Kollarımın Gelişimi

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve praetor35 tarafından 28 Şubat 2013 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 8 üye.
  1. praetor35

praetor35 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Selam arkadaşlar. Yaklaşık bir ay oldu bb başlayalı ve kol egzersizleri olarak barbell curl ile concentration curl yapıyorum 3x8 olarak. Ağırlık az değil zira kaldırabileceğim azami ağırlıkla çalışıyorum, programımda haftada 2 kol antremanı var. Buna rağmen 1 ayda yarım cm bile gelişme yok, sizce sorun nedir ya da bir sorun var mı? Hareketleri yapışımda hata mı var yoksa 1 ayda gelişim olmaması son derece doğal mıdır?

2. boksbody

boksbody MOD Yönetici Moderator

Beğenileri:
    2.753
    Ödül Puanları:
    123
    Sorun beslenme dinlenme veya antreman sisteminin bütünüyle alakalı olabilir
    Tüm programını yazabilirmisin

3. Hknn

Hknn Üye

Beğenileri:
    44
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Ögrenci
    Yer:
    Mersin
    Bence kendi soruna kendin cevap vermişsin zaten.

4. praetor35

praetor35 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    1. gün

Bench press
    Butterfly
    Incline dumbell flyes
    Dumbell bench press

Leg extension
    Leg press
    Leg curl
    Calf raise

2. gün

Military press
    Lateral
    Front dumbell raises

Barbell Curl
    Concentration Curls

3. gün

Lat pulldown
    Cable row
    One arm dumbell rowing

Triceps pushdown
    Dumbell french

Beslenmeme de son derece özen gösteriyorum. Göğüste gelişim var, omuz sertleşti, bacaklar fevkalade adeta roberto carlos oldum :) fakat kollarda en ufak bir gelişme belirtisi yok

5. boksbody

boksbody MOD Yönetici Moderator

Beğenileri:
    2.753
    Ödül Puanları:
    123
    1. günle 2. günün yerini değiştirmeyi deneyebilirsin ama bu bile şimdilik çözüm olur diyemem çünkü antrmemanın 1 aylık birisi için çok ağır
    burdan yapabileceğim tek yorum antreman programın çok ağır olduğundan hareketleri doğru ve hakkıyla yapamıyorsun

6. ARMER

ARMER Üye

Beğenileri:
    8
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    doktor
    Yer:
    istanbul
    bir 6 ay bekle derim

7. praetor35

praetor35 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    yapma yahu 6 aydan önce hiç mi gözle görülür bir değişiklik olmaz. yanlış anlamayın amacım hemen süper bir görünüm kazanmak değil fakat gelişim fark edince insan motive oluyor, hiç gelişme olmayınca şevk falan kalmıyor, boşa uğraş gibi geliyor

8. obensaltan

obensaltan Üye

Beğenileri:
    196
    Ödül Puanları:
    53
    her ay ölçü kazanılsa 1-2 senede hepimiz bir mr olimpia olurduk
    beslenme,dinlenme ve idman doğruysa, geriye sadece sabır kalıyor
    sen bu sporu bir yaşam stili gibi artık hep yapacağım diye kafana koy
    aylar geçtikçe zaten verim alırsın 1 ayda zaten adaptasyon süreci geçer, alacağın ölçü de pek bişey ifade etmez

9. ex4a

ex4a Üye

Beğenileri:
    31
    Ödül Puanları:
    38
    yeni başlayan birine göre gögüs antremanın kesinlikle agır.. onun dışında evet sporun ilk 2 ayında vucut şekil ve ölçü kazanır ancak hareketleri doğru yapıyor iyi besleniyor ve dinleniyorsan..

10. doxux

doxux Üye

Beğenileri:
    2.788
    Ödül Puanları:
    123
    yeni başladıysan kolun ölçü alması lazımdı. ya ilk alınan ölçü yanlış alındı ya da az yiyorsun demektir. büyük ihtimalle ikisi birden. ağırlık arttırıp arttırmadığını yazmamışsın.

hatanın daha büyüğü yeni başladığın halde kola önem vermen. gerekli kütleyi elde edene kadar önceliği büyük bölgelere vermelisin.bench press, squat, deadlift, rowlar vs. bunlarda sürekli ilerleme kaydetmelisin. biceps zaten yavaş yavaş gelişir.

ekleme: ha squat ve deadlift yapmıyormuşsun zaten. sen bilirsin ama bu ikisi çok fazla kası çalıştırdığı için vücuda en çok testosteronu salgılatan hareketler. yaparsan sadece bacaklarına veya sırtına değil vücudun tamamına etkisi olur.

Son düzenleme: 28 Şubat 2013
  11. praetor35

praetor35 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    biceps yavaş gelişir demişsiniz fakat bb başlayan tüm arkadaşlarımın önce kolları şişiyor, moralimi bozan da bu hatamı bulamadım.

dört dörtlük bir beslenmem olduğu tabi ki söylenemez fakat asgari protein karbonhidrat vs alımını yapıyorum bir eksikliğim yok. kolum 33 cm idi başlarken hala 33 cm. yarım cm bir gelişme fark etsem öyle motivasyonla devam edeceğim ki.

ağırlık kısmına gelince ise, çok ağırlık da basabiliyorum fakat bu sefer hareketi yanlış yaptığım konusunda uyarılar geliyor, bundan dolayı kaldırabileceğimden biraz daha hafif ağırlıklarla çalışıyorum ki hareketi sağlıklı yapabileyim. nasıl yaparsam yapayım maximum ağırlık basmam daha mı faydalı olur?

12. doxux

doxux Üye

Beğenileri:
    2.788
    Ödül Puanları:
    123
    son setin son tekrarında başka tekrar yapamayacak durumda olmak gerekir düye düşünüyorum ama farklı düşünenler de var. her antrenmanda nizami olarak bir önceki antrenmandan ya daha fazla tekrar yapmalısın ya da daha ağır çalışmalısın. protein ve karbonhidrat alımı tamam ama günlük ihtiyaç duyduğun kalorinin %10-20 fazlasını alıyor musun o da önemli. bir de yanlış ölçülmüş olabileceği ihtimalini göz ardı etme. belki de 31'di yanlışlıkla 33 olarak ölçtüler veya 1 ay sonu belki 35'ti de yanlış yerden ölçtüler.

her halükarda demek istediği kol kalınlığı kafaya takılacak bir şey değil. sırt hareketlerine ağır gir, nizami olarak ama yapabileceğin kadar ağır gir. kolun geri kalma ihtimali bile olmaz. önemli olan birden fazla eklem ve geniş kas grularını çalıştıran hareketler, yani bench press, rowlar, squat, deadlift, omuz press vs. bunlarda kendini sürekli geliştir, pazuyu kafana takma. pazu zaten gelişir. bu ay olmazsa sonraki ay gelişir.

13. praetor35

praetor35 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Peki 2 olan kol hareketlerini 3e ya da 4e çıkarsam netice nasıl olur ?

14. Mehmet7

Mehmet7 Üye

Beğenileri:
    13
    Ödül Puanları:
    8
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    Hatay
    ben ilk ay kol için 2 hareket giriyordum barbel curl ve push down. 2. ay 4 hareket girdim ve 3. geçtiğimiz pazartesi girdim 3 e düşürdüm hareketleri. kolum 2 ayda 4.5 cm arttı. beslenmene , uykuna , antrenmanına dikkat ettiysen ve olmadıysa sana programımı verebilirim

Sayfayı Paylaş