Makinalarda yapmak daha zor

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve ardaaaaa tarafından 9 Ocak 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 5 üye.
  1. ardaaaaa

ardaaaaa Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    0
    Bench olsun inc olsun fly olsun bu göğüs hareketlerinde oldukça zorlanıyorum daha zor olması fayda açısından yararlı mı? Normal Barbell ve dumbellar ağırlık gitikçe yükseliyor ama makinalarda yerinde sayıyor . Sağlık açısından makinalara geçmeyi düşünüyorum çok şey kaybedermiyim ?

2. dishiwelet

dishiwelet Üye

Beğenileri:
    528
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    fitness antrenörü
    Yer:
    antalya
    serbest agırlıklarla calsımak her zaman icin cok daha faydalıdır cünkü kas grupları cok daha iyi calısır

draft bunu beğendi.
  3. ardaaaaa

ardaaaaa Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    0
    Biliyorum ama tek başıma çalıştığım için kaldırabileceğim ağırlık olsa bile girmek istemiyorum üstüme filan düşerse diye tırsıyorum açıkçası . Bir kere düşersede zaten spor hayatı biter insanın. 20 kg - 20 kg seklinde yapıyorum zorlasam daha fazla yaparım ama tırsıyorum işte. Oturarak aletler var onlarla yapsam hiç bir zaman serbesteki verimi alamazmıyım ?

4. ZeusS_

ZeusS_ Yeni Üye

Beğenileri:
    1.892
    Ödül Puanları:
    0
    Abi serbest ağırlık daha zordur yahu; serbestte zorlanmıyorsun, makine de zorlanıyorsun öylemi?
    İlginç.....

Ağırlıklar aynı mı peki; yani serbest de ve makine de girdiğin?!

5. ardaaaaa

ardaaaaa Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    0
    Şöyle diyim normal serbest yaparken üstüne koyabiliyorum yani yardım olsa daha fazla kaldırabilirim ilerledikçe ancak makinalarda bir üst ağırlığa geçemiyorum ne kadar sıksamda üstelik kafama bir şey düşecek tehlikesi olmamasına rağmen..

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 22:41 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 22:38 ----------

Yatarak yapınca daha fazla destek alıyor sanırım vucüt oturarak yapmaktan..

6. Cidade de Deus

Cidade de Deus Üye

Beğenileri:
    1.717
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    S - Serbest Ağırlıklar mı Yoksa Makineler mi ?
    C - Bu konuda birinin diğerinden daha iyi olduğu tartışmaları devamlı olacaktır. Serbest ağırlıklar daha çok kas çalıştırır ve dolaylı olarak sabitlik, denge ve hareket serbestliği sağlarlar. Makineler ise ilgili kasları daha iyi izole eder ve barı veya kiloyu düşürme gibi bir riskiniz olmadığı gibi, bir yardımcıya da ihtiyaç duymazsınız. Genellikle ikisi birden kullanılır. Her egzersiz farklı kas guruplarını farklı açılarla çalıştırır. Hem makine hem de serbest ağırlık kullanıldığında kaslar daha zengin bir çalışma açısı içine girer. Bu konuda bir diğer çalışma tekniği de önce serbest ağırlıklarla çalışıp hemen akabinde makine ile aynı kas gurubunu daha fazla çalıştırmak ve maksimum verim almak da mümkündür. Ancak genelde Free weight - Serbest ağırlıklar, barbell ve dumbell'larla çalışmalar, statik çalışmalardan daha fazla koordineli etki sağladığından, tercih edilmelidir.

draft bunu beğendi.
  7. SAVAŞ74

SAVAŞ74 Üye

Beğenileri:
    1.287
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    makinelerde zorlanmasını nedeni büyük ihtimalle serbest ağırlıklarla ilgili hareketi nizami yapmayıp diğer kaslarından yardım alması ama makinelerde buna izin verilmemesi ve hareketin izloe yapılması, o yüzden de kasın zorlanması...

amaç diğer kaslardan yardım alıp birlikte ağırlık kaldırmak ise serbest ağırlık
    amaç izole bir şekilde sadece ilgili kası geliştirmekse makineler.

yamuk yumuk bench press yapıp 100 basmaktansa nizami bir şekilde makinede 80 basmayı her zaman yeğlerim. bench pressi bile smith machinede yaparım ki bar düzgün bir şekilde kalksın, sağa sola oynamasın.
    amaç hareketi düzgün ve izole yapmak olmalı, ilgili kası çalıştırmak olmalı, oranı buranı oynatıp daha fazla ağırlık kaldırmak değil.
    belimden-omuzumdan kuvvet alıp 30kg barbell curl yapmaktansa, giderim arm curl makinesine belimi-kolumu-duruşumu sabitlerim ve sadece bicepsi 25kg ile çalıştırırım.

üstelik makineler daha güvenlidir, barın sağından solundan ağırlık düşürme tehlikesi gibi tehlikeleri yoktur.

tercihim daima makinelerden yana olmuştur.

Azi bunu beğendi.
  8. SouL61

SouL61 Üye

Beğenileri:
    63
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    TİCARET
    Yer:
    TRABZON
    şahsen bende benc press ve pull overde sadece kollarımın calıstıgını ve zorlandıgını hissediyorum ama kelebekte göğüsüm yanıyor ve çalıştığını hissediyorum bunun nedeni nedir.

9. ardaaaaa

ardaaaaa Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    0
    SAVAŞ74@ Oturarak yapıyorum makınalarda ama yatarak yapmaktan bır farkı olmuyor değilmi ?

Kelebek haraketini her zaman dumbella yapıyorum makınada istediğim şekilde olmuyor ..

10. SAVAŞ74

SAVAŞ74 Üye

Beğenileri:
    1.287
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    olmaz olur mu, adları bile farklı
    yatarak yapılanın adı bench press, oturarak yapılanın adı chest press.
    birinde makaralar var, diğeri ise sadece zincir ve kulptan oluşan basit bir aparat, ağırlıklar tabii ki farklı olmalı.
    ayrıca chest pressin farklı makine çeşitleri var, mesela yarı butterfly gibi; itip ortaya getirebiliyorsun bazılarında, bazılarında ise sadece itiyorsun ve ağırlıklar da yanda değil de kolunla tuttuğun yerde oluyor.
    az bile olsa kaslarının farklı yerlerini vuruyorlar
    o yüzden hem bench press yapıyorum hem de chest press

bak sana benim göğüs programımı yazayım
    bench press (yatarak)
    cable crossover(ayakta hafif öne eğilerek)
    chest press (oturarak)
    butterfly (oturarak)

Azi bunu beğendi.
  11. ardaaaaa

ardaaaaa Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    0
    Aletin üstünde Bench press machine yazıyor ama oturularak yapılanın :( Neyse ben en azından bench presi yatarak yapıyım üst göğüs için makinada giriyim. Aslında göğüs en iyi gelişim gösterdiğim yer neden bu kadar kafama taktım anlamadım ama sonucta bench press tüm üst vucudu çalıştırıyor ..

Sayfayı Paylaş