Kontör Tuzagi

Konusu 'Konu Dışı' forumundadır ve DEXTER JACKSON tarafından 21 Kasım 2006 başlatılmıştır.

1. DEXTER JACKSON

DEXTER JACKSON Özel Üye

Beğenileri:
    115
    Ödül Puanları:
    0
    Logo, melodi servisleri tuzak mesajlarla milyonlarca kontör çalıyor.

Cep telefonu kullanıcılarına atılan tuzak mesajlarla cep telefonu abonelerinin milyonlarca kontörü çalınıyor.

Dito mito, vibramobil, cepmaster, smsnet, resimmelodi, pixofun, logizmo gibi logo, melodi servisleri adı altında faaliyet gösteren dolandırıcılar farkında olmadan binlerce kişinin milyonlarca kontörünü hortumluyor.

Birçok cep telefonu kullanıcısı farkında bile olmadan herhangi bir sözleşme ya da yazılı bir belge olmadan bu sitelere atılan tuzak mesajlarla abone yapılıyor.

Halk arasında sürekli olarak bu tür şikayetler konuşulurken, Türkiye'de bilişim dolandırıcılık yöntemlerinin tam olarak halk tarafından bilinmemesi bu dolandırıcılık yöntemini kamuoyunun gündemine getirmiyor.

Cep telefonu abonelerine atılan mesajlar abone tarafından okunduğunda kontörlü hatlarda 40 kontör giderken, faturalı hatlarda mesajın okunması ile birlikte abone farkında olmadan mesajı atan logo, melodi sitesine üye oluyor.

Aboneli hat sahipleri farkında olmadan bu sitelere abone yapılıyor. Abone mesaj atmasa bile logo melodi servisine 3 lira 177 YKR artı KDV ücret faturalara yansıyor. Bu firmaların farkında olmadan her aboneden 3 günde bir bu parayı faturalandırdıkları gözleniyor.

Birçok abonenin dikkat etmemesi nedeni ile her ay abonelerden haksız yere para tahsil ediliyor. Abone yüksek gelen faturaları fark ederek cep telefonu şirketini arayarak durumu araştırdığında farkında bile olmadan logo melodi sitesine abone yapıldığını fark ediyor. Birçok abone ise ya detaylı faturayı incelemediği yada yüksek fatura ödediği için durumu fark etmeyince dolandırıcılar milyonlarca kontör ücretini ceplerine indiriyor.

Kendisine böyle bilmediği bir siteden sitesinden mesaj geldiğini anlatan Turkcell abonesi Ü.P., "Mesajın ne olduğunu bilmeden ret ettim. Ancak cep telefonum kilitlendi. Bunun üzerine bataryamı çıkararak ancak telefonumu tekrar çalıştırabildim. Bu olayın ardından hiç ödemediğim kadar yüksek bir miktar fatura ödedim. Fatura detaylarını kontrol ettiğimde ise her güç günde bir benim Cep Master sitesine mesaj attığım gözüküyor. Bu faturanın da torunumun oyun oynadığını zannettiğim için önemsemedim. Fakat geçen aylarda cep telefonu ile görüşme yapmadığım halde yüksek faturalar gelmeye başladı. Bunun üzerine müşteri hizmetlerini aradığımda Cep Master diye bir siteye üye olduğunu belirterek bana iptal edebileceğim bir telefon numarası verdiler. Bunun üzerine firmanın telefonunu arayarak ne zaman bile olduğumu bilmediğim herhangi gibi bir sözleşme yapmadığım üyeliğimi iptal etmelerini söyledim. Tabi ben ne zaman abone olduğumu bilmedim Cep Master isimli siteye bir sürü ücret ödedim." dedi.

Veysel Bozkurt isimli bir hazır kart abonesinin başına gelen ise kontörlü hatlardaki dolandırıcılığı ortaya koyuyor. Dito mito denen bir siteden kendine mesaj atıldığını ve bu mesajı okuduğu anda 40 kontörünün gittiğini anlatıyor.

Yaşadığı olaydan sonra durumu arkadaşları ile konuştuğunu ve birçok arkadaşının başına aynı olayın geldiğini anlatan Bozkurt,"Bir mesaj geldiği zaman bunu okumadan anlayamazsınız. Bende mesajı okuduğum anda kontörlerim gitti. Arkadaşlarım bu durumu önlemek için cep telefonunun mesaj servisinde ayar yapmamı tasfiye etti." dedi.

20.11.2006
    Cihan

2. sarc4stic

sarc4stic Özel Üye

Beğenileri:
    2.261
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Satış Temsilcisi
    Yer:
    Istanbul
    Türkiye işte, şaşıran oldu mu? Forumda böyle bir olay yaşayan var mı?

Bu arada:

:)

3. FleXoR

FleXoR Özel Üye

Beğenileri:
    10.235
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Antrenör - Yazar
    Yer:
    Kırklareli & sivas
    Çok iyi bir konu insanları tuzağa düşürüyorlar aslında herkes ya ne olucak 3-5 kontorden diyor ama adamlar tirilyonları götürüyorlar

4. conanthebarbarian

conanthebarbarian Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    0
    Turkcellde benzer bişey yaptı telefon alana 1000 kontör önce 100 kontör yüklemeniz gerektiğini öğreniyorsunuz. Sonra bir ay süreyle kullanbileceğiniz sonra sedece turkcellden turkcell e olduğunu ben ne anladım bu bin kontörden :x

Sayfayı Paylaş