Makine Omuz Press ve Dumbell Omuz Press

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve msb tarafından 22 Mart 2009 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 5 üye.
  1. msb

msb Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Grafik Tasarımcı
    Yer:
    İstanbul
    Merhabalar,

Oldukça düzensiz bir şekilde de olsa bu sporla birkaç senedir ilgileniyorum. Düzensizden kastım 3 ay gidip 5 ay gitmemek gibi :)

Boyum 1.83 kilom 75.

Şimdi tekrardan başladım. Sormak istediğim soru ise spor salonundaki hocamın yazdığı programla ilgili: Omuz günümde makine press'in hemen ardından dumbell press geliyor. Iki hareket de birbirine çok yakın sanki. O yüzden dumbell press'i yapmakla yapmamak arasında kararsız kalıyorum.

Sizce ne yapmalıyım?

2. vteCAN

vteCAN Üye

Beğenileri:
    14
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    ceo
    Yer:
    İzMiR
    tam emin olmamakla birlikte; makine omuz press arka omuz için,dumbell omuz press te ön ve yan omuz için verilmiştir.

msb bunu beğendi.
  3. salvadore_xp

salvadore_xp Üye

Beğenileri:
    531
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul and Giresun
    İlk başlarda ben de machine yapılması tarafdayım. Yalnız bir süre sonra makine'de ne kadar ağır basarsanız bazın,nizami yaparsanız yapın gelişme olmuyor. Düzensiz; ama bir seneyi aşkındır yaptığına göre machine olmasa da olurdu aslında. Şuan evde çalışıyorum; ama salondayken evde bastığımın 2 katını bastığım zamanlarda gözle görülür bir verim aldığımı düşünmüyorum. Evde bastığımın yarısını basarak daha çok verim aldığımı düşünüyorum. Ağır basmak benim düşündüğüm kadar belirleyici değilmiş. Machine'nin peşine dumbell vermesi belki de sakatlığı önlemek amacıyla olamaz mı? Machine'de kendini sakatlama ihtimalin az ve omuz da çok çabuk sakatlanan bir yer. Hele ağrısı bel fıtığına yakındır.
    MAchine yaparken beliniz ağrıyor mu? Benim serbest çalışırken ağrımıyor;ama macine'nin sırt kısmında mı sorun var sanırım: Hareketi bitirdikten sonra belim de ince bir sızı hissediyorum.

msb bunu beğendi.
  4. msb

msb Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Grafik Tasarımcı
    Yer:
    İstanbul
    salvadore_xp, sanırım yanlış anlattım durumu :)

Salondaki hocam bu iki hareketi tek bir program içerisinde verdi. Yani makine omuz yapıp, hemen ardından da dumbell'la çalışıyorum. Ve birinin yorgunluğu diğerini yaparken verim almamı engelliyor sanki. Sanırım siz art arda gelen ayrı programlarda olduğunu düşündünüz.

Omuz programımı da yazayım tam olsun:

- Makine omuz press (4x8)
    - Dumbell omuz press (4x8)
    - lateral (3x10)

Yani ben bu iki hareketten bir tanesine alternatif arıyorum aslında.

Son düzenleme: 22 Mart 2009
  5. msb

msb Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Grafik Tasarımcı
    Yer:
    İstanbul
    Ayrıca göğüs programımda da aynı problem var.

Düz sehpada yana açışın hemen ardından Cable Cross Over geliyor.
    Bu hareketler de çok benzer geliyor. Yana açışın yerine dips falan mı koysam acaba?
    Cable Cross'tan çok memnunum bu arada. Dar olan göğüslerimi genişletmeye başladı.

Göğüs programım da şu şekilde:

- Bench Press (4x8)
    - Incline Dumbell Press (4x8)
    - Yana açış (3x12)
    - Cable Cross Over (3x12)

6. Azazel

Azazel Üye

Beğenileri:
    138
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    Ankara
    Ben olsam Yan Açış yerine Pullover koyardım son sete, Cable Cross Over bence daha verimli bir hareket. Tek bir izole hareket yapmak istiyorsan birini çıkarıp Dips koyabilirsin. Ben bu ay 2 izole hareket yapıyorum, bakalım yararını görecek miyim. Genelde tek izole yaptım çünkü Göğüs'te.

7. aycan1903

aycan1903 Üye

Beğenileri:
    367
    Ödül Puanları:
    73

göğüs programında sıralamayı değiştirsen daha faydalı olur diye düşünüyorum... bir press , bir açış şeklinde sıralarsan etkisinin artacağından eminim...

omuz programınla ilgili olarak; makinede omuz presi adaleyi ısıtmak için vermiş olabileceği fikrindeyim, serbest ağırlık her zaman daha iyidir, eğer yorulmaktan şikayetçi isen, makinede hafif girip adaleyi ısıttıktan sonra dumbell presse yüklenip almak istediğin etkiyi daha verimli hale getirebilirsin...

iyi çalışmalar!

Son düzenleme: 22 Mart 2009

Sayfayı Paylaş