Laktozsuz Protein Tozları Listesi

Konusu 'Geri Dönüşüm Kutusu' forumundadır ve acem tarafından 3 Aralık 2012 başlatılmıştır.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
Watchers:
Başlığı izleyen kişi sayısı 1 user .
  1. acem

acem Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Merhabalar,

Ben de pek çok kişi gibi laktoz intoleransına sahibim. Üstelik çok az miktar laktoz bile günümü mahvedebiliyor (1 adet tatlandırıcı tablette bulunan az miktardaki laktoz mesela) .

Bildiğiniz gibi Whey proteinlerin pek çoğu laktoz içeriyor. "Lactose-Free" etiketleri de Sağlık Bakanlığı emriyle gümrükte sildiriliyor yada üzerlerine siyah bantlar çekiliyor. Dolayısıyla benim gibi laktoz intoleransı olanlar için laktoz içermeyen whey proteini bulmak tam bir kumar demek. Malum en ucuz protein 100lira. Bir protein tozu alıp da laktoz dolayısıyla rahatsız olursak, 100 lirayı çöpe atmış oluyoruz.

Bu sorunun bir nebze önüne geçebilmek ve benim gibi intoleransı olanlara bir referans olabilmesi amacıyla , laktozsuz ürünleri listelemeye başladım. Biraz ararsanız göreceksiniz ki aslında herkes böyle bir liste arıyor. Örneğin ben Muscle Milk kullanıyorum ve rahatsız etmiyor. Siz de aşağıdaki linkteki listeye eklemeler yapabilirsiniz.

Kullandığınız ve / veya laktoz olmadığından emin olduğunuz ürünleri eklemenizi rica ediyorum. Genel olarak "izole" proteinlerde laktoz olmaz deniyor ancak bunun doğruluğundan emin değilim. Çünkü kimisinin içeriğinde ne laktaz enzimi (laktozu parçalayan enzim) var ne de üzerinde laktozsuz diye bir ibare var.

https://docs.google.com/spreadsheet/ccc?key=0AmjPtkA2GJBLdDBITjl6OUc0WEFHa21TWWVfN1F3Rmc

2. brhmcr

brhmcr Guest

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.

Sayfayı Paylaş