Kronobiyoloji (Biyolojik Saatimiz)

Konusu 'Çeşitli Makaleler' forumundadır ve diez tarafından 17 Ocak 2008 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 9 üye.
  1. diez

diez ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    14.497
    Ödül Puanları:
    123

Son düzenleme: 17 Ocak 2008
    orpheo ve Faramir bunu beğendi.
  2. diez

Beğenileri:
    14.497
    Ödül Puanları:
    123

Kaynak : Ali Kemal Kastan

1reex1, orpheo, Faramir ve diğer 18 kişi bunu beğendi.
  3. NİKE

NİKE Bölüm MOD Yönetici Bölüm MOD

Beğenileri:
    1.579
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    MÜHENDİS
    cok guzel bır yazı .tebrıkler.umarım herkes bunu okur.
    sabıt konu yapılabılır.

4. memolf

memolf Yeni Üye

Beğenileri:
    19
    Ödül Puanları:
    0
    bence alıskanlıkları farklı olan ınsanlarda bu zaman evrelerı degısım gostermıs olabılırç cunku herkesın saat 9 veya 10 uykusu gelecek degıl. kaldıkı buna gorede organlar ve en onemlısı beyın kendılerını bu duruma gore hazırlarlar ve gereklı işlemlerın yapılmasını saglarlar dıye dusunuyorum.

bu yazıda olması gerekenler soylenılmıs aslında. bu donguye uygun yasamak insanın optımumunu saglamak gıbı bır sey.

5. diez

Beğenileri:
    14.497
    Ödül Puanları:
    123
    biyolojik saat uzun sürelerde alsa kişinin yaşamına göre adapte olabiliyor..ama adapte olması çokta kolay değil..

6. burakula01

burakula01 Üye

Beğenileri:
    190
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İsT
    güzel yazı tşk ler .
    bilimsel açıdan 100 de 100 dogrudur elbet
    ama türkiye de insanlar her dakika stres altında ,bu yazıyı okuyan evhamlı bir zati muhterem iyice gerilecektir . :) İnce düşünmemek lazım bu kadar. Biyolojik saat filan , ben 1 -2 ye dogru anca yatıyorum ne yani 2saat az uyudum diye kas kütlesi artıramayacak mıyım varsın olsun 1-2 cm de az gelişelim önemli olan kendinle barışık olabilmek :)

7. gakkos

gakkos Üye

Beğenileri:
    636
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    tekstil
    Yer:
    istanbul
    teşekür ederim güzel bir kaynak oldu benim için

8. cexenes

cexenes Üye

Beğenileri:
    223
    Ödül Puanları:
    53
    vucudumuzun gün içideki tepkileri

Mailime gelen bir yazıyı direk kopyalıyorum alıntı ama nerden bilmiyorum.

Her İşin Bir Saati Var 08.08.2009, 10:03Bilim adamları, uykudan beslenmeye, spordan hobi ve eğitime kadar insan için en uygun ve verimli saatleri yıllar süren araştırmalar sonucu ortaya çıkardılar. Saatlere göre insan vücudunun durumu ve gereksinimleri söyle sıralanıyor:

01.00: Kan ve idrardaki ürik asit bu saatte doruğa çıkar. Gut hastaları en yoğun ağrıları bu saatte çekerler.
    02.00: Mesanenin işlevini sınırlayan Vasopressin hormonu devreye girerek, gece yarısı sık sık tuvalet ihtiyacının ortaya çıkmasını engeller.
    03.00: Astımlıların kriz saati. Adrenalin iyice düşer, nefes boruları daralır, kasılmaları sağlayan histamin maddesi yayılır. Bu yüzden astım ilaçlarının yatmadan önce alınması gerekir.
    04.00: Uykunun en derin olduğu bu saatte kan dolaşımı en azami noktaya düşer. Organlara oksijen ve besin dağılımı azalır. Kan dolaşımı da düştüğünde bazı organlarda işlev bozuklukları ortaya çıkabilir.
    05.00: Uyku hormonu Melatonin bütün vücudu etkisi altına alır. Bu nedenle saat 05.00'te kalkmak insanlara çok güç gelir.
    06.00: Kalp atışlarını hızlandıran hormonlar yayılır. Kadın ve erkeklerde üretkenlik bu saatte doruk noktasındadır.
    07.00: İltihaplanmayı engelleyen hormonlar bu saatte en etkisiz dönemdedirler. Bu nedenle romatizmal hastalıkları olanların ağrıları artar.
    08.00: Kan basıncı ve vücut ısısı artarak stres hormonu Cortisol'un yükselmesi sağlanır. Kalp krizi tehlikesi bu saatte daha yoğundur. Migren ağrıları da bu saatte artar.
    09.00: Midenin en iyi hazmettiği saattir. Bu nedenle kahvaltının bu saatte yapılması öneriliyor.
    10.00: Beynin algılama gücü artar. Vücut dirençlidir. Sınav ve konferanslar için en uygun saattir.
    11.00: Direnç gücü düşmeye baslar. Bulaşıcı hastalıklardan korunmak gerekir.
    12.00: Kan basıncı arttığından felç geçirme riski vardır. Temiz havada gezinti ve dinlenme önerilir.
    13.00: Mide yoğun çalışmaya baslar. İdrar üretimi artar. Sik sık tuvalet ihtiyacı duyulur.
    14.00: Hazım nedeniyle yorgunluk meydana gelir. Bu saatte dinlenmek gerekir. Kaza riski artar.
    15.00: Ağrı duyma hissi bu saatte iyice düşer. Doktora gitmek için en uygun saat.
    16.00: Beynin algılama gücü artar. Hafıza keskinleşir. Dil kursu için en uygun saat.
    17.00: Sıcak ilişkiler en çok bu saatte yaşanır.
    18.00: Yorgunluk baslar. Alkol tüketilmemesi önerilir.
    19.00: Bu saatte tat ve duyu hissi daha da gelişeceğinden, yemekler büyük bir iştahla yenilir.
    20.00: Romatizma ve alerji ilaçları bu saatte alınmalıdır. Mide asidi bu saatte çok yüksektir.
    21.00: Zevk alma hissi artar. Müzik dinleme ve TV izleme gereksinimi ortaya çıkar.
    22.00: Bağışıklık sistemi en yoğun bu saatte çalışır. Ancak acı ve ağrı hissi de bu saatte daha güçlüdür.
    23.00: Adrenalin düştüğünden direnç azalır. Uyku hormonu Melatonin artar. Uyunması önerilir. Gece hayatını sevenlerde bu hormon daha geç salgılanır.
    00.00: Uyku sırasında beyin yorgunluğunu giderir. Saç ve kıllar uzar. Hamile kadınların sancıları da genellikle gece yarısı gelir.

coombo5 bunu beğendi.
  9. diez

Beğenileri:
    14.497
    Ödül Puanları:
    123
    cexenes mevcutta başlık var ama resimleri öldüğü için başlığını kilitlemeyip buraya ekledim..

cexenes bunu beğendi.
  10. skilful

skilful Yeni Üye

Beğenileri:
    158
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    vaaay son günlerde forumda okuduğum en güzel konu:)
    16:00 - 17:00 çalışmak için en iyi zaman olduğuda bu konuda ortaya çıkmış oluyor.

11. diez

Beğenileri:
    14.497
    Ödül Puanları:
    123
    resimler duruyormuş..işyerinde gözükmedi bende sanırım sadece..devam ;)

12. Iron_Man

Iron_Man Üye

Beğenileri:
    259
    Ödül Puanları:
    0
    insanın bioyolojik saatinin kusursuz çalıştığına inanan bir insanım örneğin gece barda korumalık yaptığım bir dönemde iş gereği sabah 5 ten öğlene kadar yatardım uyuma saatim iyiydi beslenmem ve idmanlarımda düzenli olmasına rağmen kas kaybedip yağlanmıştım özellikli güç sporları ile uğraşan ve sağlıklı yaşamak isteyen bireyler uyku düzeninize dikkat ediniz

13. _Fabregas_

_Fabregas_ Üye

Beğenileri:
    139
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    ben mecburiyetten 7den sonra yapıyorum idmanı :(

14. skilful

skilful Yeni Üye

Beğenileri:
    158
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    fabregas birde iyi yönden bak hiç yapmıyıp kıçını büyütmekten çok daha iyidir;)

15. Kan Mevsimi

Kan Mevsimi Yeni Üye

Beğenileri:
    125
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Isparta
    Insan bıyolojık saatını degıstırebılır bence. ben 5.15 de aksam yemegını yıyorum 6.45 de baslıyorum ıdmana. Cok mu kotu :D

16. ozleyis

ozleyis Üye

Beğenileri:
    88
    Ödül Puanları:
    0
    Ben bu işe hiç inanmıyorum ya. Kaçta kalktığım o gece nasıl uyuduğum sabah ne yaptığım herşeyle alakası var sonuçta herşeyin. O yüzden bilmiyorum bana bu veriler pek doğru gelmiyor

Sayfayı Paylaş