Kreatin Kinaz ( CK ) Yüksekliği

Konusu 'Sağlık & Sakatlanma' forumundadır ve Kauss tarafından 14 Eylül 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 3 üye.
  1. Kauss

Kauss Üye

Beğenileri:
    1.421
    Ödül Puanları:
    123
    Merhaba arkadaşlar,

Bundan 2 hafta önce tahlil yaptırmıştım ve bu değerim yüksek çıkmıştı. Şuan antrenmanlarıma ara verdim omzumda bir sakatlık yüzünden dinleniyorum. Bu sırada aklıma bu değerim takıldı ve biraz araştırma yaptım.

Bu enzim genelde kalp, kas ve beyin kasında bulunuyormuş. Akla ilk başta creatine gelebilir. Benim gelmişti. Her neyse,

Yükselme sebepleri,

1- kalp ve kasdaki hasarlardan (kalp yetmezlikleri, enfarktüs) ,
    2- kas distrofileri,
    3- iskelet kasları erime ve yıkımlanmaları
    4- hipotiroidizim de
    5- travmalara görülür.

Aşırı egzersiz çok önemli bir etkenmiş. Hatta bilgi olsun diye şunu da söyleyeyim kalp atakların da ilk yükselen enzimmiş ( 3-4 saat )

Normal değerleri 30-200 arasındayken benim ki 2820 çıkmıştı. Spor yapanlarda bu değer normalin üstünde çıkması normalmiş. Fakat bu kadar yüksek çıkması kafama takıldı.

Biraz amatörce bir soru olacak ama kasta ki hasarlar ve kas erimesi bizim bb' de overtrainingin göstergesi mi oluyor ?

Ve bu değeri daha az limitlere nasıl çekebilirim.

İşin komik tarafı babam ve ablam doktor, aile doktor kaynıyor hepsi de supplement kullanımımı pek desteklemedikleri için ek besinlere bağlıyor. Eminim bu değer yüksek olan arkadaşlar forumda mevcuttur. Bilgili olanlar, bilgilerini paylaşırlarsa sevinirim.

2. brkyydnn

brkyydnn Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    13
    Meslek:
    öğrenci
    Merhaba, aradan yıllar yıllar geçmiş ama siz benden daha önce yaşamışsınız bu olayı herhangi bir bilginiz tecrübeniz oluştu mu acaba ck değeri yüksekliği hakkında ?

3. wrath06

wrath06 Üye

Beğenileri:
    139
    Ödül Puanları:
    53
    Ben normal kan sayimi yaptirdigimda ck 871 gibi bir deger cikti. Doktor boyle giderse ciddi ciddi 3 ay sonra diyalize girersin dedi hani bunu diyen gercekten bir doktor birde hep protein tozlarindan oluyo diye kullanmayi birak vs saçmaladı. Ama spora uzun sure ara verdikten sonra bir daha baslamistim ve yogun hamlik yasiyordum kas agrilarimin oldugu bir donemde boyle bir sonuç çıkacağını bildigimden umursamadim hatta kreatinin üre degerlerine baktirdim onlarda normal referans araligindaydi, hatta böbrek filitrasyon hizi bile 121 çıktı yani böbrekler hızlı çalısıyor herhangi bir sıkıntı yoktu.

Eğer kas ağrısı varsa hamlık dönemindeysen birde creatin kullaniyorsan normal diyebilirim ama 2000 li degerlerde olmasi dusunduruyor beni,ekg, tsh, bobrek degerlerine baktir icin rahat etsin

SM-A750F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

4. Kauss

Kauss Üye

Beğenileri:
    1.421
    Ödül Puanları:
    123
    7 yıl olmuş, hala hayattayım :) Tam olarak merak ettiğiniz nedir ? Böbreklerimde veya başka bir olumsuz etki yaşamadım. Supplement kullanımına engel bir şeyde olmadı. Degerler zaman içerisinde düştü veya arttı. Bende ki durum, kasları soktugum stres ile alakalıymış. Spora ara verdiğimde bu değerler düştü. Tabi spor yaptiğım dönemlerde de bu değerler bir daha bu kadar artmadı.

Sayfayı Paylaş