gerekir..

3. burakula01

burakula01 Üye

Beğenileri:
    190
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İsT
    3 aydan sonra hafif kilo ile acık squat ve leg ex hareketlerini 1,5 ay 2 ay yaptım diyelim ardından tekrar yavas yavas kg artırıp eski bastıgım kilolara dönmem dizimde tekrar dan yırtık oluşmasına meydan verir mi ? Bu gibi bir durumla karşılaştığınız oldu mu Flexor hocam ?

4. conanthebarbarian

conanthebarbarian Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    0
    Geçmiş olsun burakula.

5. burakula01

burakula01 Üye

Beğenileri:
    190
    Ödül Puanları: