Lindt Excellence 99% Kakaolu bitter cikolata

Konusu 'Marka Marka Besin Değerleri' forumundadır ve Cydia tarafından 17 Nisan 2014 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 3 üye.
  1. Cydia

Cydia Üye

Beğenileri:
    14
    Ödül Puanları:
    8

Nutrition Facts
    Serving Size 1 bar (50g)
    Amount Per Serving
    Calories from Fat 225
    Calories 270

% Daily Values*
    Total Fat 25g38%
    Saturated Fat 15g75%
    Trans Fat 0g
    Cholesterol 0mg0%
    Sodium 150mg6%
    Total Carbohydrate 4g1%
    Dietary Fiber 3g12%
    Sugars 1g
    Protein 7g
    Vitamin A 0%[​IMG]Vitamin C 0%
    Calcium 6%[​IMG]Iron 20%
    *

Migros'da bulabilirsiniz fiyatı yerli üretim bitter çikolatalara göre fazla pahalı 10tl civarın'da tabi yerli üretimlerin hepsinin yarısı kakao yarısı ise şeker olduğu muhtemel. Ürününü alıp denemedim, ancak deneyenler çok sert ve acı olduğunu ağızda'da erimek yerine topraklandığını belirtiyorlar.

Bodysoft bunu beğendi.
  2. kaka

kaka Üye

Beğenileri:
    144
    Ödül Puanları:
    53
    bence %90 ve üstü kakao lu çikolatalar artık manasını kaybediyo dediğin gibi acı bişey tadı felan yok en makbul %85 felan o da acı ama en azından hafif tatlısı oluyo. Tabi Türkiye'de böyle çeşit görmedim ben yurtdışında yemiştim.

3. Cydia

Cydia Üye

Beğenileri:
    14
    Ödül Puanları:
    8
    Ben acı bitter çikolataları severim, sıradan Ülker,eti sözde üzerinde %80 çikolata yazan ürünlerden pek kakao tadı alamıyorum yada beni tatmin etmiyor daha cok şekerleme yiyormuşum gibi geliyor bunun içerisinde neredeyse seker yok ve eminimki burada benim gibi bitter hastası olan arkadaşlarda vardır.
    Türkiye'de böyle kaliteli çikolata bulmalarının mümkün ayni zamanda bu markanın sırayla %99 %90 %85 %70 kakao içeren ürünleri mevcut, %99 kakao'nun herkezin zevkine uyan bir tad olmadığını belirtiyorlar zaten.

Ah bide fiyatıda uygun olsa rakipleri 2-3tl arasında iken kendisi 10tl civarında.

4. Bodysoft

Bodysoft Üye

Beğenileri:
    469
    Ödül Puanları:
    73
    Antioksidan açısından dünyada ki en önemli iki bitkiden biridir kakao.
    Bu ürünü ben bir siteden sipariş vermiştim Migros'da da olduğunu bu başlık sayesinde öğrenmiş oldum.
    Ben çikolatayı hiç sevmeyen ama kakao'yu çok seven biri olarak özellikle sipariş vermiştim ve benim damak tadıma çok uygun geldi.
    Normal çikolatayı sevenler bunu beğenmeyeceklerdir.

Kakao'nun inanılmaz yüksek antioksidan etkisinden dolayı %90 ve hatta üstü kakao içeren ürünler piyasa da çoğalacaktır.

Bu arada kakao'nun kalite dereceleri vardır aynı vanilya gibi! Yerli markalarımız büyük ihtimalle kalitesi düşük kakao kullanmaktadırlar. Çünkü kakao çok pahalı bir hammadedir. Hatta 10 yıl sonra "altın" muamelesi görecektir! Uluslararası Kakao Örgütü (ICCO) yetkilileri küresel stokların 2020 yılında tükeneceğini öngörüyor. (Kaynak)

Kaldı ki kakao üretmek çok çok zor ve sadece belirli ülkelerde yetiştirilebiliyor. Bazı çiftçiler kakao üretmeyi şimdiden bıraktı ve kauçuğa, palmiye yağına ve diğer tarım ürünlerine yöneldi. Çünkü daha zahmetsiz ve sürümü daha bol.

Bu arada kakao fazla tüketilmemeli (özellikle hamileler tüketmemeli) kararınca tüketilmeli. Bağımlılık yapıcı maddeler ile aynı segment de yer alan bir maddeyi içerir.

kaka bunu beğendi.
  5. Cydia

Cydia Üye

Beğenileri:
    14
    Ödül Puanları:
    8

Görünen o ki damak zevkimiz oldukça benzer.. Şuanda diyette olduğum için böyle şeyleri minimum'da tutmam lazım hele bunun gibi içeriğinde 25gram yağ olan bir ürünü.

Ancak, haftada bir kere antremanlardan sonra yenmesi çokta kötü olmayacaktır diye düşünüyorum. Pazar günleri genelde cheat meal yaparım bu çikolatayı cheat meal günümde denemek için sabirsizlaniyorum.. Normalde çikolata reyonuna bakmam bugun yulaf ezmemi alırken gözüme çarptı elime aldım uzun uzun kokladım daha sonra istemeye istemeye yerine geri koydum. :)

Bodysoft bunu beğendi.
  6. Cydia

Cydia Üye

Beğenileri:
    14
    Ödül Puanları:
    8
    Bugün bu ürünün 30gramlik %85 kakao içeren versiyonunu aldım, neden %99 kakao almadım diye soran olursa o 50grlik büyük paketlerde satılıyordu ve gönlüm 10tl'yi 50gramlik bir çikolataya vermeye el vermedi, o paraya gidip tavuk alırım dedim ve aldim'da.

Neyse marketten çıkar çıkmaz hemen açıp tadına baktım, bizim yerli markalarımızın sözde %80'lik aslında %30-%40 kakao gerisi şeker basılmış çikolatalara göre içerisinde 1gram şeker olan bu ürün beklendiği gibi daha tatsız onun yerine saf kakao'nun tadını aldım acı'mi evet acı ağızınızda acı bir tad bırakıyor sert şekersiz Türk kahvesi gibi düşünün, ancak bu kesinlikle hoşuma gitti normalde baklava,supangle yiyemeyen bir insanim 1-2 taneden sonra şeker komasına girecekmişim gibi hissediyorum bu yüzden bu ürün tamda benim damak tadıma göre diyebilirim hem bayılmadan hemde o gerçek kakao'nun o acı tadını alarak yiyebiliyorum.

Bu arada başıma ilginç bir olay geldi, ben çikolata reyonunda iken bir çift yaklaştı ve çikolatalara bakmaya başladı, sıradan çikolatalara baktıktan sonra bunun içinde domuz yağı var'mıdır ? diye soran eşine vardır, vardır, diye cevap verdikten sonra gittiler. :D

Son düzenleme: 19 Nisan 2014
    Bodysoft bunu beğendi.
  7. boksbody

boksbody Özel Üye

Beğenileri:
    2.870
    Ödül Puanları:
    123
    yuzde 85 ligini yiyorum bu aralar.
    alisinca guzel bile geliyo.
    ama bu cikolata ise diger yedigimiz gofret vs hepsi sekermis megersem.
    seker yiyomusuz

Sayfayı Paylaş