M.Kemal Atatürk imzası dövme

Konusu 'Konu Dışı' forumundadır ve AxiboY tarafından 25 Ocak 2010 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 6 üye.
  1. AxiboY

AxiboY Üye

Beğenileri:
    691
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Hukuk
    Yer:
    Kocaeli
    Bu da nereden çıktı denemeyin. Yaptırıyorlar. Kimi bileğine, kimi göbeğine, kimi ensesine, kimi ise pazılarına Mustafa Kemal Atatürk’ün imzasını işletiyor.

Hint kınası ya da tükenmez kalemle değil. Bildiğiniz kalıcı dövmeyle. İmzacılar çoğunlukta ama Atatürk portresi çizdiren de var. Yaptıranların bir kısmı fanatik Atatürkçü. Bir kısmı Nutuk’un kapağını bile açmamış. Peki niye yaptırdınız, diye soruyoruz. "Şekilli duruyor" diyorlar.
    Bu da nereden çıktı denemeyin. Yaptırıyorlar. Kimi bileğine, kimi göbeğine, kimi ensesine, kimi ise pazılarına Mustafa Kemal Atatürk’ün imzasını işletiyor.
    Türk halkına gelmiş geçmiş en şahane imza kimindir diye sorsanız büyük çoğunlu bir çırpıda Atatürk’ün adını söyler. Mustafa Kemal’in imzası da kendisi gibi karizmatiktir. K ve nokta ile başlar atatürk diye devam eder. Sondaki k harfinin kuyruğu atatürk kelimesinin altını çizer. Bu yüzdendir ki birçoğumuz imza atarken ismimizin ilk harfi, nokta, soyadımız şeklinde imza atıyoruz. İmza konusunda da Ata’nın açtığı yolda ilerliyoruz. Ama daha fazlasını yapanlar da var. Atatürk’ün imzasını dövme olarak yaptıranlardan bahsediyoruz. Son günlerde sayıları hızla artıyor. Yüzde sekseni erkek. Yaşları 20 ile 35 arasında.

Cem Daban (20) İstanbul’da bir restoranda garsonluk yapıyor. Ortaokuldan sonra okumamış, iş hayatına atılmayı tercih etmiş. Kemal Atatürk dövmesini bir arkadaşında görmüş. İlk gördüğü anda vurulmuş. Ama yine de biraz düşünüp taşınmış, ölçüp biçmiş. Üç ay sonra yaptırmaya karar vermiş. "Herkes koluna barkod yaptırırken, ben Atatürk imzası attırdım. Atatürk konusunda fanatik değilim. Ama sevgim normalin biraz üstünde. Atatürkçü bir aileden geliyorum. Bizde herkes CHP’ye oy verir. Onun sayesinde bu kadar özgür yaşayabildiğimizi biliyorum. Ama en önemlisi Mustafa Kemal, Türk insanına kendi toprağını kazandırmıştır."

Cem Daban’ın dövmesinden yaşıtları pek hoşlanmıyormuş. "Neden daha tribal bir şey yaptırmadın" diye soruyorlarmış. Ama belli bir yaşın üstündekiler çok takdir ediyormuş: "Restoranda benim için kadeh kaldıranlar bile oldu. Tebrik ediyorlar. Helal olsun, seni alkışlıyoruz diyorlar."

Dövmesini iki ay önce yaptıran Daban, daha ailesinin görmediğini söylüyor. "Normalde dövme yaptırmama kızarlardı ama buna kızmazlar" diyor.

KOLUNU ÖPÜP DURUYOR

Aytekin Demirkaya (38) üç yıldır dövme yapıyor. Cem’in dövmesini de o yapmış. Bu işlere nasıl girdiğini şöyle anlatıyor: "Bir kardeş bacağıma ejderha yaptı. Baktım iş basit. El sanatlarına meraklıyımdır. Hoşuma gitti. Ben de başladım." Demirkaya dövme işine girmeden önce bir şirkette finansör olarak çalışıyormuş. Kendi ensesinde Kemal Atatürk imzası var. Dört sene önce yaptırmış. Hikayesi eğlenceli: "Bostancı’da bir dövmeci vardı. Akşam üzeri şirketten çıkıp uğrar, kataloğuna bakardım. Bir türlü istediğim gibi bir dövme bulamazdım. Derken bende ampul yandı. Ne istediğimi buldum, gittim: Atatürk imzası var mı, dedim. Yok, dedi. Getirsem yapar mıyız, dedim. Yaparız, dedi. Kadıköy’de bir kitabevine gittim. Kitaptan Atatürk’ün imzasının fotokopisini çektirdim, biraz büyüttüm, getirdim, yaptı."

Aytekin Demirkaya, Atatürk konusunda tam bir fanatik. "Dedem sürekli, en büyük Türk Atatürk, derdi. Benimki dededen kalma bir fanatizm." Ailesiyle birlikte müstakil bir evde oturuyormuş. Evin her köşesi Türk bayraklarıyla ve Atatürk fotoğraflarıyla kaplıymış. Dışarıdan geçenler bile görebiliyormuş. Bir de iddiası var: "Bizim evdeki Atatürk portreleri sizin gazetede bile yoktur."

Şimdiye kadar yirmiye yakın kişiye Atatürk imzalı dövme yapmış. Yaptıklarının hepsi erkek. Çok yakın zamanda bir kadına yapacağını söylüyor. Ablasının kızı gönüllü manken olacakmış. "Bizim ailede herkes Atatürkçü. Dört yaşındaki yeğenimin koluna geçici Atatürk dövmesi yapıyorum. Kolunu öpüp duruyor. Kardeşim Bülent’e de yaptım. Hem imza hem portre. Bir alacak verecek hikayesi yüzünden dört yıl hapse girdi. Çok işine yaramış. Dövmeyi görenler çok saygı duymuş."

BELDEN AŞAĞIYA ASLA

Aytekin Demirkaya Atatürk dövmesini parayla yapmıyor. Gençlerin onun ensesindeki imzadan çok etkilendiğini söylüyor: "Geliyorlar, ensemi görüyorlar. Aaa abinin ensesinde Atatürk’ün imzası var, diyorlar. Size de yapalım mı, bedava, diyorum. Birçoğu yaptırıyor. Normalde bu imzayı dövme yaptırmak 100 kağıda patlar. Üç yıl önce pazarlıkla 50 YTL’ye yaptırmıştım."

Atatürk imzasını ya da portresini dövme yaparken tek bir şart koşuyor Aytekin Demirkaya. Görünen yerlere dövme yapıyor ve belden aşağıya asla inmiyor. Bir ofisi yok. Çelikten bir bond çantası var. İsteyenin ayağına gidiyor, "ben geleyim diyeni" ise Atatürk resimleriyle bezeli evine davet ediyor.

Aytekin Demirkaya’ya ensesindeki Atatürk dövmelerine gelen tepkileri soruyorum: "Vücudumda sekiz dövme var. Hepsi dikkat çekiyor. Ama Atatürk’ün portresinin ve imzasının dövmesi saygı uyandırıyor. İnanılmaz güzel, on numara, helal olsun, diyorlar. Resim çektirenler bile var. Günahtır, diyenler oldu tabii ama çok az. Atatürk’le ilgili dövmeler yaptırmaya devam edeceğim. Şimdilerde İstiklal Marşı’nı ince ince, tatlı tatlı koluma yazdırmayı düşünüyorum."

BEYOĞLU’NDA DA POPÜLER

15 yıldır Beyoğlu Yeşilçam Sokak’taki dükkanında dövme yapan Ruhsel Donbalak son zamanlarda beş farklı kişiye Atatürk imzasını dövme yaptığını söylüyor. Bir o kadar da Atatürk portresi dövmesi çizmiş. Gelenlerin yarısı kadın, yarısı erkekmiş ve yaş ortalamaları 25 civarındaymış. Çoğunluk pazı diye tanımlanan bölgeye, kollarının üst bölümüne yaptırmış.

hurriyet

ben yaptırmayı düşünüyorum açıkcası ön kolumun dış kısmına yani resimdeki yere

Ekli Dosyalar:

2. shownodese

shownodese Üye

Beğenileri:
    251
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    gayrimenkul danışmanı
    Yer:
    kocaeli
    bildiğim kadarıyla m.kemal atatürk e birçok imza sunmuşlar beğenmemiş bu son halini çizen kişiyi ihya etmiş birçok mal mülk ve para vermiş

3. f.w.nietzsche

f.w.nietzsche Üye

Beğenileri:
    47
    Ödül Puanları:
    0
    bende yaptırmayı düşünüyordum ama ilerde (çok anlamı çok güzel bir dövme dahi olsa) kolunda sürekli aynı şeyi görmek seni sıkacaktır şu ana kadar dövme yaptırmış bir çok insanla görüşmelerim sonucu ortak payda bu.. tabii karar senin
    ayrıca kollar 45 cm olunca ne olacak:)
    ve her yıl hadi iki yıla bir diyelim deforme olacak üstünden geçmeleri lazım tekrar canlı görünmesi için..

4. zhu.zhq

zhu.zhq Üye

Beğenileri:
    338
    Ödül Puanları:
    73
    adanada bi dovmeci isteyen herkese ucretsiz yaptiryor ve istediginiz boyutda. su siralar cok moda herne kadar cok anlamli ve guzel olmasina ragmen cok fazla kiside olmasi en buyuk dezavantaji bence.

5. AxiboY

AxiboY Üye

Beğenileri:
    691
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Hukuk
    Yer:
    Kocaeli
    ön kol dediğim biceps değil f.w.nietzsche resimde tümerin kolundaki dövmenin olduğu yerden bahsettim ve öyle büyük birşey yapmam zaten en fazla 7-10 cm arası imzayı kocaman attırırsan kötü durur diye düşünüyorum.aslında benm aklımda ön kol içinden dışarıya doğru döne döne gelen kartlar ve tam bicepsin en güzel noktasındada poker masası olacaktı ama kumarcı gibi olacak ve kollarbüyüdükçe şekil bozulacak en iyisi ön kolun arka kısmına resmdeki gözüken yere ufak bi imza daha tatlı olacaktır :)

6. f.w.nietzsche

f.w.nietzsche Üye

Beğenileri:
    47
    Ödül Puanları:
    0
    ailem adanada; nerdeymiş o dövmeci öyle bedavaya yapan yahu:)

7. AxiboY

AxiboY Üye

Beğenileri:
    691
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Hukuk
    Yer:
    Kocaeli
    :) ücret olarak zaten pek masraflı birşey değil 20-30 tl bişey alırlar tabi boyuta göre değişir

8. f.w.nietzsche

f.w.nietzsche Üye

Beğenileri:
    47
    Ödül Puanları:
    0
    yok sadece merak ettim nerede ücretsiz yapılıyor diye bende meraklıydım bir dönemler fazla pahalı olmadığını biliyorum ama dediğim gibi ilerde sıkılabilirsin yani en azından 2 yılı doldurupta sıkılmayan görmedim ben daha..

9. estetik fenomen

estetik fenomen Üye

Beğenileri:
    614
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    istanbul
    Atatürk yaşamış olsaydı böylesi bir hareketi ne tasvip ederdi ne de kendisi düşünürdü diye düşünüyorum. Atatürk bir liderdi, kemalistim diyen de bir lider gibi hareket etmeli. Ne anne-baba ismini ne sevgilimin ismini ne Atatürk'ün ismini ne kendi ismimi yazdırmam. Künye taşımayı dahi egosentrik bir olay olarak görürüm. Atatürk'ü yaşatmak isteyen eserlerini okuyup belli çıkarımlarda bulunarak etrafı için öncü olabiliyorsa ne mutlu...

Ayrıca dövme ile ne kadar yakınen ilgilensem de yukarıda bahsettiğim sebeplerden ötürü isim yazdırma dışında ticari logo ya da politik ya da dini slogan içeren yazılara da pek sıcak bakmıyorum. Dövme kişisel bir tercih ise kişiye özel olmalı ve cidden benzersiz bir şekilde ondan bir parça olmalı. Umarım dediklerim farklı yönlere çekilmeksizin doğru anlaşılır.

f.w.nietzsche bunu beğendi.
  10. zigbog

zigbog Üye

Beğenileri:
    629
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Bilgisayar Programcısı
    Yer:
    İzmir
    Son zamanlarda çok moda oldu. Herkesin kolunda göğüsünde bir Atatürk imzası. Adamı alıyorum karşıma bir iki soru soruyorum adamın Ata hakkında bilgisi neredeyse hiç yok. Bunlarla uğraşmak yerine Atatürk'ün fikir ve düşüncelerini anlamaya çalışmak çok daha anlamlı olur bence. Lafım sadece hava olsun diye yaptıranlara tabii ki. ;)

Dövmeye gelince İzmir'de en iyi dövme yapanlardan birisi Coşkun Şakre diye biriydi. 4 parmak genişliğinde sadece imzaya 100 liradan başlar demişti. Yaptırmak isteyenlerin ilgisine.

Berkthagar bunu beğendi.
  11. batgun

batgun Üye

Beğenileri:
    68
    Ödül Puanları:
    0
    İzmirdede bedava yapıyorlar..

Bu bedava dövmenin altında birşey olmasın??:SS

12. zhu.zhq

zhu.zhq Üye

Beğenileri:
    338
    Ödül Puanları:
    73
    ozalda is bankasinin orda tattoo gokhan var orda bedava yapiyor :) adam ataturkcu imzanin yayginlasmasini istiyor benimde tanidigim biri bide yok yani altinda :)

13. AxiboY

AxiboY Üye

Beğenileri:
    691
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Hukuk
    Yer:
    Kocaeli
  14. muscled_girl

muscled_girl Üye

Beğenileri:
    146
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İzmir
    Bende de var bu dövmeden kolumda,İzmirde bedava yapılıyormuş ben İzmire gelmeden önce İstanbulda yaptırmıştım dövmeci arkadaşıma,Allahtan para vermemiştim içim yanardı :)

15. okaaan

okaaan Yeni Üye

Beğenileri:
    420
    Ödül Puanları:
    0
    Bazı kişilerde dövmenin cırkını çıkartıyorlar mesela che gueveranın ünlü resmini adamın uğruna mücadele edip canını verdiği kapitalizmin ticari amacı için kullanıyorlar....Mesela Atatürkümüzün dövmesini yaptıranlar gururla taşısın...Ama bir kızda gördüm kalçasının üstüne yaptırmıştı, ya salaktır taşıdı anlamı bilmiyordur yada banane be demiştir herhalde.....
    En zor anınızda Atatürk dövmenize baktığınızda size güç vermesi gerekir ve anlam ifade etmesi gerekir yoksa sadece süs için yapılacaksa bence başka dövme yapılmalı...Yoksa kimlerde görüyorum Atatürkün doğum tarihini bilmez dövme yapmış yazık olur o dövmeye herhangi bir dövme değil bu...Kimse üzerine alınmasın ha arkadaşlar sakın genel anlamda yazdım bunları sizinle alakası bile yok..:)

16. muscled_girl

muscled_girl Üye

Beğenileri:
    146
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İzmir
    Bu arada kesin yaptıracaksan olduk olmadık yerlerde gelip dövmeni öpecek olanlara da alışman lazım :)

17. AxiboY

AxiboY Üye

Beğenileri:
    691
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Hukuk
    Yer:
    Kocaeli
    ben yaptıracağım fiyatıda bi sorayım genel olarak ne kadar tutuyor ben para vermem böyle dövmedir falan ama sitede başka yaptracak arkadaşlar bilgilenir

18. AxiboY

AxiboY Üye

Beğenileri:
    691
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Hukuk
    Yer:
    Kocaeli
    dövmemi bu sbah yaptırdım ve 50tl ile en ufakları başladıgını söylediler benm yaptırdıgım 100tl civarı gölge falan attı bide tanıdık oldugu için sadece malzeme parası 30tl verdim resimi eklerim bi ara yaptırmak isteyen arkadaslar varsa

19. 2shae

2shae Üye

Beğenileri:
    367
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    Benim de dövmeciye bir abi geldi eski dövmecilerdenmiş adını bilemiyorum sormadım, bıkmış Atatürk imzası yaptıranlardan en son birisi geldiğinde sen evrak mısın imza attırlıyorsun demiş :D

20. 2shae

2shae Üye

Beğenileri:
    367
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    Ayrıca kendi düşüncemi de söylemek istiyorum kesinlikle amacım kavga çıkarmak değil herkesin düşüncesine saygılıyım ama eğer içinde Atatürk sevgisi varsa benim gibi kalbine kazı sokakta her 3 gençten 2'sinin koluna yaptırdığı gibi özentilik yapma.
    Dövme düşmanı değilim vücudumda 3 tane dövme var ölümüne Atatürkçü'yüm ama bu gerçekten son derece banal bir dövme

Sayfayı Paylaş