Lütfen yardım edin

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve hukukcu tarafından 21 Mart 2016 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 3 üye.
  1. hukukcu

hukukcu Üye

Beğenileri:
    37
    Ödül Puanları:
    28
    Arkadaşlar yıllardır basketbol geçmişim var ancak üniye başlayınca bırakmak zorunda kaldım eskisi kadar aktif olamıyorum. Evde Body Beast programına başladım ağırlıklarimi da aldım. Yaklaşık iki haftadır programa uyuyorum ve 10 haftam kaldı.

Benim size soracağım sey su, karın ve bel bölgemde biraz da basenlerde yağlanma var. Ama bu öyle şikayet edilecek kadar değil. En fazla 4-5 kilo versem gorunurdeki tüm yağ gidiyor.

Ayrıca kollarım cılız kalıyor vücuduma göre, güçlüyüm ama hacimsiz kollara sahibim bu da moral bozucu.

Bu definasyon / bulk dönemleri var ya, benim öncelikle hangine girmem gerekiyor?

Ve başlangıç olarak Whey protein mi almalıyım yoksa BCAA mı? İkisini birden almaya gücüm yetmeyecekse..

Sekillenmek yapilanmak istiyorum, bana yol gosterirseniz çok sevinirim.

Sent from my SM-N7500Q using Tapatalk

2. hukukcu

hukukcu Üye

Beğenileri:
    37
    Ödül Puanları:
    28
    Arkadaşlar yardım edebilecek kimse yok mu :((

3. lejyoner2482

lejyoner2482 Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    3
    protein tozunu almanı önermem onun yerine tavuk al elindeki ağırlıklar kaç kilo ve benimde basketbol geçmişim var gerçi hala devam ediyorum ben de bunlardan şikayetçiyim güç oluyor fakat hacimsiz çok sinir bozucu

4. hukukcu

hukukcu Üye

Beğenileri:
    37
    Ödül Puanları:
    28
    Ağırlıklar 5, 7 kilo, bcaa diyosun?

5. lejyoner2482

lejyoner2482 Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    3
    bcaa değil normal tavuk olarak bahsetmiştim tavuk tüketebilirsin protein tozu anlamsız sonuçta yüksek ağırlıklara girmiyorsun

6. MrUniverse

MrUniverse Üye

Beğenileri:
    10
    Ödül Puanları:
    3
    Hacim için daha fazla ağırlıklara ihtiyacınız var, spor salonuna kayıt olmanızı tavsiye ederim.

hukukcu bunu beğendi.
  7. hukukcu

hukukcu Üye

Beğenileri:
    37
    Ödül Puanları:
    28
    Peki şu an da 5-7 kiloyu anca kaldiriyosam? :D Yani zorluyor setler zaten terim çıkıyor.. Böyle bi yaza kadar ilerlesem gelişmez miyim? Yakınlarda iyi bir yer vardı orayı kapatıyorlarmis zaten oraya da gidemem artık.. Ancak vakit oluyor zaten :(

8. MrUniverse

MrUniverse Üye

Beğenileri:
    10
    Ödül Puanları:
    3
    Spor salonuna kayıt olmadan önce bu şekilde evde temel oluşturmanız çok faydalı olacaktır. Bol bol şınav, dips, barfiks yapmanızı öneririm. Ağırlıklara gelince illa ki size kuvvet kazandıracaktır zaten anca yettiğini söylüyorsunuz bu şekilde çalışmaya devam edin zaten vücudunuz sizi uyaracaktır artık daha fazla ağırlıklara ihtiyacım var diye:)

hukukcu bunu beğendi.
  9. hukukcu

hukukcu Üye

Beğenileri:
    37
    Ödül Puanları:
    28
    Ben de aynı şekilde düşünüyorum neticede bi an da yirmi kilo dan baslayamam zedelenmekten korkuyorum, daha çok gerilerim öyle olursa.. Bilgilendirdiginiz için çok teşekkürler :) peki bu dönemde BCAA mi bana daha faydalı olur yoksa Whey mi?

10. MrUniverse

MrUniverse Üye

Beğenileri:
    10
    Ödül Puanları:
    3
    Bu dönemde en faydalı şey supplement kullanmamak olur çünkü şuan kaslarınız buna hazır değil, doğal yollardan protein ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Forumda biraz araştırma yaparak örnek beslenme programları da bulabilirsiniz.

hukukcu bunu beğendi.
  11. hukukcu

hukukcu Üye

Beğenileri:
    37
    Ödül Puanları:
    28
    Valla ben başlar başlamaz Whey almıştım hocam günlük protein ihtiyacımı karşıladığımı düşünmediğim için.. Ancak çabalarsam karsilayabildigimi gördüm.. :)
    Örnek beslenme programı araştırıyorum şimdilik carb düşük protein yüksek beslenmeye çalışıyorum..

12. MrUniverse

MrUniverse Üye

Beğenileri:
    10
    Ödül Puanları:
    3
    Hacim için karbonhidratı da yüksek tutmak gerek, tabi protein açığınız oluyorsa whey ile kapatabilirsiniz ama yeni başladığınızda biraz daha gayret edip doğal yollardan açığı kapatmaya çalışın mecbur kalmadıktan sonra supplement kullanmaya gerek yok:)
    --- Mesaj birleştirildi, 22 Mart 2016 ---
    Ayrıca arkadaş yüksek ağırlıklara girmiyorsun protein tozu gereksiz demiş de protein tozunun yüksek ağırlıklara girmeyle hiçbir alakası yoktur protein tozu tamamen günlük protein açığınızı kapatmak için kullanmanız gereken bir üründür yani kaldırdığınız ağırlığın düşük ağırlık veya yüksek ağırlık olmasının hiçbir önemi yoktur. Protein tozunun kilit rol oynadığı nokta antrenmanın hemen sonrası ve sabah uyandığınız zamanlardır bu kadar çok tercih edilme sebebi de kana kısa sürede karışması ve pratik olması.

Son düzenleme: 22 Mart 2016
    hukukcu bunu beğendi.
  13. hukukcu

hukukcu Üye

Beğenileri:
    37
    Ödül Puanları:
    28
    Ben de o şekilde biliyorum hocam özellikle çabucak kana karışıp o anki acil ihtiyacı karşılaması açısından tercih etmiştim ben de.
    Bilgilendirdiginiz için çok teşekkür ederim dikkat edicem

MrUniverse bunu beğendi.
  14. hukukcu

hukukcu Üye

Beğenileri:
    37
    Ödül Puanları:
    28
    Hocam peki hacim için karbonhidrat da yüksek tutmak gerek demişsiniz, ve benim için hacimlenmek de şu an için çok önemli, dediğim gibi çok fazla yagim yok bel çevresinde ve basenlerde az var. Bu durumda benim önce bulking dönemine mi girmem gerekiyor? Çünkü neticede antrenman ve beslenmem de ona göre olucak.. Bu dönemler hakkında beni biraz aydınlatır mısınız?

15. MrUniverse

MrUniverse Üye

Beğenileri:
    10
    Ödül Puanları:
    3
    Evet kas kütlesi kazanmanız için bulking dönemine girmeniz gerekir bu dönemde karbonhidrat da protein de yüksek tutulur.

Antrenmanlarınızı temel hareketler üzerine şekillendirin yani kası şekillendirmek yerine kas kütlesi kazanmaya çalışın, bu da ancak temel hareketlerle olur izole hareketler kası şekillendirmeye yöneliktir.

Sabit sayıda tekrarlardan sabit kilolardan kaçının yani vücudunuzu şaşırtın. Sürekli aynı hareket sırası belirli sayıda tekrar ve belirli ağırlık kullanırsanız vücudunuz buna alışır ve bu kas gelişimini yavaşlatır. Bu yüzden tavsiyem kaslarınıza şok prensibini uygulayın. Eğer ingilizceniz varsa size bir link vereyim mutlaka izlemenizi tavsiye ederim kas kütlesi kazanma sürecini hızlandırmanız için çok ince marjinal prensiplerden bahsediliyor.

hukukcu bunu beğendi.
  16. hukukcu

hukukcu Üye

Beğenileri:
    37
    Ödül Puanları:
    28
    İngilizcem var neyseki :) çok teşekkür ederim. Ben evde Body Beast programı yapıyorum o kas gelişiminde yardımcı olur mu? Onun da building ve bulking olma üzere 3er haftalık program izlenimi var. Building e başlayalı iki hafta oldu bi hafta sonra bulking e onunla girsem, ordaki hareketler kas kütlesi kazanmama yardım nitelikte midir?

17. MrUniverse

MrUniverse Üye

Beğenileri:
    10
    Ödül Puanları:
    3
    Body Beast hakkında hiçbir bilgim yok malesef

18. hukukcu

hukukcu Üye

Beğenileri:
    37
    Ödül Puanları:
    28
    Chest/tris, legs, back/bis, Abs / cardio, shoulders olmak üzere haftanın 6 günü her kas grubunu çalıştırıyor. Her kas grubunda ağırlık var zaten dumbell kullanıyorum ben de. 3 set yapıyor 15-12-9 şeklinde ağırlığı arttırarak. Bazı hareketleri superset yapıyor. Ama ara hareket nedir izole hareketler nelerdir tam bilmiyorum açıkçası, genelde antrenmanlar 35-60 dk arası sürüyor pek fazla ara hareket çalıştığımızı zannetmiyorum o yüzden burada bi adam back/bis antrenmanını kisaltarak sadece hareketleri göstermiş sizce temel hareketler midir?

Sayfayı Paylaş