Liposuction

Konusu 'Kişisel Bakım' forumundadır ve saydam tarafından 13 Şubat 2006 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen kişi sayısı 1 user .
  1. saydam

saydam Özel Üye

Beğenileri:
    1.922
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    serbest
    Yer:
    Academic Sport Center
    Estetik plastik cerrahinin gelişmesi ve ilerlemesiyle liposuction uygulamaları hızla artmış ve günümüzde lokal anestezi ile yapılabilen günlük cerrahi bir işlem olmuştur.

Liposuction fazla olan yağların sıvı ile eritildikten sonra çok ince kanüllerle vakum uygulanarak emilmesi işlemidir. Liposuction'ın kelime anlamı LİPO = yağ, SUCTİON = emmek, yani yağ emmek, çekmek olarak Türkçe'ye çevrilebilir.

Islak teknik denilen günümüzün Liposuction tekniğinde fazla yağ olan bölgelere bol miktarda serum fizyolojik, lokal anestezik ve epinefrin denilen kanamayı azaltıcı bazı ilaçların karışımı verilir. Yağ hücrelerinin aralarına giren su sayesinde hücreler daha kolay dışarı çekilebilir. Böylece şişirilen bölge daha kolay biçimlenmekte ve her hangi bir kanamayı önlemektedir. Bu sayede eskiden kuru teknikte olduğu gibi hastalara kan vs... vermeye gerek kalmadan basit ve hastayı tehlikeye atmadan daha fazla yağ alınabilir.

İdeal hasta; spor, diyet, vs ile inceltilemeyen bölgelerde fazla yağları olan hastalardır. Liposuction vücudun her yerinde uygulanabilir. Kadınlarda sıklıkla karın, bel, kalça, basen, sırt, boyun, bacak ve diz içlerinde, erkeklerde memelerde (jinekomasti) karın ve bel bölgeleri gibi.

Bu bölgelerdeki fazla yağların alınmasıyla hastanın vücut hatları düzelir ve hasta daha estetik ve zayıflamış görünür. Aslında bir zayıflama metodu değildir, vücut hatları düzeldiği için hasta zayıf görünür. Örneğin, basen ve belden alınan yağlarla buralarda incelme sağlanır, böylece hastanın kalça boyutları küçülür, bu da onu zayıflamış gösterir.

Liposuction, selülit denilen ve kadınlarda cilt anatomilerinden dolayı ortaya çıkan durumun tek tedavi yöntemidir. Kalıcı ve etkili olarak tedavisi ancak Liposuction ile mümkündür.

Liposuction ergenlik yaşını geçmiş sistemik bir hastalığı olmayan kadın veya erkeklere rahatlıkla uygulanabilir. İşlem, yağlı bölgelere sıvı verilerek yağların eritilip sıvı hale gelmesi ve enjektör veya vakum ile çekilmesi prensibine dayanır. Hastanın tercihine bağlı olarak lokal veya genel anestezi ile başka estetik ameliyatlarla birlikte de (Ör; meme büyütme, karın germe gibi) uygulanabilmektedir. Halk arasında söylenen Liposhaping, lipoline, liposoft gibi terimler tamamen aynı tekniktir. Bunlar sadece sanki yeni ve farklı bir şey yapılıyormuş gibi bir hava verilerek hasta çekmek için kullanılmaktadır.

Ameliyat sonrası
    İyileşme ve normal günlük aktiviteye dönüş şaşırtıcı derecede çabuk olur. Hastalar genellikle aynı gün veya ertesi gün normal yaşamlarına döner. Hastane veya klinikte kalmayı gerektirmez. Sıkı bir çorap veya korseyi yaklaşık 3-4 hafta süre ile giyerler ki bu işlem sonrası iyileşmeyi hızlandırmak için gereklidir. Morluklar ıslak teknikte kuru tekniğe oranla oldukça azdır ve 2-3 haftada tamamen kaybolur. Ağrı yok denecek kadar azdır ( kuru teknikte çok fazla ) ve hastalar ancak Liposuction yapılan yerlerine bastıklarında ezik, çürük ağrısı duyarlar.

Riskler
    Sanıldığının aksine emboli riski diğer bütün ameliyatlarda olduğu kadardır ve oldukça nadirdir. Hastalarda bazen uygulama alanlarında geçici uyuşukluk olur.

Şişmanlık
    Liposuction şişmanlık tedavisinde kullanılmaz ancak hasta diyet ve egzersizlerle zayıfladıktan sonra uygulanırsa daha etkili olur.

2. Despo

Despo ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    6.095
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Serbest
    Yer:
    Danimarka
    Profesyoneller sizce bulk zamaninda cut´e girince bunu uyguluyormudur ?

3. Atlas

Atlas Üye

Beğenileri:
    33
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    Bence yapmıyorlardır, çünkü iyileşme periyodu çok uzun ve acılı bir ameliyat özellikle erkeklerde. Prolar haftalarca idmansız kalamaz diye düşünüyorum.

4. masteer

masteer Özel Üye

Beğenileri:
    1.095
    Ödül Puanları:
    103
    Valla ben bu proları azıcık tanıyosam mutlaka bı tanesı denemıstır derım, steroıdı hormonu basıp basıpta yarısmadan bır sure
    once butun kanını daha once dondurdugu temız kanıyla degıstıren adamlardan her sey beklenır :p

5. Veyron

Veyron Özel Üye

Beğenileri:
    440
    Ödül Puanları:
    93
    Yer:
    Republic Of Fenerbahce
    bu şekildekanında doping çıkmamışmı yani ?

6. sarc4stic

sarc4stic Özel Üye

Beğenileri:
    2.261
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Satış Temsilcisi
    Yer:
    Istanbul
    LIPOSUCTION

Liposuction vücutta belli bölgelerde toplanan yağların vakum yardımı ile ince kanüller (metal borular) kullanılarak alınması yöntemidir. Bu girişim ile vücudun diğer bölgelerine göre daha fazla yağ toplanması olan yerlerden yağlar alınarak vücuda daha orantılı bir şekil kazandırılmaktadır. Bu işlem göbek, kalça (basenler), bacaklar, diz, bel yanları, sırt bölgesi, ayak bilekleri, kollar ve çene altı gibi bölgelerde özellikle uygulama alanı bulmaktadır.

Yağların uzaklaştırılarak vücuda yeni şekil vermek amacıyla günümüzde bilimsel olarak kabul edilmiş komplikasyonları en az olan tek yöntem, yağların vakum yardımı ile emilmesi yani bilimsel adı ile liposuction yöntemidir. Bu işleme tıbbi literatürde body sculpting, body contouring, suction lipectomy gibi isimler de verilmektedir.

Liposuction işlemi büyük enjektörlerle veya vakum cihazı kullanılarak yapılabilir. Her iki durumda da vücut bölgesine göre değişmek üzere 2, 3 ve 4 mm çaplı kanüller kullanılır.

1970'li yıllardan beri liposuction, plastik cerrahide uygulanmaktadır. Daha önceki yıllarda daha kalın çaplı kanüller kullanılır idi. Son yıllarda bu yöntemdeki en önemli gelişme ıslak teknik denilen tekniğin uygulanması ve daha küçük çaplı borular kullanılmasıdır. Yağ emilecek bölgeler içine lokal anestezik ve kanamayı azaltan ilaçların (adrenalin) bulunduğu serumlar enjekte edilmekte ve bu bölgelerden yağlar daha kolay ve kansız şekilde çekilebilmektedir. Küçük çaplı kanüller kullanılması ameliyat sonrası oluşabilecek düzensizliklerin ihtimalini en aza indirmektedir.

Liposuction bir zayıflama yöntemi değildir. İdeal olarak kilosu normal ya da normalden biraz fazla olan ancak vücudun belli bölgelerinde diğer bölgelerden daha fazla yağ toplanması olan kişiler için uygulanmaktadır. Özellikle bayanlarda kalça, basen, uyluk (üst bacak), karın ve bel bölgelerinde diğer bölgelere göre daha fazla yağ toplanması görülmektedir. Bu işlem ile bu bölgeler inceltilerek diğer bölgeler ile orantısı dengelenmektedir. Liposuction ile vücut şekillendirilmesinde yağ toplanmalarının olduğu tüm bölgeler değerlendirilerek aynı seansta yağların alınması başarılı bir sonuç açısından çok önemlidir.

Liposuction ameliyatı yağ alınacak bölge uyuşturularak lokal anestezi altında veya genel anestezi altında yapılabilir. Biz çok geniş alanlarda çalışma gerekmediği durumlarda lokal anestezi ile desteklenmiş sedasyon anestezisini tercih etmekteyiz. Lokal anestezi ile desteklenmiş sedasyon anestezisiyle yapılan girişimlerde de anestezist doktor ameliyatta bulunmakta ve hastayı yatıştırıcı birtakım ilaçlar ile rahatlatmakta ve ağrı duyması muhtemel evrelerinde kısa süreli olarak uyutmaktadır.

Liposuction işlemi sadece kanüllerin gireceği 3-4 mm uzunluğunda kesiler yolu ile yapıldığından ameliyat sonrası herhangi bir kesi izi göze çarpmamaktadır. Ameliyat sonrası dönemde girişim yapılan bölgeye elastik korseler giydirilmektedir. Böylece derinin yeni yerine daha pürüzsüz şekilde adapte olması sağlanmaktadır. Bu korselerin ortalama 2-3 hafta boyunca giyilmesi tavsiye edilmektedir. Liposuction hasta açısından ameliyat sonrası çok rahat geçen bir girişimdir. Liposuction işlemlerinden sonra hasta genellikle birkaç saat içinde evine yollanmakta ve bir iki gün içinde işine ve günlük aktivitelerine geri dönebilmektedir.

Ameliyat sonrası oluşabilecek hafif ağrılar ağrı kesiciler ile kontrol edilebilir. Liposuction girişiminden sonra yağ alınan bölgelerde ödem ve morluklar oluşacaktır. Morlukların geçmesi 3-4 haftayı, şişliklerin tam olarak inmesi ve kesin sonucun ortaya çıkması da 6-8 haftayı bulabilmektedir.

Liposuctiondan sonra hastaya fiziksel egzersizler ve işlemin yapıldığı bölgelere LPG uygulamaları önerilmektedir. Bu şekilde ödemlerin daha çabuk geçmesi ve derideki dalgalanma ihtimalinin daha az olması sağlanmaktadır.

Liposuction işleminde en önemli komplikasyon yağ alınan bölgede dalgalanmalar (ondülasyon) ve birtakım göçük noktaların oluşmasıdır. Yağ alınan bölgeden normalden fazla yağ alınması veya düzensiz olarak yağ alınması bu sonucu doğuracağı gibi deri elastikiyeti iyi olmayan kişilerde de bu durum ortaya çıkabilir. Ortaya çıkan bu problemlerin düzeltilmesi oldukça güçtüır. Bu nedenle bu işlemin deneyimli ellerde uzman kişiler tarafından yapılması çok önemlidir.

Liposuction, sellülit denilen derideki düzensizlikleri azaltabilmekle birlikte tamamen ortadan kaldırmayacağı bilinmelidir. Deri elastikiyeti iyi olan genç hastalarda daha iyi estetik sonuçlar elde edilmektedir. Liposuction yapılan bölge yağ hücrelerinin sayısı azaltıldığından, kişi bundan sonraki yaşamında kilo aldığında özellikle bu bölgelerde yağ toplanması olmamaktadır.

Liposuction işlemi uygun hastalar seçildiğinde deneyimli ellerde yapılırsa çok başarılı sonuçlar veren bir girişimdir. Ancak uygunsuz bir girişimle belli bölgelerden aşırı yağ alınmasına bağlı oluşan deformitelerin geriye dönüşünün oldukça güç olduğu akıldan çıkartılmamalıdır.

Orjinal metine ulaşmak için tıklayın

7. serdar1980

serdar1980 Guest

Bilgiler için teşekkürler. Ayrıca ben lipo yaptırdım. Yaklaşık 8 ay oluyor. Çok memnunum şahane bir olay. Sorusu olan arkadaşlara da yardımcı olabilirim.

swordfish32 bunu beğendi.
  8. okaysarac

okaysarac Üye

Beğenileri:
    28
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Grafik Tasarimci
    Yer:
    Istanbul
    yaw ben ameliyatı gördüm feci ya..resmen fı fıs fıs pompalıyorlar..her pompada lapa lapa yağ çıkıyo :shock:

9. sahmat

sahmat Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    ...
    lipo yaptirmayi dusunuyorum..

merhabalar,
    yas 32, kilo 77 boy 177
    yedi aylik sIKI bir calismadan sonra 20 kilonun uzerinde dusus yasadim.. karin bolgesinde yer alan son parcalari yakmakta cok zorlaniyorum.. diyet ve kardio ile cok kasiyorum lakin 77 inin altina kalici olarak inemiyorum.. bu arada agirlik calismalarinida dune kadar devam ettiriyor idim.. icinde bulundugumuz hafta agirliklari birakip sadece kardiyo calistim.. bugun halsizlikten salona gidemedim.. yillarin yag birikimini sanirim cok hizli vermis olacagim ki (sadece) karin bolgesinde kok yaglar ile birlikte bir sarkma mevcut..
    ozellikle otururken ve one egilirken uc adet simit cikmakta..
    butun bunlarin yaninda ayakta poz verirken eskiye nazaran cok buyuk degisiklikler var.. fakat ben memnun degilim...

liponun bir diger yarari soyle imis; operasyon ile sadece yaglar degil ayni zamanda da yag kok hucrelerde aliniyormus bu sekilde yag toplama bir omur boyunca mumkun degilmis.. bana mantikli geliyor bu..
    hele hele duzenli spor yapan birisi olarak boyle bir korkum hic olmayacak..
    duzenli training beslenme ve dinleme ile kaslar ile kilomu yukseltirim diyorum..

kardiyo yaparken kalp krizi gecirmek veya kalbimi gereksiz yere buyutmek yerine lipo acisina sancisina katlanip su bel yan ve gobek yaglarindan kurtulayim diyorum..

zira amacim kardiyo calismalarina az zaman ayirarak agirliklar ile hacim yapmak..
    bir de yapi olarak tez canliyim sanirim.. makul olculere ayak uydurabilen birisi ama..

bu konuda yonlendirebilirseniz sevinirim zira lipo konusunda net degilim henuz..

yardimci olabilecekse yukarinda bahsettigim durumlara iliskin fotolari hazirlar yayinlarim burada..

daldan dala atliyarak yazdim kusuruma bakmayin..

saygilarimla,

10. okaysarac

okaysarac Üye

Beğenileri:
    28
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Grafik Tasarimci
    Yer:
    Istanbul
    Bence güzel bir şekilde dile getirmişsiniz, benim fikrimce o sarkmalar deriden kaynaklanıyor..simit dediğimiz olay sanırım siz falza kiloluyken gerilen deri yüzünden..Lipo ile çözüm olacağını sanmıyorum..Kardio da da kendinizi parçalamanız gerekmez..Makul çalışma standartları vardır zaten..ve bu standartlar çalışan insana zarar vermeyecek ölçülerle hocalar tarafından belirlenir..Hayatınızdan sporu eksik etmezseniz, bir de bu tezcanlılıktan biraz olsun sabır yoluna giderseniz mutlaka vücudunuz size göz kırpar.. ;)

11. sahmat

sahmat Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    ...
    sn okaysarac, size katilmakla birlikte yaklasik 5-7 kilo fazlam oldugunu soylemeliyim..
    butun mesele ifade buyurdugunuz gibi sabir da kitleniyor..

aramizda lipo yapmis arkadaslarimiz var mi acep ?

bizleri kendi tecrubeleri ile bilgilendirebilirlerse com makbule gececek, en azindan benim acimdan :)

12. Veyron

Veyron Özel Üye

Beğenileri:
    440
    Ödül Puanları:
    93
    Yer:
    Republic Of Fenerbahce
  13. sahmat

sahmat Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    ...
    veyron sogalasin, gectigimiz sure zarfinda sahsen baska youtube videolarina bakmistim..
    isin acikcasi hangi ameliyata bakarsaniz bakin insan az da olsa urker..
    benim tirtistigim ameliyat sonrasi durum, muhtemel yan etkiler ve komplikasyonlar..
    liposuction u kafamdan tam olarak atamasamda buyuk olcude vazgectigimi soyleyebilirim..
    beslenme kulturunu ogrenmeden, okumadan, bilgilenmeden bana gun yuzu, rahat yok, bunu ogrendim..
    icinde bulundugum bu savasi kazanacagimdan suphe etmiyorum..
    bu bakis acisina erismemde bodyforumtr mudavimlerinin uzerimde emegi coktur..
    sagolasinlar varolsunlar...
    saygilarimlan,

14. swordfish32

swordfish32 Üye

Beğenileri:
    18
    Ödül Puanları:
    18
    merhaba konu eski ama başka yaptıran var mı acaba benim sorunum bel çevresi benden kat be kat göbekli adamların bile bel çevresi benden daha dar ayrıca araştırmalarım sonucu göbek ve bel çevresi testosteron hormonunu negatif yönde etkiliyor ve bu sorun bende var bu yüzden bel çevresine lipo düşünüyorum yaptıran arkadaşların fikirlerini tavsiyelerini bekliyorum

15. swordfish32

swordfish32 Üye

Beğenileri:
    18
    Ödül Puanları:
    18
    4 senedir bir gelişme olmamış

Sayfayı Paylaş