Kollar ve antremanlar

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve Burak Can tarafından 20 Şubat 2014 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 2 üye.
  1. Burak Can

Burak Can Üye

Beğenileri:
    59
    Ödül Puanları:
    28
    Arkadaşlar daha önce belirttiğim gibi BB adına hiç bir geçmişi olmayan biriyim.Daha 10-12 gündür evde amatör çalışıyorum ve spor salonuna gitmeyi her ne kadar istesem de zaman ve mekan sıkıntım var.

Forumda gördüğüm bumbell çalışmaları ve revoflex, şınav ve mekik çalışmaları yapıyorum.Yanlız şöyle birşey var.Haftada 2 gün kol çalışıyorum.Aralarda kollar dinlenmiş oluyor.Mekik hariç yaptığım bütün hareketlerde o hareketlerin çalıştırdığı kaslar yerine yine sadece en çok kollarım yoruluyor.Uzman tv den videoları da izledim yanlış bir posizyon almıyorum.Bu genelde böylemidir yoksa ben mi hareketleri tam anlamıyla uygulayamıyorum?

2. zyzz57

zyzz57 Üye

Beğenileri:
    8
    Ödül Puanları:
    18
    Yer:
    İstanbul
    sonuçta her kas grubunu çalıştırırken kollarını kullanıyorsun ve yorulması doğal evde çalışmaya gelince gidebileceğin max nokta sınırlı bu yüzden spor salonuna yazılmanı tavisye ederim

3. Burak Can

Burak Can Üye

Beğenileri:
    59
    Ödül Puanları:
    28
    7 de iş yerini kapatıyorum eve gitmem 8 oradan salona gitmem 9.9 dan sonra spor salonunda günün bütün yorgunluğuyla birşey yapabileceğimi sanmiyorum.Çünkü yakınımda gidebileceğim bir spor salonu yok en yakını 35 km mesafede.Yoksa ciddi anlamda bende hem kilo vermek hemde biraz olsun vucudumu toparlamak için spor salonuna gitmeyi istiyorum.Öyle çok biçimli geniş kaslı bir vucut istediğimde yok ama tamamen zaman ve mekan meselesi.MAlesef anadolu olarak genellersek spor salonları il merkezlerinde mevcut.
    --- Mesaj birleştirildi, 20 Şubat 2014 ---
    Aslında kafamdaki sorunun şekli şuydu.Bir konuda mutabığız, kol çalışması dışındaki hareketlerin %90 ında kollarda ve omurlarda çalışıyor.Ama antreman programlarında bir gün kol çalışıp mutlaka en az 1 gün dinlenme gerektiği söyleniyor aksi taktirde kas yıkımı kas kaybı v.s. olacağı söyleniyor.Peki kol kası çalışması dışında yaptığımız hareketlerde kollarında bir şekilde çalışıyor ve zorlanıyor olması iki gün peşpeşe kollar çalışınca aynı kas yıkımı veya kas kaybına sebep olur mu?KAş yapayım derken göz çıkarmak istemediğim için bu sorunun cevabını merak ediyorum.
    Saygılarımla.

Son düzenleme: 20 Şubat 2014
  4. zyzz57

zyzz57 Üye

Beğenileri:
    8
    Ödül Puanları:
    18
    Yer:
    İstanbul
    dinlenme konusu çalıştığın bölgeyi dinlendirmekle ilgili mesela sırf kol diye birşey yok kol da biceps veya triceps çalışırsın ve çalıştıktan sonra o bölgeyi dinlendirisin sen diğer hareketleri yaparken kolunu kullanman biceps veya triceps çalışman anlamına gelmez dinlenmeden aşırı çalışırsan overtraining olursun

5. Burak Can

Burak Can Üye

Beğenileri:
    59
    Ödül Puanları:
    28
    Demek istediğim şu, forumda profesyonellerin başlıkları var içlerinde antreman günlükleri var.Günlüklere göre hareket etmeye çalışıyorum elimden geldiğince.Bir gün bir kas grubu diğer gün ayrı kas gurubu ama bir şekilde dün çalıştığım kas gurubuda ötekileri çalıştırırken çalışıyor.Verilen antreman günlüğüne göre çalıştığımda bugün atıyorum göğüs çalışırken dün kol çalışıyo olmam ve göğüs çalışırken kollarımın dolaylı çalışması bir sorun çıkarırmı, kas çökmesi kas yıkımı v.s. gibi.

6. zyzz57

zyzz57 Üye

Beğenileri:
    8
    Ödül Puanları:
    18
    Yer:
    İstanbul
    hayır fakat yıkımdan sonra kaslarını protein aracılığıyla doldurman gerek yani gerekli proteini karşılaman gerek kasın gereğinden uzun süre ağrıması proteinin yetersiz kalmasıdır

7. Burak Can

Burak Can Üye

Beğenileri:
    59
    Ödül Puanları:
    28
    Arkadaşım öncelikle ilgin ve yardımcı olduğun için çok teşekkür ederim.Aradığım cevap buydu.Şu anda kilo verme çabasında da olduğum için hardline BCAA aldım.Direk proteine asılmak istemedim çünkü bildiğin terzi mezuresi ile ölçtüğümde kolum 42 cm çıktı, bunun 5 cm si yağ olsa ki 5 cm az bir ölçü değil, 37 olur kolum.Spor geçmişim yok ama bahçelerde çalışmayı seviyorum ağır yüklerin altına giriyorum, spor yapmaya başlamadan önce 90 kiloluk mermeri yerden kaldırıp zorlanmadan tezgaha kadar taşıyordum veya 70-80 kiloluk çuvalları 200 metre yürüme mesafesinde 30-40 çuvalı yerden sırtıma kaldırıp taşıyordum, ağaç kesip onları belirli ölçülerde bölüp taşıyordum ki tanesi 30-50 kilo değişir.Bunları işçi çalıştırdığım halde onunla birlikte bende yapıyordum sırf kilo verim spor olsun diye.O yüzden belirli bir kas kütlem olduğuna inanıyorum.BCAA aldım, çok yoğun olmayan ama vucuda yeterli olan protein miktarını barındırdığı için.Normal diyetli yada diyetsiz zaten tavuk et balık mutlaka gün içinde yiyorum yumurta falan onlarla birlikte vucuda yeter diye düşündüm.Direk saf protein ile başlayıp kilo almaktan çekindiğim için bcaa aldım.

İlgin ve zaman ayırıp beni bilgilendirdiğin tekrar teşekkür ederim.

8. zyzz57

zyzz57 Üye

Beğenileri:
    8
    Ödül Puanları:
    18
    Yer:
    İstanbul
    güzel devam et inşallah istediğine ulaşırsın

Burak Can bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş