L-Carnitine Takviyesi Sperm Hareketliliğini Arttırabilir

Konusu 'Yağ Yakımı ve Kilo Verme' forumundadır ve Despo tarafından 5 Kasım 2007 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 3 üye.
  1. Despo

Despo ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    6.095
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Serbest
    Yer:
    Danimarka
    Daha önce infertiliteye(kısırlık) karşı yardımcı olduğu gösterilen L-Carnitin’in sperm hareketliliğini arttırdığını gösteren bir çalışma Fertility & Sterility dergisinin Şubat sayısında yayınlandı.
    İtalya’daki Padova Üniversitesinden araştırmacılar astenozoospermi görülen 30 erkeği mitokondri fonksiyonlarına göre iki gruba ayırıp (normal ve anormal mitokondri fonksiyonları) üç ay boyunca önce plasebo, daha sonra da yine üç aylık süre boyunca 2 gr L-carnitin takviyesi verdiler.
    Normal mitokondri fonksiyonları gösteren grupta sperm hareketliliği plasebo alımı sırasında %29,3 L-carnitine takviyesi sırasında % 41.1 olarak bulundu. Anormal mitokondri fonksiyonları gösteren grupta ise %24’lük oranda kayda değer bir değişiklik görülmedi. Araştırmacılar çalışmanın sonunda “carnitine tedavisi normal mitokondri fonksiyonları olan kişilerde sperm hareketliliğini arttırabilir” yorumunu yaptılar.

2. screech

screech Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    evet bende buna benzer bi konuyu bikaç yerde okumuştum. zaten bilim dünyası CLA ve L-carnitin'i umut vaad eden die nitelendiriyor.
    http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/7623561.asp?yazarid=95&gid=61&sz=49464 bu yazıda aşağıdaki cümle geçiyor.

AKLINIZDA OLSUN

Umut vaat edenler

Chromium picolinate, Green Tea ekstraktı (Yeşil Çay Özütü), CLA (Conjugated Linoleic Acid),

L-Carnitine, Apple Cider

3. kaaneroz

kaaneroz Üye

Beğenileri:
    29
    Ödül Puanları:
    28
    L-Carnitine alımıının hiç bir etkisi olmadığını ünideki hocamız söyledi ve ıspatlandığını söyledi 1997 deki araştırmalarda böle bişiyin olmadığı normal insanlarda zaten yeteri kadar L-Carnitine olduğunu dışardan alımın hiç bir şekilde avantaj sağlamadığını söyledi şuanki satışlarında ticari amaçlar için satıldığını söyledi ve kullananlarla konustum hiç bir etkisinin olmadığı gördüm yağ asitlerini dışardan L-Carnitine alımıyla daha fazla etkilemesi tamamiyle yalan olduğu 1997 de ıspatlanmış bir şeydir dedi Üniversitedeki Fizyoloji hocamız onun için L-Carninite almanızı tavsiye etmiyorum zaten içine D-Carnitine koydukları da bilinio

4. diez

diez ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    neye etkisi yok..sperm hareketliliğine mi?

eğer yağ yakımına etkisi yok diyorsanız L-carnitin başlıklarında zaten amacının yağ yakmak değil serbest kalan yağ asitlerini mitokondriye taşımak olarak yazıldığını göreceksiniz..
    birden bu yararsız dememeli..

5. Reddie

Reddie Üye

Beğenileri:
    388
    Ödül Puanları:
    93
    L-carnitin agizdan alindiginda %80 - 90 i iptal oluyormus gibi bir yazi okudum dogrulugu var mi acaba...

Sayfayı Paylaş