Low Carb Diyetleri Hakkında

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve cNyT tarafından 3 Haziran 2007 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 10 üye.
  1. cNyT

cNyT Üye

Beğenileri:
    8
    Ödül Puanları:
    18
    Selam;

Brad Pitt'in de uyguladığı söylenen bu low-carb(düşük karbonhidrat) diyetleri ile ilgili merak ettiklerim var.

madman rumuzlu arkadaşımızın açtığı "ANABOLIK DIYET" başlığında değindiği diyet, sıkı bir kardio programıyla uygulanırsa kısa süreli etki sağlar mı ve özellikle karın kaslarımızı görebilmemize yardımcı olur mu? Kendisi uzunca süredir diyetin sonucunu yazmadı.

Bildiğiniz gibi diyette carb. çok düşük tutuluyor ve özellikle protein'e ağırlık verilirken bol miktarda da yağ alınıyor.

Bu diyet kg başına mı uygulanır yoksa belli gramajlar mı vardır?

Araştırdım fakat Türkçe kaynaklarda bulamadım, yabancı dilim ise zayıf.

Teşekkürler.

ADANALI1980 bunu beğendi.
  2. OVERCOME

OVERCOME Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Engineer
    Yer:
    Adana
    Güzel soru bende merak ediyorum ... Bilinsiz bi şekilde karbonhidratı minimum tutup olabildigince protein almaya özen gösteriyorum .. Yağ alımı neden var onu anlamadım yanlız ( bol miktarda )

3. Achilles1980

Achilles1980 Üye

Beğenileri:
    719
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Zayıflatma, Yarışma diyeti, Yağ yakımı vb.
    Yer:
    İzmir
    aynen bu konuda bilen arkadaslarimiz konuya aciklik getirirse cok seviniriz

4. cNyT

cNyT Üye

Beğenileri:
    8
    Ödül Puanları:
    18
  5. sarc4stic

sarc4stic Özel Üye

Beğenileri:
    2.239
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Satış Temsilcisi
    Yer:
    Istanbul
    Eğer bahsettiğiniz Ketojenik diyet ise çocuklarda epilepsi nöbetlerini geçiktirmek için uygulanan bir diyet. Basitçe karbonhidrat alımı o kadar kısılıyor ki(%90 yağ/%9 protein/%1 karbonhidrat), vücut yakıt olarak yağları kullanmak zorunda kalıyor. Enerji kaynağı yağ olunca(karaciğerde yağlar yağ asitlerine dönüşüyor - ketozis) beyinde keton adı verilen(diyete adını veren) suda çözünen bileşenler toplanıyor. Bunun nöbetleri geçiktirdiği söyleniyor. Yetişkinlerin beyinlerinde bu işlemin hemen olmayacağı belirtiliyor. Belli bir süre sonra yetişkinlerde enerji olarak ketonları kullanmaya başlıyor.

Zararlarına gelirsek, bir kere sürekli yulaf veya brokoli yemek yerine yağlı besinler tüketmek daha zevkli gözükse de, doğal olarak daha sağlıksız. Ayrıyeten tıbbi çevrelerde pek dikkate alınan bir yöntem değil, çünkü yeterli araştırma yok. Uzun vadede böbrek ve karaciğer sorunu çıkarma riski var, ve sürekli dışarıdan gerekli besin maddeleri alımı yapılması lazım, multivitamin/mineral, çünkü yenen besinler genelde eksik/besin değeri çok az.

6. Karasan

Karasan Özel Üye

Beğenileri:
    2.070
    Ödül Puanları:
    0
    Bu yöntemin benzerini kullanan çok önemli bir vücut geliştirme şampiyonu vardı.
    John Isaacs, kendisi 1953 ve 1958'de kendi boy kategorisinde Mr. Universe olmuştu.
    Kendisi çok bol protein ve aşırı düşük karbonhidrat alırmış.
    Mesela blenderdan, tavuk, balık, yumurtayı geçirir bunu içermiş.
    Tam bir protein bombası yani.
    Kendisi faydasını görmüş ancak bence normal bir insanın yapabileceği bir iş değil.
    Düşük karbonhidrat vücuttaki glikojeni kısa sürede sıfırlar, bu sayede evet, yağ yakımı çok hızlanır.
    Ancak, bu vaziyette idman yapmak çok ama çok zordur.
    Ağırlık idmanı yapmak çok zor olur, daha önemlisi, insanın beyin fonksiyonları geriler,karbonhidrat beynin temel besin kaynağıdır.
    Mantığı var düşük karbonhidratın, vücuda karbonhidrat girmezse, insülin hemen hemen hiç salgılanmaz, bu durumda çok yağ yense bile, vücut enerji için yağ kullanır, ancak dediğim gibi uygulaması çok zor bir diet.

7. ripped

ripped Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    yukarıda da değinildiği gibi karbonhidrat vücudun ana enerji kaynağı bu şeklide düşük karbonhidratla ve yüksek proteinle yapılan diyetler bize göre yani normal hayatı olan bir işi olan ve rutin aktiviteleri olan(iş ya da okul)insanlar için tavsiye edilmemeli bence..bradd pitt örneği veriliyor hep bu konularda ama unutmayalım ki o bir aktör ve bu diyet döneminde sadece bu işe yoğunlaşıyor yani başka bir aktivitesi yok (bir ofis işi ya da okul ya da benzeri) yani bu adam idmanlardan sonra muhtemelen yatıp dinleniyo kaslara yenilenme süresi veriyo.. anlatmak istediğim bu diyet normal hayatı olan bir insan için çok zor eğer yeterince enerji alınmazsa ne kadar protein alırsanız alın kas kaybı bile yaşanabilir. proteinin işlenmesi için karbonhidrata ihtiyacı olduunu unutmayalım vücut enerji ihityacını karb lardan sağlar ki protein sağlıklı bir şekilde işlensin ;)
    özetle eğer gün içinde çok hareketli ya da çok yoğun değilseniz bu diyet işe yarayabilir ama normal bir insan için hem uygulaması zor hem de tehlikeli bir diyet..

ADANALI1980 bunu beğendi.
  8. SVT3

SVT3 Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    ANKARA
    :)3 ay boyunca sadece et ve sebze yedim.3 ay boyunca hiç şeker,ekmek,hamurişi,pilav,bulgur,makarna,patates yemedim.19 kilo verdim.Aslan gibiyim.Şu an kas gelişimine yönelik protein ve karbonhidrat bileşimi beslenmeye geçtim 3 kilo aldım yağlanma yok.Kas oranı artmaya başladı.Kısacası low carb ile zayıfladım ve kas gelişimine yönelik beslenmeye döndüm hacmimi yağlanmadan artırıyorum belim hala aynı..Bir kamu kurumunda idareciyim,işlerim hiç aksamadı.Umarım yukarıdaki yorumlara ışık tutar,sevgiler...

9. lordfoul

lordfoul Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    svt3 tebrikler gerçekten büyük başarı.
    yalnız dikkat etlemiyiz ki sebzelerde 0 karb. değil, üstatlar daha iyi bilir ama benim internette gördüğüm "besin indexi" sayfalarında çoğu sebzede de karb. bulunmakta

10. SVT3

SVT3 Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    ANKARA
    Doğru,zaten başlıkta low carb. diyetiyle ilgili.Sıfır karbonhidrattan zaten bahsedemeyiz.

11. Kerem B

Kerem B Üye

Beğenileri:
    31
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    ogrenci
    Yer:
    bandirma
    [quotd
    an, post: 87680, member: 1801"]Bu yöntemin benzerini kullanan çok önemli bir vücut geliştirme şampiyonu vardı.
    John Isaacs, kendisi 1953 ve 1958'de kendi boy kategorisinde Mr. Universe olmuştu.
    Kendisi çok bol protein ve aşırı düşük karbonhidrat alırmış.
    Mesela blenderdan, tavuk, balık, yumurtayı geçirir bunu içermiş.
    Tam bir protein bombası yani.
    Kendisi faydasını görmüş ancak bence normal bir insanın yapabileceği bir iş değil.
    Düşük karbonhidrat vücuttaki glikojeni kısa sürede sıfırlar, bu sayede evet, yağ yakımı çok hızlanır.
    Ancak, bu vaziyette idman yapmak çok ama çok zordur.
    Ağırlık idmanı yapmak çok zor olur, daha önemlisi, insanın beyin fonksiyonları geriler,karbonhidrat beynin temel besin kaynağıdır.
    Mantığı var düşük karbonhidratın, vücuda karbonhidrat girmezse, insülin hemen hemen hiç salgılanmaz, bu durumda çok yağ yense bile, vücut enerji için yağ kullanır, ancak dediğim gibi uygulaması çok zor bir diet.[/quote]
    yine diyetini
    --- Mesaj birleştirildi, 10 Temmuz 2014 ---
    yine diyetini yap glikojen deposunu doldurmak icinde pekmez veya kup seker veya kakao kullanabilirsin sutun icine at ic mesela ?

12. AnTiCoRe

AnTiCoRe Bölüm MOD Yönetici Bölüm MOD

Beğenileri:
    245
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Diş Hekimi
    yine diyetini
    --- Mesaj birleştirildi, 10 Temmuz 2014 ---
    yine diyetini yap glikojen deposunu doldurmak icinde pekmez veya kup seker veya kakao kullanabilirsin sutun icine at ic mesela ?[/quote]

Başlık 2007 de açılmış, sanırsam dikkat etmemissin ona :)

Sayfayı Paylaş