Maksimum Kas Yapımı Ne Kadardır ?

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve Tolgaa tarafından 24 Şubat 2007 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 2 üye.
  1. Tolgaa

Tolgaa Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    Merhabalar,

Geçen gün şöyle bir yazı okudum ''normal şartlarda bir insan, bir yılda en fazla 8 kilo kas yapabilir''

Bunun bir gerçekliği var mı arkadaşlar ?

Protein sindirimimiz sınırlı olduğu için kas yapmamız da sınırlı mıdır ?

Mesela 3 ayda alınan 10 kg'nin büyük bir kısmı su ve yağ mıdır ?

Selamlar...

2. [Zafer]

[Zafer] Üye

Beğenileri:
    244
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Üniversite öğrencisi
    Yer:
    İstanbul
    Evet,steroid olmazsa ortalama rakam bu.Ama kişiden kişiye değişiyor elbette tolga.

3. CENTAUR

CENTAUR Guest

İşin gerçeği her geçen yıl bu rakam azalıyor.

4. hoterme

hoterme Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    benim duyduğum doğuştan gelen bir gelişim vardır maksimuma ulaşınca daha başka olmuyor diye biliyorum tabi desteksiz bu. atletleri geliştirmek neden zordur düşünün maksimum seviyelerine geldikleri içindir heralde

5. cNyT

cNyT Üye

Beğenileri:
    8
    Ödül Puanları:
    28
    Özer Baysaling kitabında 5-8 kg kas kütlesinin iyi bir sonuç olduğunu söylemişti.

6. Tolgaa

Tolgaa Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    Cevaplar için teşekkürler arkadaşlar...

Demek ki okuduklarım maalesef doğruymuş...

Çok sinir bozucu bir durum bu...

Kilo almak için uğraştım o kadar... 95 kg. yi hedefliyordum... 91 kg'de yağlanma ve göbek çıkmaya başladı...

Bu sefer de yağ yakıyım diye uğraştım... 85'e düştüm...

Tabi bu düşüşle birlikte göğüs 110'dan 100'e, kollar 39'dan 35'e düştü...

Boşa çalışmış oldum o kadar süre...

Bir de 8 kg. meselesini okuyunca iyice şevkim kaçtı... VG'den soğudum açıkcası...

7. N-aim

N-aim Üye

Beğenileri:
    27
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Adana
    Sakın vg sogumak gibi bir hata yapmayın.Siz vg soğursanın o da size soğur.Antremanlarda iyicene isteksiz olursunuz.İşkence gelir ;)

8. oric

oric Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Ölçüler düşüyor ama kuvvetiniz azalmıyorsa neden soğuyorsunuz ki ? Bu sporu sırf şişmek için yapmıyor olmalısınız

9. Karasan

Karasan Özel Üye

Beğenileri:
    2.095
    Ödül Puanları:
    0
    Ben kendi fikirlerimi belirteyim, öncelikle senede 8 kilo kas yapmak sınırlamasına kesinlikle katılmıyorum.
    Bunun sebebini açıklamak gerekirse,
    Arnold Schwarzenegger günde 40 gram protein tüketilen bir ortamda 20 yaşına gelseydi, büyük ihtimalle boyu 1.85'e, 70 kilo olacaktı.
    Daha sonra, yüksek protein dieti ve sert idman programına başladığında, doğal yapısı çok kaslı olmaya ve gelişmeye müsait olduğu için, bir sene içinde tamamen kas olarak 20 kilo alabilirdi.
    Az protein aldığı için, olabileceğinden çok daha az kas taşıyan bir sürü insan var ülkemizde.
    Senede 20 kilo kas alınabildiğinden şüpheniz olmasın.
    Ancak, normal şartlarda, senede 8 kilo "kas kazanmak" çok büyük bir başarı.
    8 kilo yağsız kas kütlesi çok ciddi bir rakam arkadaşlar.
    Diyelim yüzde 14 yağ oranıyla 80 kilosunuz.
    10 kilo aldınız, bunun 8 kilosu kas, 2 kilosu yağ.
    90 kiloda yüzde 14.6 yağ oranına sahip olmuş olursunuz.
    yani yağ oranınız değişmeden 10 kilo almış olursunuz.
    10 kilo, kol ölçüsünde 6 santim değişiklik yapar.
    Yağ oranınız değişmediği için, kolunuz 35 santim ise, hiç yağlanmadan 41 santim olacak demektir.
    İşte 8 kilo gerçek kas kazanımı bu demektir.
    Bu yüzden, bu miktarı küçümsememek lazım.
    Gelelim basit bir hesaba.
    İlk sene 8 kilo+ikinci sene+6 kilo+ücüncü sene 4 kilo+dördüncü sene 2 kilo
    Kas kazandığınızı hayal edelim...
    20 kilo kas kütlesi eder bu...
    Bu yirmi kilo kas kütlesi, yanında 4 kilo yağ kütlesini rahatlıkla taşıyacaktır, yani kazanacağınız kas, 4-5 kilo yağ alsanız bile sizi kesinlikle şişmanlatmayacaktır.
    Yani 25 kilo alabilmekten bahsediyoruz.
    4 senede, 25 kilo almak, bence hiç moral bozucu bir durum olmasa gerek.
    Bu sporu haftalık, aylık düşünen insan bir yere gelemez, ama kağıt kalem alarak çok basit bir hesap, bu sporun 3-4 senede insana kazandıracaklarını göstermek için yeterli.
    Daha çabuk gelişmek istemek, aşırı yağlanma, spordan soğuma eğilimini beraberinde getirir.
    Bu sporu, herşeyden önce, endorfin için yapıyorum ben, ve şişme hissi için.
    O zevki alan birisi, bu spordan asla kopamaz, ve muhakkak, zaman içinde ilerler.
    Bu spor sabır ve vizyon ister ama karşılığında çok cömert davranır...

10. bonatschi

bonatschi Özel Üye

Beğenileri:
    4.944
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Londra
    Karasan,
    yazdığın her satıra kesinlikle katılıyorum.. düşüncelerime aynen tercüman olduğunu belirtmeliyim :)

çok kısa şunu ifade etmek isterim: bana kalırsa bu spor onu sevende bağımlılık yaratır.. ha eğer bu spordan soğudum diyorsanız demek ki siz bu sporu zaten hiç sevmemişiniz..
    senin de belirttiğin gibi bu spor kendisini sevenlere ve hakkıyla yapanlara inanın beklediklerinden fazlasını verir..

saygılar

11. Tolgaa

Tolgaa Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    ''Daha çabuk gelişmek istemek, aşırı yağlanma, spordan soğuma eğilimini beraberinde getirir.''

Benim durumumu tam olarak açıklamışsın Karasan...

Sanırım VG'yi belli bir süreliğine değil de bir yaşam tarzı olarak görmek gerek...

Bir haftalık aradan sonra dayanamayıp tekrar başladım...

Selamlar...

12. hernan77

hernan77 Üye

Beğenileri:
    181
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    sağlık teknisyeni
    Yer:
    izmir
    valla karasan süper bi psikologsun, müthişsin. senin yazılarını okumak adama ilaç gibi geliyor. birçok şeyide çok iyi açıklıyorsun. söylediklerinin tümüne katılıyorum.

bu sporu sağlık için ve antrenmandan sonra yaşadığım o günki antrenmanı bitirmiş olmanın vermiş olduğu huzur ve mutluluk için birde tabiki o yuvarlak plakaların çıkarmış olduğu sesler ve birde ağır bastıkça şişen kaslarımı hissetmek için ve birde............. bu sporu seviyorum ben ya. ama bu gün antrenmana gidemedim boğazım kötü. gidip gitmeme arasında bocaladım kaldım en sonunda dinleneyim dedim. yarın telafi ederim...

arkadaşın sorununa gelince bence en iyisi yavaş yavaş ve fazla yağlanmadan kilo alabilmek. hızlı kilo artışı sonunda yağlanma da hızlı olunca sonra sıkı bi diyete girip aldığın kilo ve ölçüleri kaybetmek moral açısından insanı olumsuz etkiliyor. ve bir yılda 8 kilo kas yapabilmek müthiş bi durum bence. az bi oran değil 8 kilo. ...

13. EyeSeeYou

EyeSeeYou Özel Üye

Beğenileri:
    242
    Ödül Puanları:
    0
    "yılda maksimum şu kadar bu kadar kg kas yapılabilir" türündeki ifadeler, aslı astarı olmayan, tamamıyla yanlış temellere veya varsayımlara dayanan ifadeler...ne kadar sürede ne kadar kas yapılabileceğinin elbette bir sınırı var ama kişiden kişiye değişen bir rakam ve bu rakamı bilmek oldukça zor...bu konuda halen araştırmalar devam etmekte ama, doğal olarak, bir sonuca varamamakta...belli bir süredeki maksimum kas yapım miktarını (yani kişisel sınırı) belirleyen ana faktörler: genetik, hormonal yapı ve antreman...ve, elbette, steroid kullanımı...dikkat edilirse beslenme bu faktörler arasında yer almıyor...oysa kas yapımının motoru beslenme...ancak sınırı belirleyen faktör değil...yani, (steroidsiz) aynı şekilde beslenen 2 kişinin, maksimum yapabilecekleri kas miktarları aynı değil...asıl belirleyici olan,yukarıda saydığım ana faktörler ...

14. Muhammed Masum

Muhammed Masum Üye

Beğenileri:
    16
    Ödül Puanları:
    0
    Doğru beslenme , dogru program ile 19 ayda 20 kğ a yakın kas hacmi kazandıgımı okuyalı bir hafta olmadı...

https://www.bodyforumtr.com/vbforum/bir-geli-imin-yk-s-t7201.html

15. rroni

rroni Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    memur
    Yer:
    kayseri
    Her ne kadar arkadaş 8 kg kas kütlesini az bulsa da bence ilk yıl dışında 8 kg değil 5 kg kas yapmak bile (ilaçsız)inanılmaz bir başarı.hatta imkansıza yakın.eğer aksi olsaydı mr. olympia da yarışan ve dopingsiz olan sporcular görecektik.

Sayfayı Paylaş