Kompleks olup olmadığını anlamak

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve dilar09 tarafından 26 Ocak 2015 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 2 üye.
  1. dilar09

dilar09 Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    18
    arkadaşlar, şu kompleks ve basit karbonhidratlar hakkında aklıma bir soru takıldı.
    Bir ara kahvaltılık mısır gevreğinin sporcular için iyi bir karbonhidrat kaynağı olup olmayacağını sormuştum yabancı bir forumda (bodybuilding.com) ve burada bana "ambalajına bak, of which sugars diye geçen gramı carbohydrates'ten çıkar, kalan sonuç komplekstir. Kaliteli Mısır gevreklerinde de şeker oranı çok düşük olduğu için sporcu için iyidir" denmişti.
    Sizce de durum böyle mi bi danışmak istedim. Yani konu gevrek değil de, tüm ambalajlara bakıp aynı işlemi uygularsak gerçekten de kalanı kompleks midir? Kısacası şeker oranı düşük, karb. oranı yüksek besinleri kompleks olarak algılayıp diyetimizde bir yere koyabilir miyiz?
    Görüşlerinizi bekliyorum. Bu konuda bilgisi olanlar yazsın lütfen. şimdiden teşekkür ederim..

Onur BABACAN bunu beğendi.
  2. lordsoth

lordsoth Üye

Beğenileri:
    282
    Ödül Puanları:
    73
    Temelde karbonhidratlar üçe ayrılıyor, Nişasta-Lif-Şeker diye. Bizler genelde yüksek lif ve nişasta içeren ürünlere kompleks karbonhidrat diyoruz. (Yulaf, bulgur gibi)
    Sadece Lif oranı yüksek olanlar bildiğiniz gibi yeşil yapraklı sebzeler oluyor bunlar enerji vermek açısından zayıf ama mikrogıda açısından zengindierler. Bunlar da muhakkak yenmeli bence. Nişasta ve lifin sindirimi biraz daha uzun sürer.
    Şeker çok hızlı kana karışıyor bu nedenle tavsiye edilmiyor. Mısır gevreğinde bol miktarda şurup vs ... kullanılıyor. Reklamları yapılan çoğu gevrek iddia ettiğinin aksine sağlıksız.
    Kompleks karblar, Yulaf, Bulgur, Esmer Pilav, Esmer Makarna, Nohut, Fasulye, Mercimek, Tatlı patates benim bildiklerim.

derin_aker bunu beğendi.
  3. dilar09

dilar09 Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    18
    Evet, bu saydıklarınızın kompleks olduğunu biliyorum. Zaten çok kısıtlı bildiğim kadarıyla örnekler. açıkçası amacım, işte böyle makarnaymış pilavmış vs. gibi "hazırlanması" gereken gıdalardan çok, atıştırmalık gibi ya da hazır diyebileceğimiz şeyler bulabilmek. Çünkü öbür türlüsü çok zor gibi görünüyor her gün her gün. Mesela protein için daha basit bu işler. Peynir, yumurta, süt vs..
    özetle karbonhidrat için böyle bir "kestirme" yok sanırım, öyle mi? Yani illa bu klasik örneklerden biri olmak zorunda?

Sayfayı Paylaş