Lor peyniri

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve Bahadir tarafından 14 Mayıs 2006 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 49 üye.
  1. pasak

pasak Üye

Beğenileri:
    50
    Ödül Puanları:
    0
    ben Gür-süt ün lor peynirini aldım, üstünde besin değerleri yok ancak %3.5 yağ vardır diyor.
    100 gramda 3.5 gr.

2. Morte

Morte Üye

Beğenileri:
    74
    Ödül Puanları:
    38
    Yer:
    İstanbul
    Yalnız bildiğim kadarı ile "Cottage Cheese" ile Türkiye'de bilinen/satılan Lor Peyniri aynı şey değil.

Lor Peyniri'nin arka kısmında, açıklamalar bölümünde "Peyniraltı Suyu" ibaresi var. Bu bildiğimiz Whey değil mi?

Forumda bir çok başlıkta Lor Peyniri'nin Whey mi yoksa Casein mi olduğu hakkında yapılan tartışmaları araştırdım fakat hala konunun karanlıkta olduğunu düşünüyorum :(

3. brhmcr

brhmcr Guest

Turkiye"de lorlar peynir alti yani whey, casein degil. Yurtdisinda ise casein direk sutten yapiliyor.

4. Extravaganza

Extravaganza Üye

Beğenileri:
    2.573
    Ödül Puanları:
    123
    Ben de böyle biliyorum. O yüzden kahvaltıda lor, akşam yatmadan önce light beyaz peynir tüketiyorum genelde.

technical1967 ve letsev bunu beğendi.
  5. Morte

Morte Üye

Beğenileri:
    74
    Ödül Puanları:
    38
    Yer:
    İstanbul
    Konu hakkında biraz daha kurcaladım.

Bir başka başlıkta da bonatschi tersini söylemiş:

https://www.bodyforumtr.com/vbforum/showpost.php?p=165165&postcount=70

Sanırım orada belirttiği de gene yurt dışında satılan ve aslında sütten yapılan peynir.

6. SweeneyTodd

SweeneyTodd Üye

Beğenileri:
    200
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    İstanbul
    Nereden bildiğini söylesen de biz de baksak :)
    Evet bildiğimiz peynir altı suyu, whey.
    Şimdi Lor, Cottage Chese, Keş vs... Curd gurubu peynirler[WIKI]. Yani sütün ekşitilmesiyle(laktik asit bakterilerince işlenmesi) ile elde ediliyorlar. Kesikli yapıları zaten direk kazeinin aside maruz kalması sonucu oluşuyor. Altında biriken su da, direk whey işte. Yani tüm lor türevlerinde hem kazein, hem de whey var. Proteinden peynir yapılmıyor, üretici, hmm bunu wheyden bunu kazeinden yapalım gibi bir eğilimde değil sanırım :) kıytırık peynir işte, bunun ecnebisi kalitelidir tribine girmek yersiz.

7. brhmcr

brhmcr Guest

Nedir bu tartisma yaratma arzulari, bahsettigimiz sey Turkce ye lor diyerek cevrilen seyin aslinda bizim bahsettigimiz lor olmamasi, yerine birsey ikame edersiniz olur biter. Ecnebi kalitelidir denmedi, Cottage cheese (yanlis ceviris ile lor) avrupa'da sutten yapilan urundur, Turkiye"deki lorla ayni degildir yazildi.

Bu tur olaylari bu kadar carpitmak hele ki bu sekilde Turk evladina yakismiyor, ecnebi vs soylemleri hele hic yakismiyor.

8. letsev

letsev Üye

Beğenileri:
    1.080
    Ödül Puanları:
    123
    burda yapılan şeyler türkçe bir cümleyi önce ingilizce, ingilizceden almanca, almancadan japonca, japoncadan çince, sonra tekrar türkçeye çevirmeye benziyor. bakın deneyin sonuçta sizin yazdığınız türkçe cümleden eser kalmayacaktır türkçe diye çevrilen şeyde. türkiye deki lorların %99u wheydir yani peynir altı suyu bunun tartışması bile komik he sen kanıtladım diyosan firma ismi vermiyorum x peynir firmasını mahkemeye ver çünkü peynir altı suyundan elde edilen peynir diye yazar her birinde.

9. SweeneyTodd

SweeneyTodd Üye

Beğenileri:
    200
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    İstanbul
    Lütfen bunu nereden çıkardığını söyle.
    Cottage cheese de bir tür lordur. Trabzon keş peyniri de. 100% Aynı olmamaları birini diğerinden üstün yapmaz.
    Ecnebi ne demek?

"sıfat Yabancı
    "Ekseriya gelen ecnebiler ve Hristiyanlar teamül olarak ayrı bir yerde ve hürmeten ayakta durup ayini seyrederlerdi." - A. H. Çelebi
    " TDK

Yahu nedir bu alınganlık, bu selam vermeyi küfür anlamalar... Anlamıyorum gerçekten!

---------- Post added at 17:39 ---------- Previous post was at 17:19 ----------

Çok sayıda firmaya baktım, haklısınız. Hepsi peynir altı suyundan üretiliyor. Ben lorun sütten yapıldığını sanıyordum. "Ecnebi" hayranlığıyla suçladığım arkadaşlarımdan özür dilerim. :)

1 kişi bunu beğeniyor.
  10. darkcald

darkcald Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    tam yağlı lor peyniri markette gördüm onunda yarım veya yağsızı var mı ona göre alayım

11. kalihoras

kalihoras Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    bu gün buldugum birşeyi sizinle paylaşmak istiyorum yağsız lorun üstüne biraz süzme bal gezdirin,içinde tuz var olurmu diyceksiniz.Deneyin lezzeti görün:D

12. Suarez

Suarez Üye

Beğenileri:
    42
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    SİGORTACI
    Yer:
    İstanbul
    ben loru kahvaltıda krep şeklinde yiyorum

100gr yulaf,150gr lor,süt,2 yumurta sarısı (istege baglı arttırılabılır),tarçın ve muz koyuyorum yagsız tavada pişiriyorum mc donalds da satılan donutları andırıyor tadı üstüne fıstık ezmesi sürüyorum tadına doyum olmuyor :D

13. berk1905

berk1905 Üye

Beğenileri:
    40
    Ödül Puanları:
    38
    lordan soğudum adam akıllı lor peyniri bulamadım nereye gitsem, gezsem 10 gr yağ ya da 15 gr yağı var.
    bu forumda hep 2 gram falan deniliyor. gerçi yıllar geçti ama hala bulabilen var mı ? nereden alıyorsunuz
    migros, carrefour, bim ve aklıma gelmeyen tüm marketler ama yok abi. ya besin değeri yazmıyor ya da bulduklarımda 15 gram yağ var.

14. sthammer

sthammer Guest

yorsan lor'u happy center da buldum.. onceleri migrosta vardi.. keci loru'na da bak bulabilirsen..

15. berk1905

berk1905 Üye

Beğenileri:
    40
    Ödül Puanları:
    38
    keçi lor hiç yok. şu happy center nerelerde var bir bakayım o zaman fatihteyim inşallah buralarda vardır. olmadı yörsan müşteri hizmetlerini arayıp soracağım nerelerde varmış vs. eyvallah

16. sthammer

sthammer Guest

fatihte oturuyorsan odabaşı'nın ordaki happy center'da var..

17. boksbody

boksbody Özel Üye

Beğenileri:
    2.870
    Ödül Puanları:
    123
    keçi loru bende bulamadım ankarada nerde satılır acaba?

18. berk1905

berk1905 Üye

Beğenileri:
    40
    Ödül Puanları:
    38
    çok çok sağol. evet fatihte varmış baya sevindim bu işe. yakında hani 15dklık yol. yarın gidip bakıcam. hadi inşallah.

19. OrhanVeli

OrhanVeli Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    11
    Pis boğazlı mıyım acaba, yulaftır lordur her türlü yiyorum. Hemde severek.. :)

20. markus91

markus91 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    beyler şuan hangi lorları tüketiyorsunuz marka olarak yörsanı övdünüz başka ne önerirsiniz

Sayfayı Paylaş