Komik bench press hikayeleri..

Konusu 'Konu Dışı' forumundadır ve Rambo16 tarafından 13 Eylül 2010 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 6 üye.
  1. Rambo16

Rambo16 Üye

Beğenileri:
    1.164
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    La Paz
    Okuğum ilginç bench press hikeyelerini burada paylaşmak istedim..

Hiçbir yerde duymadığınız en komik ve en şaşırtıcı Bench Press (yatarak göğüs itme) egzersizi ile ilgili hikayeleri sporculardan dinleyeceksiniz...

1- MIKE MATARAZZO ( Eski Mr.Olympia Yarışmacısı - NPC Amerikan Ağırsiklet Şampiyonu 1991)
    "Boston kenti Galaxy Gym’de idman yapıyorum. Orda iki kardeş gördüm. Bunlar 2 metreyi aşkın iki dev insandı ve inanılmaz ağırlıklar kaldırıyorlardı. Bu olay 20 sene önceydi ve ben o zamanlar Vücut geliştirmeye yeni başlamıştım. Bu iki kardeşte bir terslik olduğunu düşünmüştüm. Çünkü her set başında birisi sehpaya uzanıyor yada oturuyordu ve diğeri ona 10-15 kere yüzüne sertçe darbe atıyordu. Bunu da her set başında yapıyorlardı.
    Nasıl diyeyim bilmiyorum ama ben o iki gencin birbirlerini idmana motive etmek adına nasıl karşılıklı dövüştüklerini gördüm. Öyle bir darbe atıyor ki saçları uçuşuyor ve kafası geriye yatıyor. Eğer bugün aynısı olacak olsaydı kesin ikisini de hapse atarlardı.
    Bu gençler beni gerçekten korkutmuştu. Onların birbirlerini öldüreceğini düşünüyordum. Yani onların o darbe seslerini salonun diğer ucundan duyabiliyordunuz. Galaxy salonu öyle ufak küçük spor salonu değil. İki kardeşin yüzleri darbelerden dolayı kırmızılaşmış ve yanaklarında parmak izleri bile duruyordu. Dışarıdan birbirlerinin çenelerini kıracağını düşünüyordum. Ama hiç de öyle olmamıştı. Salonda hiç bir kimsenin onlarla konuştuğuna şahit olmadım. İki kardeş idmana gelir, dövüşürler, tokatlaşırlar ve inanılmaz ağırlıklar kaldırıp sonrada işleri bitince çekip giderler."
    (Amerika -2001Temmuz)

2- RONNIE COLEMAN (1998-2005 Mr.Olympia Dünya Şampiyonu)
    "Daha dün unutamayacağım bir yatarak itme(bench press) tekniği gördüm. Bir adam Yatarak itme hareketini yaparken o esnada vücudu sehpa'dan çıkmıştı. Ben sırtından yada kalçasından bahsetmiyorum. Tüm vücut, sehpadan temasını kaybetmişti. Hatta omuzları bile. Ayak parmakları yerdeydi ve sehpaya tek teması olan arka kafasıydı, yemin ediyorum. Bu Dünyanın en güçlü trapez kaslarına sahip adamı olması gerekir."
    (Amerika -2001Temmuz)

3- NASSER EL-SONBATY (1999 Arnold Classic Dünya Şampiyonu)
    "Ben daha çok ortalıkta yakışıklı gezen gençleri görüyorum, vücutcuları görmüyorum. Bu şahıslar devamlı bacak kaslarını genişletirler, yayarlar. Bir set yatarak itme(bench press) yapıyorlar ve sonra bacak kaslarını genişletme hareketlerine geçiyorlar.
    Yatarak İtme sehpasına geçip göğüs çalışacaklarına, sehpaya uzanıp ayaklarını da bara dayayıp bacak arka kaslarını ısınma niteliğinde çalışıp sonra ters dönüp diğer bölgeyi aynı şekilde çalışıyorlar. Bunları yaparken de devamlı spor salonunu süzerler etrafa bakarlar ki acaba beni izliyorlar mı diye! En kötüsü ise yapacakları harekete bir tarafına 13 kilo ve diğer tarafına 13 kilo koyarlar ve öyle idman yaparlar."
    (Amerika -2001Temmuz)

4- SERGIO OLIVA (1967-68-69 Mr.Olympia Dünya Şampiyonu)
    " Bir gün Spor salona erken gittim ve koca salonda tek ben vardım. Sakince idmanımı yaparken bir anda gürültülü bir sesle salona bir üye geldi. Benden daha fazla kas kütlesine sahipti. Bu spora başlayalı 4 yıl olmuş. Çok hacimli omuzlara ve iri yarı vücuda sahipti ama vücudu tam şekle girmemişti. Soyunma odasında ayna’da poz verirken beslenmesini ve gücünü artırması yönünde nasihatlerde bulundum. Benim sözlerim çok etkili olmuş olmalı ki bana kafa tutmaya başladı. Sergio Oliva kimdir? Bu sorunun cevabını bilmiyordu. Anlaşılan geçmiş sporcular hakkında hiç bilgisi yoktu. Resmen beni Bench Press yarışmasına soktu. Eski formum yoktu ve sadece 150kg ile çalışıyordum. Bench Press sepasında duran ağırlık toplam 140kg geliyordu. İkimizde 2 tekrar uyguladık. Ağırlık 150kg ve daha sonrada 160kg’a kadar çıktı. Ben o aptal çocuktan 18 yaş büyüktüm. Bu sefer açık yüreklilikle ağırlıkları be artırmaya başladım. Hiç uğraşma ve laf sokmadan direk 185kg’a çıkardım. Uzun zamandır denememiştim ve yapabileceğime inanıyordum. Ona dedim ki, artık ağırlık artırmayacağız. Bu ağırlık en fazla tekrar çıkaran kişi zaten en çok ağırlığı kaldıran kişi olur. Önce adam geçti ve 185kg ağırlığı denemeye başladı. 1-2-3-4 ve 5. inatla ve zorlada olsa çıktı. Ben de geçtim ve hiç yardımsız 7 tekrarı başardım ve 8. tekrarı da yapabilecek iken ağırlığı yerine koydum. Bileklerim yerinden kopacak gibi duruyordu. Hayatımda yaşadığım en ilginç Bench pres olayı budur. O günden sonra salonda nasihat vermemeye karar vermiştim.”
    (Amerika -2003 Ağustos)

5- ARMAND TANNY (Mr.USA , Pro ve Mr.Amerika Şampiyonu 1950)
    "Ben, Joe Golds Salonundaydım yani yeni World Gym Kaliforniya’nın Marina del Rey’de, tam da Lee Priest’in Mr.Olympia 2000 için idman yaptığı bir günde.
    Lee, çok büyük bir kuvvete sahip olmasından dolayı yaklaşık 203 kilogram ağırlıkla çalışıyordu ve barı eline aldığında arkası dönük bir sporcu, Lee’ye doğru dönerken el dirseği Ağırlıkların bulunduğu bir uca hızla temas ettiğinde tüm bar ve ağırlıklar yere serilmişti. Sehpa, Ağırlıklar ve Lee Priest yere uzanmıştı. Bu tam anlamıyla dehşet bir olaydı."
    (Amerika -2001 Temmuz)

6- MURAT KILIÇ (Araştırmacı yazar ve antrenör)
    " Türkiye’nin İzmir kentinde bir gün öğrencilerimle idman yaparken, aralarında Erzurumlu bir öğrencimin yakını misafir olarak kente gelmiş ve aramıza katılmıştı. Ben idman metotları ve tekniklerinden bahsederken, misafir gelen kişinin de ağırlıkları denemek istediğini gördüm. Ortalama 180 boy ve 110kg civarında güreşçi bir vücuda sahip görüntüsü vardı. Spor salonuna ilk defa geliyor ve hayatında hiç görmediği aletleri ve demir ağırlıkları ilk defa görüyordu. Elbette ki ilk defa ağırlık kaldıracak bir insanın zorlanacağı muhakkaktır. Lakin, bu kişi ilk 100kg denemesinde çok rahatça kaldırdığını gördüm. Vücudunu incelediğimde kemik yapısı gerçekten çok ideal ve sağlam olduğuna şahit oldum. Kasları dolgun ve üzerine sadece yağ kaplamıştı. Ben ağırlığı 120kg’a çıkardım. Erzurumlu bu genç, 2 tekrar başardı. Ağırlık 130kg derken en son olarak 140kg’a çıkardım ve bir tekrar yardımsız başarmıştı. Doğrusu, ben hayatımda buna benzer bir bench press olayı yaşamadım. Hayatında yaşamsal ve besinsel değerleri hesapladığımda bana çok değerler kattığını belirtmek isterim.”
    (İzmir -2002 Haziran)

7- KEVIN (The reverend Mister) BLACK (Yılların Powerliftercisi Nebraska’dan)
    "Hasting Ağırlıkçılık yarışmasında bir sporcu yatarak itme'de 100kg ile ısınıyordu. Fakat ısınma'da barı yanlış kavramıştı. Avuç içleriyle barı itiyordu ve baş parmakları barı tam kavramamıştı. Bir hızlı tekrar'da barı yukarı kaldırdığında elinden 100 kiloluk ağırlığı taşıyan bar tam olarak ağzına doğru düşmüştü. Bu düşmeyle ağzında bulunan tüm dişler kırılıp dökülmüştü. Hemen barı çekti ve doğruldu. Buna üzülmüş olmalıydı ve ağzından makineli tüfeğin kurşun atması gibi dişlerini atıyordu. Ve bana doğru söylenerek şöyle dedi: Kahretsin tüm dişlerimi söktüm. "
    (Amerika -2001 Temmuz)

8- JAY CUTLER (2006-07-09 Mr.Olympia Dünya Şampiyonu)
    " Ben birisinin üst göğüs kaslarını geliştirmek için eğik sehpada yatarak itme hareketini yapana rastladım. Adam kaldırırken öyle havalandırdı ki bar elinden fırladı ve arkadaki aynaya çarptı. Ayna tamamen baştan aşağı dağıldı etrafa yayıldı.
    Bir başka olay ise: Ben idmandayken iyi niyetli birisi yan bölgede Yatarak itme hareketini yapıyordu. Çok iyi niyetliydi. Adam egzersizini yaparken bar göğsünde kalmış. Adam uzun bir zaman idmanımın bitmesini beklemiş. Sonra bana doğru sessizce sordu: " Özür dilerim, acaba bana yardım edebilir misiniz? "
    (Amerika -2001 Temmuz)

9- TITO RAYMOND (Amatör Vücut geliştirme Şampiyonu ve Özel antrenör)
    " Vücut geliştirme sporuna yeni başladığım dönemlerde bir gün yatarak itme ile göğüs kaslarımı geliştirmek için sehpaya uzanmıştım. Çok iyi motivasyon oluyordum. Fakat gereğinden fazla çalışıyordum. Bir gün spor salonunda çalışırken bana birisi geldi ve ‘yatarak itme yapmakla hemen gelişmezsin. Profesyoneller domates yiyor ve hemen yatarak itme yapıyor. Yani her set öncesinde 1 tane domates yiyeceksin ve sonra set yapacaksın’. Şahsen bana saçma geldi ama yinede yaptım. Salonda beni görenler devamlı gülüyordu. Bunu bana söyleyen şahıs benimle dalga geçtiğinin farkına sonradan vardım. Fakat ben 3 ay sonra gerçektende düzgün beslenme ve idmandaki hırsımla göğüs kafeslerimi forma soktum. Beni gören o şahıs attığı yalana kendi inanmaya başladı ve bu sefer oda başladı set aralarında domates yemeye. Ama ben domates yemeyi kesmiştim. Bugün o şahıs 105 kilogram vücut ağırlığına sahip ve bira göbeği taşıyor. Bense bu sporda Dünya Şampiyonu olmanın yanı sıra her dönem sixpack formumla dolaşıyorum."
    (Amerika -2004 Nisan)

10- ANDREAS MÜNZER (Mr.Olympia yarışmacısı-1996 senesinde doping’ten hayatını kayıp etti)
    " Mr.Olympia için hazırlıklar sürüyordu. Kaliforniya şehrine geldiğimde idman için spor salonuna gitmiştim. Diyetliydim ve bir gramın hesabını yaparak kendime eziyet eder gibiydim. Üstümü değiştirip Bench Press için sehpaya geldiğimde sehpanın yanında Hamburger yiyerek idman yapan bir adama rastladım. Bu adamın idmanına hayran kaldım. 200kg ağırlıkla bench pres yapıyor. Arkasından Dambılları alıp 50 tekrarlı çalışıyor ve sonra 2-3 tekrarlı 200kg ağırlıkla barbell bench press’e geçiyor. Diğer komik tarafıysa, 2. meşgul ettiği sehpaya kimse geçmesin diye bir not bırakmış. Aynen şöyle yazıyordu: “Burada Nasser El Sonbaty idman yapıyor lütfen meşgul etmeyiniz".
    (Almanya -1995)

Kaynak: vucutbilim.com

Azi, magicbaris, draft ve diğer 9 kişi bunu beğendi.
  2. moqqlass

moqqlass Üye

Beğenileri:
    123
    Ödül Puanları:
    53
    mükemmel bir paylaşım nasser ve domates olayına cok güldüm :D teşekkürler

3. rocky_

rocky_ Üye

Beğenileri:
    12
    Ödül Puanları:
    0
    ronny nın vucudu ne zamankı halı o resım turk erkeklerı gıbı olmus sankı ırı gobeklı

4. Demirgan

Demirgan Üye

Beğenileri:
    246
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Ögrenci
    Yer:
    İstanbul
    gerçekten mukemmelmiş ya :D Jay cutlerin anlattıgı 2. hikayedeki adamın mütevazılıgına hayran kaldım . Keşke herkes olsada ağırlıgı kaldıramadıgında '' İMDAT İMDAT '' diye haykırmasa ..

Azi bunu beğendi.
  5. Rambo16

Rambo16 Üye

Beğenileri:
    1.164
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    La Paz
    Haklısın Demirgan o mütevazi bey ve diş olayına çok güldüm:D öyle böyle değil ..

6. MesutG

MesutG Üye

Beğenileri:
    188
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Kocaeli
    domatese cok guldum :)
    bunlarda benden olsun :)
    Salondaki benc press makinesinin ipleri kopmustu ve agırlık kendını aşagıya dogru cok basıyordu bu duruma ragmen bir şahıs barın ıkı ucuna 25+25 :50 kg takarak enseye press çalsıtı ve agırlıkları cıkarmadan gitti salona henuz yenı baslayan bır genc te tesaduf kı ogun omuz calısyordu ve ona enseye press yapmasını soyledı ama ne bilsinki agrlıkları cıkarmayacak cocugu aynadan gordugumde 50 kglık basınclı barın altında kıvranıyordu :)
    ---------------------------

Azi bunu beğendi.
  7. gurur

gurur Üye

Beğenileri:
    53
    Ödül Puanları:
    38
    Benimde bir anım var anlatıyım çok hırslı bir arkadaşım benimle hep yarış halindeydi ve bu hırsı yüzünden benle hep aynı ağırlığa girerdi işte böyle süren hırsı 92.5 kiloyu dechlineda burnuna düşürmesiyle son buldu :/

8. draft

draft Üye

Beğenileri:
    1.691
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Mimar
    Yer:
    İstanbul
    Benimde başıma gelen bir olay var. Bench press değilde leg press de başıma geldi. 3 yıl önceki ramazanda oruçlu oruçlu salona gitmiştim. O zaman işte aklımdaki fikir idmanı yapar ezanla beraber protein tozu ile orucumu açarım:) Sonra başladım idmana; sıra leg presse geldiğinde geçen hafta oruç tutmazken 240kg basabilen ben bir gaz ile 200kg denedim. Tabii sonuç leg pressin 6. tekrarında ağırlığı kaldıramayan ve ezilmeye başlayan, yardım edin yardım edin diye bağıran bir insan:)

Rambo16 ve Azi bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş