Leg press esnasında sol bacakta acıma+sonradan uyuşma

Konusu 'Sağlık & Sakatlanma' forumundadır ve Otkakönmişkılıç tarafından 15 Ocak 2010 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 5 üye.
  1. Otkakönmişkılıç

Otkakönmişkılıç Yeni Üye

Beğenileri:
    34
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Ankara
    Arkadaşlar önceden squat,deadlift,leg curl bazen de lunge giriyordum.
    6 aylık sporcuyum.Bugün ilk defa leg press girdim.
    Aletin üzerime gelmesine çok müsaade edersem,yani ittirdikten sonra üzerimize gelirken kendime çok yaklaştırdığımda sol bacağımın sol yan kısmında(üst taraflar,bacağın başladığı yerin hemen altı) rahatsız edici bir acı hissettim.
    Ve o bölge anında uyuştu.Antremanı sabah 11 de yaptım.O bölgeye hala tırnağımı vs batırdığımda acı hissetmiyorum.
    Endişelenmeli miyim?

Bu arada harekete hem ilk sette hafif kiloyla girdim,hem de leg pressden önce squat yaptım.Yani bacaklar soğuk değildi.
    Teşekkür ederim.

2. kaka

kaka Üye

Beğenileri:
    144
    Ödül Puanları:
    53
    bel ile ilgili bir problem olabilir çünkü bel fıtıgındada bacaklara giden sinirler sıkışıyor ve uyuşma oluyor bel ile ilgili bi durum var mı peki. ama bence sen en iyisi bi doktora git.

3. Otkakönmişkılıç

Otkakönmişkılıç Yeni Üye

Beğenileri:
    34
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Ankara
    Belde sorun yok,sağlam.
    Bele bir şey olsa squat ya da deadlift de olurdu bence.

4. kaka

kaka Üye

Beğenileri:
    144
    Ödül Puanları:
    53
    o zaman sinir sıkışmasıdır büyük ihtimal

5. deathlifter

deathlifter Üye

Beğenileri:
    2.739
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    bilgisayar muhendisi
    Yer:
    istanbul
    leg press çok da mühim bir hareket değil squat deadlift yapıyorsan gerek yok bence. benim fikrim tabi. gücü squat deadlift de harca gücün onlara kalsın. leg press çok izole bir hareket. ayrıca çok indirilmemeli çok da gerilmemeli diye biliyorum.

6. cadocx

cadocx Üye

Beğenileri:
    406
    Ödül Puanları:
    0
    leg press nasıl izole hareket
    compound yani birden fazla eklemin ve kas grubnun hedeflendiği egsersizlerdir
    leg press de bu gruba dahil

7. estetik fenomen

estetik fenomen Üye

Beğenileri:
    614
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    istanbul
    Anlattığına bakılırsa sinirler zarar görmüş ama dert etme, zamanla düzelir. Çok başıma geldi de oradan biliyorum. O bölgeyi bir süre dinlendirmende fayda var, iki hafta kadar bir dinlendirmelisin derim. Geçmiş ola...

8. Otkakönmişkılıç

Otkakönmişkılıç Yeni Üye

Beğenileri:
    34
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Ankara
    Maalesef aynı sorun cuma günü ilk bacak hareketim olan squata boş barla ısınırken tekrarladı.
    Günlük hayatta sorun yok.Sadece bazen duruş-oturuş şeklime göre aynı bölgede çok çok hafif uyuşma+karıncalanma oluyor.
    Farkedilecek gibi değil aslında ama,biraz paranoyak oldum.
    Belden(omurgadan) bacağa giden sinirlere zarar vermiş olma olasılığım yüksek.
    Sinir hücreleri kendilerini yenileyemediğine ve üreyemediğine göre ne halt yiyeceğim bilmiyorum.
    Ben bu korkuyla değil 2 hafta 6 ay bacak çalışamam.

Geçmiş olsun dilekleriniz için teşekkür ederim.

9. atakan_irresistable

atakan_irresistable Üye

Beğenileri:
    710
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    istanbul
    öncelikle bir dahiliye doktoruna görünmenizde fayda var.

özellikle durumunuza doktorunuza açınız

sizden

-ekg
    -tan tahlili isteyecektir.

ekg normal kan tahlilin de hormon ferritinin isteyebilir. bu uyşmalar kendiliğinden
    durduk yere baş gösteriyormu?

ferritinin vucudunuzda az olsa gerek. normal değerleri 30-300 arası sizde eksikliği görülebilir. doktorunuza görünseniz iyi edersiniz.?

ilk önce dahiliye servisine uğrayınız!

10. deathlifter

deathlifter Üye

Beğenileri:
    2.739
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    bilgisayar muhendisi
    Yer:
    istanbul
    Bilgisine çok güvendiğim bir kişi (bu spora yıllarını vermiş) 3-4 sene önce kendisine sorulan bir sorunun cevabında leg press den izolasyon hareketi olarak bahsetmişti ve çok da yapılmasına gerek olmayan bir hareket olarak belirtmişti. Gidip o forumdan arattım:

http://forum.mezun.com/showthread.php?p=967882
    ..
    Bence leg pressi unut, daha gecen gun cok egitimli uc hoca ile oturup konusuyordu, hepimizin de farkina vardigi, kisi leg press yaptikca kalca ve omurga sorunlari olasiliginin nasil arttigi durumu idi. Leg press yerine ucuncu hareket olarak bir tur posterior chain yani arka zincir hareketi yap. Tzokoya soyledigim swill ball leg curl, romanian dead-lift, hyperextension, glute-ham raise ya da reverse hyperextension hareketlerinden biri olabilir bu. Asagida begendigim ornek videolarini yapistiriyorum:
    ..

Başka bir soruya cevap:
    http://forum.mezun.com/showthread.php?p=616592
    ..
    Yahu insanoglu yurumeye baslamadan once squati ogrendi. Ogrendi de bizim modern fitness zekasinin yarattigi yere monte edilmis leg press'ler, leg extension'lar ve smith machine'ler yuzunden comelebilme ozelligini koreltti. Benim su anki kutuphanemde squat egzersizin oneminden bahseden belki yuz kadar kaynak bulunmaktadir. Dunya uzerindeki hicbir makina, bacak kaslarini bir squat, dead-lift ya da lunge egzersizlerindeki kadar fonksiyonel olarak uyaramaz. Cunku squat vucuttaki kaslarin %75'ini calistirirken, diger %25'lik kisim ise bizi stabilite etmektedir. Gel de bunu leg extension makinasinda set aralarinda hazir oturmusken televizyon seyreden ya da dergi okuyan salon mudavimine anlat!!!

..

Başka bir soruya cevap
    http://forum.mezun.com/showthread.php?p=648651
    ..
    Bacak gunun tamamen allak bullak. Lunge, dead-lift ve squat gibi egzersizler, en cok enerji ve stabilite gerektiren egzersizlerdir, o nedenle baslarda yapilmalidir. Calf ve leg press gibi oturularak yapilan izolasyon egzersizleri ise en sonda.
    ..

Şimdi tabii şunu diyeceksiniz bu adamın cevaplarını koymuşsun bunun doğru dediği ne malum kimin nesi diye. Ben o kişinin (Serkan Yimsel) yazılarını 4-5 sene takip ettim, kendisi bu konuda bir yığın sertifika, lisansa sahip amerika da bunun eğitimi almış biri ve şu an bu konuda eğitmen, kitapları var, hayatını buna adamış ve hayatı boyunca suppl bile kullanmadan devasa squat deadlift bench değerlerine ulaşmış 15 yıldır bu işle uğraşan biri. Hayatını bu işten pro olarak kazanıyor ve yurt dışında pro rus halterci ile de çalışma fırsatı bulmuş yani ben kendim yazdıklarına tamamen güveniyorum.

leg press e gelince izolasyon hareketi olarak belirtmesinin nedeni, temel insan hareketleri olan çömelme (squat) veya buna benzer (lunge, deadlift) dışında, makineye bağlı olduğu için. Kendisi makineli hareketlere karşı ve faydanadan çok zarar getirdiğini sadece belirli dönemlerde başvurulması gerektiğini belirtmişti bunu da birçok makale ile ispatlamıştı.

Bence tartışmamız gereken leg press izole mi değil miden ziyade bu hareket gerekli mi yoksa aslında gücümüzü deadlift squat lunge gibi temel hareketlere harcasak daha mı iyi? Hem zaten uzun vadede leg press in zararlarından da bahsetmiş.

11. cadocx

cadocx Üye

Beğenileri:
    406
    Ödül Puanları:
    0
    izole tanımı bambaşkaymış biraz şaşırdım açıkcası
    leg press i programa dahil etmek zorunda kaldım yoksa quad için hareket kalmıyo
    temel hareketler zaten programın vazgeçilmezi bu konuda hemfikiriz

12. wearyfeat

wearyfeat Üye

Beğenileri:
    42
    Ödül Puanları:
    38
    en sevdiğim hareketlerdendir leg press.ısınma gerdirme hareketleri yapıyormusun makinaya girmeden önce.ısınmadan ant başlıyorsan ondan olabilir.makinaya girmeden önce gerdirme hareketleri yap bence.tabi yapmıyorsan...en iyi çözüm doktor

Sayfayı Paylaş