Kreatin bende kalp çarpıntısı yaptı

Konusu 'Supplementler' forumundadır ve şevki şabanoğlu tarafından 20 Mart 2015 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 10 üye.
  1. şevki şabanoğlu

şevki şabanoğlu Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Merhaba arkadaşlar aranıza yeni katıldım. Benim bir sorunum. Önce size antrenman rutinimden bahsetmek istiyorum. Akşam 17.30 da eve varıyorum. 18.00 de yemeğimi yemiş oluyorum ve 20.30 da salonda anternmanıma başlıyorum. Haftada 3 gün gidiyorum (pazartesi, çarşamba, cuma). 1.5 lt si antrenman sırasında olmak üzere günde yaklaşık 4.5 lt su içiyorum. (spor yapmadığım günler en fazla 3 lt içebiliyorum) Antrenmandan yarım saat önce BCAA, antrenman bitiminde whey protein + glutamin, yaklaşık 2 saat sonrasında BCAA + glutamin alıyorum. Uyumadan önce büyük bir bardak yağsız süt içiyorum. Spor yaptığım süre boyunca hiç kreatin kullanmadım. 3 hafta önce kreatin kullanmaya karar verdim ve Gaspari marka kreatin monohidrat aldım. Kullanımı için ise internetten araştırma yaptığımda antrenman sonrası kullanımın daha yararlı olacağı kanısına vardım. Antrenman bitiminde içtiğim whey + glutmin karışımına bir de 1 ölçek (5 gr) kreatin eklemeye başladım. Spora gitmediğim günlerde de akşam yatmadan önce 500 ml suyla 1 ölçek kreatin kullanmaya devam ettim ve bu 8 gün sürdü.
    Ne olduysa bu kreatine başladıktan sonra oldu. Kalbimde sıkışmalar, nefes darlığı, sanki sürekli heyecanlı, adrenalinim yüksek gibi kalbimin hızlı hızlı atması, çarpıntı vs... Tabi dayanamadım bıraktım. İlk 2-3 gün yine devam etti bu şikayetler ama günden güne azaldı ve şikayetlerim biti. Salondaki hocama sorduğumda kreatinin çok su çektiğini, özellikle uyumadan önce kullandığım için gece boyunca vücudun susuz kaldığını bunun sonucunda da kalbine vurmuş olabileceğini, böbreklermin de zarar görmüş olabileceğini söyledi. Bir süre ara verdikten sonra bir de antrenman öncesinde içmemi tavsiye etti çünkü antrenman sırasında 1.5 lt su içtiğimi biliyordu ve sadece haftada 3 gün almamı önerdi.
    Salondaki hocamın dediği gibi 16.03.2015 pazartesi gününden itibaren tekrar kullanmaya başladım. Önceki şikayetlerim hafif de olsa ara ara oluyor ama asla eskisi gibi değil.
    Bir de size danışmak istedim arkdaşlar. Sizce neden böyle oldu, kullanmaya devam etmeli miyim? İnternette araştırdım kreatinin kalbe etkisi konusunda çok bir bilgi bulamadım. Sadece buradaki linkte http://www.sabah.com.tr/yazarlar/aykan_canberk_sabah/2014/01/08/kreatin-su-kaybettirebilir bir doktor kreatinin yan etkilerinden bahsetmiş. Benim yaşadığım sıkıntılarda var yan etkilerinde.
    Arkadaşlar yorumlarınız benim için çok önemli çünkü sağlık her şeyden önce gelir biliyorsunuz. Teşekkürler...

2. elite35

elite35 Üye

Beğenileri:
    516
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    İzmir
    Kreatinin böyle bi yan etkisi olduğunu ilk defa duydum. Kişisel yorumum şudur:
    Günlük yediğin besinlerle zaten 1-2 gr. kreatin alıyorsun vücuduna. Yani vücut için tanınmamış bir besin maddesi değil.
    Desen ki Tribilus alıyorum, ya da benzeri hormonal etkiye sebep olan bir ürün, o zaman anlarım.
    Ama kreatinden bu şekilde bir yan etki beklemiyorum. Madem ki eminsin, sağlığın daha önemli. Zaten bu sporu da sağlık için yapıyoruz.
    O yüzden kreatin çok da gerekli bir supplement değil. Kullanmayı bırak.

3. Coni Bosi

Coni Bosi Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Kardeş bu bende de oldu, yatarken uzanırken nefes darlığı kalp atışlarını hissetme, aşırı enerji artışı ve adrenalin sürekli yüksekmiş gibi enerjiksin Kalp teklemesi,

4. EmreBeastPower

EmreBeastPower Üye

Beğenileri:
    24
    Ödül Puanları:
    18
    bro bu işler sakata gelmez git bi acile gözük derim

5. tifo

tifo Üye

Beğenileri:
    22
    Ödül Puanları:
    18
    yaşadığın %90 psikolojik o yüzden böyle şeyleri kullanmayı bırak,belli ki plasebo etkisi olmuş

Mi Note 3 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

6. F35

F35 Üye

Beğenileri:
    212
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    İzmir
    Keratin öyle bir şey yapmaz, başka bir şeydendir o .

7. Sietre

Sietre Üye

Beğenileri:
    12
    Ödül Puanları:
    18
    Psikolojik bence. Kreatin böbreklere ki değerlerle oynayabilir. Böbrekten sorunun yoksa başka sebeplerdir

8. Skinnyfat

Skinnyfat Üye

Beğenileri:
    206
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    İstanbul
    Böbreklerde nasıl bir etkisi oluyor? Örneğin taş oluşumu varsa buna bir zararı var mı?

9. Sietre

Sietre Üye

Beğenileri:
    12
    Ödül Puanları:
    18
    Hayır taş ile ilgili değil yarışmaya katılanlar da mesela böbrekte ki kreatin değerlerine bakılır o farklı bir konu bizim gibi prof olmayanlar için sıkıntısı yok

10. NeverEnough

NeverEnough Üye

Beğenileri:
    652
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    Stj.Dr.
    Yine supplement profesörleri plasebo tanısını koymuş ama ben yine de yazayım, belki bir şeyler öğrenmek isteyen kişiler okur.
    Kreatin böbrek üzerinden geçiş yapar. Ne tesadüf ki böbrek, vücudumuzda uzun süreli kan basıncı kontrolündeki temel mekanizma olan Renin-Aldosteron-Anjiyotensin sisteminin de başladığı noktadır.

Bu sistem kabaca, perifer dokulardaki tuz ve su miktarına bağlı olarak kan basıncını normal düzeylerde tutmaya çalışır.
    Ancak gereğinden fazla alınan kreatin, böbreklere zarar verebileceği gibi, vücuttaki sıvı dengesini de negatif etkiler. Bu anormalliği düzeltmeye çalışan RAS sistemi de sonuç olarak sempatomimetik etki dediğimiz kalp hızlanması, heyecanlanma gibi tepkilere yol açar.

Supplementlerin büyük kısmı minör zararlara sahiptir. Kullanıp kullanmamak sizin tercihinize kalmıştır.
    --- Mesaj birleştirildi, 23 Aralık 2019 ---
    Keratin saç, tırnak vb. dokunuzdaki liflerdir. Evet, bence de tırnak yiyerek kimsenin kalbinde taşikardi oluşmaz.

11. Jerussa

Jerussa Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Kreatin hakkında ilk defa böyle bir yan etki duydum. Bu gibi durumlarda doktora görünmeni tavsiye ederim. İçeriklerine iyice bak, alerjenin bulunuyor mu? Kişisel önerim bu kadar çok supplement kullanmaman. Ne yaptığını biliyorsan orası ayrı.

Sayfayı Paylaş