Kosmak

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve Eray tarafından 17 Nisan 2006 başlatılmıştır.

1. Eray

Eray Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Ogrenci
    Yer:
    Rousse/Bulgaristan
    Arkadaslar antremandan 1 saat once yaklasik 5-7km civarinda kosuyorum.
    Bu kosuyu antremandan once mi yoksa antremandan sonra mi yapmak daha iyidir.Sabah kosamiyorum cunu uyku baya bi tatli oluyo :)

2. destro

destro Üye

Beğenileri:
    37
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Ankara
    Selam Eray,

Anrenmandan önce koşman durumunda vücudun antrenman için yeterli enerjiyi üretebilmesi ve verim alman oldukça zorlaşır. Eğer amaç kas ve kütle gelişimi ise genel tavsiye cardio (keza koşu bu sınıfa giriyor) çalışmalarının ağırlık çalışmalarından farklı gün yada zaman dilimine alınması, bunun uygulanamadığı durumlarda da önce ağırlık çalışması arkasından cardio çalışmaları.

Burada anahtr kelime senin amacın oluyor. Vucudunla ilgili bilgileri ve amacını ne kadar detaylı anlatırsan forum genelinde o kadar detaylı ve faydalı cevaplar alırsın.

Vermiş olduğun bilgiler ışığında antrenmandan sonra koşmanı tavsiye ederim.

Sağlıklı Günler...

3. forever

forever Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    bende ayrı bir başlık acmak ıstemedım burdan sorayım. koşmanın göğüs kafesinin genişlemesini sağladığı doğrumudur merak ediyorum. cvp yazanlara sımdıden tesekkurler....

4. Karasan

Karasan Özel Üye

Beğenileri:
    2.095
    Ödül Puanları:
    0
    Kosmak, cigerleri guclendirir, daha guclu cigerler daha genis olurlar.
    Cigerlerde gogus kafesinde oldugu icin, kosmanin dolayli olarak gogus kafesiyle alakasi var.
    Ancaaaaaak, gelismesini tamamlamis bir insan, kosarak gogus kafesini gelistiremez.
    Ayni sey yuzme icinde gecerli, yuzme omuzlara ve gogus kafesine en cok etki eden spor, ancak 18 yasindan sonra yuzerek kemik yapisinda degisme yaratan birisi oldugunu hic sanmiyorum.
    Bunlari soyledim,

ama bir sey eklemek istiyorum.
    Arnold, kitabinda, gogus idmanini, bacak idmanindan sonraya koyuyor.
    Onun mantigina gore, bacak idmaninda nefes nefese kalarak, gogsumuzu acmis oluyoruz, bunu takiben, pullover gibi, gogus kafesine etki eden bir hareketi yapmanin, gogus kafesini acici etkisi oldugunu dusunuyordu.

Sonuc olarak, normal bir kosu, kesinlikle gogus kafesini genisletmez.
    Ancak, kosudan sonra, pullover gibi gogus kafesini gelismeye zorlayici hareketler yapilirsa, bir ihtimal faydali olabilir.

Bunu amerikalilar soyle uyguluyor.
    İsmi, nefesli cokme.
    Cok derin nefes alip vererek, 20-25 tekrar squat yaparak, nefes nefese kaliyorlar.
    Sonra, hic dinlenmeden,
    Dumbbell Pullover yapiyorlar, 12-15 tekrar.

Bu kombinasyonun gogus kafesini genislettigine inananlar var.
    Bilim adamlari olmuyor diyormus, ama Arnold, yetiskin bir insanin bile, pullover ile gogus kafesini genisletebilecegine inaniyor.
    Deneyip gormek lazim :D

khephnes bunu beğendi.
  5. forever

forever Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    verdiğin bilgi için saol karasan. bu arada coğu yazında arnolddan alıntılar oluyo. sempatım olustu. aykırı adam galıba, bılım adamlarını takmıyo anlasılan. :) bu arada squat tan sonraya alıcam bende pullover hareketımı. yeni birşey daha ogrenmıs olduk. tekrar saol.

6. masteer

masteer Özel Üye

Beğenileri:
    1.095
    Ödül Puanları:
    103
    Arkadaslar,

Bılımın temelı deneye dayanır, bır teorının gercek oldugu ıspat edılebılmelıdır, ıste bu yuzden de Arnold gıbı baba bır vucutcu
    bılım adamlarının teorılerıne kardesss bak ben bunu denedım sonucta burada dunyanın en meshur vucutcusu seklınde karsılık
    verebılır.

Konu Arnold veya baska bır sampıyon olunca dedıklerını ılla dıkkate almak gerekır derım ben, ancakkkk ne yazık kı
    squat ustu pullover ve gogus antrenmanı konusunda verılen bılgının cok dogru olmadıgını dusunuyorum.

7. Karasan

Karasan Özel Üye

Beğenileri:
    2.095
    Ödül Puanları:
    0
    Masteer, verilen bilgi doğru da, geçerliliği tartışır dersen daha iyi olur sanırım..
    Bilgi doğru, zira Arnold, bir vücutçunun eğitimi isimli kitabında bunu tavsiye ediyor.
    Tabii Arnold kendisi, ilerlediği noktada bunu uygulamıyordu, ancak 4 günlük programında özellikle önce bacak sonra göğüs tavsiye ediyor.
    Diğer bilgide oldukça bilinen bir yöntem, bence çokta mantıklı, pullover hareketine nefes nefese girmeden göğüs kafesini tam anlamıyla zorlamak imkansız, eğer ki pullover bir ihtimal göğüs kafesini genişletiyor ise, bence ancak bu şekilde yapabilir bunu, ciğerler şişmişken ve nefes almak zorlaşmışken, pulloverda göğüs kafesini genişlemeye zorlayacaktır, tabii bu işin teorisi, pratiğini uygulayıp denemek lazım...

8. destro

destro Üye

Beğenileri:
    37
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Ankara
    Aslında bu konuda net gözlemler yapmak bizler için zor olabilir...

Zira mesela ben hem koşuyorum, hem pullover yapıyorum, bacak-göğüs ü bu aralar çalışsamda daha önce farklı program uyguluyordum. Bu ana kadar göğüs kafesimde farkettiğim gelişme acaba tam olarak hangi çalışmaların ürünü :?:

Bunu kestirebilmek zor olabilir ancak ben pullover ın göğsü genişletici etkisinden şüphe duymuyorum. Sırası ne olursa olsun, bence faydası olacaktır.

Sağlıklı Günler...

9. standaart

standaart Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Hukuk
    Yer:
    İstanbul
    asfalt zeminde koşmak gibi bi ucuzluk yapmak istemiyorum tartan pist de yok yerel yönetimlerin acizliği işte o halde koşu yerine neyi ikame edebiliriz???? sırf bu yüzden bisiklet satın almayı düşünüyorum..antrenman salonlarında ise koşu bandını kullanmıyorum bana taşıma suyla değirmen döndürmek gibi geliyor çekmiyor o band beni...

10. bomberman

bomberman Üye

Beğenileri:
    89
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Berlin
    bende kosu banti almak istiyorum... yolda kosulmuyor be kardesim... köpek saldiriyor, millet tip tip bakiyor gicik oluyorum birde su parkta birisini görünce hemen yarismak isteyen tipler yok mu adami tanimazsin etmezsin bak nasil kosuyorum kondisyon buna denir keh keh keh diye biyik altindan gülerek beni gecen tipler var en iyisi gece ormanda kosmak kimse yokken ama o zamanda basimiza bi is gelir yaban domuzu var, cini var perisi var... yok yok en iyisi ben bi kosu banti alayim.

11. virtual_insanity

virtual_insanity Üye

Beğenileri:
    10
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    öğretmen
    Yer:
    istanbul
    bence antremandan once 10 15 dakıkda orta tempolu kosman kaslarının ısınması acısında ıyı olur ama uzun mesafelı kosmak istiyorsan bunu body calışmadıgın gunlere bırak cunku fazla kosmak kasları gerı ceker bu yuzden futbolcular yada uzun mesafe atletlerı yapılı olamaz ya da olmak ıstemezler yada body yaptıktan 6 saat kadar sonra calısırsan vucudunu atletık hale getirmek acısında ıyı olur
    saygılar

12. mudkicker

mudkicker Üye

Beğenileri:
    57
    Ödül Puanları:
    38
    Antreman sonrasi tempolu yürüyüş yada yavaş tempoda koşu yağ yakımına yardımcı olur ciddi anlamda...
    Antreman öncesi koşu ise enerjini bitirir... En fazla 10 dakika ısınmak için olabilir...

13. Excursion

Excursion Üye

Beğenileri:
    82
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Bencede :D

14. mito

mito Yeni Üye

Beğenileri:
    8
    Ödül Puanları:
    0
    Wallahi bir deri bir kemik kalirsin guzel kardesim, sen en iyisi bunu 10 15 dakika ile sinirli tut :D

Sayfayı Paylaş