Kreatin Kinaz ( CK ) Yüksekliği

Konusu 'Sağlık & Sakatlanma' forumundadır ve Kauss tarafından 14 Eylül 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen kişi sayısı 1 user .
  1. Kauss

Kauss Üye

Beğenileri:
    1.401
    Ödül Puanları:
    123
    Merhaba arkadaşlar,

Bundan 2 hafta önce tahlil yaptırmıştım ve bu değerim yüksek çıkmıştı. Şuan antrenmanlarıma ara verdim omzumda bir sakatlık yüzünden dinleniyorum. Bu sırada aklıma bu değerim takıldı ve biraz araştırma yaptım.

Bu enzim genelde kalp, kas ve beyin kasında bulunuyormuş. Akla ilk başta creatine gelebilir. Benim gelmişti. Her neyse,

Yükselme sebepleri,

1- kalp ve kasdaki hasarlardan (kalp yetmezlikleri, enfarktüs) ,
    2- kas distrofileri,
    3- iskelet kasları erime ve yıkımlanmaları
    4- hipotiroidizim de
    5- travmalara görülür.

Aşırı egzersiz çok önemli bir etkenmiş. Hatta bilgi olsun diye şunu da söyleyeyim kalp atakların da ilk yükselen enzimmiş ( 3-4 saat )

Normal değerleri 30-200 arasındayken benim ki 2820 çıkmıştı. Spor yapanlarda bu değer normalin üstünde çıkması normalmiş. Fakat bu kadar yüksek çıkması kafama takıldı.

Biraz amatörce bir soru olacak ama kasta ki hasarlar ve kas erimesi bizim bb' de overtrainingin göstergesi mi oluyor ?

Ve bu değeri daha az limitlere nasıl çekebilirim.

İşin komik tarafı babam ve ablam doktor, aile doktor kaynıyor hepsi de supplement kullanımımı pek desteklemedikleri için ek besinlere bağlıyor. Eminim bu değer yüksek olan arkadaşlar forumda mevcuttur. Bilgili olanlar, bilgilerini paylaşırlarsa sevinirim.

Sayfayı Paylaş