Leasing Yaptınız mı? Leasing Hakkında Bilginiz Var mı?

Konusu 'Konu Dışı' forumundadır ve diez tarafından 3 Şubat 2008 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen kişi sayısı 1 user .
  1. diez

diez ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    14.492
    Ödül Puanları:
    123
    Arkadaşlar buaralar 2 konu için leasing araştırıyorum..
    1.si CNC Tezgah ve makine ekipman için
    2.si daha uzak bir hedef gym açmak için..

daha önce leasing yaptınız mı? yada detayları, incelikleri, şartları nelerdir?
    en kısa zamanda bir kaç banka ile görüşücem ama fikir verirseniz sevinirim..

2. Despo

Despo ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    6.062
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Serbest
    Yer:
    Danimarka
    Diez bu yazdiklarimin belki sana hic bir faydasi olmayacak ama biraz olsun faydalari hakkinda bir fikir sahibi olmus olursun.

Burada son yillarda sirketler arabalari satin alma yerine leasing yapiyorlar, özellike sifir mercedes arabalari gibi.
    Peki neden diyor insan, nedeni su - KISA sürelik icin (genelde bu tip kullanicilar arabalarini 3-4 sene icinde degistirirler) leasing yapmak daha mantikli, sifir alindigi takdirde arabanin degeri 3-4 sene icinde cok düsecegi icin, leasing yapiminda masraflar daha az oluyor. Leasing sirketleride arabalardan ayni anda cok aldigi icin arabalari hesapli alabiliyorlar.
    Ayrica Lease yapilan araba olsun veya herhangi bir baska birsey olsun, devlet sirket sahiplerine, vergide "yardimci oluyor" - daha az ödüyorsun.

Uzun süreli icin leasing yapmanin dogru olmadigini düsünüyorum, fakat belirli seneler sonrasinda genelde firmalar ürünü/ürünleri daha hesapli bir sekilde satiyorlar.
    Ürünleri kendin alirsan, ürünlerin ne kadara mal olacagini hesaplayip, leasingle karsilastirip ona göre hareket et bence. Ayni zamanda en önemli husus sanirim, bir salon acilacaksa ilk etapta lease yapilip - Eger iyi giderse anlasmayi yavastan degistirmek olur - Leasingden cikmak mümkünse tabi. Is kötü giderse leasing oldugu icin zararin daha az olur gibi.

Sartlar konusunda genelde "hava parasi" ödenir. Daha sonrasinda aylik kira gibi ödeme yapilir. Sartlar firmadan firmaya degisir fakat, bir cogu ürünleri leasing süresinden sonra hesapli bir sekilde ürünleri teklif eder - bunu görüsüp ögrenmek gerekir.

diez bunu beğendi.
  3. diez

diez ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    14.492
    Ödül Puanları:
    123
    Saol Despo..
    Leasing konusunda eski bankacı bir arkadaşımdan da bilgi aldım..kdv'nin %1den %18e çıktığından beri (yakın zamanda) leasing'in artık çok karlı olmadığından bahsetti..
    Ne yapabiliriz dedim..
    Ziraat yada halk bankın uygun yatırım kredileri verdiğinden bahsetti..
    belki 1 yıl geri ödemesiz bir plan olabilir..

Despo bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş