L-Glutamine

Konusu 'Supplementler' forumundadır ve saydam tarafından 6 Ekim 2004 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 38 üye.
  1. fehmican

fehmican Üye

Beğenileri:
    44
    Ödül Puanları:
    0
    en önemlisi antrenman sonrası alımdır fakar tercihen yatmadan önce de 5 gr kullanılması etkilidir.

yvzmst bunu beğendi.
  2. Miracle

Miracle Üye

Beğenileri:
    243
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Ticaret
    Glutamine aldıgımdan beri geceleri kalkıp yıkanmak zorunda kalıyorum :( Anlayamadım gitti akşam yatmadan evvel almayı kessem mı acaba ? Veya Optimum'un icindekı glutaminle ayrıca alınan fazla gelıyor olabılır mı?

3. iskeletor

iskeletor Üye

Beğenileri:
    15
    Ödül Puanları:
    0
    arkadaşlar bir yardımcı olursanız sevinirim. boynumda ve belimde aşırı çalışma (ve ağır çalışma) nedeniyle 2 haftadan beri ağrılarım var. sabah uykudan kalkerken bayağğı bir fazlalaşıyor.Bugün hocama bahsettim. bana 100 gr kadar glutamin verdi. kas onarımı için gerekli olduğunu söyledi.şimdilik bunu dene dedi.

benim sormak istediğim şu; ben bunu günde 1 çay kaşığı içecekmişim. ama günde 4 yumurta beyazı ve 100 gr göğüs de yiyorum.Karaciğer ve böbreğe zararı olur mu ?

4. Blues

Blues Üye

Beğenileri:
    48
    Ödül Puanları:
    0
    Glutamine'nin karaciğere niye zarari olsun ki? Fazla protein alimi karacigeri zorlar ama alacagin glutamine de zaten gunluk maksimum 10gram olacak. Ayrica glutamine'nin esas kullanım amaci da vucudun yikimini azaltarak onarimini hizlandirmak.
    Eger yuksek oranda protein aldigini dusunuyorsan bol bol su ic, b vitamini takviyesi al. Ama protein olarak sadece 4 yumurta beyazi ve 100gr. gogus eti aliyorsan cok dusuk oranda protein aliyorsun demektir. Agrilarinin bir sebebi de bu olabilir. Vucudun yenilenmesi icin dengeli protein ve karbonhidrat alimi yapmalisin. Forumdaki beslenme ile ilgili yazilari okumanda fayda var. Ayrica gunde 8 saat uyku da agrilarini azaltacaktir.
    Oncelikli olarak dogru beslenme, gunde 8 saat uyku (hic olmuyorsa en azindan 6 saat) ve haftada bir gun OFFDAY (hem kardiyo hem agirlik calismasi yok) yenilenme icin gerekli. Eger bu kosullari yerine getiriyorsan ve yine de agrilarin varsa antreman sonrasi ve yatmadan once glutamine al.

Son düzenleme: 10 Mayıs 2009
    iskeletor bunu beğendi.
  5. iskeletor

iskeletor Üye

Beğenileri:
    15
    Ödül Puanları:
    0
    yok ben haftada 3 gün çalışıyorum. uykum ağırdır ve 8 saatten fazla uyurum :)
    ben biraz hevesli olduğum için genelde hep kaldırabildiğim ağırlığın biraz daha fazlasını kaldırmayı deniyorum.Kendimi çok kasıyorum.en son da şimdilik ağrılarım geçene kadar günde bir çay kaşığı içicem glutaminden.

Ağrılar hafifledikten sonra sadece antramanlardan sonra veya artık önce mi almam gerekiyor bilmiyorum ama antreman günleri alıcam.

6. cusco*

cusco* Üye

Beğenileri:
    282
    Ödül Puanları:
    73
    Yer:
    İstanbul
    Glutamine'in işe yarayip yaramadiği bile kesin değil şuan bazı kaynaklarda spor için işe yaramadığı söyleniyor..Hatta diez Vip foruma başlık açmıştı benim gönderdiğim kaynaklarla..Gerçekten ciddi derecede tartışalacak konu bu çünkü Glutamine'e dökülen para miktarı çok fazla..

7. sleepy

sleepy Üye

Beğenileri:
    643
    Ödül Puanları:
    0
    Alacağın 10 gr glutaminin sana hiçbir faydası olmayacaktır.

Ben daha önce oral glutaminin bir faydasının olmadığını söylemiştim.

Şimdi kendimi düzeltiyorum.

Oral glutamin alımının hiçbir faydasının olmadığını gösteren deneyler var.

Bu deneylerden birinde günlük 0.1g/kg glutamin takviyesi yapılıyor 1 hafta süreyle.
    Sonuçta bir fayda sağlanmıyor.

Diğer deneyde doz artırılıyor; fakat süre kısaltılıyor ve yine bir sonuç alınamıyor.

Son günlerde bir proje grubunun tezini okudum ve bu 2 deneyin başarısız olma nedenlerini açıklıyordu.

Son yapılan deneyde günlük 0.3gr/kg glutamin, 6 gün süreyle atletlere veriliyor.

Sonuç olarak yenilenme ve gücün peak noktalarında artışlar gözleniyor.

Eğer glutamin kullanıyorsanız bunu göz önünde bulundurun.

Bu konunun altını gerçekten çizmek lazım.

Uzun zamandır bunu yazmak istiyordum; ama bir türlü fırsat bulamadım.

Deneyin özeti bu; fakat ayrıntılı okumak isteyenler burdan indirebilirler:

http://rapidshare.com/files/231286356/Piattoly_thesis.pdf.html

Akay, Salash ve bonatschi bunu beğendi.
  8. iskeletor

iskeletor Üye

Beğenileri:
    15
    Ödül Puanları:
    0
    hiç bişey anlamadım ki ? yani tam olarak ne demek istiyorsunuz ? Hiç bir faydası yok mu diyorsunuz ?

9. sleepy

sleepy Üye

Beğenileri:
    643
    Ödül Puanları:
    0
    Öncelikle şunu açıklığa kavuşturalım.

Oral yolla alınan glutaminin sadece %43'ü kaslar için kullanılır. kalan %57'lik kısmı vücut metabolizmasına katılır.

Eğer yukarıdaki tezi okursanız (67 sayfa ama üşenmeyin okuyun), orda çoğu glutamin ürününün prospektüsüde yazan kullanım şeklinin yanlış olduğu kanısına varacaksınız.

Genelde günlük 10 gram glutamin önerilir; ama yapılan deneylerde bunun performansa bir katkısının olmadığı görülmüştür.

Yukarıda, tez için yapılan deneylerde, 6 gün boyunca günlük 0.3gr/kg'lık glutamin takviyesinin işe yaradığı ve sonuçları yer alıyor.

Örneğin 75 kg biri için günlük doz 22,5 gram olmalıdır yukarıdaki teze göre.

Sizin sorunuzu kısaca cevaplamak gerekirse, glutamin işe yarıyor; fakat yukarıda belirttiğim dozda.

İyi sporlar

Salash ve iskeletor bunu beğendi.
  10. cusco*

cusco* Üye

Beğenileri:
    282
    Ödül Puanları:
    73
    Yer:
    İstanbul
    günde 22,5 gram demek ayda 675 gram demek yani baya bir pahaliya patlar bu glutamine işi bize gerek yok glutamine filan whey,bcaa paklar :)

11. iskeletor

iskeletor Üye

Beğenileri:
    15
    Ödül Puanları:
    0
    şimdi anladım teşekkürler bilgi için.
    ama her yerde dediğiniz gibi 10 grmdan fazlası karaciğerde toksitlenmeye yok açıyor yazıyor. neyse ben şimdilik o zman 1 çay kaşığı ile idare edeyim :D

12. sleepy

sleepy Üye

Beğenileri:
    643
    Ödül Puanları:
    0
    Ben toksiklenmeyi hiçbir yerde okumadım.

Zaten bu ürünlerin sürekli kullanımını da kimse önermiyor.

13. muscle_pump

muscle_pump Yeni Üye

Beğenileri:
    53
    Ödül Puanları:
    0
    glutamine için para tuzağı diyorum universal kullandım bir etki hissetmedim ama bu amino asiti kullacak birisi eğer kas yıkımının önüne geçmek için kullanacaksa bcaa kullansın daha iiolur düşüncesindeyim...

14. sleepy

sleepy Üye

Beğenileri:
    643
    Ödül Puanları:
    0
    Üstünde yazdığı gibi kullandıysanız zaten bir sonuç alamazsınız.

15. HGH

HGH Üye

Beğenileri:
    13
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Reklam Yazarı
    Yer:
    İstanbul
    serdar aktolga, ersin kuruel vs dahil tüm profesyoneller glutamini eksik etmezler. Bzide kullanım yanlış ve hep dandik ürünlere para veriliyor.

0.3 mg kg başına çok mantıklı geldi çünkü ben profesyonel sporcuların aldıkları şekilde aldığımda inanılmaz çok samimi söylüyorum çoook çook faydasını gördüm.

Nasıl kullanıyorum derseniz, günde 4 kere 5 gr. sabah, idman öncesi, idman sonrası ve yatmadan önce.

(bu a arada bizim bildiğimiz çay kaşığı 5 gr değil! o ürünlerin üzerinde yazılan çay kaşığı; bizim tatlı kaşığı diye tabir ettiğimiz kaşık oluyor, bu da büyük hata bu konuda... )

örneğin kollarım 41 cm'de neredeyse 6 aydır takılı kalmıştı. 1 milim ilerleme sağlayamadım, whey i abarttım, bcaa aldım vs. vs..

ne zamanki 4 porsiyon glutamin aldım ölçü almayı başardım. Aylarca alamadığım 1,5 cm ölçüyü aldım 2 ayda.

Ama hangi glutamin? Glutamin var, glutamin var...

Tr 'de pek bilinmiyor glutamin meselesi sadece saflığa bakılıyor. Oysa glutain'in emilimi daha önemli, aldığınız glutaminin emilimi düşükse direk çöp... YAni önemli olan bioyararlılık bu konuda, kritik nokta bu!

Benim tavsiyem kesinlikle ULTIMATE NUTRITION BIOVOLUMIZING PLATINIUM SERIES diye geçen glutamin. Emilim konusunda üzerine yok! Ve inanılmaz etkili, çok samimiyim bu konuda. Bence whey vs dahil aklınıza gelebilecek supplemenler içinde en etkilisi glutamin.

Önemli olan dogru dozda ve doğru glutamini kullanmak, piyasadaki dandik malları glutamin glutamindir diyerek değil!

Saygılar

Son düzenleme: 10 Haziran 2009
    cengoo, Akay, kenan_23 ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  16. Ayberk1122

Ayberk1122 Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    18
    Merhaba dostlar,

Artık bende glutamine kullanmaya karar verdim ve aşağıdaki iki ürün arasında kaldım.

https://www.supplementler.com/shop/Aminoasitler/Twinlab-Glutamine-Fuel-Powder-500-Gr.html

https://www.supplementler.com/shop/Aminoasitler/Biotech-100-Glutamine-500-Gram.html

Diğer gıdalarım ise, Optimum Wey, Wieder Creatin ve Multipower BCAA...

Kullanım şeklim;

Sabah 1 ölçek protein
    İdmdan önce 1 ölçek + 1 tatlı kaşığı creatin
    İdmandan sonra 1 ölçek whey ve 5 adet BCAA

Peki bu glutamine'i nasıl kombine etmeliyim.?

17. brkydlgc

brkydlgc Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Ama hangi glutamin? Glutamin var, glutamin var...

Tr 'de pek bilinmiyor glutamin meselesi sadece saflığa bakılıyor. Oysa glutain'in emilimi daha önemli, aldığınız glutaminin emilimi düşükse direk çöp... YAni önemli olan bioyararlılık bu konuda, kritik nokta bu!

Önemli olan dogru dozda ve doğru glutamini kullanmak, piyasadaki dandik malları glutamin glutamindir diyerek değil!

piyasadki saf l-glutaminelerde formul olarak fark olmadığını söyleyen üstadlar var.formulde fark yoksa emilim oranındada bir değişim olmadığını düşünüorum.örnek olarak hardline..yurtdışından ithal ediyolrar.bir fark göremiorum.

18. Ayberk1122

Ayberk1122 Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    18
    Bende yeni başlayacağım. BioTech 240 gr glutamine aldım. Fakat elimdeki creatine i nasıl kombine edeceğime karar veremedim.

Proteini sabah glutamine le karistirin (5 gr)
    Spordan once glutamine (5 gr)
    Spordan sonra protein + glutamine (5 gr)
    Yatmadan önce Glutamine (5 gr) + ZMA

Çünkü creatine ile glutamine'i birlikte almayın diyorlar. Sizin fikriniz nedir.

19. Malebolgia

Malebolgia Üye

Beğenileri:
    209
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Istanbul
    Bunun nedeni nedir?

Spordan sonra hem creatine hem glutamine kullanılamaz mı?

20. diez

diez ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum

kim diyor..? hurafe arkadaşlar..size kaynak gösteremeyenleri ciddiye almayın..ona kalırsa aminoasit te kıllanma yapıyormuş benim karşılaştığım bazı cahillere göre..

ayrıca içesinde hem creatine hem de glutamine içeren supplementler nolacak..o firmalar cahil mi?

Malebolgia bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş