Makarna? :S

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve asliok tarafından 16 Ekim 2007 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 8 üye.
  1. asliok

asliok Üye

Beğenileri:
    16
    Ödül Puanları:
    0
    Merhaba, bugün spor salonuna yazıldım ve antrenörün dediklerini yapıyorum. Mesela bugün 15 dakika tempolu yürüyüş 15 dk bisiklet 5 dk da biraz daha ağırca bir bisiklet, kısa bir süre de üst tarafımı çalıştıracak şeyler yaptırdı. Yavaş yavaş arttıracak. L carnitine de aldım egzersizden önce. Kendimi spordan sonra yorulmuş gibi hissetmiyorum -ki normalde sürünürüm-.
    Sadede gelecek olursam, ben 172 boyunda ve 61.5 kilo ile başladım cinsiyetim bayan. Amacım basen bölgesindeki yağları eritmek. Ama beslenme programında bir karara varamadım. Öğlenleri 1 tabak domatesli makarna yememin sakıncası olur mu bunu merak ediyorum. Çünkü diğer türlü acıkıyorum ve yemeklere saldırmak istemiyorum. Aslında kalorisi çok değilmiş yağsız makarnanın ama hala düşünüyorum, yemeli miyim yememeli miyim diye.
    Sabah domates salatalık biraz peynir ve kepek ekmeği
    öğlen bir tabak yağsız makarna yanına salata
    akşam ızgara et

öğün aralarında ise meyve

bunun gibi bir program nasıl olur sizce?

Son düzenleme: 16 Ekim 2007
  2. Mestano

Mestano Yeni Üye

Beğenileri:
    368
    Ödül Puanları:
    0
    Olabilir ama yiyeceğin makarna senin yeninden acıkmanı sağlayacaktır.

3. asliok

asliok Üye

Beğenileri:
    16
    Ödül Puanları:
    0
    bilmem ben nedense öyle hissetmiyorum 1 tabak makarna ver bütün gün durabilirim tabi :) şimdi her kafadan ses çıkıyor makarna yenmez veya makarna yenebilir şeklinde haşlanmış makarnanın 100 gramında 85 kalori var ama bir tabak ne kadara denk gelir günlük karbonhidratı yüzde kaç karşılar bunun cevabını bilsem aslında yiyebilirim

4. Karasan

Karasan Özel Üye

Beğenileri:
    2.095
    Ödül Puanları:
    0
    Çok yetersiz protein alımı vücudu deforme eder, Naomi Campell'in cok iyi bir fizigi var, derisi inanilmaz gergin, Pamela Anderson'da oyleydi, cunku hem yag oranlari dusuk hemde kas oranlari fazla, derilerini gergin tutan kaslara sahipler.
    Tabii herkes Naomi gibi iri olmak istemez, zaten isteyende olamaz zaten, ancak belirli bir kas kutlesi, vucudu sıkı ve diri tutar bu kesin.
    Sabah kahvaltisi tamam, oglen makarnanin yaninda 100 gram kadar izgara tavuk ya da 50 gram kadar peynir olsa cok iyi olur.
    Ara öğünlerin birisinde yağsız yoğurt yenebilir, bu da insanı tok tutar.
    Akşam yemeğinde ise, yağsız makarna ve ızgara tavuk ya da et öneririm.
    Yatmadan önce, yağsız süt ve yarım muz oldukça iyi bir seçim.
    Süt ve muz, türkiyenin önde gelen diyetistisyenlerinden birisinin önerisidir, çok mantıklı, metabolizmayı uyarır ve gece acıkmalarını önler.

5. ozcan

ozcan Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İSKENDERUN/HATAY
    makarna yı çeşitlendir ama mutlaka protein destekli olsun..
    her seferinde farklı ürünler kullan.

mesela;

light lorlu,
    light yoğurltu,
    light kaşar peynirli,
    light beyaz peynirli,

yanına domates salatalık yada karışık bir salata iyi olur..

6. asliok

asliok Üye

Beğenileri:
    16
    Ödül Puanları:
    0
    Cevap için teşekkürler ama akşam yemeğinde makarna yemem bana kilo aldırmaz mı?

7. wrestler

wrestler Super Moderator Yönetici Super Moderator

Beğenileri:
    3.368
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    TOKAT
    -Bu soruya Karasan'ın daha açıklayıcı ve tatmin edici cevabı olacaktır ama ben de bildiğim kadarıyla anlatmaya çalışayım;
    -Basitce izah edecek olursam;kilo almak için harcadığından daha fazla kalori alman gerekir.
    -İdmandan sonra karbonhidrat ve protein alınmasın önemlidir. Karbonhidrat,idmandan sonra boşalan glikojen depolarını tekrardan dolduracak,gelişim ve metabolizma için gerekli aktivitelere enerji kaynağı olacaktır.Protein ise zaten gelişim için olmazsa olmaz.
    -Kısaca özetlemek gerekirse;hesabı yapılmış miktarda yenilen makarnanın zararı olmaz,faydası olur. Bilakis idmandan sonra yeterli şekilde K.H. alınmazsa, bu kişiye olumsuz yönde etkir. Kişi zayıf düşer,gelişme durur,yapılan idmanın faydadan çok zararı olur kanaatindeyim.
    (NOT:Karar miktarda tüketilen yağsız makarnayla alınan karbonhidrat, yağ olarak edilmeden fizyolojik aktivitelerde enerji olarak kullanılır.)

Son düzenleme: 17 Ekim 2007
    asliok bunu beğendi.
  8. diez

diez ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    makarna tam buğdaydan olduğu yağlı soslu olmadığı sürece yağlanma riski taşımaz..zira kan şekerini hızlı yükseltmeyecektir..

asliok bunu beğendi.
  9. bonatschi

bonatschi Özel Üye

Beğenileri:
    4.944
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Londra
    makarna neden kilo aldırmaz?
    daha doğru bir cümle kurmak gerekirse; aynı miktarda pilava veya beyaz ekmeğe kıyasla yağa dönüşme yüzdesi neden çok daha düşüktür?

bunun cevabı makarnanın glisemiks endeksi ile alakalıdır.
    makarnanın, özellikle esmer olanlarının glisemiks endeksleri oldukça düşüktür. . Glisemiks endeks ile yağlanma ile doğrudan alakalı bir kavramdır. Glisemiks endeksi düşük olan besinlerin kana karışma hızları nispeten düşüktür ve bu nedenle vücut insülin seviyesinde ani oynamalar meydana gelmez.. besinden alacağın enerji kana uzun süre zarfında karışacağından bu enerji günün normal fiziksel aktiviteleri içerisinde yakılacaktır.

Çok eskilerden hatırladığım kadarıyla forumda glisemiks endeks mevzusu baya konusulmustu.. o konuları aratıp bulursan benim açıklamamdan çok daha doyurucu bilgilere ulaşabilirsin..

Özetle makarnadan korkmana hiç gerek yok.. tabiki ayarında tükettiğin sürece.. özellikle öğle vakti yediğin makarna kilo vermene ya da formunu korumana da yardımcı olur.. (tok tutar, aç kalmadığın için metabolizma hızın yüksek seyreder, açlık durumundaki vücudun hızlı yağlanma eğiliminin önüne geçersin)

ancak akşam yemeklerinde karbonhidrat tüketiminde yine de dikkatli olmanı öneririm.. en azından kendi vücut tepkilerini dinlemelisin. mesela benim vücudum akşamüzeri sonrası aldığım karbo alımlarına (akşamları spor yapmıyorsam) çok çabuk olumsuz tepkiler veriyor.. tabi bu sende aynı olacak değil..
    o nedenle kendi vücut tepkilerini bilhassa akşam tüketimin için gözlemleyebilirsin..

asliok bunu beğendi.
  10. asliok

asliok Üye

Beğenileri:
    16
    Ödül Puanları:
    0
    bilgiler için teşekkürler... evet genelde akşam yemeklerinde karbonhidrat içeren birşey yediğim zaman kilo almasam bile yerimde sayıyorum. akşam yiyecekleri benim için çok tehlikeli. doyurucu bir akşam yemeği yemezsem gece acıkıyorum. kısacası akşamları ne yapmam lazım bilmiyorum. et yemekleri de bir yere kadar tutuyor çünkü..

11. asliok

asliok Üye

Beğenileri:
    16
    Ödül Puanları:
    0
    Acaba light süt veya yoğurt ile müsli yesem acıkmamı engeller mi acaba akşamları? Akşam yemeği için hafif ama doyurucu alternatifler arıyorum.

12. Mestano

Mestano Yeni Üye

Beğenileri:
    368
    Ödül Puanları:
    0
    Acıkmanı engellemen için yarım lt limolu su içebilirsin, vücudda kimyasal olarak acıkmayı engellermi bilmiyorum ama verdiği tat uzun süre ağızda kaldığından bir şey yemeni engelliyor... Ayrıca ben müsliyi antreman öncesi yiyiyorum, glisemik endeks muhabbeti:D...

Son düzenleme: 19 Ekim 2007
  13. wrestler

wrestler Super Moderator Yönetici Super Moderator

Beğenileri:
    3.368
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    TOKAT
    -Süt ve yoğurt bence mantıklı seçenekler...Seni tok tutmaya yarayacaktır.Zaten Karasan da bunu belirtmişti.Müsli de karbonhidrat açığı için iyi bir tercih.

14. jannissary

jannissary Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    0
    ben yağ yakmaya çalışıyorum ve öğlenleri makarna yiyorum 100-150 gram kadar... yanında yağsız yoğurt ye bir kase hatta 1 tatlı kaşığı salça bile olabilir makarnayı renklendirmek için... merak etme kilo aldırmaz hele hele yoğurtla beraber alırsan tam anlamıyla tok tutar... acıksanda yemekten çekinme zaten..ama unutma o yediğin ara öğün olacak...bende karasanın dediği süt ve muzu bu gün deneyeceğim... az önce benim açtğm bir konuda arkadaş sütün mideden uzun süre gitmedğini ve besinlerin emilimi süresini uzattığını yazıyordu bu yüzden gece almak mantıklı çünkü hem geceden sabaha besinler emilim için yeterli süreyi bulacak hemde bu arada yemek yiyemedğimiz o uzun aralıkta midemiz boş kalmayacak ve vücut kendini aç hissetmeyecek...

15. strongman67

strongman67 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    traıner
    Yer:
    çorlu
    yulafı denedinmi?marketlerde satılan yulaf ezmelerinden alıp biraz meyveyle renklendirip yiyebilirsin.diyet proğramını veren arkadaşım güzel bi proğram yapmış fakat yumurta beyazı sabahları eklersen 2 tane haşlanmış daha iyi olur.bunun yanında patates haşlaması diyetine ekliyebilirsin.

Sayfayı Paylaş