Laptop Tavsiyesi - ASUS M51VR / TOSHIBA A300-15A / DELL 1535 A81P3

Konusu 'Konu Dışı' forumundadır ve bonatschi tarafından 1 Ekim 2008 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 15 üye.
  1. nika

nika Üye

Beğenileri:
    98
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    yönetici
    Yer:
    Bursa
    TOSHIBA' yı diğer markalardan üstün kılan yanı component üretiminde dünyanın bir numarası olmasıdır. Toshiba' nın tasarımı diğer markalarla elbette karşılaştırılabilir ancak karşılaştırma component açısından olursa şüphesiz Toshiba üstün gelir.

bonatschi bunu beğendi.
  2. aneximandros

aneximandros Özel Üye

Beğenileri:
    2.154
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Teorik Kimya
    Yer:
    USA
    Ben Toshiba'larin tiplerini hic sevmesem bile, tabir-i caizse katoz duruyorlar, sagladiklari servis her sene odul aliyor. Bildigim kadari ile okulu bitirmek uzeresin, eger yurt disinda da garantim ise yarasin, yaya kalmayayim diyorsan Toshiba olmali secimin. Burada bahsi gecen diger firmalar uluslarasi garanti sunuyor mu bilmiyorum (Sony'de de var galiba). Senin konumundaki biri icin goz ardi edilmemesi gereken bir faktor bence bu garanti olayi.

bonatschi bunu beğendi.
  3. bonatschi

bonatschi Özel Üye

Beğenileri:
    4.944
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Londra
    aneximandros,

Garanti konusunda son derece haklısın, benim de dikkat ettiğim bir husus "uluslararası" garanti sunması..

Markalar içerisinde ASUS 2 sene uluslararası garanti sunuyor, TOSHIBA'da ise 1 sene uluslararası garanti var.

Bunlar dışında aklıma LENOVO (IBM) takıldı.
    Başarılı konfigurasyonları hesaplı olarak sunuyorlar.
    Mesela şu model:
    http://www.bimeks.com.tr/urun.aspx?kid=1002&uid=100696

Bildiğiniz gibi LENOVO IBM'in bilgisayar bölümünü satın aldı ve Çin markası.
    IBM'ın thinkpad'larından son derece memnun olan birisi olarak LENOVO'ya IBM ile olan ilişkisi nedeniyle sıcak bakıyorum.
    Ancak Çin markası olması, pazarda ürünlerinin yeni yeni yaygınlaşmasından ve tüketici geribildirimlerinin henüz yetersiz olmasından dolayı soru işaretleri var kafamda.

Bu arada laptop model araştırmasının sonu yok.
    O kadar çok alternatif ve özellik sunuyorlar ki insan hepsinin içinde resmen boğuluyor.
    Ömrümü yedi resmen bu iş:)

4. aneximandros

aneximandros Özel Üye

Beğenileri:
    2.154
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Teorik Kimya
    Yer:
    USA
    Oyle gercekten, benimkini benim hoca almisti, $2500 e kadar da ne istersen al demisti, secmem sadece yarim saat surmustu :). Isin icine fiyat/performans orani girince uzuyor da uzuyor bu is. Bende Dell Inspiron 9400 var. Gavur olusu gibi , 17 inch ekrani var. Zaten desktop gibi kullanacagimi bildigim icin bilerek boyle sectim. Bir tane de mobil almak istiyorum aslinda, soyle 10 inch dokunmatik ekranli.

5. bonatschi

bonatschi Özel Üye

Beğenileri:
    4.944
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Londra
  6. aneximandros

aneximandros Özel Üye

Beğenileri:
    2.154
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Teorik Kimya
    Yer:
    USA
    Evet, ASUS Triple E'ler cok seker, eger internete girip remote desktop falan yapacaksan da gayet iyi. Kendi isletim sistemleri ile geliyorlar. Iki defa almanin esiginden dondum :). Evim araba ile 15 dakika mesafede, evde zaten Imac var, ofiste de bahsettigim gavur olusu var. Biraz savurganlik gibi geldi, dedigim gibi son anda caydim.
    Belki ileride karartirim gozumu.

7. Mestano

Mestano Yeni Üye

Beğenileri:
    368
    Ödül Puanları:
    0
  8. bonatschi

bonatschi Özel Üye

Beğenileri:
    4.944
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Londra
  9. fightingfalcon

fightingfalcon Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    0
    ikisinide önermem...2500 ytl ye toshıba aldımda ne oldu tamam süper bir laptop ama daha ucuza ondan daha özellikli monster alsaydım diyorum kendi kendime....keşke laptop almadan önce biraz araştırma yapsaydım...abime yaptım ve monster ile karşılaştım valla bence harika......pc donanım sitelerinden araştırdımda bu kanıya vardım..

10. gaddarkemal

gaddarkemal Yeni Üye

Beğenileri:
    756
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    Bütçeyi arttırmışsın biraz şimdi de bahsettiğin fiyatta alternatif araştırmak lazım aslında.

Daha sonra o alternatifleri konuşurken sen yine bütçeni arttırırsan bu sefer yeni bütçeye göre yeniden araştırmak sonra yeniden bütçe artınca bu sefer o büt....

:)

11. Despo

Despo ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    6.095
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Serbest
    Yer:
    Danimarka
    Bonatschi,
    Ben 3 senedir IBM thinkpad kullaniyorum. Daha öncesinde Dell ve cok kisa bir dönem Acer kullandim.
    Dell´den cok uzak dur, islemcisi hemen isiniyor. Bizim evde 2 dell laptop var, kullanmak istemiyorum inan.

Benimde laptopum bir aydir cok düzensiz calisiyor, aniden kapaniyor.
    Toshibalarin iyi oldugunu banada Saydam ve MT söyledi.
    Bugün bende biraz arastiracam, ancak yinede ben sanirim IBM alacagim veya Lenova (IBM´in)
    10 senedir hemen hemen ayni tasarimla üretselerde cok saglam bir bilgisayar. Dell olsa bana maximum 1 sene dayanirdi.

Dün arkadasin biride bana Lenovayi önerdi, cok büyük bir sirkette calisiyor ve calisanlarin her birine Lenova aldiklarini belirtti.
    Danimarkada büyük sirketler genelde hep IBM/Lenova kullanir.
    Ancak icerigine göre diger markalardan genelde pahalilar.

bonatschi bunu beğendi.
  12. fightingfalcon

fightingfalcon Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    0
    valla arkadaş yine baktımda laptoplara monster abi çok yakında alacam inş....

13. gaddarkemal

gaddarkemal Yeni Üye

Beğenileri:
    756
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    Ben monstera pek güvenemiyorum açıkçası, kimdir nedir bilmiyor bilemiyorum.

Evimin oralarda bir bilgisayarcı satıyorda broşürünü gördüm ama içime sinmedi. Fiyat performans olarak çok şey vaad etsede nedir ne değildir bilmediğinden güvenemiyor insan.

14. bonatschi

bonatschi Özel Üye

Beğenileri:
    4.944
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Londra
    gaddarkemal:
    Bütçeti arttırdım biraz. Çünkü sonuçta bütün hayatım o laptop çevresinde dönecek.
    Masaüstümü de ihtiyacı olan birine bağışlayacam.
    Almışken en güzelini alıyım dedim ve maksimum sınırını 2000 YTL yaptım.
    İyi yakalamışsın tebrik ederim :)

Despo:
    Açıkçası Lenovo hakkında yorum gelmesini bekliyordum, çünkü ben de ev dışında IBM kullanan biri olarak son derece memnundum.

Ancak "IBM"den memnundum. LENOVO IBM'in bilgisayar bölümünü aldıktan sonra aynı kalitede ürünler çıkarttı mı veya çıkarıyor mu bilmiyorum, o nedenle LENOVO kullananların (daha ürünleri çok yeni olsa da) yorumlarını merak ediyordum.
    Senden bu konuda yorum almak çok iyi oldu.
    LENOVO'nın tasarımı ve klavyesi çok hoşuma gidiyor.
    Ancak Çin firması sonuçta ve soru işaretleri oluşturuyor bu bende..

Bu arada bugün yaşadıklarımı forumla paylaşmak istiyorum.
    Sabahleyin son kararımı vermiş bir şekilde SONY VAIO VGN-FW11e modelini almak için Kadıköy'deki LUX isimli Sony-Shop'a gittim.
    Sabah telefon açtığımdan ellerinde 2 adet ürün olduğunu (teşhir dışında) söylediler.
    Mağazaya geldiğimde mağaza müdürü olduğunu tahmin ettiğim beyin acaip tavırlarıyla karşılaştım.
    (Muhtemelen diğer müşterileriyle ilgili bir soruna sinirlenmiş, hıncını benden çıkarmaya çalıştı)

Adama sabah 2 adet ürün var dediniz, almaya geldim, şimdi sadece teşhir var diyorsunuz dedim.
    "Alacaksan al, almayacaksan alma" gibisinden sinirlerimi tepeme çıkartan bir tepki verdi.

Hiç cevap vermedim, mağazadaki diğer görevlilerden adamın kartını istedim (saf olan birisi verdi) ve sizi şikayet edeceğim diyerek çıktım.
    Ve gerçekten Sony'i arayarak hem mağazanın hem de adamın ismini vererek durumu anlattım, şikayette bulundum, kayıt altına aldılar.

Özetle adam sinirlerimi tepeme çıkardı bir anda.
    Ayrıca diğer Sony-shoplarda da ürün yok, bazı yerler hafta içi gelecek dedi ve bazılarına göre ürünün kasası değişecekmiş, dizaynı yenilenecekmiş, o nedenle bundan sonra ürün Kasım ayı başına kadar gelmeyecekmiş..

Bütün bu olanlardan sonra resmen başa döndüm:)
    O kadar araştırmadan sonra almaya karar verdiğim ürünü bulamam ve üstüne üstlük ürünün kasa değişimi yaşayacak olması (ki ürün çok yeni, daha çıkalı birkaç ay bile olmadı) kafamda yeni soru işaretleri oluşturdu.
    Yeni bir ürün niye kasa ve dizayn değişimi yaşar?
    Bence eski kasalarda (şu anda mevcut olan) bir sorun veya hata olmuş olabilir.
    Bilmiyorum.

Kasım başına kadar yeni kasayı beklemeyi düşünüyorum.
    Ancak yine kafam esip TOSHIBA ya da ASUS da alabilirim.
    Ne yapacağım hiç belli olmaz.. :)

Sony ürünleri kullanan ve Kadıköy yakasında oturanlar varsa, ilgili mağaza ve ilgili kişi hakkında detayı benden özelden alabilirler..
    Markayı kötülemek değil amacım, sonuçta bu mağazalar SONY'nin ile sözleşmeli çalışan bağımsız firmalar, ancak mağazayı teşhir ederek bana yaptıkları terbiyesizliği birçok fikir liderinin bulunduğu bu forumla paylaşmayı uygun gördüm.

Anlayışınıza sığınıyorum.

Son düzenleme: 3 Ekim 2008
    ciara, gaddarkemal ve aneximandros bunu beğendi.
  15. fightingfalcon

fightingfalcon Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    0
    kelimenin tam manasıyla canavar valla...:D forumlarda hep baktım hemen hemen herkes çok memnun...:)

16. gaddarkemal

gaddarkemal Yeni Üye

Beğenileri:
    756
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    Bağış olayını çok iyi düşünmüşsün Bonatschi, senin durumundaki herkese de örnek olacak bu davranışın. Ama bence vereceğin kişiyi seçmekte çok acele etme, tabi gecikme ama çokta acele etme sonuçta bir bilgisayarla deliler gibi sevinecek birine vermen bence daha sevimli olur.

bonatschi bunu beğendi.
  17. zigbog

zigbog Üye

Beğenileri:
    629
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Bilgisayar Programcısı
    Yer:
    İzmir
    Bir programcı ve Toshiba kullanıcısı olarak yazıyorum;
    benim tavisyem, ASUS M51VR240DV C2 P8600 2.4 3G250 15.4VSTPATX347O
    olurdu,
    sebebi; Toshiba da iyidir fakat çok fazla çıt kırıldım bir makine ve kronik fabrika hataları insanı uğraştrıyor.
    Dell Asus ve Toshibanın yanında sonik kalır. Küçük farklar büyük farklılıklar yaratır

bonatschi bunu beğendi.
  18. Despo

Beğenileri:
    6.095
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Serbest
    Yer:
    Danimarka
    Bonatschi,

Lenovo´nun IBMin tamamini aldigini bugün bende ögrenmis oldum, daha öncesinde IBMin sadece bazi bilgisayarlarini Lenovo markasi adinda sattiklarini saniyordum, yanilmissim. (IBM markasini bozmamak adina daha hesapli bilgisayarlarini Lenovo adinda sattiklarini saniyordum)

Baktigim modelin kapaginin üzeri mat degildi (eski IBMler gibi) tipki HPler gibi ayna gibi yapmislar, azda olsa biraz degisim olmus. Nedendir bilmiyorum bende cok seviyorum IBM´in laptoplarini (özellikle keyboardu :) )
    Toshibalarada baktim bugün burada, toshibalar cok hesapli (acerlarla hemen hemen ayni fiyatlara satiliyor)
    HP´lerin yari fiyatina satiliyor.

Mac´lerede baktim ve ögrendim ki windowsda kuruluyormus ve özellikle video ve resim programlari icin yaratilmis bir bilgisayar. Arkadasimin bir tanidigi tasarimci ve kendisi photoshop programinin aslinda Mac bilgisayarlari icin hazirlandigini söyledi.
    Apple magazasina girerseniz, 10 sene sonrasi bilgisayarlari görmüs gibi olursunuz.

1 ay icinde sanirim bende yeni bir laptop alacam, Lenovo´mi olur Mac´mi bilmiyorum :) iki cok ayri bilgisayar biri tipsiz digeri yakisikli :)

19. saydam

saydam Özel Üye

Beğenileri:
    1.922
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    serbest
    Yer:
    Academic Sport Center
    despo mac i hic tavsiye etmem,biliyorsun nedenini ama kardesim de artik mac aldi hatta 2 tane aldi ve alisti ama ben bir turlu alisamadim,eger mac e niyetin varsa ve imkanin varsa biraz kullan sonra karar ver,bu bilgisayar benim icin ingiliz arabalar gibi.

20. Despo

Beğenileri:
    6.095
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Serbest
    Yer:
    Danimarka
    Evet biliyorum, ancak Maclerde mac os x i tamamen kaldirip XP yükleyebiliyorsun veya ikisini ayni zamanda kullanabiliyorsun. Yani bir gün mac os x diger bir günde xp kullanabiliyorsun ayni bilgisayarda thums:

Dedigin gibi alismak gerekiyor MAC os´e ama ben cok begeniyorum, bu aralar zaten Ipodun yeni nano´sunada kafayi taktim:)

Sayfayı Paylaş