kreatin kullanım şekli mi değişti?

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve playertwo tarafından 14 Kasım 2011 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 7 üye.
  1. playertwo

playertwo Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    28
    Yer:
    Edirne
    daha önce bu kreatinin bir yükleme dönemi olduğundan bahsedilirdi şimdi mf dergisinde antremandan önce 5gr antremandan sonra 5 gram diye tavsiye ettiklerini görüyorum

2. demircan256

demircan256 Üye

Beğenileri:
    2.198
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    güvenlik
    Yer:
    istanbul
    Valla sabah işe gelrken kafamdaki soru o idi..ama biraz farklı ...yani biri idman öncesi alınır diyor biri idman sonrası...birileride senin yazdığın gibi hem idman öncesi hem idman sonrası 5'er grm...

Şimdi ben bu forudmada çok ez yazıldı ...idman sonrasını söylüyorlar..ancak benim mantığıma aykırı bu...

Şöyleki ; ardşeim bu creatin denilen şeyi biz ne için alıyoruz..idmanda bize enerji versin,idman performansını arttırsın ...ben böyle biliyorum...

Peki bu ürünü idmandan sonra alırsak bu dediklerim konusunda ne işe yarayacak...

yükleme dönemi diyorsun...o artık birçokkişi tarafındna kullanılmıyor..ben kullanmay abaşlicam..ve her idmandan yarım saat önce 5 grm alıcam...bence en mantıklısı bu...

ahmetkb ve sultanmehmed bunu beğendi.
  3. playertwo

playertwo Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    28
    Yer:
    Edirne
    bir supplement dükkanında konuştuğum gıda mühendisi kreatin de yükleme diye birşey yok dedi. ayrıca "demircan256" kreatin depo edilen bir madde fakat bencede idmandan önce kullanılmalı bu konuda sana katılıyorum.

demircan256 bunu beğendi.
  4. Danny Boy

Danny Boy Yeni Üye

Beğenileri:
    8.716
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Medical Laboratory Technician-Public Relations Spe
    Yer:
    İstanbul-Скопје-Београ&#1076
    kreatını su zmanda lamk ıyıdır demek yanlıs sadece sole denebılır bol sekerlı yada bol karbonhıdratlı bır yemekle ıyı olur :)

ben sabah ve oglen aldım dıyelım kreatını bu benım kaslarımda depo edılcek . baskasıda antrenman once -sonra aldı onunkıde depo edılcek arada bır fark olmıcaktır ıkımızınkıde aynı skeılde depo edılcektır

kreatını nox urunu gıbı dusunmemek gerek

5. demircan256

demircan256 Üye

Beğenileri:
    2.198
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    güvenlik
    Yer:
    istanbul
    Tamam Danny Boy...idman öncesi aldın yani sabah ve öğlan aldın ve akşam idmanın var..bu mantıklı zaten..( bana göre) sonuçta idmanda sana destek olacak...ben sadece idman sonrası alınmaasını mantıklı bulmuyorum...ne dersin ?

6. Altintop

Altintop Üye

Beğenileri:
    166
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    Berlin
    BB.com dan çeviri:

Kreatin Almanın En İyi Zamanı Nedir ?

En iyi sonuç için antrenman günleri kreatini antrenmandan sonra alınız. Bu sayede mide bulantısı oluşmaz ayrıca bu zamanda alarak boşalan kreatin seviyesini tekrar doldurmuş olursunuz.
    Antrenman günleri daha fazla almak isterseniz (örnek 10 gram) bunun yarısını antrenman öncesi diğer yarısını antrenman sonrası alınız.

Ne Kadar Almalıyım ?

Tavsiye edilen dozajlar şu şekildedir:

140lbs'ye kadar = günlük 5-6gram sürdürme dozudur.
    141lbs - 168lbs = günlük 6-7.5 gram sürdürme dozudur.
    169lbs to 199lbs = günlük 8 gram sürdürme dozudur.
    200lbs to 242lbs = günlük 8-10 gram sürdürme dozudur.
    242lb+ = günlük 10-12 gram sürdürme dozudur.

Yükleme Yapmam Gerekli Midir ?

Hayır, gerekli değildir. 28 gün boyunca günlük 3 gram kreatin alımının 6 günlük yükleme süresinin sonucunda ki kreatin seviyesiyle arada fark olmayacaktır.

Daha fazlası için:
    http://www.bodybuilding.com/fun/dimaggio2.htm

sultanmehmed bunu beğendi.
  7. demircan256

demircan256 Üye

Beğenileri:
    2.198
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    güvenlik
    Yer:
    istanbul

En iyi sonuç için antrenman günleri kreatini antrenmandan sonra alınız. Bu sayede mide bulantısı oluşmaz...

Bir böyle deniyor..birde...

Antrenman günleri daha fazla almak isterseniz (örnek 10 gram) bunun yarısını antrenman öncesi diğer yarısını antrenman sonrası alınız.

Peki mide bulantısı olmaması içinz aten idman öncesi alınmıyor...en azıdan almaya ben şahsım korkuyorum.ama en mantıklısıda idmandan öncesi..

bb.com bile ikilemde kalmış kusura bakmasın kimse...

8. SAVAŞ74

SAVAŞ74 Üye

Beğenileri:
    1.287
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    bu forumdaki kreatin makalelerinin özü, "kreatin güçte devamlılığı sağlar".
    dolayısıyla antremandan sonra zaten bitmiş olan bir kasta "güçte devamlılık sağlama" çabası bana mantıklı gelmiyor. öncesinde kullanmak daha mantıklı. ayrıca neden sabahları erkenden alın diyor, öyle değil mi ama. tamam bir nox değil fakat yine de antreman öncesi almak daha mantıklı.

ahmetkb ve demircan256 bunu beğendi.
  9. Altintop

Altintop Üye

Beğenileri:
    166
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    Berlin
    Çok tartışılan ve üreticiler arasında bile farklı tavsiyelerde bulunan bir konudur zaten. Özellikle antrenman öncesi kullanımında çok araştırma yapılırken sonrası için araştırma son yıllarda yapılmış.

MF dergisinden alıntı:

Kreatini antrenman öncesindeki 30 dakika içerisinde alacağınız protein/karbonhidrat içeceğinizle birlikte bir doz ve antrenmandan hemen sonra alacağınız protein/karbonhidrat içeceğinizle birlikte ikinci bir doz olarak kullanmalısınız. Antrenman öncesinde kreatin almak, kaslarınızın olabildiğince hızlı enerji temin etmek üzere kreatin fosfat ile doymuş olmasını sağlar. Antrenmandan sonra alacağınız kreatin ise kaslarınızdaki stoğu tazeler, kas hücresi hacmini arttırma ve büyüme için IGF-I (insülin benzeri büyüme faktörü-1) seviyelerini maksimuma ulaştırır.

Dahası, antrenmanların hemen ardından, kaslarınız, kreatin gibi gıdaları almak için ileri derecede hazır hale gelir. Antrenman saatlerine yakın alınan kreatin, günün diğer saatlerinde alınan kreatine kıyasla ne kadar etkilidir? Victoria Üniversitesi’nde (Avustralya) yapılan bir etüdün Medicine & Science in Sports & Exercise (Spor ve Egzersizde Tıp ve Bilimi) dergisinde yayınlanan raporuna göre, antrenmanlardan hemen önce ve hemen sonra kreatin, whey protein ve glikoz içeren bir takviye alan deneyimli sporcular, aynı takviyeyi sabah saatlerinde ve yatmadan önce alanlardan hissedilir biçimde daha fazla kas kütlesi ve kas gücü kazanmışlardır. Bundan daha da çok şaşırtıcı olan bir husus ise, bu deneklerin antrenman yaptıkları haftanın sadece dört gününde bu takviyeyi almış olmalarıdır. Bizler, kreatin alımına bu kadar çok ara vermenizi tavsiye etmeyiz; ancak arada bir gün kreatin almayı atlayacak olursanız, bu unutkanlığınızın genel sonuca çok negatif bir etkisi olmayacağını söyleyebiliriz. Antrenman yapmadığınız günlerde kreatini o günkü herhangi bir öğünle birlikte almanızı tavsiye ederiz. Kreatini tercihen kahvaltı gibi, karbonhidrat açısından makul bir öğünle birlikte almanız daha iyi olur.

Kreatin bundan on yıldan fazla bir süre önce sahneye ilk çıktığında, aşırı yüksek dozlarla beş ila yedi gün boyunca bir yükleme safhası uygulamak, ardından, daha düşük bir dozla devam safhasına geçmek sıkça başvurulan bir yöntemdi. Yükleme safhasının, kaslardaki kreatin seviyesini doyuma ulaştırmak açısından kritik olduğuna dair bir inanış hakimdi. Günümüzde artık yükleme safhasının gereksiz olduğunu biliyoruz. Ağırlık çalışanlar M&F’in dozaj kılavuzunu takip ederek fevkalade sonuçlar alabilirler. (bkz. “Antrenman Penceresi” tablosu). Ne var ki, eğer sabırsızsanız ve beş gün gibi kısa bir sürede sonuç almak istiyorsanız, o zaman günde dört kez, bir protein tozu ya da karbonhidratlarla birlikte beş gram kreatin alarak yükleme yapmalısınız. Antrenman günlerinde, bu dozların ikisinin idman saatinize yakın olmasına (bkz. kural no. 1) dikkat edin. Eğer sonuç almak için iki hafta kadar beklemeye tahammülünüz varsa, o zaman yükleme ile uğraşmayın.

Formu ne olursa olsun, 5 gramlık kreatin dozları en doğrusudur. Ama eğer tasarruf etmek istiyorsanız, doz başına 3 gr gibi düşük bir miktarda kreatin monohidrat ve kreatin alfa-ketoglutarat takviyesi alabilirsiniz. Kreatin etil estere gelince, doz başına 2 gram’a kadar inebilirsiniz.

sultanmehmed, SAVAŞ74 ve demircan256 bunu beğendi.
  10. Emrahbozoglu

Emrahbozoglu Üye

Beğenileri:
    78
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    Sprodan sonra alınan kreatin kasların gelişmesine zemin hazırlar hızlı Carb ve protein ile birlikte alındığında kas tamirini hızlandırır. Spor sonrası bir suppliment olarak kullanmak en akıllıcası bence.

11. demircan256

demircan256 Üye

Beğenileri:
    2.198
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    güvenlik
    Yer:
    istanbul

Pekii idman sırasında bana verilecek enerji,performans nasıl olacak..sonraki idmana hazırlıkmı yapıcaz yani idan sonrası alırsak ?

12. sultanmehmed

sultanmehmed Üye

Beğenileri:
    2.514
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul/Fatih
    Creatine i 5 gr ant.30-45 dk öncesi
    5 gr da ant.sonrası shaker ın içinde olacak şekilde alıyorum...

Off günlerde ise , sabah kahvaltımda 5 gr meyve suyu ile alıyorum...

Bu şekilde güzel verim aldığımı söyleyebilirim...
    Ağırlıklarda gözle görülür derecede artış yakaladım , tabi ki beta alanine kombinesi ile...

Yükleme yi genel anlamda pek çok kişi yapmıyor , bende yapmadım yapmayı da düşünmüyorum...

Yükleme yapılmadan alınan dozajlarla bir ay devam ederek 1 hafta ara vermeniz yeterli..
    Şu kuralı unutmayın creatinde
    4 e 1
    6 ya 2

yani 4 hafta kullan 1 hafta ara ver...
    6 hafta kullan 2 hafta ara ver...

ben 4 hafta kullanıp 1 hafta ara verilmesinden yanayım , zira 2 hafta uzun bir süre...

13. SAVAŞ74

SAVAŞ74 Üye

Beğenileri:
    1.287
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    sultanmehmed, sen 2 hafta uzun diyorsun, ben bazı yerlerde 12 hafta kullanın 4 hafta ara verin diye yazılar görüyorum :D

14. demircan256

demircan256 Üye

Beğenileri:
    2.198
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    güvenlik
    Yer:
    istanbul
    Savaş abi..aslında çokta değil hani..12 haftamız 3 ay eder..e o kadar kullanımdan sonra 4 haftalık ara olmalı bence :)

15. sultanmehmed

sultanmehmed Üye

Beğenileri:
    2.514
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul/Fatih
    savaş abi , demircana katılıyorum bu konuda 12 hafta 3 ay ediyor , 3 ay aralıksız kullanımdan sonra 4 hafta ara verilmesi de doğru olabilir..

Gel gör ki , biz bu ara verdiğimiz bir ayda creatine depolarını tamamen boşaltmış oluruz..

O yüzden ki , 4 hafta kullanıp 1 hafta ara verilmesi tavsiyesinde bulundum..
    Mümkün olduğu kadar çok devam edebilmek için kullanıma...

Saygılar...

16. Danny Boy

Danny Boy Yeni Üye

Beğenileri:
    8.716
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Medical Laboratory Technician-Public Relations Spe
    Yer:
    İstanbul-Скопје-Београ&#1076
    askında sonra alınmasının sole bır sebebı de var kı genelde uretıcıler yada antrenorler ole bu ısın bılımselıne degıl baıst kısmına ıtafen onerıde bulunurlar

antrenman sonrası basıt seker alın derler ve bu basıt sekerle kreatın cok ıyı gıder genel mantık budur a sartmıdır degıldır

demircan256 ve sultanmehmed bunu beğendi.
  17. dino_55

dino_55 Üye

Beğenileri:
    17
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    securty
    Yer:
    istanbul
    Kreatin Kullanımı
    Kreatin ne kadar dozda alınmalıdır? Ve herhangi bir yan etkisi var mıdır?
    Kreatin tozlarında yıllardır gerek uzmanlar arasında gerekse markalar arasında kullanım önerileri bir birini tutmamakta.
    Kısacası farklı kullanımlar söz konusudur. Sizlere burada kullanımlarla farklı görüşleri paylaşıyoruz.

Kreatini antrenman öncesindeki 30 dakika içerisinde alacağınız protein/karbonhidrat içeceğinizle birlikte bir doz ve antrenmandan hemen sonra alacağınız protein/karbonhidrat içeceğinizle birlikte ikinci bir doz olarak kullanmalısınız. Antrenman öncesinde kreatin almak, kaslarınızın olabildiğince hızlı enerji temin etmek üzere kreatin fosfat ile doymuş olmasını sağlar. Antrenmandan sonra alacağınız kreatin ise kaslarınızdaki stoğu tazeler, kas hücresi hacmini arttırma ve büyüme için IGF-I (insülin benzeri büyüme faktörü-1) seviyelerini maksimuma ulaştırır.

Dahası, antrenmanların hemen ardından, kaslarınız, kreatin gibi gıdaları almak için ileri derecede hazır hale gelir. Antrenman saatlerine yakın alınan kreatin, günün diğer saatlerinde alınan kreatine kıyasla ne kadar etkilidir? Victoria Üniversitesi’nde (Avustralya) yapılan bir etüdün Medicine & Science in Sports & Exercise (Spor ve Egzersizde Tıp ve Bilimi) dergisinde yayınlanan raporuna göre, antrenmanlardan hemen önce ve hemen sonra kreatin, whey protein ve glikoz içeren bir takviye alan deneyimli sporcular, aynı takviyeyi sabah saatlerinde ve yatmadan önce alanlardan hissedilir biçimde daha fazla kas kütlesi ve kas gücü kazanmışlardır. Bundan daha da çok şaşırtıcı olan bir husus ise, bu deneklerin antrenman yaptıkları haftanın sadece dört gününde bu takviyeyi almış olmalarıdır. Bizler, kreatin alımına bu kadar çok ara vermenizi tavsiye etmeyiz; ancak arada bir gün kreatin almayı atlayacak olursanız, bu unutkanlığınızın genel sonuca çok negatif bir etkisi olmayacağını söyleyebiliriz. Antrenman yapmadığınız günlerde kreatini o günkü herhangi bir öğünle birlikte almanızı tavsiye ederiz. Kreatini tercihen kahvaltı gibi, karbonhidrat açısından makul bir öğünle birlikte almanız daha iyi olur.

Kreatin bundan on yıldan fazla bir süre önce sahneye ilk çıktığında, aşırı yüksek dozlarla beş ila yedi gün boyunca bir yükleme safhası uygulamak, ardından, daha düşük bir dozla devam safhasına geçmek sıkça başvurulan bir yöntemdi. Yükleme safhasının, kaslardaki kreatin seviyesini doyuma ulaştırmak açısından kritik olduğuna dair bir inanış hakimdi. Günümüzde artık yükleme safhasının gereksiz olduğunu biliyoruz. Ağırlık çalışanlar M&F’in dozaj kılavuzunu takip ederek fevkalade sonuçlar alabilirler. (bkz. “Antrenman Penceresi” tablosu). Ne var ki, eğer sabırsızsanız ve beş gün gibi kısa bir sürede sonuç almak istiyorsanız, o zaman günde dört kez, bir protein tozu ya da karbonhidratlarla birlikte beş gram kreatin alarak yükleme yapmalısınız. Antrenman günlerinde, bu dozların ikisinin idman saatinize yakın olmasına (bkz. kural no. 1) dikkat edin. Eğer sonuç almak için iki hafta kadar beklemeye tahammülünüz varsa, o zaman yükleme ile uğraşmayın.
    Formu ne olursa olsun, 5 gramlık kreatin dozları en doğrusudur. Ama eğer tasarruf etmek istiyorsanız, doz başına 3 gr gibi düşük bir miktarda kreatin monohidrat ve kreatin alfa-ketoglutarat takviyesi alabilirsiniz. Kreatin etil estere gelince, doz başına 2 gram’a kadar inebilirsiniz.

Kreatin kas hücrelerine nüfuz etmek için insüline ihtiyaç duyduğundan, kreatin takviyenizi protein ve karbonhidratlarla birlikte almalısınız. Bunu yapmak, insülin seviyelerini yükseltmenize yardım edecektir. Antrenmanlardan sonra hızlı sindirilen karbonhidratları tercih edin. 40-100 gram civarı hızlı sindirilen karbonhidratı; sporcu içecekleri, beyaz ekmek, şekerlemeler, Gaterade, Powerade, Jelibon ya da beyaz pasta gibi kaynaklardan temin etmeyi deneyin.
    1. kullanım yöntemine göre; ilk hafta kaslarınızın kreatin'le doldurulması gerekir. Bunun için 4 defa 5 g (Toplam Doz: 20 gr) yemeklerden önce (yemek aralarında) ve egzersizden sonra herhangi bir asidik olmayan meyve suyu ile birlikte alınır (genellikle üzüm suyu tavsiye ediliyor ama zorunlu değil). Daha sonraki haftalar günde 1 veya 3 defa (en az 4 saat arayla) 5 gr'la devam edilir. (Toplam günlük doz: 5-15 gr)

2. kullanım yöntemine göre ise; ilk hafta kaslarınızın kreatin'le doldurulması işlemi atlanarak doğrudan günde 1 veya 3 defa (en az 4 saat arayla) 5 gr (Toplam günlük doz: 5-15 gr) başlanır ve devam edilir. Daha fazla doz almanıza gerek yoktur.
    1 tatlı kaşığı 5 grama gelir

En iyi yönü de, kreatin'in herhangi bir inceleme veya araştırmada aleyhine bir yan etkinin rapor edilmiş olmamasıdır. Kreatin tamamen güvenli ve etkilidir. Kreatin kesinlikle hiçbir zararlı veya toksik madde içermez. bench_O

kaynak:suplementler

18. Emrahbozoglu

Emrahbozoglu Üye

Beğenileri:
    78
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    O da 2 - 2,5 saat önce yediğin bol carb'lı, lifli ve proteinli yemekten gelecek. Spora gitmeden önce alacağın bir enerji drink de etkisini arttırabilir.

19. uykusuzburak

uykusuzburak Üye

Beğenileri:
    875
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    turizm
    idman öncesi ve sonrası creatin kullanım amaçları farklıdır. burdaki asıl amaç gün boyu creatin alarak vucudu creatinsiz bırakmamak. idman öncesi alımda creatin vucudun ATP seviyesinin düşmemesini sağlar. kaslarda su tutumunu sağlar ve oluşucak katabolik durumu engeller. protein yıkımını engeller ve idman sırasında glikojen yakımını hızlandırır. idman sonrası kullanımda vucudun idman sırasında kullandığı kreatini ona geri veririz. ayrıca creatin idman bitiminde boşalan glikojen depolarının daha hızlı dolmasına yardımcı olur.

20. colkurduu

colkurduu Üye

Beğenileri:
    136
    Ödül Puanları:
    53
    cretain bence idamanda önce 1 saat önce meyve suyula içiyorum pump etksı yaratıyor ant sonrası ise kullanmıyorum bence ant sonrası gereksız kreteın ac karnına içilmeli karbondiakratlı bir içeçekle içersek miemız bulanmaz ;)

Sayfayı Paylaş