L-Carnitine

Konusu 'Yağ Yakımı ve Kilo Verme' forumundadır ve yicco tarafından 29 Ekim 2005 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 175 üye.
  1. SForever

SForever Üye

Beğenileri:
    99
    Ödül Puanları:
    38
    Yer:
    İstanbul
    Yutucaksın ama zor oluyor biraz.

2. Radyomundo

Radyomundo Üye

Beğenileri:
    18
    Ödül Puanları:
    13
    İşte L-Carnitine Bilimsel Açıklama

Merhaba Arkadaşlar;
    Aranıza yeni katıldım 3 aydır Body Building yapıyorum.2 haftadır Diet+cardio+weider L-Carnitine alıyorum.Öncelikle L-carnitine hakkında yazılmış çizilmiş bisürü şey var ama bilimsel bir açıklama yok hiçbirinde.
    Üniversitede ayrıntılı incelediğimiz Lipit Metabolizması konusunun notlarından size birkaç açıklama yapayım ki L-carnitine ne işe yarar tam olarak öğrenelim.

Organizmanın acil enerji kaynağı glukozdur.İlk aşamada organizma enerji kaynağı olarak glukozu yakacaktır.Eğer yağların enerji kaynağı olarak kullanılmasını istiyorsak önce yağ asitlerine dönüşmesini ve sonra yağ asitlerinin aktifleştirilmesini ve oksidasyonla enerji üretilmesini beklememiz gerekmektedir.

Yağ dediğimiz şeyler yani Lipitler vücutta Triaçilgliserol şeklinde depo edilir.Önce lipaz enzimleri ile hidrolizlenmesi gerekir.Yağ hücrelerindeki lipazlar hormonal kontrol altındadır.Lipoliz(yağların hidrolizi) sonucu ortaya çıkan Gliserol kan vasıtasıyla karaciğere gider ve metabolize olur.Geriye yağ asitleri kalır.Yağ asitleride kana verilir.Kanda yağ asitlerinin enerjiye dönüştürlmesi için öncelikle yağ asitlerinin aktifleştirilmesi ve ardından mitokondriye taşınması ve oksidasyonu sonucu enerji üretimi gerçekleşir.İşte tam bu noktada L-carnitine ortaya çıkar.

L-carnitine nedir?

L- carnitine; yağ asitlerinin,Açil CoA ya dönüştürülmesinden sonra hücre stoplazmasından hücre mitokondrisine taşınmasını sağlayan bir transporter(taşıyıcıdır).Mitokondri membranından, mitokondri matriksine alındıktan sonra yağların son durağı yıkılması yani oksidasyonudur.

L-carnitine aslında organizma tarafından üretilir.Fakat bu miktar yağ asitlerinin mitokondri matriksine taşınmasında yeterli olmayabilir.Ne kadar yağ asidi taşınırsa okadar çok yağ yakılır anlamına gelir.(Basite indirgersek ne kadar çok otobüsün varsa okadar yolcu taşırsın).Ama sadece carnitine ile iş bitmiyor aynı zamanda az glukoz ve uzun süreli cardio gereklidir(min: 50 dk).Çünkü yağların hacimleri büyük ve parçalanması,aktifleştirilmesi uzun reaksiyonlar sonucu gerçekleşir.

Çok çabuk yağ yakıcam diye bol bol carnitine alayım diye düşünmeyin çünkü carnitine depolanmaz fazlası vücuttan atılır.Kana karışma süreleri sıvı ve hap şeklinde olanların farklıdır.Genelde Hap olanlar 45 dk sıvı olanlarda 20 dk da kana karışır.Carnitine'in bir yan etkisi yoktur fazlası vücuttan atılır.Ama aldığınız yağ yakıcının içerisindeki diğer bileşenler ayrıca incelenmelidir.

Üniversitede Hocamızın anlattıkları ve aldığım ders notlarımdan basite indirgeyerek anlatmaya çalıştım yoksa daha uzun uzun bir konudur.

Narkoz1990, Push-Up, 1BvS9 ve diğer 15 kişi bunu beğendi.
  3. mayis

mayis Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    radyomundo teşekkür ederim verdiğin bilgiler için 7 sayfalık yazıda, mantıklı görüdüğüm bilgiyi senden aldım veL-carnitine ne olduğunu anladım.

4. mourndare

mourndare Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    izmir
    verdiğin bilgiler için teşekkürler radyomundo,
    ben de bu konuyu yaklaşık 1 haftadır araştırıyorum, sorum l-carnitine ile ilgili değil tam olarak, anabolik diyet diye adlandırılan bir çalışma sistemi var, yani aldığımız karbonhidrat miktarını en aza indirgeyip, idman sırasında l-carnitine ile birlikta yağ yakımı gerçekleşiyor, fakat burda aslı sorun cardio yapılmadan, gerçekten de ağırlık çalışırken yağ asitleri enerji için kullanılıyor mu ve antrenman sonrasında da bu böyle devam ediyor mu.
    kısacası eğer yağ oranı yüksek kaslı bir vücuda sahipsek, ağır bir idman için karbonhidrat desteği almadan, l-carnitine desteğiyle hem yağ yakımı hem de vücut gelişimi mümkün mü

anabolik diyet: https://www.bodyforumtr.com/vbforum/anabolik-diyet-yag-yakimi-beraberinde-t6441.html

5. monark

monark Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    internetten kilo vermek ile ilgili bişeylere bakarken l-carnitine'i keşfettim spor yaparken kullanılması gerektiği belli almadan önce araştırmaya devam ediim dedim en çok bilgiyi sizin forumunuzda görüyorum çok tecrübeli arkadaşlar var anladığım kadarıyla.sizede danışmak istedim
    benim boyum 1.62 kilom 63 bacaklarım kalın olduğu için spora başlıycağım ama ayaklarımdaki ortopedik rahatsızlıktan dolayı uzun süre yürüyemiyorum bile.l carnitine bu anlamda dayanıklılığımı artırır mı sizce?birde araştırmaya devam ederken CLA ile ilgili konulara da baktım.ama l-carnitine daha çok aklıma yattı siz ne dersiniz?yararı dokunurmu?
    ilgilendiğiniz için teşekkür ederim

6. Quemarlos

Quemarlos Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    0
    L-Carnitine'in vücuda olan zararları, yan etkileri nelerdir? Karaciğeri ne ölçüde zorlar?

(Fazlası atılır denmiş, zararsız denmiş ama tekrardan sorma gereği hissediyorum sonuçta doğal olmayan şekilde, üretimi dışında alıyoruz vücuda)

Mayıs gibi definiton yapmayı planlıyorum fakat, L-Carnitine kullanmak istemiyorum! Sizce kullanılmalı mıdır?

Son düzenleme: 22 Mart 2010
  7. Radyomundo

Radyomundo Üye

Beğenileri:
    18
    Ödül Puanları:
    13
    Öncelikle Mourndare teşekkürler,

Metabolizma gerçekten çok karışık ve sürekli keşfedilmesi gereken bir yapıdır.Anabolik dieti bilmiyordum ve sayende onuda görmüş oldum.:D
    İnanılmaz sayıda diet örnekleri ve uygulamaları var bir organizmada denenmiş ve uygulanmış diet bir başka organizmada uyum sağlamayabilir.Bu yüzden en güzel diet bir beslenme uzmanına başvurularak organizmadaki yağ,kas,su,kemik oranları hesaplanarak yani organizmanın anatomisi incelenerek belirlenmelidir diye düşünüyorum.Bu dieti birçok beslenme uzmanının onaylamayacağını düşünüyorum.Çünkü diette su alımı az bu yüzden vücuttaki su atılıyor ve zayıflama gerçekleşiyor.Ama unutulmaması gereken bişey var!!! Su Hayattır!!!Susuz bir organizmanın etkileri ayrıca tartışılmalıdır.

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 16:20 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 16:04 ----------

Merhaba;

L-Carnitin dayanklılık arttırma veya protein desteği olarak kullanılamaz.Sadece yukarıda da açıklamasını yaptığım gibi yağ yakımında devre elemanıdır diyebilirim. Eğer yağ yakmak istiyorsanız öncelikle bir beslenme uzmanından destek almanızı tavsiye ederim.Yağ yakımında uzun süreli cardio şart size tavsiyem sağlık probleminiz ortopedik olduğu için imkanınız varsa yüzme tavsiye edebilirim.CLA'nın yan etkileri günümüzde çokça bilinmektedir, yararı yok diyemem ama yan etkileride azımsanmayacak derecede.

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 16:47 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 16:20 ----------

Merhaba;

Eğer bol miktarda kırmızı et tüketiyorsanız L-carnitin desteği yapmanıza gerek kalmayabilir.Ama haddinden fazla kırmızı etinde malum yan etkileri vardır.En güzeli dengeli beslenmektir.

Yada kas kütlenizin oranı vücut kütlesi dağılımı oranının üstündeyse; organizmanın ürettiği L-carnitin yeterli olacaktır.Çünkü L-carnitin en çok kas yoğunluğu yüksek olan bölgelerde bulunur.Fazla kas = fazla yağ yakımı diyebiliriz.

Eğer yoğun definasyon yapacaksanız öncelikle bir beslenme uzmanına başvurmanız, kalp doktoruna başvurmanız ve kan değerlerinizi ölçtürmeniz olacaktır(kolestrol gibi).Aslında eğer imkanınız var ise bir check-up en güzeli olacaktır.

L-carnitin'in karaciğere bir zararı olmadığı gibi yararı vardır.Kaslarda yoğun çalışmalarda laktik asit birikecektir.Karaciğer, kaslardaki yüke yardımcı olmak için laktik asitleri glukojene dönüştürür.L-carnitin ise kaslardaki laktik asit oluşumunu azaltır.Bu yüzden karaciğere yardımcı olduğuda söyleniyor.Ama blimsel bir veri var mıdır bilemiyorum.Araştırmak gereklidir.

L-carnitine'in bilimsel araştırmalarda henüz yan etkiye rastlanmamıştır.

Teşekkürler iyi çalışmalar.

Son düzenleme: 22 Mart 2010
  8. bird1

bird1 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Yaa, benim kafam karıştı. 1.67 boyunda 60 kiloda bir bayanım. 3-4 kilo fazlam var ve sabahları yürüyor ve koşuyorum. Hardline kilt l-carnitine aldım, 3 gündür içiyorum. Sizce marka doğru mu? Lütfen yardım edin. Önce Solgar'ın tabletini içtim. Acaba bu marka güvenilir bi marka mı? Birde 30 ml. yeterli bir miktar mı?
    Ceap yazarsanız sevinirim..

9. snnozlm

snnozlm Üye

Beğenileri:
    93
    Ödül Puanları:
    38
    Bayanlar, genellikle, beslenmelerine dikkat etmiyor. Her şeyin de beslenmeden geldiğini kabullenmek istemiyorlar. Benim kız arkadaşım da böyleydi. Ta ki Atkin's diyeti ile karsılasana kadar.

Sonra sürekli kendine kendine sorar oldu. Ya ben gerçekten bunları bu kadar yiyiyor muydum diye. Hep uyardım abur cubur yeme diye, ama dinletemedim gitti :)

Şu an diyetinin 4. günü ve yaklaşık 1.8 kg gitmiş durumda. İdrar renginin değiştiğini söylüyor, çok su içmesine rağmen. Dogaldır ki, vücut yağ atıyor çünkü.

Bir doktor kontrolü altında bu diyeti uygulamanızı öneririm. Sonuçlarına şaşıracaksınız.

10. selo1903

selo1903 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    weightlifterArkadaşlar merhaba!
    Benim kilomda bir sorunum yok.Ancak malum bel çevresi bir türlü indiremiyorum.L-carnitin göbekteki yağları eritebilir ancak,diğer taraftan (kas ve kütleden)eksilme yaşatırmı.TEŞEKKÜRLER

11. totemi123

totemi123 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Ben 19 yaşında 1.87boyunda, 86 kiloyum. bel çevresinde falan iyi kilom var. acaba kaç mg kullanmalıyım. bi de bi yıl önce roaccutane (karaciğere zararlı bi sivilce ilacı) kullanmıştım. acaba karnitin kullanmam zarar verir mi?

12. Love Cyprus

Love Cyprus Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Mühendis
    Yer:
    Kıbrıs-İzmir
    Bir tane 60 lık hap şeklinde Ultimate L-Carnitine ve 30luk GNC kapsül L-Carnitine kullandım.

Düzenli kardio + diet + L-Carnitine ile 90 kilodan 76,6 kiloya düştüm (boy 182) 4 ayda. Tabi bunda L-Carnitine'in ne kadar faydası oldu bilemiyorum belki de L-Carnitine kullanmasam gene aynı oranda kilo verirdim.

resesifheart bunu beğendi.
  13. resesifheart

resesifheart Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0

Merhaba. Çalıştığım spor salonunda bu markadan var. Bu markayı bilen var mı? Tavsiye dermisiniz?

http://urun.gittigidiyor.com/XPRO-L-CARNITINE-SHOTS-1500mg-20-AMPUL-LIMON_W0QQidZZ26321480

14. alpztrk

alpztrk Üye

Beğenileri:
    51
    Ödül Puanları:
    38
    L carnitin insan vücudunun ürettiği bir amino asittir direk olarak yağ yakıcı değildir.. görevi kandaki yağ hücrelerini mitokondriye taşınıp parçalanmasını sağlamaktır bu sayede enerji üretimi olur... yani vücudunuzdaki l-carnitin seviyesi yeterliyse (kırmızı etde nol miktarda bulunur) bunu ekstradan dışardan almak manasızdır.. fazlası ter ve idrar yoluyla vücuttan atılır bugune kadar bilimsel olarak kanıtlanmış herhangi bir yan etkisi yoktur..

kısaca l-carnitin yağ yakmaz.. yağ yakmanız için vücudunuza enerji verir..antremanın süresini ve sertliğini artırabilir kas dayanıklılığınzı destekler bu yüzden sadece spor yapanlarda olumlu etki yapar..

sıvı olanı kana çabuk karışacağından daha etkilidir..

genelde antremandan 15-20 dakika önce ve hemen sonra olamak üzere 2 ölçek tavsiye edilir.

Son düzenleme: 14 Nisan 2010
    kerem52 bunu beğendi.
  15. rikocan85

rikocan85 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    oneri

mrb arkadaslar ben yeni baslayanlardanım sadece gobekte biraz fazla yaglanma var boyum 176 kilom 81 sabahları kardio egzersizlerine basladım sporla beraber carnitinde kullanmayı dusunuyorum aklımda ıkı tane marka var kullanan ya da bilgisi olan yorum yapsın lutfen
    zero shot l-carnitine 2000mg 60ml
    hardline carnifit 2000mg 500ml
    ayrıca carnitini sabah ac karna kullanabilir miyim herhangi bir sorun yaratır mı

16. Samet22

Samet22 Yeni Üye

Beğenileri:
    202
    Ödül Puanları:
    0
    ALMAYIN. carnitin para tuzağı.

17. prax

prax Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    L-Carnitine Güzel Sizin dediğiniz Gibi Etkili Ama Bir De Bunu Az da Olsa Yan etkileri Var . Örnek Önceki dönemler de Nöbet geçiren Hastalarda Şikayetin artması ve de Daha Önce ki dönem de böyle bir rahatsızlığı olmayan hastalarda ise Nöbet Ortaya(Epilepsi Hastalıkları- Titreme vs benzer Örnek olarak gösterilebilir.) Çıkabileceği İlaç Prospektus unde Etkilidir . Yani Aşırı dozlarda .

Bunlardan Sonuç olarak Ben de Almayın Derim Para Tuzağı değil ama Yan etkileri Bunlardan fazlada Olabiliyor. Sağlık işlerinde Olduğum için biliyorum . Bunun Yerine Başka Öneriler Bekliyorum.

Ayreten Ricocan arkadaşımıza da Söyleyebilirim Kullanacaksan Yemekten sonra alınması Yan etkilerini azaltacak Etkisinden de Kayıp olmayacaktır. Normal Endikasyon kullanım şekli Yetişkin insanlarda Ne olursa olsun 3000 mg ı Geçmemelidir Bu da bilginizde olsun.

Teşekkürler

Sonradan farkettim Yazılan mesajlar 2008 yıllarından kalmış İNŞALLAH araştırıp da Kullanmıştır . Bundan Sonra Bakacak ların işlerine yarasın .

Son düzenleme: 18 Nisan 2010
  18. danger35

danger35 Üye

Beğenileri:
    14
    Ödül Puanları:
    18
    arkadaşlar l-carnitine sıvımı alınmalı yoksa tabletmi bildiğim kadarıyle sıvı kana daha çabuk karıştıgından daha etkili oldugunu düşünüyorum?

19. Orinafore

Orinafore Üye

Beğenileri:
    31
    Ödül Puanları:
    38
    Yer:
    çeşme
    karnitin mi cla mı burner mı arkadaşlar ne önerirsiniz_?

20. work_hard

work_hard Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Ev hanimi
    Yer:
    Londra
    Selam Arkadasim
    Bende iki gundur spora gitmeden 1 saat l carnitine almaya basladim, sizden bir sey ogrenmek istiyorum mumkunse
    l carnitine gun boyu beni tok tuttugunu hissettim bu cok hos fakat tok oldugum halde ne yemeliyim, veya hic bir sey yememelimiyim, bana onerileriniz ne olur veya siz neler yediniz lutfen cevaplarsaniz sevinirim SEVGILERIMLE

Sayfayı Paylaş