Kreatin,Protein Tozu Ve Amino Asitler Sperm Kalitesini Bozar

Konusu 'Supplementler' forumundadır ve ALPEREN tarafından 2 Şubat 2005 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 9 üye.
  1. ALPEREN

ALPEREN Özel Üye

Beğenileri:
    470
    Ödül Puanları:
    0
    Hürriyet gazetesinde yaşasın sağlık mı öyle bir köşe var,burda prof. doktor birçok konuya değiniyor.Özellikle bu ek besinler,doğal besinler hakkında sıkça yazılar yazıyor.Geçen günkü yazısında protein tozları,aminoasitler,kreatin gibi takviyelerin kas yapmadığı ve sperm kalitesini düşürdüğünü,cinsal gücü arttırmadığını yazmış.Daha önceki yazılarındada arginine ve diğer ek besinlerin protein tozlarında zararlı olduğunu yazmıştı.Bunların içerisinde androjenlerin olduğunu belirtmiş.

Kaliteli markaları kullanın,hatta ilaç firmalarının çıkardığı doğal takviyeleri kullanın demiş.

Bu ek besinlerin kontrolünü tarım ve köy. bak. yapıyormuş o yüzden denetimler sıfırmış,ithalatçı firma kendine göre bilgileri veriyormuş.Sağlık bak. ise ciddi denetimler yapıyormuş.

Ancak ek besinlerin denetimi de sağlık bak. geçmedi mi?Ben geçti diye biliyorum.

Şimdi bu kişi prof. bu konularda uzman söyledikleri doğrudur diye düşünüyorum,ancak eleştiride bulunmak istiyorum.Madem zararlı,bunlar neden zararlı?Bilimsel olarak açıklamasını istiyorum.

100 kişi seçmiş,bunlardan 50 si prot. tozuk kullanmış 50'si kullanmamış sonra bunların kas ind. bakılmış sonuç ne olmuş?Kullananların sağlıkları mı bozulmuş?Böyle bir araştırma var mı?Yada kendisi böyle bir araştırma yapmış mı?Zararlı demek kolay,ozaman buyrun anlatın.

2. sven

sven Üye

Beğenileri:
    17
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Telif Ajansı, Tıbbi Yayıncılık
    Yer:
    Antalya
    Bence sallamış.

3. Coleman

Coleman Üye

Beğenileri:
    250
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    ticaret
    Yer:
    istanbul
    yaaaaaaaaaaa sperm kalitesini düşürüyomuymuş eheueheueheu bıraksın bu işleri o hi anatomi felan okumamış bir kerem creattin sperm kalitesini en iyi seviyeye çıkarıyo yaaa nedne böle insanların aklını karışdırı bu dr lar :)

4. Roid Rage

Roid Rage Üye

Beğenileri:
    50
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Nowhere
    O doktoru karsima cikartinda agzinin payini vereyim.
    1 Spermin olusmasindaki en onemli madde proteindir.
    2 Creatin yedigimiz ettede vardir ama azdir. Creatin erkege daha uzun bir performans gostermesine yardimci olur.
    3 FDA (Food and Drug Administration) bu urunleri denetler eger labelinda (etiketinde) yazilanlarla icindekiler tutmazsa izin vermez. Eger insan sagligina zararli bir maddeye rastlarlarsa o urun kesinlikle piyasaya cikamaz.
    4 Protein ve creatinin icinde androjen yoktur, doktor bey sustanonla karistirdi herhalde...

Neyse kesin bir cikari vardir herhaldede boyle sacma sapan bir demec vermis..

Zaten bu tur sporcu gidalari turkiyeye guc bela giriyor boyle doktor musveddeleride sektore balta vursun, 1970lerdeki gibi yumurtaya geri donelim....Istedikleri bu olsa gerek.....

5. sven

sven Üye

Beğenileri:
    17
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Telif Ajansı, Tıbbi Yayıncılık
    Yer:
    Antalya
    'Beni Türk Hekimlerine Emanet Edin'

Acaba M. Kemal bu sözleri söylerken bunun gibi zibidileri hesaba katmışmıydı?

6. Guest

Guest Guest

Sperma olusumunda sadece protein yeterli degildir. Vücut hormon sistemi icinde vücut icerisinde zaten sperm,anin olusmasi icin bazi aminoasitleri üretmektedir. Disaridan özel bir aminoasit gereklide degildir. üstelik muz+sarimsakmercimek gibi bazi hallerinde spermaya yardimci rolleri vardir.
    Creatin vücut hormonuyla iletisimlidir. Vücut hormonu iyi calistiginda ve creatinin ATP hormonunu aktivite etmesiyle kas üretimi gerceklesir. Vücüt icerisinde testo ile uyum saglamazsa ve bu uyumsuzluk ile kur icerisinde ters tepki gösterirse bu takdirde spermayida etkiler. Eger bu mantik acisindan degerlendirirsek doktor hakli cikar.

Ama bu olay arastirilmistir. Creatinin testo üzerinden etkiside olmadigi icin ve böbreklerde dagilimi gerceklestigi icin ve vücut icerisindeki etki bilesimide ortada oldugu icin doktorun bu tezine katilmiyoruz. Sperma yi etkileyecek bir seyin ayni zamanda vücut hormonunu da etkilemis olmasi gerekiyor. Mesela spermanin kalitesini asiri bir sekilde düsüren steroid DECA(nandrolon) maddesidir.

Aminoasit+wheyprotein yada creatinin spermanin kalitesini düsürdügü hakkinda kesin bir bildiri yoktur.

7. Flea

Flea Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Doktorları fazla iplememek lazım. Bir ampul steroid'den prostat kanseri olabileceğini söyleyen soytarılar var çünkü.

8. Guest

Guest Guest

Doktorlar teoriler ve yan etkiler cercevesinde keisn bir bilgi sunuyorlar. yani kendi fikirlerine göre.
    Mesela Ünlü W. Chonbetaicha doktoru(Japonyada nagoya unide profesör) Steroidlerin kalbi büyüttügünü ve kalb riskini artirdigini söäylemistir. Bu dogrudur. Ama aciklamasinda kurdugu cümleler arasinda suda yer aliyor. 'Sporcular bu maddeyi 2-3 kere kullandiktan sonra kalb kirizi gecirirp ölebilir. hatta ilk kullanista dahi bu durum ortaya cikabilir.'
    Simdi dokorumuzun bu cümleleri sabitlenmis fikir degildir. Kalb büyümesi yaptigindan dolayi kalb riski olma ihtimalini 1-2 kur sonrasinda gerceklesebilecegini söylemistir. Bugün milyonlarca insan steroid kullanmistir ve kalb krizinden ölenler olmamistir. Dikkatinizi cekiyorum ben sadece steroidden bahsediyorum. Yalniz 2-3 kur degil 5-6 kur sonrasinda dahi bu gerceklesmemektedir. Ölüm oranlari genelde asthma (efedrin clenbuterol) gibi yada insulin+büyüme hormonu ve en önemlisi su atici diuretikalardir. Bunlar disinda kalbi en cok etkileyen steroidlerin basinda Stanozolol gelir. Normalde dianabol+testosteron+primo+deca+trenbolon maddeleri kalb krizi riskini tasimamaktadir. Belki siz günde 400mg trenbolon yaninda 15 tablet dianabol alirsaniz bu risk büyüyebilir ama 3-4 kurluk bir steroid kurlarinda bunun görülmesi mümkün degildir. dikkat edersek steroidlerden ölenler genelde diuretica yada clenbuterol maddelerini kullanmis insanlardir. Bunun en güzel örnegi Andreas Münzer dir.

9. arnoldjr

arnoldjr Üye

Beğenileri:
    19
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    izmir
    bu besin takviyelerinin hepsi tarim bakanligi izni ile giriyor ulkeye.o nedenle bu takviyelerin icinde baska maddelerin cikmasi mumkun degildir.eger cikarsa,urunun ithalatina izin verilmez.Turkiyeye giren ve herkesin cok kaliteli dedigi,reklami dunyada cok iyi olan bir Amerikan firmasinda bir zamanlar steroidlere rastlandi.sanirim bu maddede methandionine olmali!
    L-Carnitine ve creatin sperm kalitesini arttirmakta oldugu bircok arastirmada mevcuttur.Ozellikle L-Carnitin!!!
    Profesorun dediklerinde sadece bir nokta dogru olabilir.Yani urunlerde yabanci madde bulunmasi ile ilgili.O da turkiyeye bulgaristan yada romanyadan giren ne oldugu belirsiz ucuz takviyelerdir.Mesele biliyorumki istanbulda 1 kilo Creatin 20 euro bulunuyordu bir ara.halende olabilir.Ve bulgar mali bu.birisi analizlemis bunu ve icinde creatine orani hem az hemde cok kalitesiz cikmis ve icinde bakterilere rastlanilmis...
    Secim Sizin..Urunlerin geldigi ulkelere cok dikkat edin.En siki kontrollerin yapildigi ulkelerden gelen urunler buyuk olasilikla guvenlidir.Buyuk olasilik diyorum cunku bazen sahte yada cok ufak firmalarda problemler yasandigi gorulmus...

10. Desperado

Desperado Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    arnoldjr sen konuşma. Nerelerdesin kanka yaw. İnsan hiç msn'ne girmez mi? Sana çok soru soruyorum diye sildin mi beni msnden :p

Kreatin ve aminoasitler sperm kalitesini düşürmez ve sperm üretimini arttırdığı kesin. Diğer arkadaşlarında dediği gibi kreatin ettede var. Kreatin almamak için et yememek gerek :)

11. Guest

Guest Guest

Amerika dan ülkeye gelen supplementlerin kontrolden gecmedigine inanmakla beraber bunun dogrulugunu isbat eden yazilar okudum.

KÖLN Üniversitesi arsivlerindede yer alan yazida amerikan supplementlerinin amerikada kontrol oldu damgasi adi altinda avrupaya ve ordanda asya ülkelerine yada direk olarak asya ülkelerine gönderilmektedir.
    Amerika da bile üniversite laboratorlarinda yapilan bazi testlerde protein cikolatasindan 30gr protein ve 45gr karbonhidrat cikacagina 15gr protein ve 50gr nandrolon maddesi cikmistir.
    Birde bazi aminoasitlerden 1-testosteron maddeli prohormon cikmistir.

Almanyada BMS+Goldfield+Hansa+powerman gibi ürünlerin üretimi almanyada gerceklesip bu ic safhada kontrolden gecmektedir. Kisacasi kontrolden mutlaka gecmektedir. Sadece supplement degil tüm gida üürnleri bu yöndedir. Bundan dolayi almanyada ki spor uzmanlari yabanci tanimadiginiz markalari kullanmayin diye uyarmaktadir.

Bugün Allstar bile almanyada fabrikasini kurmustur. Oysa merkezi Amerikadir. Sanirim bu bazi seyleri bize aciklamaktadir.

12. ALPEREN

ALPEREN Özel Üye

Beğenileri:
    470
    Ödül Puanları:
    0
    benim aldığım weiderlerin üzerinde alman malı yazıyor. Almanya, Hamburgtan ithalmiş.

13. ALPEREN

ALPEREN Özel Üye

Beğenileri:
    470
    Ödül Puanları:
    0
    Hacettepe doping merkezi başkanına mesaj atmıştım, adam bana aynen şöyle dedi. Bu sporcu takviyelerinin birçoğunda gizli steroidler oluyor, doğru dürüst test edilmiyorlar demişti.

Akşam gazetesindeki yazıda ise,

Halil Mutlu'nun doping kontrolünde Nandrolon isimli bir hormon kullandığı ortaya çıktı. 1950 yılında sentetik olarak üretilmeye başlayan bu hormon, bir erkeklik hormonudur ve protein metabolizmasına etki yaparak kas, dolayısı ile kuvvet gelişimini sağlar.

Nandrolon ya iğne ile veya hap şeklinde kullanılır. İğne ile alındığında, depo etkisi olur ve alındıktan bir yıl sonra bile doping kontrollerinde ortaya çıkar. Bu sebeple Halil Mutlu'nun böyle bir saflık yapması mümkün değildir. Zaten kendisi de 'bu maddeyi iğne ile alacak kadar aptal değilim!' demektedir. Nandrolon hap şeklinde alındığında, karaciğerde hemen ayrıştırılır ve vücut dışına çabuk atılır. O sebeple tedavide kullanılmaz. Ancak,

4-Norandrostendiol, 4-Norandrostendion şeklinde hap ve kapsül formunda (ön hormon) piyasada bulunur. Sporcu yiyecek ve içeceklerine katılan bu ön hormon 1-2 hafta içinde vücuttan atılır. Dolayısı ile müsabakadan 2 hafta önce alımı kesilirse, kontrolde tespit olmaz.

Ön hormon formunda bu madde birçok sporcu yiyeceğinde, içeceğinde bulunur. Az miktarda bulunduğu ve vücuttan çabuk atıldığı için de, sporcular tarafından çok kullanılır. Mesela, sporcuların çok kullandığı Creatin, Guarana, Tribulus Terrestis, Chrysin ve Çinko kombinasyonunda bu madde az da olsa vardır ve alım süreleri iyi ayarlanmazlarsa (!) doping

kontrolünde Nandrolon çıkabilir.

Köln Doping Analiz Merkezi şimdiye kadar sporcu içecek ve yiyeceği diye satılan 15 çeşit üründe az miktarda da olsa ön hormon formunda Nandrolon (19-Nortestosteron) tespit ettiklerini açıkladı. O sebeple, eser halde bile kullanılsa, bu maddeyi içeren ürünlerin satışı Almanya'da yasaktır. Bizde ise durum 'saldım çayıra, mevlam kayıra!' şeklindedir.

Halil Mutlu doping yapmakla suçlanıyor. Şahsen biz Halil Mutlu'nun injeksiyonla verilen formda (yağ esterli) Nandrolon kullanmadığına dair her türlü bahse gireriz..

Ön hormon şekline gelince...de, sormak isteriz: Halil Mutlu'ya tehlikesiz sporcu yiyeceği, içeceği olarak neler verildi. Bu ürünler, Hacettepe Doping Araştırma Merkezi'nde analiz ettirildi mi?..

Bunları soruyoruz, çünkü; böylesi ürünlerin üzerindeki etiketlerde bu hormonun az miktarda bile olsa bulunabileceği yazılmıyor..Yazılmayınca da, zaman ayarı iyi yapılamıyor ve kabak HALİL MUTLU'NUN BAŞINA PATLIYOR...

14. Guest

Guest Guest

Avrupada weiderin üretimi Almanya HAmburg sehrinde yapilmaktadir. Genel itibariyle avrupada bir kac ülkedede üretimi mevcuttur ama daha cok diger ülkelerde dagitimi vardir.

Halil mutlunun nandrolon dan yakalanmasinin bir diger yönüde budur. Ama bu kesin degildir. Bu sekilde olabilecegi yönü vardir.
    Simdi senin yazdigin yazida dogru olmayan yönleri belirteyim.

* Nandrolon igne yada hap seklinde olur. Igne ile olanlar depottur ve vücuttan uzun süre sonra atilir(1 sene gibi)
    YANLISTIR. nandrolon fenilpropionat maddesi mesela depot degildir ve 3-4 ay sonra vücuttan atilir. etkisi diger esterlere oranla hafiftir.

*Halil mutlu" bu maddeyi igne ile alacak kadar aptal degilim" gibi bir cümle kullanmamistir. Sadece ben bu maddeyi kullanacak kadar aptal degilim aciklamasi yapmistir. Yani nandrolon maddesinden bahsediyor yoksa igne yada tablet seklinden degil.

* Creatin, Guarana, Tribulus Terrestis, Chrysin ve Çinko supplementlerinde ön hormon(prohormon) maddesine dönüsülüyormus. dikkatli kullanilmasi gerekiyormus yoksa doping testlerinden cikma ihtimali varmis.
    YANLISTIR. Bahsettigin hormon supplementlerin icine cabuk etki etsin diye sahtekar tavirla koyan firmalar olabilir bu olmusturda. Buna göre haklisin. Ama normal bir supplement mesela creatinin öyle bir seye dönüsümü söz konusu degildir.

Bunlar disinda supplementlerde prohormon dedigimiz madde cikabilir. Bu prohormonlar genelde yabanci supplementlerde cok cikmaktadir. Örnegin amerikan ürünlerinde cikma ihtimali yüksektir. Bundan dolayi almanyada yabanci supplementlerin profesyonel sporcular tarafindan kullanimi yaygin degildir hatta hic tasvip edilmez. Sahsen bende amerikan ürünlerini tasvip etmem. Bundan dolayi joe weider ve allstar markalari almanyada fabrika acmistir ve bak biz saglamiz mesajini vermistir. Cünkü almanyada üretilen her supplement analizlerden geciriliyor ve onay verilmeden satisi yapilmiyordur.

15. arnoldjr

arnoldjr Üye

Beğenileri:
    19
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    izmir
    Almanyada uretilmis birkac belli markanin analiz raporlari elimde mevcut.Ve gercekten ALmanya bu konuda cok titiz!devamli kontrolden gecmekte bu nedenle Kesinlikle guvenebilirsiniz.Ve Panzehirin de dedigi gibi,ABD mensei olan bir cok urunde garip garip analiz raporlari ortaya cikmis sonucta iclerinde doping maddeleri oldugu saptanmistir.Weider da boyle bisey olmasi tabi ki sifir ihtimaldir ama onun kadar buyuk bir firmada daha once steroide rastlanildi.

16. Crunch

Crunch Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Dogru tarim ve koy isleri bakanliginin izni ile ithal edilmistir bu tur urunler ancak USA food and drug administration tarafindan onay verilmiyor bu tur urunlere! Sebebi ise yan etkilerinin tam olarak ne oldugunun belli olmamasidir.
    BU turu urunlerin etiketinde, kullanmadan once bi doktora basvurulmasi gerektigini ve 18 yasinda kucuklerin kullanmasinin yasak oldugu yazar.
    Ancak gelgelelim bugune kadar creatineden dolayi sagligi bozulan olan bi vakanin goruldugunu henuz sanmiyorum.
    Creatine kullanan arkadaslara b complex kullanmalarini oneririm.

17. cyberugur

cyberugur Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    istanbul
    TAMAM body buildinciyiz ve doktorun sölediklerini hadi ordan be sallamış, ya hocam bırak yaaaw falan diyoruz ama; Bu kadar basit olmamalı bence yani eminim doktorların (anatomi vs.. gibi konular hakkında bizden bi milim daha fazla biliyolardır herhalde :)). Onun için kafamıza uymayan şeyleri kabul etmemek serbesstir ama bu onun doğrurluğunu değiştirmez. Bende ilk supplement kullandığımda bunları doktora götürmüştüm hatta forumda da bunları yazdım. Aynen bana yazıdaki olayları izah etmiştir.KREATİN :Tamam kırmızı ette bulunur hayvanların çok hızlı ve nerjili olması çiğ ve çok et yemeleriyle doğru orantılıdır dedi ama bunları doğal yollardan karşılamak en iyisi dedi 1.5 kilo ette 1 gr creatin varsa bizim almamız gerekn creatin doğal yolla en fazla (yarım kilo yesek 0,75 gramdır).Ama biz bodyci olduğumuzdan ne yapıyoruz 10 -15 gr alıyoruz sonrada enerji patlaması yaşıyoruz ama bu doğal yola göre b kadar yükleme becede vucuttan bir şeyler götürür (negatif anlamda) düşüncesindeyim.
    Hormonlar konusunda herkes hem fikir sentetikler vucuda zarar veriri atıktır karaciğere zararlı cinselliğe olumsuz etkisi var.E vucudun hormon seviyesi doğall olarak belli yoldan X br ise sentetikle 10 X birim yaptığımızda tamam çok güzel gelişiyoruz ama sonraki yıllarımızdan yemiş oluyoruz bedeli böle ödeniyo
    Şimdi bana ya sen BB den anlamıyosun kardeş hormon ile supplementi aynı kefeye koyuyosun diye bilirsiniz ama emin olunki anlıyoruz tamam aynı değil
    ve ben her zaman supp kullanıyorum ama anlatmak istediğim supp. zararı mutlaka var
    Bşi erkek ort. 50 lt sperm üretirken ben şahesen supplement aldığımda cinsel performans artıyor ama sanki daha sonraki yıllardan kredimi tüketiyorumuş gibi bi his kaplıyo içimi
    Sonuç :Bu konu hakkında çeşitli görüşler var o yüzden net değil.doktorlar eğer kendileri bu supplementlerin sağlık bakanlığına geçmesinden bi rant elde etmeyeceklerse doktorlara katılıyorum ama bende supp a deva ediyorum (bu da tezat ama ne yapim hacim lazım hehehE)

18. firebird

firebird Üye

Beğenileri:
    154
    Ödül Puanları:
    0
    eğer supplement kullanıp kısır kalcaksak boğaz köprüsüne direk çıkıp atlayalım be abi , adam resmen bol keseden sallamış bide profesor olucak , Allah bilir bu herif yarın birgün çıkıp bodycilerin çocukları tüp bebektir der , Allahım akıl fikir versin bunlara

19. muscle_pump

muscle_pump Yeni Üye

Beğenileri:
    53
    Ödül Puanları:
    0
    arkadaşlar işviçreli bilim adamları amino asitlerin sperm sayısını artıdığını özellikle de argininin kanıtlamışlar

20. sleepy

sleepy Üye

Beğenileri:
    643
    Ödül Puanları:
    0
    Amerika FDA denetimi eskiden vardı. Ne zaman kalktı bilmiyorum ama 10 seneyi kesinlikle geçmedi diye biliyorum.

Eskiden firmalar yan etkisi olmadığını testlerle FDA'ya kanıtlamak zorundaydı.

Tabi ki FDA yine onay vermiyordu; hiçbir zaman FDA'dan onaylı çıkmadı.

Fakat en azından yan etkisi olmadığını kanıtlaması gerekiyordu.

FDA kontrolü tamamen kalktıktan sonra zaten "Bigger, Stronger, Faster" belgeselinde de görüldüğü gibi hammaddeyi alıp evde kutulayıp kendi markanızı oluşturabilirsiniz.

Sadete gelirsek protein tozu,creatin gibi ürünlerden korkmaya gerek yok diye düşünüyorum. Snnuçta bunlar denetimden geçmiş ürünler.

Belli başlı markaları kullanmak en iyisi.

Sayfayı Paylaş