Kuru cökelek mucize bir besinmi?

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve Umut-X tarafından 1 Nisan 2007 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 54 üye.
  1. yalnızkovboy_89

yalnızkovboy_89 Üye

Beğenileri:
    383
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Endüstriyel Otomasyon
    Yer:
    İstanbul
    Arkadaşlar bize köyümüzden çökelek geliyor fakat bahsettiğimiz aynı şeymidir bilemiyorum bu gün saat 11 gibi getirecekler bakalım resmini koyarım...

2. yalnızkovboy_89

yalnızkovboy_89 Üye

Beğenileri:
    383
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Endüstriyel Otomasyon
    Yer:
    İstanbul

İşte çökeleğim geldi,resmini çektim hemen.Hepimizin bahsettiği "çökelek" aynısıdır değil mi?Bu arada içerisindeki siyahlar olmazsa olmazı çörek otudur!

3. krnkmdd

krnkmdd Üye

Beğenileri:
    58
    Ödül Puanları:
    38
    Küf değil dimi onlar =)

4. umur35

umur35 Yeni Üye

Beğenileri:
    1.031
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İzmir
    Acıklamıs ya zaten.. ;)

5. krnkmdd

krnkmdd Üye

Beğenileri:
    58
    Ödül Puanları:
    38
    yok lacivert gorundude küf kıvamında,geçen aldım Küf yaptı 3 gün durdu dolapta galiba çok bekletmemek gerek.

6. gokhan33

gokhan33 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    ÇÖKELEK NASIL PİŞİRİLİR:
    önce tavada soğanları penbeleşene kadar kavurun. sonra kırmızı bibe ekleyın ardından çökelek 3 dakıka kadar pişirin maydonoz nane zevke gore ekleyınç deneyin bi daha peynır omlet falan yemezsınız kahvaltının tamamı çökelek olacak. :))

7. gokhan33

gokhan33 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    bi ara toplanalım çökelek partisi de yapalım heheehe :))

8. himes

himes Üye

Beğenileri:
    68
    Ödül Puanları:
    0
    Şunu buldum çökelekle alakalı
    http://docs.google.com/viewer?a=v&q...&gl=tr&sig=AHIEtbS_k4xLcHGjxwhsl3VqVh8G_flSVQ

şu bilgiye göre çok fazla değil galiba tuz oranı?

BULGULAR VE TARTIŞMA
    Çökelek peynirlerine ait elde edilen sonuçlar çizelge.1 de verilmiştir.
    Çökelek peynirlerinin toplam kuru madde % 12.67-45.00 arasında değişim göstermiş ve
    ortlama % 28.55 değeri bulunmuştur. Örneklerin yağ içeriklerinin % 1-4.5 olup, ortalama
    %3.54, titrasyon asitliği % 8.2-28.8 ortalama % 17.48, tuz içerikleri % 0.2-3.0 ortalama
    % 0.9, kurumaddede yağ % 5.60-32.35 ortalama % 11.94, kurumaddede tuz % 1.02-8.41
    ortalama ise % 3.07 olarak belirlenmiştir.

Lor dadabu civar değilmidir tuz zaten?Gürmarda(izmir) gürsüt çökelek
    2.90 ben aldım denıyorum sonuçta yörsan lor alınca kilosu tavuk filetoyla aynı fiyata denk gelıyo bence çok pahalı en pahalı lor zaten izmirdehyper_.
    Sordum gürmardakilere yağsız dediler çökeleğe aldım elimde baya ezdim falan hiç elim yağlanmadı(bilemiyorum yöntem doğrumudurhyper_)
    Eğerki protein oranları böyleyse(35-55 arası) fiyatta süper.
    Gürsüt e mail attım besin değerleri hakkında bakalım bilgilendirirlerse burdan paylaşırım.thums:

9. borz41

borz41 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    vay be neymiş meğer bu çökelek. evde kilolarca var köyden geliyor ama hiçbirşey ayırmadan yiyen biri olmama rağmen kesinlikle çökeleği yiyemiyorum. hayvan kokusu var resmen.
    yumurtanın içinde güzel oluyor. bir de tost olarak da fena değil.

10. karasahin90

karasahin90 Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    13
    Konu çökelekten açılmışken Nette dolaşırken denk geldiğim. Lor peyniri nasıl yapılır diye birşey gördüm,paylaşmak istedim..

Malzemeler :
    Ekşimiş yoğurt
    Tuz
    Su

Yapılışı :
    Eksimiş yoğurdu su ile karıştırıyoruz ve ardından bir tutam tuz ekliyoruz...(Ayran yapar gibi) sonra ateşte biraz kaynatıyoruz...Ve ardından ılımasını bekliyoruz.ılıdıktan sonra tülbent yardımıyla suyunu süzüyoruz...

stanstolen ve fxnemesis bunu beğendi.
  11. fxnemesis

fxnemesis Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Ben çökeleği hazır alıyorum. süt kesiğinden yapılan daha iyi.Hem iştah açıyor hemde antremenlarda performans açısından da fark ediyor.Ben antremandan yarım saat önce 100gr. antre.sonra 100 gr. şeklinde tüketiyorum. Yan etkisiz harika bir streoit diyebilirim :)

12. blckstn

blckstn Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    çökelek bizim oralarda muğlada heryerde bulunur ama kadar proteini yüksek olarak bilmezdim artık onu yerim bu arada arkadaşların da dediği gibi bu peynir çabuk bozulur o yüzden bol tuzlu yaparlar çabuk bozulmasın diye bi de bizim evde fazlası herzaman derindondurucudadır böylelikle uzun süre yiyebilirsiniz tadında bi değişiklik de yok bundan sonra sabahları yumurtaya koyulcak peynir belli oldu :D bu arada normal peynir yapılır evde hemen peynirin altının suyunu içerim :)

13. rekliox

rekliox Üye

Beğenileri:
    53
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    dr
    Yer:
    adana
    bu konudan sonra forumda lor out çökelek in oldu =)

dasmehdix bunu beğendi.
  14. altaylar

altaylar Üye

Beğenileri:
    93
    Ödül Puanları:
    0
    arkadaşlar başka bir konuda yazdığım gibi babamlar eskiden hayvancılıkla uğraşıyorlarmış, koyunların sütünden peynir yaparlarsa yan ürün olarka lor yapıyorlarmış, yoğurt yaparlarsa ve fazlaysa bozulmasın diğe tuz ekleyip kaynatıp çökelek yapıyor, kışın ise bu şökeleği su ile karıştırıp çorba haline getiriyorlarmış

15. umut94

umut94 Üye

Beğenileri:
    26
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Lise 2 öğrenci
    Yer:
    Çekmeköy
    Ben bugün şarküteriden çökelek peyniri istediğimde malatya çökeleği diye bir peynir verdi. Malatya çökeleği kuru çökelek mi oluyor (54 gr protein) yoksa taze çökelek mi oluyor (35 gram protein)?

16. stanstolen

stanstolen Üye

Beğenileri:
    22
    Ödül Puanları:
    0
    bazı arkadaşlar antreman oncesi tükettiklerini soyluolar antreman oncesi süt ve ürünleri laktik asit oluşturmuomuydu buda antremanı olumsuz etkilemıomuydu ?

17. rekliox

rekliox Üye

Beğenileri:
    53
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    dr
    Yer:
    adana
    antrenman öncesi sindirilecek besin alınması dogru bir yol değil

18. umut94

umut94 Üye

Beğenileri:
    26
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Lise 2 öğrenci
    Yer:
    Çekmeköy
    eğer konuşulmussa özür dilerim forumda aradım ama bulamadıım. Ben yatmadan önce 50 gr taze çökelek yiyorum. Proteini alıyorum almasına da acaba taze çökelek de kasein oranı yüksek mi?

19. zumruduanka

zumruduanka Üye

Beğenileri:
    41
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    pazarlama
    Yer:
    istanbul
    ben de dolaba koymama rağmen lor peynirimin küflenmesinden şikayetçiyim.Hadi loru az az her gün alabiliriz,peki zaten kolay bulamadığımız çökeleği bulunca da epey bi alıcaz,küflenmemesi için dolapta ne yapmalı?

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 10:01 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 09:57 ----------

İstanbulda nerede bulabilirim tam olarak?Bir de,aldığın yüzde 54 protein içeren ayran çökeleği değil mi?

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 10:03 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 10:01 ----------

İstanbulda nerede bulabilirim tam olarak?Bir de,aldığın yüzde 54 protein içeren ayran çökeleği değil mi?

20. battalion

battalion Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    0

Bildiğim kadarı ile piyasada iki çeşit çökelek var; Taze ve Kuru, Taze çökelek içersinde 35 gr kadar protein barındırıyor ve Kuru ise 54 gr, bu yüzden kuru malatya çökelek diye adlnadırılan üründen almak daha mantıklı.

Ben Real marketten alıyorum, bir tek orda bulabilrdim, onun dışında kolay bulunana yaygın bir peynir türü değil. Real markette fiyatı 8 lira, yukarda fiyatının 4 lira olduğundan bahsetmişsiniz, valla bende 4 liraya bulsam. Uçarım.

Sayfayı Paylaş