makaralı aletler!!

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve virtual_insanity tarafından 30 Temmuz 2006 başlatılmıştır.

1. virtual_insanity

virtual_insanity Üye

Beğenileri:
    10
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    öğretmen
    Yer:
    istanbul
    salonda 2 ay kadar çalıştım 8*4 100kilo ile bench press basıyorum ki bu benim son limitimdi bir türlü göğüs kaslarımın çalıştığını yada zorlandığını hissetmedim. son iki hafta makaralı çekme prensibine dayalı (makaralı) makinalarda göğüs çaılştım ve zorlarken kaslarımın ağrıdığını yani göğüs kaslarımın varlığını hissettim.bu da beni motive etti yani kaslarımın çalıştığını, geliştiğini hissetmek..sormak istediğim şu çekme prensibine dayalı makinalarda hacim yapmak daha zordur diyen arkadaşlarım yanılıyorlar mı yoksa benim vücudum mu çekmeli makinalara tepki vermiştir..

yani çekmeli makinalarla diğer bar ve dambıl çalışmalarının arasında ne gibi bir fark var..çekmeli makinalar insanı çalıştıktan sonra sanki daha atletik hissettiriyor..bu aleterin arasında beilrli bir fark varmı?çekmeli makinalarla çalışmak ne kadar ve nerede tavsiye edilir?
    teşşekkürler...

2. baris

baris Özel Üye

Beğenileri:
    554
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    üniversite ogr.
    Yer:
    ankara
    çekme makinası derken ne demek istediğini tam olarak anlayamadım..çünkü göğüs kasına yönelik aletler ve makaralar çekme değil itme prensibine göre çalışır..ben senin makaralı veya makarasız olan bir makınada göğüs çalıştığını düşünürek cevap veriyorum..
    soruna gelince,bu durum tamamiyle senın serbest ağırlıklara alışmış olan kaslarının makaralı bir sistemle çalışmaya vermiş olduğu tepkiden ibarettir..bu olay şuna benzer sen düzenli ve çok sıkı şekilde squat çalışırsın ama bir gün gelir yarım saat koşarsın ertesi gün bacakların ağrır..vücudumuz farklı uyarılara karşı farklı tepkiler verir..fakat bu durum bir yöntemin diğerinden daha iyi olduğunu göstermez..aynı durumlar antreman prensiplerini değiştirdiğiniz zamanda karşınıza cıkar..örneğin bench press hareketini ele alalım..devamlı ağır kilolar ve düşük tekrarlarla çalışmaya alışmış bir sporcu,farklı bir antrman gününde çok hafif bir ağırlıkla çok yuksek tekrarlar yaptığı zaman ertesi gün çalıştığı bölgede ağrı hissedecektir..tabikide budurum hafif ağırlıklarla çalışmanın yüksek ağırlıklarla çalışmaktan daha iyi olduğunu göstermiyor..
    makaralı sistemlerde gerilim serbest ağılılara oranla hareketin hiç bir anında kaybolmaz..bu tip farklılıklar uayrının çeşitini değiştirebiliyor..antreman programında değişiklik yapmanın mantığıda budur zaten..vücudunu belli zamanlarda alıştığının dışında bir şekilde çalıştırmaktırla

3. edobey

edobey Yeni Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    özel sektör
    Yer:
    gebze kocaeli
    gereginden fazla kilo kullanmakta yeterli değil misal arkadas 100 kg kaldıra bilmekte fakat göüsteki etkiyi hissetmemekte bunun nedeni bana kalırsa kaldırmaya çalıştıgı maksimum ağırlıkta kendini kaldırışı tamamlamaya odaklaması yanı amaç ağırlıgı kaldırmak bunu yaparkende omuz kol bel gibi vucudun tüm enerjisini ve gücünü buna harcaması olayla ilgilenmesi gereken gögüs ise bu ikilem arasında üstüne düşen vazifenın ve kasılmanın farkına varamıyor 100 kg kaldırmak yerinbe 80 kg la yavaş yavaş hareketi yedirerek gögüs kaslarıyla bir itme yapsa 100 kg lık ağırlıktan daha fazla bir ağırlık kaldırmış olacaktır ve etki hissetmiş olacaktır bu diger tüm kas grupları için geçerlidir

aşırı kiloyla hareketteki kasılma ve gerilmeyi hissedemiyorsak ağır kilo kaldırmanın bir anlamı yoktur

4. destro

destro Üye

Beğenileri:
    37
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Ankara
    Kesinlikle katılıyorum, kaç kg bastığımızdan çok hareketi nizami uygulamak ve ağırlığı hissetmek kas gelişimine çok daha faydalı olacaktır. Tabiki zaman zaman cheating (çalma) yaparak daha ağır kilolara geçmeye çalışmalıyız ama bastığımız kilonunda hakkını vermeliyiz.

5. mastertrainer

mastertrainer Üye

Beğenileri:
    84
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Boş gezen
    Yer:
    Ankara
    eğerki 2 ayda 100kg basabildiysen ne mutlu sana.ama önemli olan istediğini alabilmek...
    örneğin jay cutler.dünya 2.cisi.jay cutler sırtının kötü olduğunun farkına varmış bir sporcu ve haftada 150-200kg gibi max.danuzak kg.ile 3 kez deadlift çalışıyor.ron colemanın bir koparışta 360kg bastığı biliniyor.ama jay şunu belirtiyor;ÖNEMLİ OLAN EGZERSİZDEN NASIL ETKİLENDİĞİNİZDİR-ÇEKTİĞİNİZ YADA BASTIĞINIZ KİLOLARIN ÇOK ÖNEMİ YOKTUR ve ekliyor BU GÜNE KADAR HİÇ CİDDİ ANLAMDA SAKATLANMADIM...

6. virtual_insanity

virtual_insanity Üye

Beğenileri:
    10
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    öğretmen
    Yer:
    istanbul
    virtual_insanity demiş ki:
    salonda 2 ay kadar çalıştım 8*4 100kilo ile bench press basıyorum ki bu benim son limitimdi bir türlü göğüs kaslarımın çalıştığını yada zorlandığını hissetmedim. son iki hafta makaralı çekme prensibine dayalı (makaralı) makinalarda göğüs çaılştım ve zorlarken kaslarımın ağrıdığını yani göğüs kaslarımın varlığını hissettim.bu da beni motive etti yani kaslarımın çalıştığını, geliştiğini hissetmek..sormak istediğim şu çekme prensibine dayalı makinalarda hacim yapmak daha zordur diyen arkadaşlarım yanılıyorlar mı yoksa benim vücudum mu çekmeli makinalara tepki vermiştir..

yani çekmeli makinalarla diğer bar ve dambıl çalışmalarının arasında ne gibi bir fark var..çekmeli makinalar insanı çalıştıktan sonra sanki daha atletik hissettiriyor..bu aleterin arasında beilrli bir fark varmı?çekmeli makinalarla çalışmak ne kadar ve nerede tavsiye edilir?
    teşşekkürler...

eğerki 2 ayda 100kg basabildiysen ne mutlu sana.ama önemli olan istediğini alabilmek...
    örneğin jay cutler.dünya 2.cisi.jay cutler sırtının kötü olduğunun farkına varmış bir sporcu ve haftada 150-200kg gibi max.danuzak kg.ile 3 kez deadlift çalışıyor.ron colemanın bir koparışta 360kg bastığı biliniyor.ama jay şunu belirtiyor;ÖNEMLİ OLAN EGZERSİZDEN NASIL ETKİLENDİĞİNİZDİR-ÇEKTİĞİNİZ YADA BASTIĞINIZ KİLOLARIN ÇOK ÖNEMİ YOKTUR ve ekliyor BU GÜNE KADAR HİÇ CİDDİ ANLAMDA SAKATLANMADIM...

evet söylediklerinizde haklılık yapı var ama ben hafif kilolarda da çok bench press çalıştım ama yine de bir türlü göğüs çalıştığımı anlayamadım..belkide barisin dediği gibi hareket değişikliğinden kaynaklanan bir tepkime olsa gerek bu arada ben 2 ay salona gitmeden evvel zaten evde kendi çapımd açalışıyordum o zamanlar lisanslı boksördüm.evde şınav çalışmaktan 116cm göğüs çıktı..bu da ilginç geliyor bana belkide her vücudun kendini en iyi şekilde geliştirdiği belli hareketleri de vardır

Sayfayı Paylaş