Lateral raise sıkıntısı

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve undisputed01 tarafından 30 Mayıs 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 11 üye.
  1. undisputed01

undisputed01 Üye

Beğenileri:
    52
    Ödül Puanları:
    38
    Bu lateral raise denilen yan omuz hareketini diğer hareketlere göre düşük kiloda yapıyorum çok zorlanıyorum 12 kg dumbellerle bile nası güçlendirebilirim bu bölgeyi ?

2. Dexter_Morgan

Dexter_Morgan Üye

Beğenileri:
    665
    Ödül Puanları:
    123
    lat zaten düşük kiloda yapılmalı. açış hareketlerinde 12 tekrarın altına düşmeyecek şekilde çalışmanı öneririm. ben 7 aydır aynı kilodayım kilom artmadı ama iyi verim alıyorum. önemli olan sürekli strese sokmak ağır girmek değil.

3. baskn35

baskn35 Üye

Beğenileri:
    124
    Ödül Puanları:
    53
    lateral raise 'ı 12 kiloluk dambıllarla yapıyosun? Çok merak ettim gerçekten ne derece doğru yapıyosun o hareketi

4. Cattleya

Cattleya Yeni Üye

Beğenileri:
    233
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Aydın
    120-130 kg bench basan kişilerin 10 ar kilolarla lateral yaptığını biliyorum,bu hareketin mantığını iyi kavramak gerek 12 şerde nizami yapamıyorsan indir yarıya 6 6 çalış 5 5 çalış nizami 12 tekrar yap 3 te set koy oh miss

StormBlast bunu beğendi.
  5. undisputed01

undisputed01 Üye

Beğenileri:
    52
    Ödül Puanları:
    38
    Benchde 85 lerdeyim daha oralara çok var ,
    baskn35 normalde 10 kg dumbeller ile 12 10 8 doğru şekilde çıkarabiliyorum zaten , sormamın sebebi salondaki cılız uzun boylu birinin 15 kg ile yapmasıydı :)

6. Xsteel

Xsteel Yeni Üye

Beğenileri:
    42
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Ankara
    ağırlık,merkezin uzağına düştükçe fazla yük biner,o 10 kg'lik dambıl omzundan ne kadar yzaktaysa katlanarak artar bindirdiği yük,uzun kollu birisinin 15 kg kaldırması imkansız gibi.mr olympialar 25 kg yi hareketi düzgün yapamadan zorlayarak kaldırıyor.kısa kollular daha avantajlı,bu hareket için 5-10 kg idealdir

7. D.Wolf

D.Wolf Üye

Beğenileri:
    2.200
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    istanbul
    Kütle katmak için dönüşümlü olarak nizami tekrarlar yapabileceginiz max ağırlıktaki kiloyu seçip, az tekrarla o bölgedeki lifleri büyütebilirsiniz/güçlendirebilirsiniz.

Lateral raise de ağır kilo ile çalışmak periyodik olarak yapılması uygun olabilir, küçük kas grubu da olsa orayı uyaracak tempo ve kiloyu iyi seçmek lazım.

Lateral raise hareketinde ben tekrar saymıyorum, kollarımı kaldıramayana kadar yaparım genelde çünkü bu tarz izole ve açış hareketlerinde kas grubu genelde düşük-orta kiloyla baskı aldıgı zaman, çok tekrar yapsanız bile, bölgedeki oksijen yenilenmesi hızlı oluyor ve sonraki sette performansınızda pek düşüş meydana gelmiyor.

Son olarak, omuz bölgesinin belki de küçük gibi görünen ama bana göre bel kemiği hareketlerinden birisi. Olabildiğince yavaş ve yedirerek yapmaya özen gösterdikten sonra, kilo konusunun çokta önemli olmadıgını anlayacaksınız. Yine de ara sıra rutine tam girmeden, biraz ağır kiloyla(chatting yapmadan) o bölgede bir şaşırtma meydana getirmekte iyi bir fikir olacaktır.

undisputed01 bunu beğendi.
  8. RaJeV

RaJeV Üye

Beğenileri:
    686
    Ödül Puanları:
    123
    Lateral raise 12 kg ile cheating yapabilmen bence neredeyse imkansız. Omuzda aşırı kilolara çıkayım derdi olmamalı. Önemli olan hareketi doğru ve yedirerek yaptırmak. Ha ilk seti biraz cheating ile ağır kilolarda girebilirsin. Doğru şekli:

[YOUTUBE]https://www.youtube.com/watch?v=ASNNE44n_Zk[/YOUTUBE]

Ayrıca tavsiyem tepe noktasına çıkınca 2-3 sn bekleyip negatif yönde indirirken çok yavaş bir şekilde indirmen

StormBlast bunu beğendi.
  9. moothy

moothy Üye

Beğenileri:
    1.308
    Ödül Puanları:
    123
    aynen bence olay tepe noktasında bekleyiş ve kontrollü indirişte
    bizim salonda büyük çoğunluk öyle bir kaldırıyorki kafasının üstünde sanki 2 dumbell birbiriyle çarpışacak
    o kadar yukarı kaldırmanın ne mantığı varsa artık

10. SPARTACUS5

SPARTACUS5 Üye

Beğenileri:
    114
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Doctor
    Yer:
    İstanbul
    Hem tam verim almak istiyoqg hem de ağır çalışmaktan vazgeçemiyorsan, drop set yap.4 setin son ikisini drop yapar, optimum verim alırsın.
    Mesela örnek bir lat. raise drop program:
    5 kg x 15
    7,5 kg x 12
    10 kg-7,5-5(drop) x 12
    12,5 kg-10-5(drop) x 12

Nizami kaldırıp tükenince bir alt ağırlığa geçip toplamda 12 tekrar çıkaracaksın son iki sette.;)

11. mavzer95

mavzer95 Üye

Beğenileri:
    24
    Ödül Puanları:
    0
    Arkadaşlar 16 yaşındayım ama 15 yaşından beri arada sırada lateral basardım çok çok acemiyken 2 kg la başladım şu an 11 kgdayım set sayılarım 30 25 15 ... gibi çok yararlı bir hareket omuz için omuzlarımın iriliğini laterala borcluyum

12. undisputed01

undisputed01 Üye

Beğenileri:
    52
    Ödül Puanları:
    38
    Omuzlarim gayet iri benim de omuz başlarımı ben de bu harekete borçluyum açıkcası 11 kg ile 30 tane adam gibi yapamazsın kardeşim onu söyleyim ben bayadır yapıyorum bu hareketi çok uğraştım 10 kg ile o videodaki gibi nizami diyebiliriz 12 çıkarıyorum yüzümün şekli bile değişiyor yaparken kolay

13. Leviathan

Leviathan Üye

Beğenileri:
    29
    Ödül Puanları:
    0
    Salonda görüyorum insanlar ellerini savurarak lateral raise yapıyorlar, çok bir tecrübem yok ama bu hareket kontrollü yapılmadığı müddetçe kolla savurarak yapılması halinde zaten omuza çok az bir şey vuruyor, hem Allah korusun tam ısınmadığınız bir güne denk gelir ağır kilolar omuz ekleminden çıkmaya bile neden olabilir savurarak yapıldığında.

Kontrollü (savurmadan kaldırış yavaş indiriş) yapıncada yüksek kilolar çok zor.

14. mavzer95

mavzer95 Üye

Beğenileri:
    24
    Ödül Puanları:
    0

ayakta yapmıyorum arkadaşım otururken gayet kolay oluyor artık ayakta yapıp 2 kg hafifleticem

15. AkrepHan

AkrepHan Yeni Üye

Beğenileri:
    288
    Ödül Puanları:
    0
    dostum ayakta yaptığın orta omuza oturarak yaptığın arka omuza vurur tavsiyem 1 arka 1 orta 1 ön omuz hareketi yapman yönündedir

Sayfayı Paylaş